Luc Devreux a Andrew Scott jsou členové speciální vojenské jednotky „Univerzálních vojáků". Jako součásti přísně tajného vládního projektu, jehož cílem je stvoření dokonalého vojáka s neuvěřitelnou mrštností a mimořádnou silou, necítí bolest, nemají emoce, ani si nepamatují nic z dob, kdy byli normálními lidmi. Jsou těmi nejdokonalejšími bojovými stroji, dokud se nestane něco děsivého. Oběma se začnou vracet vzpomínky a vymknou se kontrole svých vojenských stvořitelů. (Bontonfilm)

gudaulin odpad!

Je mi úplně lhostejné, že jde o jeden z komerčně nejúspěšnějších filmů 90. let, na kterém spousta filmových fanoušků vyrůstala a který patří do základní znalostní výbavy příznivce akčních filmů. V praxi totiž jde o pravděpodobně nejhorší film Rolanda Emmericha, což je svým způsobem kategorie sama o sobě, o velmi tupě natočené béčko, které to, co v něm funguje, bezostyšně vykrádá z jiných kvalitativně nepoměrně lepších filmů. Filmu vévodí dva tragédi, které nazvat herci je urážkou celé profese. Celý snímek je snůškou těch nejprofláknutějších žánrových schémat a těch nejpodbízivějších scén, které lze v daném žánru vymyslet. Kdybych měl dát jedinou hvězdičku, musel bych v sobě najít tolik nadhledu, že by bylo nutné ho podpořit použitím řady nezákonných povzbuzujících prostředků a především bych pak musel překopat hodnocení pěkných pár stovek filmů, které jsem sepsnul přes jejich nepoměrně vyšší kvalitu proti této příšernosti. 10 % celkového dojmu je jen za to, že pokračování byla, ač je to s podivem, ještě mnohem horší. ()

choze

Vow. Tak takhle se vstupuje do Hollywoodu - ještě před skvělými body-bag úvodními titulky necháte dvě akční hvězdy, aby se navzájem postřílely. Taky bych vypíchl výživnou scénu s nepříčetným Lundgrenem v hypermarketu, kam působivě zavleče válečné šílenství. Zbytek je bohužel jen velmi příjemně brutální (náhrdelník z uší, průstřel oka, jehla prorvaná tváří) a lehkonoze zrežírovaný akční sci-fi popcorn s četnými a dobrými akčními scénami, které ale nijak neutkví stejně jako příběh kombinující TERMINÁTORY (útěk ženy a jejího ochránce před robotem, podobná likvidace záporáka jako v jedničce, robot proti robotovi), ROBOCOPA (robotizování a nové využití zabitého v akci, vzpomínky na život předtím) a kdovíco ještě. Prvoplánové fórky jsou tradičně orientované na ženy (van Dammův exhibicionismus) a na děti a noční finále jeden na jednoho na venkově po předchozím akčním ohňostroji poněkud zklame. ()

Segrestor

V té době aby člověk pohledal dokonalý akční film a ještě k tomu obstojné sci-fi. Například u filmu Cyborg se to třeba nepovedlo a ani tomu nepomohla účast Van Damma. Proto byl Univerzální voják takový závan svěžího větru nového desetiletí. Škoda, že to šlo potom s celou sérií do zadku, ale pro ten daný okamžik v kině a neskrývaný hněv mezi Van Dammem a Lungrenem to prostě stálo za to. ()

