Sherlock Holmes: Hra stínů

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes 2: Hra tieňov

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2011, 123 min

Kdybych měl soudit druhé díly Downeyho frančíz, v 19. století jsem se bavil rozhodně víc než v hi-tech současnosti. Od scén v továrně nabízí Sherlock jedno z nejlepších finále (ehm, třetin filmu) posledních let. Hell, yeah! (scéna v lese vynikající studijní materiál od prvního do posledního záběru). Všechno se tu jaksi přirozeně posune o dobrý stupínek výš: Ritchieho/Rousselotova vizualita, scénář (Sherlockovi a spol. temná sluší, šelest 1. světové na mě docela zapůsobil) i herecké výkony. O to víc lituju, že takové nebylo i první a druhé dějství, jež jsou tak rozpačité, jak jen příběhy dvojky mohou být. Downey se ve svých skopičinách v neprospěch celku až příliš utrhl ze řetězu (dokonce mám kacířský pocit, že postava se natolik vymknula kontrole, že bylo nutné ji dopřát "pád"), první dějství jsou samé odbočky a vata, kamera akčních scén je navíc kvůli neustálým polocelkům a detailům nepřehledná. Nechápu, jak můžou takhle zazdít tři ženské postavy, když každá z nich by dokázala děj vyhnat do vyšších obrátek, kdyby jim scenáristé dali prostor. Každá má dobrou motivaci Moriartyho zničit. Přes výhrady ale líbilo, dokonce musím říct, že ve mně Sherlock čím dál víc dozrává. Jsem rád, že "Guy Ritchie still owns it".(16.1.2012)

Sherlock Holmes: Hra stínů je dost specifický film. Sherlock v podání Roberta Downeye Jr. je taková kombinace solidní britské solidnosti a Jacka Sparrowa z Pirátů z Karibiku. Celé je to pak hozené do naprosto brutálně naklipované akční zábavy, která má hromadu, ale opravdu hromadu akce, která je natočena tak zvláštním způsobem, že někomu vysloveně sedne a někdo z ní bude maximálně otrávenej. Já ale musím říct, že jsem si to neuvěřitelně užil. Robert se mi potvrdil jako skvělý herec, který v sobě má glanc humoru a vážnosti...a umí britský akcent :) Jude Law také nezklamal a stejně tak Noomi Rapace, která mě docela překvapila, jak rychle se po úspěchu trilogie Milénium dostala za hranice Švédska. Jediná chyba, kterou tento film má je pak příběh, který vlastně vůbec není zajímavý. Vlastně je o ničem. To podstatné v tomto filmu je hlavně ta akce, kterou jsem si ale já osobně v kině naprosto užil.(16.1.2012)

Režijně typický RItchie - to je moc dobře. Dějově ale naprosto zbytečná nástavba jedničky. Bohužel. Příjemný film na jednu návštěvu kina. 65 %(20.12.2011)

Kým v jednotke boli dialógy svižné, vtipné a dostatočne bavili, v pokračovaní už cítiť výrazné komplikácie. Už to ani zďaleka nepôsobí tak sviežo, príšerná prázdna ukecanosť skôr otravuje. Príbeh postráda pútavosť, je neprehľadný a rozhodne nezvláda držať diváka v strehu celú dlhú minutáž. Škoda toho. Akčné scény fungujú dobre, znovu nepostrádajú nápaditosť a hravosť (najlepšia akčná scéna - na rozlúčke so slobodou), tempo je dakedy veľmi dobré a zábavné. Okrem vydarenej akcie je tam na môj vkus však až príliš veľa vaty.(17.4.2012)

Nesdílím převládající názor, že pokračování dobrodružství doyleovského hrdiny je slabší než první díl, protože "dvojka" je co do tempa vyváženější než její předchůdce a zároveň si ji lze užít i jako vyprávění, jelikož jsou mnohem lépe distribuovány informace a poskytovány vodítka pro tvorbu hypotéz. Bohužel mnohem více rozšířenější "teorie" o tom, že ve druhých dílech musí být všeho vic, ale málokdy jsou lepší, převládá. Přitom podle jiného přístupu jsou sequely mainstreamových blockbusterů mnohem pozoruhodnější, pokud jsou natáčeny tvůrci s jasně rozpoznatelným rukopisem, protože ti se už jednou (komerčně, kriticky) osvědčili a nemusí se tolik podřizovat studiovým požadavkům. Bezpochyby to platí i pro Guye Ritchieho, který jednak v holmesovsko-watsonovské bromanci víc zdůrazňuje podvratnost v podobě možného queer čtení (čirá travestie!), jednak v nebývale sebereflexivním vyprávění vytváří nesčetné množství - především prostorových - mezer, aby se zaměřil na čirou potěchu ze samotné podstaty detektivní práce - dedukce jako takové. Zároveň se střet dvou dynamických sil vyprávění - Holmese a Moriartyho - otiskuje i do formální stránky snímku, která staví na pnutí dvou různých poetik (poklidného a dynamického, opodstatňující tak užívání zpomalovaček). Není to efektní, jak by si mnozí přáli, ale naopak maximálně efektivní, když i jednotlivé stylistické prvky, které v předchozí části sloužily k ozvláštnění obrazu jedné éry a její převládající filmové podoby, zde důsledně a důmyslně slouží vyprávění (především střidání velikosti záběrů). Konec? Doufám, že ne - chci další kapitolu.(29.12.2011)

• Jude Law

• - Sebastian Moren, který se objevuje také v Doylově povídce "Prázdný dům", je ve skutečnosti veterán z Indie, ne Afghánistánu. (Wolftalon)

• - Brad Pitt, Gary Oldman, Daniel Day-Lewis, Sean Penn a Javier Bardem byli zvažováni pro roli Moriartyho, tu však nakonec dostal herec Jared Harris. (Elwanelyn)

• - Medaile, které nosí Watson během svého loučení se svobodou, jsou Afghánská válečná medaile a Kandaharská bronzová hvězda. Watson je totiž veterán z Druhé Afghánské války. (Haretix)