Mackennovo zlato

Mackenna's Gold

Mackennovo zlato

Western

USA, 1969, 128 min

Tento western patří mezi mé nejoblíbenější. A proč? Protože mě dokázal příjemně zabavit na dvě hodiny. V prvé řadě musím pochválit herce za jejich výkony (hlavně pak G. Peck, O. Sharif a T. Savalas). Honba za apačským zlatem je dobrodružná a napínavá, sem tam nějaký ten zvrat. Uběhlo to jako voda. A výtečná hudba. 80%.(3.6.2010)

Když jsem tento film viděl poprvé (někdy počátkem 70. let) byl jsem samozřejmě nadšen, byla to bezva napínavá podívaná, leč léty pro mne tento film ztratil na přitažlivosti. Jediné (spíš jediná), co na přitažlivosti neztratilo byla ta Gregory Peckovi nadbíhající indiánka. Už tehdy jsem často nechápal hrdiny dobrodružných příběhů, jak si vybírají partnerky. Tarzanovi nadbíhala La, kněžka Oparu, krásná a odvážná ( a majitelka pokladu), prostě správné děvče do africké divočiny, ale on si vybral nějakou bledničkovou Jane. Zde šerif MacKenna opovrhne správným děvčetem na Divoký západ, které má neuvěřitelný sex appeal, a touží po fádní blondýně.(20.2.2010)

MÚMIA+POKLAD NA STRIEBORNOM JAZERE Dobrodružný trikový veľkofilm, ktorý je náhodou westernom. Zaujimavá práca s kamerou a z toho vyplývajúca akčnosť potešia, niektoré scény však dnes nechtiac rozosmejú... Rozhodne netradičná klasika...(28.8.2010)

• Maq

Infantilní scénář, trapné herectví, laciná produkce.(22.8.2010)

Na tu dobu grandiózní western, "odysea" bandity Colorada skvěle zahraného Omarem Sharifem a šerifa Mackenny v podání Gregory Pecka. Šéfa další skupiny banditů hraje dobře Elie Wallach. Příběh se celý prakticky odehrává v exotické skalnaté krajině, což mám rád (žádné dlouhé kecy chlapů, žijících ve městě, kteří se od Evropanů liší jen tím, že nosí na hlavě kovbojské kloubouky...). V tomto případě vyprahlé Monument Valley v Arizoně a Glen Canyon v Utahu. Vynikající hudba, stupňující se napětí směřující k vyvrcholení, ozvláštněném zemětřesením. To vše je důvod, proč tomuto westernu, snad i z nostalgie mládí, dát pět hvězdiček - a ty dávám westernům velmi zřídka. Viděl jsem to tehdy širokoúhlé v kině, a to byl opravdu zážitek. Mimoto bych se vsadil, že některými prvky z tohoto filmu se inspiroval Spielberg ve svém Indiánu Jonesovi.(28.2.2008)

• - Film je spojen s Georgem Lucasem, který během svých studií vytvářel dokument o jeho vzniku. Když byl přítomen na place, přispěl mnoha nápady ke konečnému vyznění některých scén. (Hans.)

• - Některé scény byly z finančních důvodů točeny na 35mm materiál a pak opticky zvětšeny. Výsledky však nebyly příliš kvalitní, měli špatnou barvu a mimořádně zrnitý obraz. (Hans.)

• - Snímek obsahuje mnoho krásných exteriérových záběrů z Monument Valley v Arizoně, Glen Canyonu v Utahu a Velkého kaňonu řeky Colorado, kam je děj snímku fakticky posazen. (SeanBean)