Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

johnny371990

Film sa hodí na aktuálnu situáciu pandémie koronavírusu COVID-19. Veľa vecí vo filme ukazuje dnešné chovanie ľudí a opatrenia na zabránenie ďalšieho šírenia vírusu. Treba si pozrieť. Predvídavý film. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Někdo chytí nemoc a žije, někdo onemocní a zemře..." Nákaza je originálním způsobem pojatý film o šíření pandemické nákazy, který je vědecky hodně přesný ( Koronavirus ). Film pokrývá snad všechny oblasti, které se mohou dotýkat světové pandemie. Jde o poměrně komplexní pohled na společenské zřízení a jeho reakci na podobnou událost. Každý reaguje jinak, každý se uchyluje k jiným metodám a před každého jsou kladena jiná, ovšem stejně náročná morální dilemata. Technicky dokonalý snímek, který se vymyká všem katastrofickým filmům za posledních pár let. Vyvolá to ve Vás pocit, jako byste snad ani nesledovali film, ale dokumentární záznam skutečných událostí. Kvalitní herci ( Fishburne, Winslet, Damon, Cotillard. ) jen umocňují působivý zážitek. - 90%. A teď mě, prosím, omluvte, jdu si umýt ruce a vydesinfikovat klávesnici. ()

Skribler

Musela vypuknúť celosvetová pandémia, aby tento film získal na popularite. Po remeselnej stránke skvelá práca, ale bez súčasného tragického kontextu vás príbeh nechá chladným. Pri opätovnom pozretí som si všimol jeden podstatný detail, ktorý stavia príbeh do úplne iného svetla a zodpovedá otázku, ktorú si kladú postavy počas celého filmu: „Odkiaľ sa vzala nákaza?“ Buldozér, ktorý v závere kynoží les, a vyženie tým netopiera z jeho prirodzeného prostredia, má na boku logo spoločnosti. Rovnaké logo vidíme aj na firemných doskách, ktoré patria Gwyneth Paltrow – jedna z prvých nakazených. V prenesenom zmysle je pôvodcom vírusu akási nadnárodná spoločnosť expandujúca do celého sveta. Za všetko zlo teda môžu nenažrané korporácie. No možno autor chcel, aby sme sa zamysleli, či tie korporácie nie sú len symbolom stále väčšieho ľudského rozpínania sa a túžby po komforte. ()

Honzyg

V kontextu roku 2020 získává Nákaza úplně jiný nádech, než jaký mohla mít v době svého vzniku. Korelace se situací kolem nemoci COVID-19 jsou až zarážející. Možná ale právě proto, že film není inspirován skutečným příběhem naší aktuální reality, netlačí na pilu a s vypravěčským klidem předkládá imaginární (ale ne nereálný) scénář světového průseru a lidské zvířeckosti, která se v davech vlivem strachu o vlastní přežití probouzí. ()

Flammarion

Vzhledem k současné situaci bizarně působící snímek. Ovšem za předpověď má plný počet, ale filmařina to zas tak dobrá není. Každopádně koukatelná zábava na nudný večer ano. Pokud si film pouštíte začátkem roku 2020, tak Vás může i slabě mrazit a pokud k Vám domu dorazila panika, tak i kurevsky mrazit. ()

AutiXrist

3 ⭐len kvôli tomu že jemnejšiu verziu nákazy momentálne žijeme naživo(2020),film poznám, nie je to pre mňa novinka no momentálne pre mňa dostáva iný rozmer. Príliš zjednodušené "rozlúsknutie vzorca" na vakcínu. Pacient NO. 1 made in USA🇺🇲, vakcína taktiež. Dobré zobrazenie šírenia epidémie, ako aj šírenie hoaxu. Preto aspoň dodžujme hygiénu, keďže na retardovanosť vakcínu ešte nevymysleli. ()

Agora

Je zábavné číst si níže komentáře z roku 2011 a porovnat je se současnou realitou! Film jsem viděla poprvé až teď , tj. 2020 a to nás dostihl koronavirus. Měla jsem pocit, jako kdyby film natočili právě o něm, režisér byl nečekaně vizionář. Až na ten rychle objevený lék to hodně bohužel odpovídá současnosti. ()

elho_cid

Je zajímavé se podívat, jak se skutečná netopýří nákaza liší od té Hollywoodské. Docela solidní film, ale roztroušená dějová linka má i svoje nevýhody, chce to pozornost a soustředění. Jude Law je extra slizký záporňák. ()

freddysleepe

moj prvy komentaar :) takze. zaner: toto urcite nie je komedia. cize drama. aj ked trochu to pripomina dokument akurat ze sa to neodohrava v minulosti ale buducnosti :(resp 2020, korona - niektore veci som si okamzite premietol) cize scifi. katastroficke vizual: nic co by som vytkol. na herecky sa skvelo pozera aj na hercov, aj ked Matt Damon mi v roli otca a manzela velmi nesedel audio: nic prekvapive, vlastne mi tam chybalo nieco co by podtrhlo atmosferu, nejaka silnejsia melodia. hviezdne obsadenie ma vlastne udrzalo pri filme, lebo spociatku ma to veelmi nudilo. SPOILER alert! cinskemu kucharovi uz ruku nepodam :) ()

