Když vám hoří půda pod nohama, není nad rodinný výlet. Libor (Igor Chmela), bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu, si řadu let spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů týkající se celého vedení banky. Libor se následně ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce (Eva Vrbková). Rozhodne se tak pro netradiční útěk, kdy pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na jižní Moravu. Prchání před spravedlností se stane cestou plnou hledání ztracených vztahů nejen mezi „uprchlíky“, ale také s jejich spolužáky z vysoké školy (Jiří Vyorálek, Simona Babčáková), které náhodou potkávají a kteří žijí své „obyčejné“ životy v okresním městě. Po krátké době ale policie odhaluje další souvislosti včetně místa, kde se rodina nachází, což odstartuje skutečné rodinné drama a stále se zrychlující cestu – útěku před spravedlností i pod povrch vztahů v rodině. (oficiální text distributora)

dr.fish

Tak nevím. Nutno říct, že to nebylo špatný. Ale zase to nebylo ani dobrý. Moraváci mluvili opět pražsky a to mne nebetyčně sere, že si na tyhle věci ten rejža nedokáže dát pozor. Navíc mne příběh hlavního hrdiny vůbec ničím neoslovil a ani trochu nezajímal. Nebylo mi ho líto, nechápal jsem ho. Byl mi zkrátka volnej jako celej tenhle film. 50% ()

ivet.ka

Konečně mě český film opět potěšil. Robert Sedláček se nebojí ukazovat věci tak, jak jsou. Rodina je základ státu nezabředává v žádném laciném konformismu, ale ostře kritizuje současnou společnost. Při té kritice ale zůstává lidský a neuvěřitelně vtipný. Film je příjemným mixem žánrů, kde funguje dokonce i prvek road-movie. Po herecké stránce vynikající. Simona Babčáková coby věčný estét zaručeně pobaví. Ale film naštěstí není pouze komedií, kde se máme stále jen bezduše usmívat. Najdeme v něm prvky dost ostré satiry, ale její hroty jsou jemně zbroušeny právě dobře dávkovaným humorem, který potěší. Po létě, kdy mě absolutně znechutili Muži v naději, je tento snímek vítanou změnou. Snad se tímto směrem bude ubírat více českých filmů. Přečtěte si celou recenzi. ()

Noviik

Upřímný, smutný, vtipný a děsivě pravdivý film ze současnosti. Robert Sedláček předvedl, že se nemusíme bát pojmenovat věci pravým jménem. Igor Chmela naprosto skvělý! ()

Radiq

No pěkná nuda teda. Nejvíc mě sralo, že to mělo jakejsi divnej zvuk, že hercům často nebylo vubec rozumět, co říkaj. Tím pádem u mě propadly dialogy, ktery pravděpodobně tvořily essential part. Co mě ale uplně dostalo, tak ten chudák umírající vzteklej pes. Nevim, jak to natočili, ale doufám, že to nebylo autenticky. Uplně mě u toho mrazilo, fakt. Jinak dál pobavilo několik dobrejch keců a scén, třeba to přirozeně zahraný pičování, ožrání, postelovy honici scény a tak. Na druhou stranu tam zas byly některy scény dost křečovity. Třeba policajti byli uplně strašny postavy. Taky mi přišlo, že to bylo až přehnaně moc vážny. "Tak jsem vám ho chytil." ()

kjakob

Příjemná záležitost, ale že by se kdokoliv ze zúčastněných na tomhle filmu předřel se říct nedá. Jako jednohubka na neděli ideální. ()

ivan_drago

Po dlouhé době jsem se odhodlal k českému filmu a jak to tragicky začalo, tak to celkem sympaticky skončilo... Film to nejlepší ze sebe začne vymačkávat až po příjezdu uprchlého k jejich spolužákům... To je výborná a skvěle zahraná rodina (Jiří Vyorálek, Simona Babčáková).... Jinak opět český film doplácí na odfláknutou výpravu, ta snad jako by neexistovala a "obyčejnost a normálnost"... I taková sebereflexe dnešní doby je v tom cítit a závěrečná, asi nejpomalejší, co jsem zatím viděl, honička s policajtama i nějaké to napětí vyvolá... Takže s přimhouřením obou očí si ty tři film vybojoval... ()