Dudek

Univerzální voják je klasický příběh postavený na dějové lince Terminátora, zdánlivě bezbranná žena utíká spolu s jedním obrovským silným člověkem (?) před tvorem ještě silnějším, než jsou oba dohromady – v tomto případě pomocí biologickou tkáň upravujícím přípravkům. Universální voják se snaží i pobavit, a co je na tom, že většina gagů jsou jen zoufalé pokusy, u kterých by se nezasmál ani člověk, kterého popadají pravidelné záchvaty smíchu díky požití halucinogenní látky. Většina gagů těží ze situací, kdy se ukazují rozdíly mezi normálním člověkem a „Universálem“, najdeme však i takové, které se pokouší dolovat vtipnost ze vzájemné konfrontace obou odlišných hrdinů, reportérky a vojáka. Podle této osnovy by se nemuselo jednat o špatný snímek, ale to co Emmerichovu pokusu o návrat starých dobrých SCI-FI snímků, v němž se nebrání četnému vykrádání jiných filmů, podtrhává nohy je katastrofální scénář a v mnohém selhávající režie. Dobrá, scénář bych ještě pochopil, tvůrci si totiž myslí, že akční SCI-FI nepotřebuje inteligentní dějovou zápletku a důvtipné dialogy, mýlí se, ale co my s tím naděláme? Horší je to ovšem právě s režií, která vypadá jako by oku vypadla jednomu dílu Walker, Texas, Rangera, zvláště konečná akční sekvence, kdy si konečně oba oponenti stojí „face to face“ a divák netrpělivě očekává, co z toho vzejde. Režisér klame, neumí překvapit a utišit divákovo očekávání, jen se jej snaží odsunou na konec, což je ovšem podvod, kterého by se nikdy neměl dopouštět. Místo temného SCI-FI snímku jsem dostal podivný paskvil, který se snaží tvářit, jako nejlepší film všech dob a přitom selhává v mnoha bodech. I přesto se na něj však dá dívat, pokud neusnete při sledování několika opravdu nudných okamžiků, máte velikou šanci, že přetrpíte až do konce, kde vás opět film zklame... ()

Gilmour93

U amerických čerpacích stanic se vás obyčejně obsluha ptá, jestli chcete natankovat benzín, naftu a nebo jezdíte na Jeana-Clauda GR44. Dámy si většinou vybírají poslední variantu, neboť za pětidolarovku zastrčenou mezi pevné půlky je schopen ujet až 400 mil.. Mrštnému Belgičanovi hrát polomrtvého evidentně svědčí a předvádí jednu ze svých nejlepších kreací, nicméně pokud vám nostalgie dovolí odložit bílou slepeckou hůl, musíte uznat, že už tehdy se Emmerich notně přehříval a zasloužil si obložit ve vaně pytlíky ledu. Natrvalo.. ()

sniper18

Určite ma prekvapuje, že sa to nestávalo častejšie, ale aj tak som rád, že v časoch, keď bol akčný žáner prakticky na vrchole došlo aspoň k jednej spolupráci dvoch akčných ikon, v tomto prípade Jean-Claude Van Damme a Dolph Lundgren, ktorí tu sú na vrchole svojej formy a slávy, navyše spojili svoje sily so začínajúcim áčkarom Rolandom Emmerichom a vznikol tak jeden z najvýraznejších akčných filmov prvej polovice deväťdesiatych rokov. Síce si trochu vypomáha sci-fi prvkom, kedy sa určite inšpiroval trochu Terminátorom a rovnako všetkými tými béčkami o kyborgoch, ale našťastie iba v tom základe, inak je to stále plnohodnotný akčný film v klasickom štýle. Scenár sa určite dal ešte trochu doladiť, hlavne to zisťovanie pravdy ohľadom projektu, ale nakoniec to aj tak nemá moc priestoru, film ponúkne obstojný úvod vo Vietname, ukážku schopností vojakov priamo v akcii a samozrejme hlavne ten útek pred tajnou vojenskou organizáciou a perfektne podanú zápornú stranu, čo sa postupne zmení na na priamu rivalitu medzi dvomi dávnymi protivníkmi a na toto je skutočne radosť pozerať. A tak je to vlastne väčšinu času vydarená akčná jazda s mnohými výbornými scénami. Obsadeniu sa tu teda moc vytknúť nedá, Jean-Claude Van Damme, ktorého mám celkovo radšej tu kvôli typu postavy trochu zaostáva, predstavuje tu ten dezorientovaný a relatívne zraniteľný typ a tak ho s ľahkosťou zatieňuje perfektný Dolph Lundgren, ktorý je tu naopak ten pravý suverén a to jeho postupné preberanie moci nad celým tímom si nadmieru vychutnávam. K tomu obstojná postava novinárky, ktorá ale mohla byť zvolená aj lepšie, pár zaujímavých vedľajších postáv a ideálne obsadenie zvyšných univerzálnych vojakov, ktorí už ale nemajú moc priestoru. Po stránke akcie som tiež dosť spokojný, ale mohla ponúknuť trochu viac priestoru aj samotným hlavným hrdinom. Van Damme tu má vlastne len jeden súboj, bitku v reštaurácii, Lundgren zase občas niekoho zaujímavo zabije, ale inak je väčšina akcie až moc komerčne založená, takže ju tvoria hlavne rôzne naháňačky a explózie a ja by som ocenil práve viac tých súbojov alebo klasických prestreliek. Ale aj tak si všetka akcia udržuje nadštandardnú úroveň, či už po vizuálnej alebo obsahovej stránke. Najradšej mám úvodnú akciu na priehrade, ktorá ale mohla byť aj dlhšia, naháňačku kamiónu s autobusom, všetky tie Lundgrenove likvidácie a samozrejme aj oba súboje, Van Dammov v reštaurácii a ten finálny. Režijne sa tu nedá nič vytknúť, Roland Emmerich tu odvádza kvalitnú žánrovú prácu. Takže táto spolupráca dvoch akčných ikon dopadla veľmi dobre a je z toho jedna z tých klasík prvej polovice deväťdesiatych rokov, ktoré sa dajú pozerať opakovane. 78% ()

