Jinny

Sbírka hříšníků a ďábel uvěznění ve výtahu... Je milé, že tvůrci tentokrát přesně odhadli, že na delší stopáž prostý námět nestačí. Milá hororová jednohubka. ()

jonyyy

Od prvního traileru jsem se strašně těšil a říkal si, jak u sledování Ďábla budu vyděšený k smrti. Bohužel ani chvilku jsem se nebál, což je pro mě jediný mínus. Herci, scénář, kamera všechno se mi líbí a nemám tušení, co je tím faktorem, co mi tam chyběl, abych se bál. Každopádně jsem spokojen. 80% ()

Othello

Klasickej problém satanistických hororů (proč se s tim všim pán všeho zla tak sere?) samozřejmě přítomen. Naštěstí je to vynahrazeno dosti slušnou režií a velmi dobrou kamerou. Navíc jsem si u tohohle filmu po Cloverfield uvědomil, že MPAA se stává tolerantnější vůči násilí. ()

SOLOM.

Filmů o vražedných barácích a výtazích už bylo natočených několik, takže jsem neočekával žádnou velkou hitparádu originálních nápadů a ani jsem se moc nespletl. Je ovšem pravdou, že Shyamalan tomu vtiskl jistý potenciál a kreativitu, takže z toho přece jenom dokázal vytřískat, co se dalo a ani jeho „dítko“ moc nenudilo. Nebyl na to ani čas, protože chytře zvolená délka stopáže to prostě nedovolovala. Především bylo potřeba prokrvit příběh i scénami mimo výtah, jinak by se mu prostě navodit potřebnou atmosféru nepodařilo. Díky tomu se „řádění“ pekelných sil rozšířilo po celé budově. Šikovný kameraman, střihač, zvukař a především osvětlovači odvedli rovněž velice dobrou práci. Společným úsilím se jim v určitých momentech podařilo navodit opravdu hutnou atmosféru se slušnou dávkou napětí, což jsem samozřejmě kvitoval s povděkem. Musím se ovšem přiznat, že když se ke konci profláklo proč vlastně „Ďábel“ přišel na Zem – neubránil jsem se letmému pousmání. Pánbíčkáři vlastně nepotřebují očistec „ON“ si pro hříšníky přijde sám, nebo se prostě jen omluvíme…No to však nic nemění na tom, že režisér Dowdle si nevedl vůbec špatně a jednou z něho vážně něco bude. ()

eraserhead666

Poměrně originálně a atmosféricky velmi slušně nahustěný horrorový thriller, kde jste tu a tam chvilku příjemně na pochybách, zda jde opravdu o horror. Zajímavě zaobalená hra na vraha, kdy odhadujete toho pravého a film vám včas podráží všechny hrady z písku, sotva je stihnete postavit. V tomhle ohledu slušná práce a fakt, že jsem to hlavní odhadl takřka hned, není vinou tvůrců, jen jednoho jediného obličeje. Herecky příjemné, zápletkou ucházející, vyprávěním zajímavé. Celkově velmi překvapivé. Spokojenost. ()

claudel

Slušný thriller zasazen do klaustrofobního prostředí ne příliš širokého výtahu. Děj svižně směřuje k očekávanému finále, pointu jsem uhodl-neuhodl. Za čím stojí Shyamalan, většinou diváka pobaví a nezklame. Pozn. neviděl jsem Posledního vládce větru :-) ()

ARI50

Film se mi líbí tím jak ve směs nabídne jen pozoruhodnou záhadu ve výtahu ono se skoro nic neděje ale ďábel má svůj plán poslední večere a tak sem se dobře bavil a v napětí čekal kdy co a jak dopadne pro mě dost dobrý. ()

becki_tu

Shyamalan dokazuje, že má v rukávu, respektive doma v šuplíku pořád zajímavé náměty a scénáře. Škoda jen, že si je netočí sám. 70% ()

mm13

Sympatický malý film so zaujímavou zápletkou, ale žiaden zázrak sa nekoná. Doznieva to už počas sledovania a poslednú scénu v aute skoro nešlo rozchodiť. ()