bubun

Tak já nevím, jsem asi divná, ale tenhle film jsem protrpěla. Charaktery nesympatické (hlavně Chmela coby drsňák/otec), herečka v hlavní roli příšerná, spisovná mluva mě dráždila také. Nějak jsem hlavní dvojiici nevěřila to "pevné pouto", které mezi nimi mělo být. Některé dialogy strašné, vlastně skoro všechno, co vypouštěli z úst Chmela a Vrbková, bylo podivné a nereálné. Jediná, kdo opravdu hrál, byla Babčáková. Ještě k tomu se film děsně vleče. Takže nechápu, co znamená těch 73%. ()

GrooveJump

Mám přísný metr na ty, kteří říkají, nebo si myslí, že jdou proti tendecím českých Hřebejků a jemu podobných. Stačí nasadit do role policistů Budaře, Taclíky. My se v kině zasmějeme (hromadně) a máme vystaráno? Ale kdepak pane režisére... My si totiž uvědomujeme, že je to minimální odklon od nastavené noty českého filmu. Nejste pro nás korunní princ české originality a posunu české kinemotagrafi. Promarněný potenciál, který bude točit jeden film ročně, bude nosit pruhované tričko, nabírat inspiraci v Dejvické nádražce a zabírat rozpočty pro mladou experimentálně laděnou novou generaci (zbožné osobní přání). Ale kdepak film na kvalitní globállní úrovni... Producent sice před filmem vehementně vyvolával diskuzi, ale byl jsem snad první kdo opustil sál... Rozhodně si počkejte, až tenhle film budou dávat v TV, za nic víc ani nestojí. A možná tam uvidíte i akci alá Kobra 11. Zlatej Bohdan Slámu, který má českou tendenci alespoň vyšperkovanou a dokážu u něj přihmouřit oko. Poprvé ŠKODA, že jsem zabral místo těm kteří stáli frontu a nedostali se na film (nevim jestli je mám litovat nebo ne, ale nemám o ně strach, v multiplexech si jistě správí chuť). Podruhé ŠKODA, že se mi nechtělo spát, páč v kině Hvězda se náramně pohodlně spí, stejně tak dobře jako v neděli u televize po sobotní chlastačce a po pečeném kuřeti. Potřetí ŠKODA, že nemám televizi, chybí mi Gerchán se Simírem... ()

Cushing

Film roku. Minimalistická Chmelova a Vrbkové kreace sympatických manželů, z nichž on nemusel v práci podvádět a ona se mohla zajímat víc, odkud se ty prachy berou. Sympatická rodina! A stejně dobrý Finger jako nesympatický neempatický vyšetřovatel. Byl by z toho pěkný road-series. Vlastně mi bylo líto, že nedojeli dál než k tomu stromu. Čímž mě Sedláček dostal, kam chtěl. ()

marvan

Naprosto souhlasím se všemi výtkami ohledně žánrové nejasnosti, rozvolněnosti příběhu a občas pokulhávajícího filmového řemesla, které se na hlavu tvůrce po jeho posledním filmu sesypaly. Přesto mi to přijde zcela zanedbatelné oproti skutečnosti, že v zaprděné české kotlině, zemi zaslíbené servilním “přizdisráčům”, tvoří autor takovéhoto kalibru. Nejsilnější scénou je náhodné setkání s umírajícím zbitým psem. Něco tak syrového v českém filmu snad doposud nebylo, zlo tu není přítomné explicitně, ale nevysloveně, jako lynchovské “sovy nejsou tím, čím se zdají být”. Kromě těch apokalyptických tónů je navíc film prodchnutý na české poměry nevídaným morálním apelem. Více na http://www.moviescreen.cz/recenze/756/rodina-je-zaklad-statu ()

