Neobyčejné životy - Série 2 (2010) (série)

Alois Švehlík (S02E16)

(epizoda)

Portrét charismatického herce a vynikajícího dabéra, který vypráví, jaké velké události prožíval na jevišti i v rodinném životě... Herecká kariéra Aloise Švehlíka nebyla snadná ani přímočará. Jeho současné významné postavení mezi hereckými osobnostmi je podloženo nejen kvalitou hereckou, ale i lidskou. Snad proto z jeho úst zněla tak přesvědčivě slova doktora Astrova v Čechovově Strýčkovi Váňovi: „Člověk by měl být krásný totálně, ve zjevu, v oblékání, v duši i v myšlení. Protože prázdný život nemůže být čistý...“ Cesta Aloise Švehlíka k herectví nebyla jednoduchá. Vystudoval Střední průmyslovou školu strojní v Chrudimi. Po základní vojenské službě krátce pracoval v továrně, kde se seznámil se svou budoucí manželkou. Brzy ho ale definitivně zlákalo divadlo. Pokus dostat se na DAMU byl neúspěšný, přesto nastoupil jako elév do Středočeského divadla v Kladně. Postupně prošel oblastními divadly v Mostě, Olomouci a Liberci. Od poloviny 70. let se začal objevovat v menších filmových a televizních rolích. Zahrál si např. ve válečných snímcích Sokolovo a Osvobození Prahy, v Dýmu bramborové natě, Mladý muž a bílá velryba či Koncert na konci léta. Větší roli ztvárnil v dětské sci-fi Odysseus a hvězdy. V 80. letech získal role v seriálech Dobrá voda a Bylo nás šest, ve snímku Smrt krásných srnců byl obsazen do role rozvědčíka. V 90. letech se začal více prosazovat i v televizní tvorbě. Jeho filmografie dnes zahrnuje desítky titulů. Objevil se například v televizní povídce na motivy Karla Čapka Ukradený kaktus, v zajímavé inscenaci Pilát Pontský, Onoho dne nebo jako jeden z důstojníků v Černých baronech. Výrazné uplatnění našel v dabingu, daboval populární zahraniční krimiseriály jako Profesionálové, Schimanski nebo Dempsey a Makepeacová. Jeho hlasem promlouvá Jack Nicholson, Charles Bronson, Anthony Hopkins, Robert De Niro nebo Burt Lancaster. Je jedním z hrstky herců, kteří cenu za mistrovství v dabingu získali opakovaně. V současné době je členem činohry pražského Národního divadla. Od roku 2004 vyučuje činoherní herectví na pražské DAMU. (Česká televize)

Enšpígl

Alois Švehlík, měl včera 80. narozeniny a já se alespoň takto připojuji ke gratulnatům a přáním pevného zdraví. Na pořad jsem se velmi těšil i s odhledem na mou nadcházející první masivnější divadelní sezonu. Bohužel pořad mě dal především mnoho infa ze života pana Švehlíka a samozřejmě je to určitě zajímavý a rád jsem si to poslechl, ale zcela upřimně mě docela mrzelo že divadlo je tady zmíněno spíše okrajově a dabérství nebyla řeč vůbec což u jednoho z nejlepších žijích dabérů u nás velmi zamrzí. ()

bohemia_regent

Po všech stránkách nezáživný film. Uspávací efekt nemá na svědomí celkově pomalé tempo, ale vnitřní prázdnota ve většinou nezajímavých a plytkých otázkách, na které je pak těžké zajímavě odpovídat. Takže Lojza si něco bručí pod fousy, je mu sotva rozumět... a kdybychom ho neznali odjinud jako výborného herce fyzického i hlasového, mohli bychom propadnout dojmu, že když ho v mládí nepřijali na DAMU, dobře věděli proč. -------- V titulcích filmu uvedeno: název Neobyčejný život pana Aloise Švehlíka v rozhovoru Zuzany Maléřové. ()