Hellboy

Esence béčkovosti, dvě velké akční hvězdy konce 20. století, režíruje Roland Emmerich, spousta střílení a drsné hlášky před zlikvidováním protivníka - je tu vše. Scenárista napsal film, který ze všeho nejvíce připomíná mix Terminátora 1 a Robocopa, s trochou karate navíc. A jako proč ne. Ale víc než tři tomu dát stejně nemůžu, některé pasáže byly dost nudné. Poprvé jsem to viděl až v roce 2009, protože mi prostě fůra podobnejch filmů v dětství utekla a tak k nim teď nemám žádnej nostalgickej vztah (jako třeba k Žoldákovi s Kurtem Russelem). ()

Le_Chuck

Moja prvá Emmerichovka, ktorej kúzlo po tej dobe trošku vyprchalo, ale určite jeden z najlepšich filmov v ktorom sa objavil Van Damme a Lundgren. Pre mňa je to nostalgia a jednoducho nemôžem ísť nižsie ako pod tri, ale ani vyššie (už nemám 14 rokov). Skvost medzi béčkami. ()

kitano

Emmerich je proste babrak. Jeho najvacsou chybou je to, ze sa berie prilis vazne. V jeho neskorsich filmoch to ako tak zachranuju slusny herci a efekty, no tu ho nemal kto zachranit. A pri tom to mohlo byt take skvostne becko. (4/10) ()

Kaka

Univerzální Voják je přesně ten přeefektovaný, nestylový a obsahově plytký film, kterých se v devadesátkách točilo mraky. Jean-Claude Van Damme se ovšem do této role poměrně hodil a Dolph Lundgren, který u mne v paměti zůstane navždy už jen jako Ivan Drago, taky nezklamal. Akce je tak nějak v rámci možností vcelku solidní. ()

Spiker01

Nejsem přehnaný nostalgik na Emmericha, ovšem Universal Soldier i z dnešního pohledu funguje na výbornou. Samozřejmě je to takové guilty pleasure, ale když filmy fungují alespoň tímto způsobem, je to v pořádku, Což se asi bohužel nedá říct o dalších pokračování bez Van Damma, které nechci nikdy vidět...81% ()

sud

Když mi bylo asi deset, tak jsem to žral. Dneska sice vím, že je to pouze průměrné béčko, ale občas se na to podívám. Nechá se na to ještě koukat. ()

