Sherlock Holmes: Hra stínů

Sherlock Holmes 2: Hra tieňov

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2011, 123 min

• Radek99

Tohle není využití klasické literární předlohy, tohle je její znásilnění. A ten otazník na konci celého filmu ukazuje nejlépe, o co tu tvůrcům vlastně běží...řádně podojit literární odkaz Arthura Conana Doylea...(30.4.2012)

Ritchie potvrdil že je pán rozprávač a pán režisér. Kompaktnejšie, svižnejšie a šarmantnejšie ako jednička ale stále myslím, že je ho na takýto popkornový lunapark škoda. Hádam to trojka típne. 85%(4.1.2012)

Podobně jako Mission Impossible - Ghost Protocol, taky Hra stínů poskytla příjemně strávené odpoledne v kině, následované rozpačitou cestu domů v marných vzpomínkách na sotva zkončený zážitek. Přesto pár příjemných okamžiků v hlavě zůstává: poutavé, ale možná dostatečně nevyužité lokace, jakými je hrad v zamrzlých horách, svatební scéna a Holmesovy maskovací převleky nebo scény přinášející předzvěst první světové války.(18.2.2012)

hm, tak Ritchie to tentokrát už trochu opravdu přepískl a utopil se v audiovizuální orgii, která by byla plus jen v případě, že by byla celou dobu tak kvalitní jako v jedničce či zde v lese, ale není tomu tak. U Ritchieho smutné, protože je v tomto videoklipování opravdu machr a i zde bylo jasně vidět, jak moc chce zkoušet nové postupy, kamerové hrátky, průlety, rychlé chystací sestřihy, vysvětlovací scény apod. žel v mnoha případech to působí strašně neuspořádaně a dokonce odpudivě, hlavně v případě podivného snímání a nedostatečného času pro diváka, který informace nestíhá. Nicméně to by ještě šlo, co už tak moc nejde, je podivně nekonzistentní zápletka, snažící se využít asi milion různých míst po Evropě (což jako samo o sobě není chyba, ale nedrží to spolu), kde se hrdinové dostávaj různými směšnými nactiutrhačskými způsoby (poník), přičemž opravdový smích se nedostaví. A i když se to ke konci zlepší (zase ten les a Švýcarsko) pocit toho, že jsme byli jaksi ošizeni, nezmizí. Dále, scénář, první půlhodinu jsem trpěl jako kůň neboť tam, kde v prvním díle byly okamžitě pořádně rozdány karty, atmosféra se dala krájet, objevil se působivý tajemný záporák a mystično bylo na každém rohu ztemnělého Londýna, je zde nejprve dokončování prvního dílu, samoúčelné odstranování přebytečných postav a pak, po setkání s Watsonem, jiskření.. Ne, žádné jiskření, ale rádoby vtipné narážky a provokace, kdepak, ta tam je fajn chemie mezi nimi, a jestli se později nějaká objeví, je to spíše jiskření a to to Civalovo (fakt bych to neřekl, ale tady jim prostě došla invence úplně, a tam kde Sherlock od BBC bravurně dávkuje emoce, přátelství a jemný sarkasmus, je tady pouze homo.. vlak to zabil úplně, od té chvíle jsem skoro do konce filmu viděl Downeyho jako ženskou). A hlavně je to prostě strašná nuda, měl jsem chvílemi vyskočit oknem, naštěstí pak příjde ruský ninja a první nadsázka (recept), co se týče nadsázky, zase nevím díky podivnému dávkování, jestli to tak autoři zamýšleli, nebo ne. No, abych tu nepsal celý děj, takhle to pokračuje s malými výkyvy (Sherlockova chyba v Paříži... really? hloupěji to podat nešlo? Nebýt toho Dona Giovanniho a Zimmerovy variace na něho + jednomu pěknýmu divadelnímu záběru jak z trágedie, zase bych mlátil hlavou do stěny) až po to Německo. Mimochodem, co se týče Moriartyho, unylejší a obyčejnější ksicht vybrat nemohli? Žádné charisma, žádná zlověstnost (lord Blackwood), jenom přehrávání a krmení holubů. A první setkání těchto dvou superprotivníků úplně odbyto. V Německu je pak jedna scéna, která má asi ukázat míru jeho stupidity (tanec s hákem), ale naštěstí pak příjde les. A tam se Ritchie doslova utrhne z řetězu, a naservíruje takovou porci zpomalovaček a úžasných kamerových hrátek, že více eye-candy záběrů jsem neviděl ani u Snydera. Fakt opravdu škoda, že to trvá jenom takovou chviličku. Závěrečné vyučtování se pak naštěstí už nese v chytřejším duchu, a ještě jednu parádní scénu propočítávání vzájemných tahů.. A hlavně vysvětlení toho, kde všude Sherlock byl a kolik převleků vystřídal. A že jich bylo.. Herci hrají slušně, Downey sice přehrává a všelijak se pitvoří a dělá šašky, takže jsem se smutkem vzpomínal na chladného, asociopata Cumberbatche, na druhou stranu, k Downeymu tohle sedlo a on to opravdu umí, kdyby ještě fungoval ten vztah/partnerství s Watsonem, bylo by to výborné. Law je fajn jakbysmet (Freeman ale lepší) a vůbec všechny postavy (včetně mé oblíbenkyně Adler, která je sice sexy, ale působí spíše takovým šibalsky až dětsky narozdíl od nebezpečně sexy vyspělé BBC verzi) jsou prostě ztvárněny méně dobře jako v televizi. Vím, asi v tomhle bude hlavní jádro pudla. Ale nemyslím si, že kdybych se ted podíval na první film, nějak by mi to hodnocení skočilo dolů. Tady bylo prostě příliš mnoho nedotažeností a i když se pokoušeli tvářit, že se snaží, nespolkl jsem jim to. Nicméně ted si říkáte, že komentář takhle negativní a při tom 4.. No bude to asi tou mojí absolutní nezaujatostí až závislostí na efektních blockbusterech, takže jsem schopen jenorázovému výplachu a k tomu takovémuhle, který se snaží být inteligentní a k tomu je podán v zajimavém stylu, všelico odpustit. Takže opravdu jediná výtka, která snižuje hodnocení je blbý záporák (což u nemesis a takovém vnadění v minulém díle zabolí) a ten děj.. Takže průměrné 4, a jedna hvězda navíc je za lesní scénu. OST: Zimmer odvedl nějakou tu práci samozřejmě taky, ale popravdě hudba už není tak výrazná jako v jedničce, či je použita špatně a podruhé už stejné motivy nemůžou překvapit. Takže o třídu slabší, potěšily ty cikánské a ta variace na Dona Giovanniho při útěku z anarchistické buňky.. PS: j, co to sakra bylo s tím Mycroftem... PPS: kdyby ale takhle invenčně vypadalo utržení z řetězu u Baye, mohlo to být s trilogií úplně jinak(18.4.2012)

Režijně typický RItchie - to je moc dobře. Dějově ale naprosto zbytečná nástavba jedničky. Bohužel. Příjemný film na jednu návštěvu kina. 65 %(20.12.2011)