Prorok

A Prophet

A Prophet

Krimi / Drama

Francie / Itálie, 2009, 150 min

Presne na polceste medzi "komerčnejším" Verejným nepriateľom a "artovejšou" Gomorrou. Slušne obsadené (ďalšie nezabudnuteľné mafiánske xichty - casting je v týchto filmoch kľúčovou vecou). Tahar Rahim je vynikajúci, zákonitosti kriminálneho sveta priamočiare a surové. Len som mal trochu problém sa orientovať vo všetkých tých Korzičanoch, Araboch a Talianoch, medzi ktorými hlavná postava pendluje a ktorí sú ochotní splupracovať s ktoroukoľvek druhou stranou, len aby zničili tú tretiu.(16.1.2010)

Scénář: Thomas Bidegain, Jacques Audiard .. Nadčasové. Autentické. Audiardské. Toho roku (2009) nevzniklo ve Francii (resp. celé Evropě) nic lepšího. Místy jsem byl do tak skvělého vězeňského dramatu tak ponořen, že bych si rád vychutnal stopáž ještě delší. Tahar Rahim svým hereckým výkonem rozhodně potěšil. Zato Jacques Audiard mi do třetice jen potvrdil jak osobitým, nesmlouvavým, sugestivním, originálním a zvláště různorodým tvůrcem je.(10.1.2010)

Vynikající věžeňská podívaná! Skvělý příběh, neuvěřitelné změny hl. představitele... ať už fyzické, tak psychické, za tohle má můj největší obdiv, hrál jako bůh a celkově mi to celý příšlo skoro bezchybný, bohužel ale po shlédnutí jsem zjistila, že mi třeba postava bosse hrozně vadila atd...(5.2.2010)

Skrátiť! Ale inak výborné. [MFF Cinematik 2011, Piešťany](13.9.2011)

Delší, ale zato přesvědčivá kriminálka o jednom arabském gaunerovi, který se svou pílí dokázal vypracovat ze suterénu až do první francouzské kriminální ligy. Film je ve své podstatě naprosto dokonalý, jen mu trošku ubližuje stopáž, těch scén ve kterých o něco jde je prostě trošku míň než třeba u Veřejného nepřítele č. 1.(5.3.2012)