neoBlast

S přehledem asi to nejlepší co v české kotlině v roce 2011 vzniklo. Robert Sedláček je jeden z nejstabilnějších režiséru a toto je právě jeho nejvyzrálejší pokus o "tak trochu jiný film", pro mě osobně zase ale ne až tak jiný jako jeho předešlý snímek Největší z Čechů. Znamenití Igor Chmela a Eva Vrbková jsou už jenom třešínkou na povedeném dezertu. 70 % ()

hanagi

Civilní herectví a uvěřitelný příběh jsou určitě plusy. Neschopnost hlavního hrdiny přiznat si svou vlastní zhovadilost a jeho náhle "prozření" o důležitosti rodiny mě, bohužel, neuspokojilo. Proto silné chvilky (návštěva u přátel) střídají momenty, které mě emocionálně příliš nezasáhly. Škoda, čekala jsem od Sedláčka přece jen víc. ()

hroubek

Příjemná road movie.Osobně jsem moc od filmu neočekával, ale výsledek mě velmi potěšil.Robert Sedláček nádherně komponuje záběry z přírody.Jeho vyprávění působí nenuceně a výsledek díky tomu vypadá mnohem jinak než jsme zvyklí.Hodně překvapil Igor Chmela v hlavní roli, který podává perfektní výkon.To samé mohu říci o jeho herecké partnerce Evě Vrbkové.jejich dialogové scény patří k vrcholům filmu.Zajímavá podívaná, která se zas tak často nevidí. ()

LEGACY

KINO Jedovnice + CZ Na tento film bych do kina nikdy nešel, jenom v případě, že se uliji. Ano šli jsme se školou. A musím říct, že tento film řadím mezi spoustu nových českých nepovedených filmů, které mě nudí a nudí a nudí. Moc mě to nebavilo, pouze Igor Chmela držel film trochu nad vodou. Navíc kino trochu blblo a tak jsem jen čekal na konec. Nejhorší byl úplný začátek, ve střední části už to sem tam naznačovalo, že se jedná o film a konec už se dal i dodívat. Moje hodnocení se pohybuje mezi dvěmi a třemi hvězdičkami, nemějte mě to proto lidí za zlé, že dám dvě. Ten film mě totiž nebavil ani v kině a to se zatím myslím nestalo. Hodnotím 45% //31.10.2012// ()

zdenny

Fakt musím uznat, že jsem byl velice příjemně překvapen a že jsem se skvěle bavil. Hned jedna z úvodních scén s nákupem tequily a pomerančů a následném zkonzumování na mně vyloudila úsměv – mám prostě rád filmové ožíračky. Pak scéna z Moravy, kde se hlavní hrdina ožral s bývalým spolužákem v garáži, to bylo něco. Fakt se mi to hodně líbilo. Navíc jsem měl pocit, že některé záběry byly tak trochu „trierovské“, hlavně určitá monotónnost ve vystupování hlavního hrdiny. Co pro mě mělo pořádný drajv, to bylo ve chvíli, kdy si manželka naslinila ruku, aby to bylo příjemnější, když se mu s ním bude mazlit. Jo, prostě dobrý film. ()

MI-380

Téma by jistě udělalo radost důchodcům s třešničkami za uchem, kdyby tu nebyl ten pokus o originalitu a efekt za každou cenu, z čehož vyšla nevynalézavá neživotná historka z bulvárního tisku a marná snaha o netradiční kritiku nespravedlivých kapitalistických poměrů (v jiných režimech je téma korupce tabu, z čehož současní stateční bojovníci za spravedlnost, kterou by rádi, samozřejmě nejraději násilím, což takhle zkusit nějakou krvavou revoluci, zavedli mezi šelmami zvanými lidé, usuzují, že jinde korupce není). Kdo tu vypadá normálně a také se tak chová, to je několik policistů v uniformách (v epizodních rolích) a normální je i snaha přezaměstnaného táty být konečně s rodinou. Nadhodnocený průměr. 50%. ()

ghatos

Profesionální příspěvek ze současnosti, který naráží na vlastní limity českosti - trapné to však není. To považuji za úspěch. 56%. ()