Půlnoc v Paříži

• USA Midnight in Paris (více)

Mladý pár Gil (Owen Wilson) a Inez (Rachel McAdams), který se má na podzim brát, přijíždí s jejími rodiči do Paříže. Gil je nevýznamným spisovatelem, který miluje Paříž a chtěl by se sem po svatbě přestěhovat. Ovšem Inez jeho romantickou představu nesdílí a nemyslí si, že toto město bylo ve 20. letech minulého století zlatým věkem. Jednoho večera jde Inez se svými přáteli tancovat a Gil se prochází noční Paříží. Jeho půlnoční zážitky mu odhalí Paříž v jiném světle a ovlivní nejen jeho budoucí život. Žije v iluzi, kterou lidé někdy trpí a domnívá se, že život ostatních lidí, by byl pro něho daleko lepší. (oficiální text distributora)

Metal.God

Geniální filozofické a mistrovské umělecké dílo, obsahující prvky romantické komedie a fantasy o cestování časem, nenásilně popisující umění 20. století. Paříž navodí romantickou atmosféru, vztah nesympatické Inez a sympatického Gila vytvoří příběh do pozadí a největší umělci 20. století svižně se střídající ve filmu dokončí vše k dokonalosti. Osobně dávám přednost sci-fi stylu cestování časem než tomu fantastickému, ale když se jedná o příběh, kde jde hlavně o historická fakta a historické postavy, tak je to ta nejlepší možnost a na žánru, v jakém je cestování časem položené, nezáleží. Filozofická stránka filmu je plná mnoha myšlenkami (i od historických autorů), ale jako hlavní bych uvedl to, že člověk musí být spokojený s dobou, ve které žije. Po romantické stránce film ukazuje mnoho krásných milostných vztahů, ale mezi ně se určitě neřadí ten hlavní vztah se samolibou Inez. Film nepostrádá ani vtip a extrémně vtipná mi přijde scéna se surrealisty a Dalího: ,,Já vidím nosorožce." U mě Woody Allen dostál tímto filmem svého jména. Ve filmu zazní mnoho skvělých citátů a já si nejsem schopný vybrat jen jeden, který bych na konec recenze uvedl. Na závěr tedy napíšu, že i přestup do doby secese, se mi líbil a velmi mě mrzí, že to nepostupovalo dále, přes renesanci až třeba k počátkům civilizace a film není o hodinu delší. ()

baclajean

Fantastický námet, skvelé spracovanie i obsadenie hereckých rolí. Film o tom, aké sú ženy komplikované, a aká je literatúra nádherná. ()

Luswani

Vůbec jsem nevěděl, co od toho čekat. Z počátku mě to příliš nevtáhlo, ale postupně jsem tomu přišel na chuť. Škoda jen, že hlavní roli ztvárnil Owen Wilson, kterého moc nemusím, ale nakonec mi byla jeho postava sympatická. Naopak krásná a jindy sympatická Rachel McAdams byla chvílemi otravná. Tedy její role. Příjemný film k zamyšlení. 75% ()

TonyHawk94

Môj prvý film od Woodyho, a budem úprimný - nečakal som vôbec, že ma to tak zaujme. Rozbeh bol postupný, ale už prvý rozhovor dokázal dokonale upútať. Prenášalo sa to postupne do obyčajného filmu s niestým vzťahom, aby sa z toho vyklulo vynikajúce fantasy, kde Vám to celé začne dávať zmysel až ku koncu. Výlet do slávnej éry 20-tych rokov minulého storočia s mnohými legendami bol vynikajúco spracovaný. Obzvlášť potešili skvelí Adrien Brody, Marion Cotillard a v malej úlohe aj moja obľúbená Léa Seydoux. Owen Wilson tradične výborný! Záver, kedy sa hlavní hrdinovia predsa len rozhodli zostať v súčasnosti bolo dokonalým zavŕšením, a celkové vyústenie (nielen) náhod chutnou čerešničkou na torte. Umelecky dokonalý film (a chválim aj vynikajúcu hudbu, a nielen tú dobovú :)). ()

Vito_LePour

Parádní oddechovka, u které se člověk dobře zasměje. Zároveň přináší ponaučení, že dobré je se z minulosti inspirovat, ne však do ní utíkat. ()

Gortyna

Když jsem to viděl podruhé, všiml jsem si jedné hříčky. V jedné sekvenci filmu Jára Cimrman ležící, spící radí Cimrman z balónu různým umělcům náměty na jejich díla, která pak skutečně vznikla. Např. Čechovovi doporučuje přidat jednu sestru. No a v Půlnoci v Paříži zase radí Gil Buňuelovi námět na Anděla zkázy. A pak že Allen neznal Cimrmana! Ale jinak je Půlnoc geniální film. ()