LUIGISde

Film, ktorý predpovedal skoro detailne rok 2020, samozrejme, okrem Matoviča. Z obsadenia som odpadol ale scénar je tak za dve päťdesiať. Celkový dojem je veľmi nízky, predvídateľný dej, ale tak, trafili sa do roku 2020, a to se vyplatí. Od deamona som čakal aspoň nejaký kombat. ()

iggy_pop

Chladné ako psí čumák, bez možnosti vytvoriť si vzťah k akejkoľvek z postáv. Akoby sa Soderbergh rozhodol natočiť hraný dokument z čias celosvetovej pandémie - len zaznamenávať, ale nevstupovať do deja. Podobný námet spracovali aj tvorcovia filmu Dokonalý zmysel a myslím, že omnoho zaujímavejšie a divácky vrúcnejšie. ()

white_wolf

Hrozně zmatený film, místo na jednotlivce se spíše zaměřuje na celou společnost. Tím, že Nákaza má asi tak 10 hlavních postav a ani ne 2 hodiny dostáváme hodně nadupaný, ale ještě víc zmatečný film. To by se ještě dalo zachránit třeba dobrým charakterem postav, ale na projev nějakého charakteru zbyde čas jen asi u tří postav. Jinak příběh je celkem dobrý, nákaza je děsivé a při pohledu na dnešní dny autoři asi nebyli zase až tak daleko od pravdy. ()

topol999

Tak na ČSFD se píše, že hlavní postavu Nákazy sehrála Marion Cotillard, což ovšem pravda není, že? A to tu francouzskou kočičku zbožnuju.... Nicméně je až s podivem, jak nám to připomíná covid (divadlo). Pravda, v tomto filmu je choroba smrtelnější a vážnější, než corona. Psychologie postav je zajímavá, zejména charakterů M. Damona a L. Fishburna. 80% ()

Hansolo35

Jo, tak zde lze přesně spatřit původní myšlenku covidepidemie. Čínsko - americká laboratoř vypustí uměle vytvořený virus. Jak jinak restartovat ekonomiku, získat levné zdroje a přimět lidi k podezřelému očkování? Virus není tak smrtící, jak čekali. Ale když o tom dnes a denně budou mluvit...lidi uvěří a nechají si dát podivné testovací vakcíny. Kdo se vzpírá, bude umlčen.Nesmí do práce, školy, restaurace. Stále málo?! Zdražíme elektřinu, vodu, plyn, zastavíme výrobu... však vy poslechnete. Zbydou jen opravdu bohatí a můžou si užít svůj svět. ()

teekanee

Hodnotím asi po půl roce a za tu dobu mi film v hlavě fakt uzrál. Asi nejrealisticky vypadající disaster movie, který má skvělý tempo, výborný herecký ansábl a celkově na mě hodně zapůsobil. 84% ()

Norrek

Takový herecký ansábl se jen tak u filmu nevidí. Ale přesto, že jsem snímek viděl dvakrát, ani jednou mi v hlavě neutkvěla hlubší vzpomínka na film. A to je vzhledem k tomu, že jsme druhou projekci dali v době, kdy byl Koronáč na špici, docela vypovídající. 3* za tu ochotu oddělávat jednu celebritu za druhou. ()

bkf1

Snímek vcelku koukatelný i když typicky americky přehnaný a to i přes to, že je založený na odborných konzultacích (doporučuji najít si nějaké povídání o těch konkrétních odborných odborných faktech v přímé spojitosti s tímto snímkem, pak teprve lze pochopit, jak moc je scénář přehnaný). PS: Zdejší komentáře o spojitosti s covidem jsou vcelku hezkým důkazem, jak lidi naprosto absolutně totálně neví o čem covid (nebo jakékoliv jiné nemoci) byl/je a to i přes to, že to měli denně na očích, ale stejně naprosto s klidem jsou schopni srovnávat "banán" s "raketoplánem" (třeba covid (zatím 6,5 mil. obětí) a španělskou chřipku (asi 100 mil. obětí)) a také jsou schopni v tomto snímku vidět nějaké "nostrádámovské predikce", přitom jde jen o obyčejný (ano obyčejný) odborný odhad průběhu takové modelové situace (která by z epidemiologiského hlediska ani nemohla nastat) vč. chování lidí (aneb psychologie), vše dávno velmi dobře zdokumentováno, jen obyčejný ničeho znalý člověk z toho má oči jak nártoun filipínský. Zkuste používat média (nejen internet) také na něco jiného než na youtube, instagram, výměna manželek a podobné "pryžoviny", pak z Vás nebudou takoví tupci a nenecháte se děsit jak malé děti. PS2: Celosvětové oběti covidu v této chvíli činí 0,0815% celosvětové populace planety Země, celkové případy vs populace 7,6308% (vč. reinfekce), poměr zemřelých vůči případům 1,0680%, zemřelí věku 65+ činí 87,5189% ze všech, co zemřeli. ()

vecnevysmata

Neuvěřitelná předpověď budoucnosti a navíc hvězdné obsazení. Nemám co vytknout. Škoda, že od pandemie nás to ani tak neuchránilo. ()

peproch

Nezaujaté, odcizené,sice hvězdně obsazené, ale tito se jen ukazují, ale nehrají. Téma globální nákazy bylo zde asi přeřečeno pro kovidovou hysterii. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech