20 000 mil pod mořem

20,000 Leagues Under the Sea

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Fantasy

USA, 1954, 127 min

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(6.11.2011)

Celkom vydarený dobrodružný príbeh kapitána Nema. Trochu mi vadil roztopašný námorník Kirka Douglasa, možno sa mali viac držať knižnej predlohy.(1.3.2007)

Nečekal bych, že film z dob, kdy Mrtvé moře bylo ještě naživu, může mít tak přesvědčivé triky. Podmořské scény nejsou točené skrz akvárium, ale opravdu pod vodou a za účasti tamější fauny. Dokonce i scéna s obří - loutkovou - olihní vypadá docela dobře. Klobouk dolů. Žádné triky ovšem nemůžou zachránit selhávající lidský faktor, v tomto případě hysterického Kirka Douglase. Nepochybuju, že s takovým projevem by mohl vyhrát Neumannovy Poděbrady, ale ve filmu je to vážně trapas. 60%(7.3.2007)

• YURAyura

3/10 Ac jsem v pacholcim veku zhltnul kdejakeho Verna, tento paskvil se mi vzpricil v krku(12.8.2009)

Oscar 2 : Výprava, Speciální efekty + 1 nominace: Střih(20.5.2004)

• - Nemo znamená v latině "nikdo". (vojtaruzek)

• - Pro film byl vyroben obří mechanický model olihně v měřítku 1:1, který byl ovládán týmem šestnácti mužů. Ve scéně, kdy monstrum napadne Nautilus a hodlá ji rozmačkat i s posádkou, se natáčelo ve speciálně vybudované vodní nádrži ve filmovém studiu. (GilEstel)