Když vám hoří půda pod nohama, není nad rodinný výlet. Libor (Igor Chmela), bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu, si řadu let spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů týkající se celého vedení banky. Libor se následně ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce (Eva Vrbková). Rozhodne se tak pro netradiční útěk, kdy pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na jižní Moravu. Prchání před spravedlností se stane cestou plnou hledání ztracených vztahů nejen mezi „uprchlíky“, ale také s jejich spolužáky z vysoké školy (Jiří Vyorálek, Simona Babčáková), které náhodou potkávají a kteří žijí své „obyčejné“ životy v okresním městě. Po krátké době ale policie odhaluje další souvislosti včetně místa, kde se rodina nachází, což odstartuje skutečné rodinné drama a stále se zrychlující cestu – útěku před spravedlností i pod povrch vztahů v rodině. (oficiální text distributora)

Agatha

Nejsmysluplnější porevoluční český film, který se nezabývá ani válečnou ani totalitní tématikou a přesto funguje, neuvěřitelné! Ačkoli se i v tomhle přípádě jedná o vážné téma prohnilosti naší společnosti, je kladen velký důraz na postavy a jejich lidskost. A ta rodina v tomhle filmu opravdu funguje. K hercům není co dodat, tam se snad našli všichni a všichni mě bavili. Každá scéna, i ta divná s tím chudákem psem, tam patří a má svůj důvod. Ovšem vrcholem filmu je ta neuvěřitelná část ve Strážnici, kde padá co slovo to perla:-) Celkově to moc dobře funguje a otevřený konec tomu sedí jak hrnec na ... Líbí se mi hudba, písnička Lenky Dusilové "Smiluje" je uhrančivá, výprava po vlastech českých je taky fajn atd. Po dlouhé době jsem si vychutnal český film se vším všudy. ()

moviesfan

Příjemné překvapení na poli domácí tvorby, které i přes svou nelichotivou tematiku přináší "obyčejný" vhled do problematiky rodiny, která je na útěku. Dokonce dokáže i pobavit, a tak musím dát palec nahoru. ()

Marsik

Ale jo, celkem se film povedl. Igor Chmela umí hrát i vážné role, ne jenom dělat šaška v talkshow Partička :) Eva Vrbková, pro mě dosud neznámá herečka, zahrála svou roli věrohodně. Babčáková - srandistka a Jiří Vyorálek se svým moravským přízvukem a pohledem na život mě bavil. Pravdou je, že v jistých chvílích se člověk nudil a celé tempo bylo takové unavené. Ale tak...až někdy film poběží v TV, mrknu na něj znovu. Prozatím 65% // (22.7.2016) ČT2 HD - 75% (with J.) ()

Tryskomyš

Jakkoliv je toto drama ploché, bez větších zajímavých míst, přece má něco do sebe. Děj si tu tak volně plyne a přitom se ani chvilku nenudíte. Skvělí herci, krásná příroda, zkrátka Road movie. Po menším dramatickém závěru mi ukápla i slza po vyznání manželky hlavního hrdiny. Doprovodná hudba mimo jiné i Karel Kryl. Určitě stojí za shlédnutí. 90%. ()

Kryton

Je to televizní a docela dost dlouhé, protože těch 103 minut nabobtná na dvojnásobek. V mém případě jsem se cítil, že sleduji dvou a půl hodinový útěk člověka před následky a civilizací. Velký plus jsou herecké výkony Igora Chmely a Simony Babčákové, protože nebýt nich, tak je to průměr. Hodně trefný film na dnešní situaci! ()

NinonL

Nebyla to zase až taková hrůza, jakou jsem očekávala. Za scénu se psem v lese jsem chtěla hvězdu ubrat, ale budiž. Kontrast hlavních hrdinů s párem spolužáků se mi naopak líbil moc. Ve srovnání s tím, jaké s...y se dneska točí, je ale tenhle film vysoce nadprůměrný. ()

