Collapse

Film pojednává nejen kolapsu naší civilizace jak ji známe, ale také o životě bývalého policisty Michaela C. Rupperta. Michael představuje svou vizi kolapsu na konci věku ropy, kvůli které lidé válčí, podplácejí a vraždí a kterou v budoucnu nebude možno ničím nahradit. V dokumentu jsou použity jak oficiální dokumenty a prohlášení, tak i selský rozum a kritické myšlení zmiňovaného protagonisty. Námět vychází z knížky A Presidential Energy Policy. Dokument je vyústěním Ruppertovy práce investigativního žurnalisty, kterým byl po zhruba třicet let, kdy se zabýval problematikou pašování drog CIA, vládní korupce, 11. září, války na Středním východě, ekonomiky, fosilních paliv atd. (InsideJob)

Hermi14

V něčem pravdivé, v něčem méně - rozhodně zajímavé. Jakýkoliv další rozbor obsahu tohoto dokumentu by byl tak dlouhý, že by ho stejně nikdo nečetl. ()

Lucas87

Tento dokument otevírá oči, je podán ledově klidnou formou, že až to zamrazí, bude zvláštní se probudit do dne, kdy zkolabuje tento systém, pan Ruppert je opravdu nad věcí, svými postoji útočí na korporace a to se jim nelíbí. Ten jeho příklad s Kubou byl momentem co mě nejvíce zaujal. Nakonec tyto země to vyhrajou ne ty co vozí kde jakou blbost přes půlku světa. ()

mi-ib

V hodně věcech má ten Ruppert asi pravdu. Jestli je to opravdu takový vizionář, jak tvrdí, se ukáže za pár let. Říkat o něčem - "Já to předvídal.", potom co se to stalo, může každý. Dokument bohužel nepřinesl důkazy, že tomu tak bylo. Určitě tohle by přispělo k věrohodnosti dokumentu a ve výsledku i věrohodnosti Ruppertových vyhlídek do budoucna. Zároveň si myslím, že Ruppert přehání a moc se prožívá. Přesto v pohledu na svět s ním souhlasím a snad se poučím. ()

RobLord

Z Wikipedie: "Michael Ruppert byl 13. dubna 2014 nalezen mrtev, krátce po dokončení vysílání svého pořadu na internetu. Jeho smrt nesla znaky sebevraždy." Kdy už se ovce proberou? ()

bakeero

Nevím, co se na tom všem hodnotícím tak líbí. Skoro hodinu a půl civíme na 1 (!) chlápka, kterej by měl podle toho, v čem všem se (dle vlastních slov) dokonale orientuje, být minimálně poradcem v nějaký vládě či nadnárodní korporaci. Krom asi 2 vět "moderátora" tu neni žádná opozice jeho názorům. V některých případech jde skutečně o zajímavé podněty, ale s přibývajícím časem začíná ten chlápek sklouzávat spíš k filozofování než argumentování. A když do toho ještě přihodí ohraný kecy o tom, že lidstvo se odvrátilo od matky přírody, chybělo mi už jen aby vytáhnul Bibli a vypínal bych hned. Takhle jsem sice dokoukal, ale rozhodně tenhle dokument nemůžu doporučit. Stejné demagogické dílko si totiž může natočit kdokoli z nás - stačí si sednout ve sklepě na židli, vykecat se ze svýho pohledu na svět, prostřihnout to pár záběry k tématu a hurá s tím do světa! Navíc ten chlápek neni žádnej Judr Pudr ani Mudr, ale "jen" bakalář a to jak se hrdě a poměrně kolovrátkovitě hlásí k tomu, že život poznal jako policajt v drsných ulicích L.A. mě připomínalo spíš klasickej obraz český policejní gumy, než otevřenou mysl osvíceného člověka. Nakonec nám ale autor osvětlí důvod, proč tenhle dokument vzniknul - i když asi nechtěně. Ten chlápek je totiž ve skluzu s platbou činži a tak mu kámoš režisér nejspíš podal pomocnou ruku s tím, že když do kamery vykecá ty svý teorie, určitě z toho nějaká zlatka přiteče. Protože když si může vydělat Michael Moore, tak my to zvládnem taky, woe... Takže jak jsem psal; zajímavé podněty tu jistě jsou, ale to zpracování, jednostranost i samotná plochost mi smrdí agitkou a ne dokumentárním filmem. ()

Stařena

Opravdu zajímavý dokument, který ukazuje jaký má ropa globální dopad. Ale neviděl bych to zas až tak černě, jak to Michael C. Ruppert podává. To ovšem nemění nic na tom, že mi tento dokument nádherně předkládá ukázku toho, jak jsme na ropě závislí. ()

Seraph1

Než jako dokument o určitém problému mi to přišlo jako agitka o tom jak je ten borec dobrej, a že by mu měl někdo poslat prachy na činži. Díky čemuž jsem na konci aspoň pochopil, proč tento dokument vlastně vznikl. Pár myšlenek zde sice stojí za zamyšlení, ale místo aby byli kriticky rozebrány do detailu, tak se tu motá páté přes deváté. Osobně si myslím, že v době kdy skutečně ropa dojde, to až takový problém nebude, protože za ty desítky let na to budeme připraveni. Když se podíváte, jak si lidé před 50 lety představovali dnešek, tak se musíte smát, a stejné by to bylo, kdyby si teď někdo představil rok 2060. Komentář s kterým souhlasím - od uživatele bakeero. ()

rivah

Mluví o závažných problémech, zčásti zajímavě, zčásti zcestně. A že nebude ropa, to se neví, ani to, co ji případně nahradí.(50%) ()