JASON_X

Nečekal jsem, že film s tak prostou zápletkou a s tak naprosto neepickým dějem na téma "skupina pasažérů uvězněná ve výtahu" by mohl být tolik záživný a koukatelný. Už úvodní titulky se skvělou hudbou byly vynikající. A příjemně temná a hutná atmosféra po působivých titulcích naštěstí neskončí, jak tomu často bývá, ale pokračuje dál. A hodně velkou zásluhu na tom má i (znovu opakuji) výborná filmová hudba. Ovšem závěr filmu je nikoliv temný, ale naopak roztomile a naivně mravoučný, asi třeba jako výchovná pohádka pro děti, aby pochopily, že lhát se nemá a pravda je vždy lepší než lež. Mně to tedy ale vůbec nevadilo, protože to bylo zcela v intencích mého oblíbeného asijského filmového žánru a byl jsem rád, že pan Shyamalan zůstal svůj. Sice jsem se tak trochu zvrhle těšil, že v poslední scéně zazní obvyklá věta typu "Kam to jedeme? Tudy se přece nejede na policejní stanici!", no ale proč by taky jednou nějaký thriller nemohl skončit s poselstvím míru a lásky a s nablblým odpouštějícím úsměvem, že... A moc se těším, co M. Night Shyamalan vymyslí příště. ()

luka4615

Po všech stránkách průměrná hororová záležitost, u níž zaujme zejména klaustrofobní prostředí výtahu. Nic víc, nic míň. Škoda. ()

Morholt

Žánrovka fungující na principu "Kdo to asi je" se sice rozjížděla pomalu, ale pak nabrala tu správnou atmosféru a příjemnou stopáž zakončila celkem neokoukanou pointou. Jinak tipnul jsem hned na začátku správnou osobu, ale je fakt, že se režisérovi nakonec podařilo svést mě na falešnou stopu. A Bojana je prostě khůl. 70% ()

Shaqualyck

M. Night Shyamalan uvádí: děsivé klaustrofobní historky z výtahu, který frčí rovnou do pekla. Ale než tam dorazí, tamní samozvaný liftboy zdejší pasažéry vertikáního expresu nehezky potrápí. A diváci tak alepoň pochopí, proč profi-exorcisté, stejně jako amatérští vymítači, preferují raději schody. Vystavěné je to moc hezky, nicméně, platí-li rovnice, že polovinu atmosféry tvoří hudba a atmosféra dělá film, pak minimálně polovina zážitku stojí a padá s pohybem taktovky Fernanda Velázqueze - ten chlap diriguje, jako by mu noty držel samotný kníže pekel. Ve prospěch filmu pak jednoznačně hovoří i skutečnost, že v rámci žánru se za posledních pár let urodilo jen minimum kousků srovnatelné jakosti. V tom nejlepším slova smyslu ideální lék na zácpu... Hnědé bezpečnostní spoďáry pak považujte za nezbytnost. ()