Alqarin

Nic není černobílé, ale hranice mezi přijatelným a nežádoucím existovat musí. I proto je konečný verdikt přijatelný, protože provinilec s ním nutně musel počítat už od začátku. A Sedláčkův film je právě o tom spění k nevyhnutelnému, o jednom velkém nádechu před skokem do vody, který dává prostor zaměřit se na skutečné životní hodnoty a letmo se ohlédnout za již vykonaným. Je uměřený, spíše neveselý, ale velmi lidský, silný a aktuální, a právě v tom tkví jeho největší síla. ()

Asgy

V současné české tvorbě mě zaujalo jen málo filmů, ale zrovna zde jsem to nečekal. Neokoukaní herci, reálný scénář, výborná hudba a tak nějak jsem si to užil a rád jsem tomu věřil. Bohužel narozdíl od Hřebejka, Vejdělka a podobných profláknutějších režisérských jmen v kině bylo poloprázdno. Škoda. ()

Lukrecie

Na tento film jsem v době uvedení do kin vůbec nechtěla jít, přestože jsem na něj slyšela dobré reference. Jeho název mi přišel jako jedno velké klišé a hlavně mi připomněl komunistické heslo. O to víc jsem pak byla překvapena a musela uznat, jak jsem se zmýlila! Konečně realistický film ze současnosti. Ulevilo se mi, že nepitvá minulost, jak se stalo u českých filmařů zvykem, ale zabývá se SOUČASNOSTÍ. Tento příběh se může stát (bohužel) prakticky v každé české rodině. ()

befelemepsvz

Pro mě těžko hodnotit, Sedláček je moje srdeční záležitost. Ale tady jsem si s ním sedl nejméně, přitom jeho asi nejangažovanější film. Snad ve mně časem uzraje. 19.3.2012 Už sme si sedli, po x-tým shlédnutí je to hlavně silný film, s aktuální a nosnou myšlenkou. Takovýc filmů, které neuhýbají, by mělo být víc. ()

Sandiego

Velmi dobře uchopené téma, kterému dodává na osobitosti typicky "mátožný" a mírně melancholický Sedláčkův styl, který se opět výborně odráží v přesně zvoleném hereckém obsazení z režisérovy "stáje" (Simona Babčáková opět exceluje jako živel, který dodává filmu na dynamice) a stylizovaných dialozích, které mají daleko ke křečovitosti a místo toho zavání netradiční poetikou. To však nevylučuje řadu velmi autentických okamžiků z rodinného života, které zcela nenuceně pobaví. Oproti předchozím snímkům navíc film zaujme zvládnutým filmovým řemeslem, který napomáhá pár překvapivě mrazivým momentům. Za pozornost stojí i výborná úvodní píseň Lenky Dusilové, i když přeci jen trochu neorganicky vyčnívá z celkového tvaru. Víc než turistické putování po Jižní Moravě, didakticky-vlastenecké zastávky či pohlednice z moravských hotelů (i když pochybuji, že Hotelu U Velehradu stoupla po vtipné "anti-prezentaci" klientela), jež dodávají filmu zajímavý rozměr. ()

O.Peta

Když už si po pár českých filmech začnu zase dělat naděje, že svítá na lepší časy, tak mě krutá realita opět pořádně uzemní. Ač je Chmela dobrej herec a Sedláček ve Varech okouzlil a neskutečně pobavil s "Největší z Čechů", tak tohle hrubě nevyšlo. Samotné téma není vůbec k zahození, ale zpracování je asi v našich končinách kámen úrazu. Sorry, ale já se fakt strašně nudil, všechny dialogy mě šíleně ubíjely, atmosféra totálně uspávala (i za slunečného odpoledne). Nemám ve zvyku podrážet automaticky filmy z naší dílny, jak to někteří občas dělají, ale tady nemohu jinak. 30% ()

topi

Sedláček neumí situace odehrávající se v jakékoliv rovině příběhu zkompletovat dohromady tak, aby vyznívaly přirozeně a opravdově. Je to snůška nevěrohodných a umělých rozhovorů, dialogů a útěků, nepřesvědčivých hereckých výkonů, hraničících až s amatérismem. Dramaturg někde zaspal a hudba Lenky Dusilové a Michala Rataje se snaží do filmu protlačit jakousi artovost, ovšem s nulovým výsledkem. Sedláček se tak stává stále více podprůměrnějším režisérem a já pochybuji, že natočí ještě někdy něco s takovým přehledem, jako byl jeho druhý snímek Muži v říji. ()

