Sherlock Holmes: Hra stínů

Sherlock Holmes 2: Hra tieňov

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2011, 123 min

• Radek99

Tohle není využití klasické literární předlohy, tohle je její znásilnění. A ten otazník na konci celého filmu ukazuje nejlépe, o co tu tvůrcům vlastně běží...řádně podojit literární odkaz Arthura Conana Doylea...(30.4.2012)

Ritchie potvrdil že je pán rozprávač a pán režisér. Kompaktnejšie, svižnejšie a šarmantnejšie ako jednička ale stále myslím, že je ho na takýto popkornový lunapark škoda. Hádam to trojka típne. 85%(4.1.2012)

Přes všechnu tu samoúčelnost, která mi v příbězích Sherlocka Holmese příliš nesedí, snahu vytvořit nového geniálního-alfa-samce z Downeyho Juniora, a velkolepě stylizované scény, z kterých čiší digitál, je druhý díl povedenější zábava. Pomáhá tomu především kvalitní záporák, kterého Jared Harris zvládá díky svým úchvatným hlasivkám... Díky němu nebudete řešit mnohé detaily, které v příběhu nesedí nebo ty skoro až fantasy (švýcarský zámek v horách?! konec?) scenérie a scénáristické vykličky. Po (krásně stylizovaných) titulcích mám na jazyku sladkokyselou pachuť, v které se podle mě Ritchie jako režisér začíná ztrácet a film chvílemi až často připomíná "slepenec nejšílenějších nápadů, co jsem našel doma v šuplíku", ale tentokrát mu to s přivřením jednoho okna odpouštím. Vždyť tady vás oberou o všechno, hlavně o tu pěknou šálu, s kterou jste přišli...:)(22.4.2012)

Přála jsem si nový pohled na starého, dobrého Sherlocka Holmese. Chtěla jsem zajímavou, nečekanou a neokoukanou zápletku. A k dokonalosti by mi pak stačilo už jen něco, co mi vyrazí dech. Takhle to tady ale nefunguje...Vše je tak nějak stejné jako tenkrát a já nemám být čím překvapena. Měla jsem pocit, že se dívám na pokus o vylepšení prvního dílu. Často jsem měla co dělat, abych udržela svoji pozornost u filmu. Některé dialogy mi přišly zcela zbytečné. Zachraňuje to fantastická atmosféra a silní herci. Vyzdvihnout musím hlavně těch pár minut ve vlaku a dokonalý útěk lesem. Konec mi alespoň přinesl úsměv. 3,5*(16.1.2012)

Rozpočet $125miliónovTržby USA $186,848,418Tržby Celosvetovo $534,848,418Tržby za predaj Blu-ray v USA $61,226,451 //počet predaných kusov 2,695,007Tržby za predaj DVD v USA $45,346,054 //počet predaných kusov 3,568,794║ Hra tieňov, hra na efekt, efektne prevedený film, ktorý ide na istotu a kde je na čo pozerať, veľa akcie, dobrých spomalovačiek, dobré herecké obsadenie, slušná zábavnosť,.... možno len o kúsok slabšie než prvý diel. /videl v kine: 80%/(11.1.2012)

• - Ačkoliv se film odehrává v roce 1891, lze zde spatřit samonabíjecí pistoli Mauser model C96, která byla produkována v letech 1896 až 1936. Zajímavostí také je, že původně se raný model pistole Mauser nabíjel shora nábojovým páskem, kdežto samostatným zásobníkem zdola se nabíjela verze pistole Mauser vyráběná až od roku 1932. Ve filmu byl použit samostatný zásobník nabíjený zdola. (Kirman)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Holmes (Robert Downey Jr.) ve vlaku "zemře", se ho Watson (Jude Law) pokouší oživit kompresí hrudníku. Tato technika, kterou vynalezl Bennett Kouwenhoven, ale v té době ještě neexistovala. Kouwenhoven se narodil v roce 1886 a v roce 1890, ve kterém se děj filmu odehrává, mu byly pouhé 4 roky. (lillygrace)

• - Robert Downey Jr., představitel Holmese, během natáčení scény s množstvím figurín z legrace dupl na ruku ležící na podlaze, protože si myslel, že je gumová. Následný křik ho ale přesvědčil o opaku. Komparzista naštěstí vyvázl bez horších následků a vše pojal s humorem. (lillygrace)