Leník

Nečekaně vtipná hříčka, pro lepší zážitek doporučuji příliš se předem neinformovat o zápletce. Ti, kdo chtějí vidět film kvůli francouzské první dámě, budou zklamáni, její role je nevelká a nijak výrazná (pozitivně ani negativně). Jediné, co mi na filmu vadilo, že představitel hlavní role mluvil a gestikuloval jako Woody Allen - podobný pocit jsem měla už u některých předchozích Allenových filmů, kde sám režisér nehrál. ()

vancho

Woody Allen dozrieva ako víno. Kým v jeho starších filmoch ma niekedy až unavovali neurotické postavy intelektuálov s ich večnými sebaspytujúcimi debatami, posledné roky ma jeho filmy vyložene bavia, až na malé výnimky. Aj tento film mal v sebe veľa vecí, ktoré robia film dobrým. I keď postava hratá Owenom Wilsonom je takýmto typom intelektuála, ktorý hľadá tvorivú inšpiráciu, neunavuje detailami svojich vnútorných pocitov. Vtipnou pointou návratu do Paríža minulosti sa pohráva s ilúziou mnohých ľudí (nielen umelcov), že v minulosti to bolo lepšie. Láskavo parodizuje slávnych umelcov minulosti, neľútostne sa vysmieva z amerických malomeštiakov v súčasnosti. Film má popri hĺbke aj hravost´ a vtip, ako aj prekvapujúci záver. Tiež netradičné negýčové zábery Paríža potešia oko. Človek sa na konci už teší na Woodyho ďalší film, ktorý pri jeho produktivite príde zrejme skoro. ()

bezdiakritiky

Wilson hraje nejdřív Allena a až potom Gila. ale proč ne. jenže je to celé bohužel dost podezřelé, asi si tu někdo plní dětský sen - jak jsem potkal jednu bandu umělců z dvacátých let (20.stol.), asi tu někdo moc přemýšlí o starých dobách a filozofií o.... ale ne. nechci to rozebýrat. je to slabší (ani dialogy nejsou nijak jiskřivé) - slabé - ovšem! plné paříže. paříž. ACH ta Paříž! ()

raoul

Výborný, skvělý, zábavný film. Woody v nejlepší formě, z banální zápletky udělat takovou spoustu vtipů, zároveň přinést na plátno spoustu fabulací slavných kulturních person a udělat za tím vším hezkou chytrou a pravdivou tečku, to je prostě kumšt. Wilson je opravdu skvělým alter egem autora .. ()

Mapl

Nádherný, dokonalý film, který dojme, rozesměje i překvapí zároveň. Místo točení v Paříži je velmi hezké - Paříž sama o sobě je okouzlující a v dešti, jak říká hlavní hrdina, o to více, s tím souhlasím! Výprava do minulosti se zdá být právem mysteriózní, zajímavá a milá zároveň. Rád bych také vyzdvihl herecké obsazení, které mě přišlo brilantní zejména díkyOwenu Wilsonovi - svou roli zvládl z mého laického pohledu bravurně, svými "hláškami" mě kolikrát dostal....Kvalitní počin a výborný scénář! 87 % ()

dank011

Tak první Allen posledních let, který mě opravdu „dostal“, samozřejmě v kontextu žánrového zařazení. Jde o …? Kouzelné , až téměř svébytné bedekrové obrázky Paříže, i mého srdce města. Jednoduchý, archetypální pohádkový příběh o otevření očí, prohlédnutí, odhození falešných iluzí a .. potřebě nostalgie. Skvěle obsazený Owen Wilson v roli romantického snílka,lehce roztržitého literáta, toužícího konečně polapit MÚZU a stvořit ROMÁN. Zbytečné vyjmenovávat veškeré další postavy, jde o epizodní figurky zahrané se zjevnou rozkoší. Je asi zbytečné vyčítat některé nelogičnosti scénáře ( kde se ti dva vůbec dali dohromady a proč ? apod...) a s gustem se vrhnout do snového víru, nočního světa staré Paříže a ..ke starým literárním láskám, třeba. V míře vrchovaté. ()

mouzi

No, tentokrat Woody nenatocil uplne to stejne jako minule. Vyborne herecke obsazeni a prijemne sceny s umelci. 4* P.S. Michael Sheen byl jako osina v zadku, skoda, ze mu Owen jednu nenatahl :-) ()

Zirael

Prostě paráda. Miluju 20. léta a Owena Wilsona. Takže pro mě jasných 5*.Rachel McAdams svou roli protivné snoubenky zvládla perfektně, tleskám. Vyjmenovávání slavných umělců té doby bylo místy úsměvné, nicméně mi to nějak nepřekáželo. A hudba byla krásná. ()

david666

musím se opakovat, ale Allen zraje jako víno - od Matchpointu sází jeden lepší film za druhým. Kde pořád chodí na tak jednoduché ale přitom zajímavé zápletky? Herecký ansámbl tady exceluje a jde vidět, že se všichni baví. Nejvíce mě pobavil asi Brody jako Dalí - to jsem se fakt nasmál. No a Marion - ta jako by fakt byla žena s té doby - krásná, tajemná, naivní - ale chlapi s ní šíleli. Kdybych byl, co se týče umění té doby více vzdělán, tak dám asi za plný počet - protože ač nerad, musím uznat, že mám mezery - některá jména jsem slyšel poprvé. No, připadal jsem si chvílemi jako lopata, když se postarší pár vedle mě v kině smál a já nevěděl čemu:-) ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem