Půlnoc v Paříži

Midnight in Paris

Polnoc v Paríži

Komedie / Romantický / Fantasy

USA / Španělsko, 2011, 90 min

Po rychle blednoucích kouscích Whatever Works a You Will Meet a Tall Dark Stranger přišel Allen s dalším milým snímkem, který sice vykrádá jeho starší pecky, ale jakmile odbije půlnoc a Paříž vyjeví svá tajemství divák rychle zapomene a odpustí téměř cokoliv.(24.9.2011)

Mnohem více mě to bavilo, když tam zrovna nebyly ty slavné osobnosti. Opravdu vtipná byla jen schůzka se surrealistama, jinak jsem se vždy cítil maličko trapně. Prostě je to určeno lidem, co milují Paříž a tu dobu a já nejsem ani jedno. Owen Wilson byl ale fakt dobrej.(7.12.2011)

Allen umí fantasticky inscenovat dialogové pasáže, které jsou sice náročné na zahrání a sehrání hlavních hereckých hvězd, ale když to vyjde, je to krása. Herci pro tento počin byli zvoleni vskutku brilantně a v rámci formální stylizace je celý film naprosto bez chyby. Wilsonův Gill je správně rozervaný umělec, který je chytřejší v hlavě nežli mluveným slovem, povrchní postavy jsou detailní a ikonické, stejně jako Hermes Birkin, hrající vedlejší roli a "golden age charaktery" jsou nadčasové a příjemně hřejivé, s podporou výborně padnoucí výpravy a dobové hudby. Výstup není tak katarzní jak by asi většina osazenstva chtěla, ale myslím, že si Woody tímto počinem pouze hraje a laškuje s divákem. Hlubší úmysl zde nebyl. Paříž je čarokrásná i v tomto podání. Možná lehce samoúčelné a zbytečné, ale vyprecizované a formálně grandiozní film, který je dostatečně inteligentní aby se líbil.(28.1.2013)

Pariz miluju, ale tohle mi moc nesedlo......(7.11.2011)

Nádherné v celku a ještě krásnější v detailech. Asi po prvních třech minutách jsem si říkal "a doprdele to bude sračka" a když se objevily závěrečné titulky, chtěl jsem na celý kino řvát, že není spravedlivé, že musí některé filmy končit, protože já sem v tom filmu chtěl zůstat, zvyk jsem si, že si s Owenem před půlnoci stoupnu v jedný zapadlý pařížský uličce, počkám až pro mě přijede jeden krásnej čtyřkolovej veteránskej fešáček a dám si panáka s Hemingweyem, nebo na svých rtech ucitím polibek od překrásné Marion a nebo předám Buñuelovi deník komorné, který jsem našel na půdě, třeba by to pro něj moh být dobrej filmovej námět :-) Tohle není jen tak nějaký obyčejný film, tohle je nádherná magická přitažlivost, oslava bohémství a nejsvůdnější pařížské svádění v dějinách filmu.(18.10.2011)