Falko

Tento film som navstivil v kine v case premiery, teda v roku 1992 a kedze som este nebol tak nabazeny akcnymi filmami, tak som si ho este asi 2x za sebou zopakoval, takze vtedy by som dal jednoznacnych 100%. Dnes je tento film ako obohrata platna, ale stale sa da na to s radostou divat aj vdaka psychopatickemu Lundgrenovi a celkom zaujimavemu nametu. Inac to bol moj prvy film od Rolanda Emmericha a netusil som, ake blockbustery do buducnosti este prinesie. Jean-Claude Van Damme - (Luc Deveraux / GR44) +++ Dolph Lundgren - (Andrew Scott / GR13) +++ Ally Walker - (Veronica Roberts) +++ Ed O'Ross - (Colonel Perry) +++ Jerry Orbach - (Dr. Christopher Gregor) +++ Leon Rippy - (Woodward) +++ Tico Wells - (Garth) +++ Ralf Moeller - (GR76) +++ Produkcia: Mario Kassar ()

castor

To lepší z JCVD a DL, přesto na mě Emmerichova akční pohádka působí jako až příliš točená na efekt. Mrtví vojáci udržovaní v provozuschopném stavu neustálým podchlazováním a vymýváním mozku fungují lehce originálně do té doby, kdy na jednoho strojově přesného jedince zabrnkají emoce a vzpomínky. Nastává tak čas pro klasický a ničím překvapující kousek, kdy prchá (s „krásnou“ ženou samozřejmě) před přesilou, vše efektně vybuchuje, řinčí a krvácí a ještě zbude čas na lehkou romantiku. Když sci-fi s Van Dammem, raději sáhnu po ultra béčku Cyborg. Scénář bez důvtipu bych ještě chápal, ale Emmerich tu působí utahaně, klame diváka, který je v očekávání, nakonec ale neumí překvapit. Tři hvězdy ano, nějaké nadšení z béčkové akční podívané nikoliv!! ()

Rex Mundi

Dnes už je to skôr nostalgická spomienka na tie roky deväťdesiate, ale prekvapivo pozerateľná - keď si odmyslíme tie najhoršie klišé. Objektívne vzaté, aj dnes sa nakrúcajú kvantá takýchto aj horších filmov. A ako som ho odjakživa neznášala, dnes musím uznať, že Van Damme bol veru kosť :-) ()

MM_Ramone

Nemecký režisér Roland Emmerich natočil v roku 1992 snímok "Univerzálny vojak" (Universal Soldier). Bol to prelomový film, ktorý naplno naštartoval jeho úspešnú hollywoodsku kariéru. Podarilo sa mu zrežírovať svižný akčný sci-fi titul, ktorý sa postupom času stal klasikou, pre niekorých divákov možno až kultom. I ja si ho raz za čas rád pripomeniem. Do hlavných úloh boli obsadení dvaja herci, ktorí v tom čase boli akčnými ikonami. Kladnej role sa chopil belgický karaterista Jean-Claude Van Damme a záporáka si zahral švédsky svalovec Dolph Lundgren. Sú to americkí vojaci, ktorí zahynuli počas vojny vo Vietname. Ich mŕtve telá však boli v rámci tajného vojenského experimentu premenené na geneticky upravené stroje na zabíjanie. *** ()

ripo

Až príliš okaté rozdelenie postáv filmu na "dobré" a "zlé". Dolph Lundgren tu bol zobrazený snáď ako zosobnenie diabla na Zemi, naopak JCVD mi hlavne v okamihu "precitnutia" pripadal ako malé, ufňukané 5-ročné decko, ktoré rozmýšľa, či má plakať pre rozbité autíčko, alebo nie. Tuctové béčko so snahou priživiť sa trošku na terminátorskej vlne. ()

2Pac

vyborna akcna oddychovka s van Dammom a Lungredom v plnej sile a na vrchole slavy.Tazko porovnavat s dnesnymi akcnymi movies,pretoze FX efekty sa dost rychlo zlepsuju :).ako pohodova oddychovka na sobotny vecer urcite splni ucel aj dnes. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

15.04.2014

Kdo bude postradatelný?

Kdo bude postradatelný?

03.01.2011

Dolph Lundgren se rozpovídal o tom, kdo se možná připojí k přeživším členům Slyovy party v The Expendables 2. Stallone chce získat hlavně mladší generaci svalovců jako Vin Diesel a Dwayne Johnson,… (více)