Philcze

Český film se zatraceně povedeným světovým ksichtem. Chvíli jsem dokonce váhal i nad metou nejvyšší, ale zatím zůstávám těsně pod ní. Především kvůli tomu, že v Rodině zkrátka jsou momenty (někdy i celé linky), které tak úplně nezapadají do celkového modelu filmu. Taktéž mi úplně nesedělo ambientní pobrnkávání Lenky Dusilové, jež sice zní dobře, ale do některých scén se vysloveně nehodí. Ale jinak v podstatě bez výhrad. Herci jsou bez výjimky vynikající, režie přesná a kamera přímo z Nového světa. Nejlepší český film roku. 8+/10 ()

salalala

Jednoznačně nejlepší Sedláček, aspoň pro mě. Že by šel divákovi víc naproti, se mi tedy moc nezdá, ale budiž. Je fakt, že tempo je utahané, což může na začátku spoustu lidí odradit, ale to by byla strašná škoda. Robert Sedláček je v současnosti jediný tvůrce, který je schopen natočit film o české realitě, aniž by to bylo prvoplánové a laciné. To, co říká v Rodině, je hrozně kruté a smutné, a i když to popisuje se značným nadhledem, dobře mi z toho nebylo. Za zmínku určitě stojí vynikající kamera, hudební a zvuková složka a zejména minimalistické herecké výkony - uvěřitelný a výborný Chmela, neméně skvělá Vrbková a taktéž vynikající Finger. Stačí jim minimum dialogů k tomu, aby vyjádřili, co mají. Z každého pohledu a gest takřka mrazí. Herecké výkony opravdu precizní. Hvězdičku ubírám právě za pomalejší rozjezd a některé zbytečně zkarikované postavy. Jinak ale naprostá paráda a pro mě osobně dosavadní český film roku. 85% ()

Toj

Krásné prolnutí žánrového filmu s neotřelým dramatem. Na filmech Roberta Sedláčka mám rád hlavně postavy, které mi přijdou mnohem rozměrnější než jsme zvyklý, najednou ani problémy nejsou tak plochý. Zároveň se Sedláček umí vyjadřovat filmově, umí nedělat z diváka hlupáka a vše mu polopaticky nevysvětluje. Skvěle funguje zpestření filmu pomocí různých žánrových modelů. Krom té základní struktury road-movie, mluvím hlavně o naprosto perfektně stylově vystavěných postavách vyšetřovatelů. ()

kajas

Sedláček natočil podmanivé drama, ve kterém musíte fandit hajzlíkům (o Igorovi doufám ještě hodně uslyšíme). Výborné herecké výkony všech zúčastněných (moc mě pobavilo duo Taclík + Budař), krásná hudba, parádní scénář. Opravdu nechápu akademiky Českého lva, že tento film tak přehlíželi. Asi mi ale chyběla nějaká údernější scéna, pětihvězdičkový pocit zkrátka nemám. A měli moc pěknou vilu :). ()

Skip

Pro mě dost nezáživný, o ničem moc nevypovídající film, který byl docela zručně natočený, ale to je asi tak všechno, protože obsah byl hodně průměrný. ()

Aleee89

Rodina je základ státu je na české poměry kvalitní film, na který se dá dívat bez toho, aniž byste se u každé druhé scény šklebili a ťukali si na čelo. Oceňuji, že se jedná o film odehrávající se v současnosti, a přesto nepůsobí, jako by byl z jiného světa. Vypadá upřímně, vyvolá emoce, které nejsou laciné a falešné. Samozřejmě to není dokonalý snímek, třeba konec je už podle mého názoru mírně nadsazený a nepřesvědčivý, ale i tak je potřeba Rodinu ocenit. ()