Forsetino

V prvních 20 minutách nám Ruppert servíruje značně laický pohled na zmiňované technologie, ale když to divák překoná, tak v další fázi dostane poměrně zajímavé informace, které mohou přispět k tvorbě jeho "světonázoru". V poslední části je pár dialogu, které autor mohl raději vystřihnout. Nicméně jedno je z dokumentu jisté. Peníze jsou "ve finále" pouze papírky a člověk v úplné prostotě k přežití potřebuje jídlo a vodu, nikoliv peníze. Láska k penězům je zhoubou pro civilizaci! Ono to půjde i bez ropy, akorát zase ta populační křivka bude muset klesnout, bohužel, možná bohudík... 60% ()

Humprt Pum

Ať už je pravda kdekoli, tohle by měl vidět každej. Můžeme přitom na Rupperta nadávat, klepat si na čelo, nebo souhlasně přikyvovat s popcornem v puse, hlavně když nás to donutí aspoň trochu přemýšlet. ()

Fazy

Dobre podaný dokument, ktorý určite odporúčam pozrieť. Aj keď mi občas prišlo, že až priveľmi preháňajú. ()

ToXo

Velmi zaujimavy dokument s velmi zaujimavymi myšlienkami. Produkčne pomerne jednoduche ale napriek tomu velmi vkusne. Krasna kamera, strih aj hudba. Trosku apokalypticky rozpravane, ale v dnešnej dobe na podobne temy sa už inak asi ani neda. 5/5 ()

milanko8

"Válka je pokračováním politiky jinými prostředky. Politika je pokračováním ekonomie jinými prostředky." --- Jasně nejdepresivnější dokument, který jsem kdy viděl. Ptáte se proč? Že tu vše stojí za *****, už vím dávno, že je všechno politické a válečné dění o penězích taky, že v TV a médiích nikdy neuslyšíte pravdu (týkající se důležitých věcí) ale jen tu nedůležitou (jako že se narodilo mládě toho či toho zvířete v nějaké zoo...) taky. Ale tento dokument poodhaluje (a nanejvýše logicky) budoucnost světa, lidstva... Po zhlédnutí takového filmu mi okamžitě vyvstává (kromě mnoha dalších myšlenek) právě tato: "Carpe diem!" ()

capka

Fucking right! Perfektní! Neuvěřitelný dokument, ve kterém je všeho tak akorát. Minimalismu ve zpracování, objektivity, smysluplných a trefných otázek i odpovědí, napětí, citu, rozumu... a pravdy. ()

Sticks

Dokument stráca na kráse len kdesi v polke, inak je absolútne perfektný. Životná cesta takej osobnosti akou je Ruppert je natoľko pútavá a inšpirujúca, že na konci ani neviete ktorá bije. Ide o súhrn problémov ktoré sám vyšetroval, ktoré by si dakde zaslúžili viac vysvetliť, osobných skúseností s odozvou na svoje vyšetrovanie ( zo strán ľudí ale hlavne zainteresovaných), globálne problémy s takmer vyčerpanými zdrojmi a v závere neskutočný pohľad na jeho pravú osobnosť. Čo je však hlavné, tento pán ponúka odpovede, ako sa pripraviť na potopenie Titanicu. Človeku, ktorý pozerá dokumenty často, moc noviniek neprezradí, no aj tak by ho to nemalo odradiť od zhliadnutia. Súhlas s Djkoma ()

dudo24

Skvelé zhrnutie prečo nás celosvetový dekadentný režim globalizácie a kapitalizmu privedie do kolapsu a záhuby. Veľmi dobrá kamera. Páčilo sa mi, že sa moderátor pýtal Rupperta otázky typu, že prečo by mal divák veriť tomu, čo rozpráva. Aj keď vôbec neboli potrebné lebo rozoberaná téma je založená hlavne na číslach a nie na nepodložených hypotézach. Čo sa mi nepáčilo boli nevystrihnuté Ruppertove emočné výlevy, ktoré vôbec nesedeli do celej atmosféry výkladu faktov. ()

lisma

Klasický dokument viděný na stránkách mustwatch tzn. je dobré jej vidět - je dobré udělat si poté na věc svůj vlastní názor. ()

Caesius S.

Jsem velice rád, že nejsem na tomto světe sám se svými názory. Peníze a ropa ničí naši planetu, naši civilizaci, naše životy. Lidská rasa potřebuje "restart" a zcela mi to potvrzuje vyšetřovatel, který se tomu věnuje 30 let. ()

InsideJob

"... what may be the greatest preventable holocaust in the history of planet Earth." Collapse mě překvapvapil tím, že je první materiál od Rupperta, kde se věnuje záležitostem jako zdroje energie, lidské chování v krizových situacích, náboženství, ekonomika a jejich vliv na průběh nadcházející krize. Zároveň svým zpracování mi přijde celkem poutavý i pro většinu lidí neobeznámených s jeho prací. Pro kritiky nebo neznalé mohu jen doporučit jeden knižní titul (Crossing the Rubicon) dostupný i na books.google, přednášky na Youtube(především "The Truth and Lies of 911" což je podle mého letitého pátrání nejlepší zpracování na toto téma) nebo skupinu "Collapse" na síti Facebook, kde lidé denně posílají články z médií z celého světa, které podporují Ruppertova tvrzení. ()