Orlie pierko

Drama / Dobrodružný

Československo, 1971, 88 min

Slabsie nez Medena Veza no vdaka vybornym hercom, hudbe a prostrediu stale dost dobre. 70%(8.4.2010)

• DaViD´82

Volné pokračování, které začíná tam kde minulý díl končil. Jenže už jen recykluje to co v Měděné věži fungovalo na výtečnou. Ano, stále jsou tu kvalitní herci, majestátné podhůří Vysokých Tater, ale chybí tomu ten náboj "kamarádství nade vše", na kterém původní snímek stál. Scénář je relativně nudný a nezajímavý, hudba naprosto totožná, lokace shodné. Celé je to takové zhola zbytečné, pěkně zahrané nic. Koukat se na to dá, ale kvalitativně je to podprůměrný snímek.(24.4.2005)

Mne sa toto volne pokracovanie pacilo viac nez Medena veza. Nadherne prostredie, sympaticke priatelstvo aj nepriatelstvo. Bez tragiky, bez stipky patosu. Navyse humor, aky mam rada.(6.1.2013)

Za tie dva filmy som nepochopila, prečo žiadna ženská nešla po Mistríkovej postave. (Lumiere - 16.5.2015)(13.6.2015)

• tron

„Každý raz môže skončiť v medvedej koži.“ MEDENÁ VEŽA je Pán film s mystickou horskou atmosférou, nádherným scenárom o priateľstve a jeho zničení, o ženách a mužoch a v neposlednom rade obsahuje krásne herecké výkony. Bohužiaľ, o rok neskôr niekomu prišiel na um strašný nápad nakrútiť voľné pokračovanie, v ktorom sa preživší hrdinovia (inak výborní Ivanovia Rajniak a Mistrík) vracajú na staré miesto z väzenia. Bohužiaľ, scenár sa následne rúti naprieč zlými koľajami: muži sa chcú vrátiť na „svoju“ chatu, lenže majú natoľko rozrobené účty s nadporučíkom Pardekom (z ktorého ani formát Vladimíra Müllera nedokázal urobiť realistickú postavu), že musia zísť dole do mesta a tu... nič. Trocha pošpásujú s Prašivcom (Július Vašek), trocha vážnejšie sa ponaťahujú s Pardekom, raz za čas sa im pod nohy primotá veselá sedemnásť a polročná nezbednica (19-ročná Andrea Čunderlíková) a... nič. Zlý je nielen scenár (nakrútiť pokračovanie o Medenej veži bez Medenej veže je s prepáčením hlúposť), ale i réžia je slabá (smutným paradoxom je, že režíroval autor „originálu“, Martin Hollý ml.), nič nesúvisí s ničím, veci sa dejú kvôli scenáru, nie kvôli postavám. Postavy, ktoré sú od samého začiatku líčené negatívne, máme odrazu ľutovať a „vidieť v nich človeka“, kým postavy, ktoré sa silou mocou vzpierajú zjednodušujúcej charakteristike dobrý/zlý, sú nútené zrazu robiť veci, ktoré z nich robia figúrky bez psychológie. Že sa raz za čas ozve monumentálny hudobný ústredný motív, že dialógy odsýpajú („Čo sa toľko kolísaš!“ – „Nevedela som, že sa nemôžem.“), že príroda je nádherná a že herci sú príliš veľké formáty na to, aby pokazili aj nekvalitne napísané postavy, je len taká drobná poľahčujúca skutočnosť. Ale oproti trápnej STRATENEJ DOLINE s Dočolomanským a Kronerom najlepší film na svete.(1.1.2009)

• - Scény rychlé jízdy v horách v automobilu Škoda 100, se natáčely ve studiu, s nasnímaným pozadím krajiny kolem silnice . (M.B)

• - Nakrúcanie filmu prebiehalo v Starom Smokovci, Hornom Smokovci, Ždiari, Novej Lesnej, Spišskej Sobote, Novej Lesnej a na Dunajci. (dyfur)