Caelos

Ďábel je můj oblíbený superhrdina a tak jsem neodolal a zkusil jeho výtahové dobrodružství. A to i přes celkem rozporuplné reakce (přecijen v tom má prsty ten Ind, který nějak začíná ztrácet tvůrčí schopnosti). I já jsem si, než jsem nastoupil do výtahu říkal, že mě to zřejmě nebude bavit. Chyba! Teď lituji, že jsem nešel do kina. I když... on Ďábel zase není film který by byl "must see in the cinema". Nuže, námět. Námět se mi líbil, o ďáblu, peklu, sebevraždě, smrti ale i naopak o jejich protikladech přemýšlím takřka denně, tudíž mi námět byl "blízký". Nicméně, myslím, že film by mohl být podán třemi způsoby: 1) Psychologický film o tom, kdo z pěti lidí ve výtahu je vrahem, co ho k tomu vede a hlavně, postavit celý film na atmosféře nedůvěry (podobně jako v The Thing, byť ona nedůvěra byla lépe zpracována, či lépe řečeno, byla důležitější v pozdějším videoherním zpracování (imho)), rozpracovat psychiku postav atp. A nakonec odhalit ve spektakulárním filnále vraha. Ale to by byl thriller. 2) Ve výtahu je ďábel, po chvíli se to všichni dozví, celá budova je v hajzlu, pekelné stvůry, spousta síry, masakr. (prostě jako 30 let staré béčko. 3) (za třetí) Tak jak to bylo podáno tady, zatímco účastníci filmu se řídí číslem 1, diváci již podle začátku, názvu a plakátu ví, že tam fakt ten ďábel někde je. I když, klidně to vlastně i tak mohlo být podle bodu jedna a název, plakát a historky mohly být jen tak, ke zmatení. To bychom měli námět a "co kdyby", což přímo souvisí s dalším aspektem tvorby filmu a sice scénářem. Ten je trochu, jak to říci, děravý, občas mu dochází dech a někdy je trochu bezradný. Čím více se blíží film ke konci, tím více je to vidět. Není to ale nijak rušivé, jen má člověk pocit toho, že to mohlo být lepší, ať už téměř chybějícím vypointováním, či psychologií postav. Ty jsou mimochodem dost nesympatické. Tedy, ne mimochodem, ony jsou a všichni. Proto jsem si tak nějak přál bod dvě, ať všichni zemřou v ukrutných bolestech. Ale ne zase tak moc, přecijen jsem lidumilný a hodný člověk. A taky vím že samochvála voní. Ono, nejsympatičtější byl asi Logan Marshall-Green, který mi nevadil (jak hrál je druhá věc). Na druhou stranu si myslím, že poměrně neznámí herci (až na toho čern..afroameričana u toho jsem si hned na začátku říkal "Kde já jsem ho jenom viděl?" (ne že bych to pak zjišťoval)) filmu prospěli. Chlapi z ochranky mi přišli tak trochu neschopní, stejně jako údržbář (každý výtah musí jít spustit manuálně i bez elektřiny (holt jsem elektrotechnik) a první co by každý rozumný člověk udělal je to, že by lidi zaseknuté v kabině spustil do nejbližšího patra, pustil ven a až pak by chodil po všech rozvodnách, nebo se spouštěl do šachty. Navíc, to hovoří o neschopnosti ostatních, proč sekali do zdi? Proč, když viděli co se tam děje, neotevřeli dveře o patro výš a neslezli za nimi do kabiny, nebo je stejným způsobem nevyprostili? Asi by jim to Ďábel nedovolil, třeba.) Postavy jsou jednoduše ploché a vničem si nezadají s komparsem. Ale to je taky vedlejší. Co je důležitější, je celkem pěkné napětí, strach ani ne (vůbec) ale takový ten pocit co bude (a kdo je sakra ten pekelník), líbí se mi, že se v roce 2010 film obešel bez "vžum" lekaček a podobných sraček, jen se jednoduše zhasne a ozvou se prima zvuky. Ozvučení je vůbec výborné a hlavně HUDBA! Jej, ta byla dobrá, soundtrack si rád poslechnu i bez filmu. Hudba zaujme už na začátku, při poměrně záživných titulcích v "obráceném" nájezdu kamery. Pak je výrazná asi na čtyřech místech, hudba. Do hudby samozřejmě nepočítám výtahovou oddrhovačku, která také hraje hojně. Po technické stránce nemám co vytknout, k ozvučení jsem se vyjádřil, skvělá kamera, občas pefektně zabírající to co se zrovna děje, decentní střih, nemám co vytknout. Ďábel se mi jednoduše líbil a díky příjemně akorát stopáži ani nemohl začít nudit. A stejně jako jsem schopný najít si hlubokou myšlenku tam kde není, třeba i v otevřeném jogurtu a "hluboce" o ní přemýšlet, tak i tady jsem si svou myšlenku našel, byť to samozřejmě, jako ostatně vždy nebylo úmyslem tvůrců. Ale nechám si ji pro sebe, každý má na věci jiný názor a byl bych povážován za blázna. Chci tím jen říct, že film, i přes svou zdánlivou plytkost jakousi hlubší myšlenku má. Každý žije přeci své osobní peklo. Mimojiné, všechno se kazí, když je ďábel na blízku, mě sedí asi na zádech. A ještě jedna věc, podobně jako Shamalayanovy filmy (ty které jsem viděl) je námět nedotažený a skončí tak někde v půlce, třeba, třeba, jako Stalo se. A za další, ve které minutě jste si vydedukovali kdo je ďábel? () (méně) (více)

Lacike

Skupinka neznesitelnych debilov je uzatvorena vo vytahu a medzi nimi je diabol, ktory si s nimi pohrava. A mne bolo uplne jedno kto z nich je diabol a ako ti debili skoncia. Vlastne som si prial, aby sa ta chujovina skoncila, co najskôr. Viac ako postavy mi na nervy liezol uz len ten nabozensky podtext. Neznesitelny film. 3/10. ()

maseer2

ďábelsky nápaditý a originální thrillerový snímek o jednom výtahu, ve kterém se začnou dít moc podivné věci.. jenom mi nejde do hlavy, proč si tak kvalitní námět Shyamalan nenatočil sám.. ()

BoPo

Jednohubka. A to doslova. Survivor vo výťahu, kde na miesto poroty je samotný Diabol. Ideálny sprievodca na cestu vlakom či autobusom. ()

Shyamalanovy filmy bez Shyamalana

Shyamalanovy filmy bez Shyamalana