Mackennovo zlato

Mackenna's Gold

Mackennovo zlato

Western

USA, 1969, 128 min

Hvězdně obsazená westernová podívaná, plná charismatických mužů (všem samozřejmě vévodí jedinečný Gregory Peck) a nádherných žen.(4.4.2016)

Na tu dobu grandiózní western, "odysea" bandity Colorada skvěle zahraného Omarem Sharifem a šerifa Mackenny v podání Gregory Pecka. Šéfa další skupiny banditů hraje dobře Elie Wallach. Příběh se celý prakticky odehrává v exotické skalnaté krajině, což mám rád (žádné dlouhé kecy chlapů, žijících ve městě, kteří se od Evropanů liší jen tím, že nosí na hlavě kovbojské kloubouky...). V tomto případě vyprahlé Monument Valley v Arizoně a Glen Canyon v Utahu. Vynikající hudba, stupňující se napětí směřující k vyvrcholení, ozvláštněném zemětřesením. To vše je důvod, proč tomuto westernu, snad i z nostalgie mládí, dát pět hvězdiček - a ty dávám westernům velmi zřídka. Viděl jsem to tehdy širokoúhlé v kině, a to byl opravdu zážitek. Mimoto bych se vsadil, že některými prvky z tohoto filmu se inspiroval Spielberg ve svém Indiánu Jonesovi.(28.2.2008)

Jeden z posledních klasických westernů. Možná, že už ve své době byl trochu zastaralý, na konci šedesátých let už se přece jen točilo jinak. Hodnocení trochu nadsazuju, ten film není zcela dokonalý, ale je to zkrátka pravý western se vším všudy. A když jsem ho kdysi před dlouhými lety viděl poprvé, koukal jsem s pusou otevřenou. Rád se k němu vracím.(16.7.2005)

Vynikající obsazení (včetně vedlejších rolí - Edward G. Robinson, Eli Wallach) nedokáže zachránit film, který dnes v mnoha ohledech působí spíš legračně...ať už to je svůdná hippie indiánka plavoucí nahá v laguně nebo velkolepé destrukční finále s nesmyslným Peckovým výlezem na skálu. Krom toho film dost kolísá v tempu a ve srovnání s Leoneho kousky, nebo třeba s tradičnějším Hawkesovým El doradem, zůstává spíš zajímavostí, kterou trumfne i Poklad na stříbrněm jezeře.(22.8.2010)

Stylový, poctivý oldschool western. Nechybí zde pekelně rychlí pistolníci, romantické vsuvky, ale i pěkně drsné a brutální scény, ze kterých mrazí. Hlavně začátek se mi s jedním chladnokrevným zabitím vryl do paměti.(29.5.2009)