Píše se rok 1973 a svět je ve studené válce. Britská vláda ale tuší, že má problém. Právě byl při jedné z akcí zpravodajské služby v Budapešti zabit britský agent. Zdá se, že tajná služba má ve svém středu zrádce, tajného nepřátelského špióna, takzvaného „krtka“. Bývalého člena tajné služby, George Smileyho, vyhledá člen vlády a pověří ho pátráním po krtkovi. Smiley si k sobě vyžádá dva pomocníky, Petera Guillama a bývalého spolupracovníka Mendela. Smiley vychází z úvah, které měl ohledně „krtka“ bývalý velitel tajné služby, jemuž neřekl nikdo jinak než „řídící“. Řídící uvažoval, že krtek se musí nacházet mezi nejvyšším velením. George Smiley tedy zúží okruh podezřelých na čtyři hlavní postavy. Těmi jsou současný „řídící“ Percy Alleline s krycím jménem „Švec“, jeho zástupce, Bill Haydon/Krejčí, Roy Bland/Voják a poskok a bezskrupulózní oportunista, Toby Esterhase. George se vrací hluboko do minulosti a vzpomíná, jak právě Percy přišel s celou řadou zajímavých informací, jejichž zdroj ale nechtěl odhalit. Tehdy to přímo před řídícím na poradě vyvolalo velkou hádku. Nicméně tajemný zdroj informací byl označen jako součást operace „Magie“. George má za to, že krtka řídí ruský diplomat Polyakov, kterému v tajné službě přezdívali „Karla“. S Polyakovem se George už v minulosti potkal a moc dobře ví, že Polyakov je nerovný soupeř, protože je fanatik. George začíná mapovat změny, které nastaly po odvolání původního řídícího. To, že postupuje správně, mu potvrdí návštěva bývalé agenturní analytičky, Connie Sachsové. Právě ona si všimla důležitosti Polyakova v hierarchii sovětské londýnské ambasády. Obratem byla z tajné služby vyhozena Tobym Esterhasem a Allelinem. George také záhy najde oficiálně mrtvého britského agenta, Jima Prideauxe, který měl být zabit v Budapešti. Jim je nedobrovolně uklizen na venkov, kde učí v jedné malé škole. George má rovněž nečekanou návštěvu přímo ve svém domě. Najde tam na druhou kolej odsunutého agenta Rickiho Tarra. Ten mu vypráví, jak se na misi v Istanbulu sblížil se sovětskou agentkou Irinou, která byla ochotná přeběhnout k Britům výměnou za informace o „krtkovi“. Tarr tehdy o Irinině nabídce vedení informoval, to však nereagovalo. Kdo však o sobě dal vědět, byli Rusové. Irinin manžel byl zavražděn a sama Irina zmizela. Tarr, který se do ní zamiloval, by jí rád pomohl do bezpečí Británie. George začíná hledat důkazy přímo v tajné službě. Ty mu tajně opatřuje Peter, který je z úřadovny vynáší... (TV Prima)

BoXBe

Spy On Me! Přesně ten špionážní film, co potěší na vícero podívání, protože chce odvyprávět hodně dobrý příběh na dobovém kontextu prostřednictvím bezchybných herců. Radost koukat se, přemýšlet, užívat si a nikam přitom nespěchat. ()

pankreminek

Nudným politickým thrillerem tohle může nazvat vylízanej příznivec Verbala nebo člověk, pro kterého je vrcholem filmu žánr hororový, zatímco fanoušek špionážních thrillerů a retro snímků je nadšen. Tinker Tailor Soldier Spy je jeden z nejpromyšlenějších filmů (minimálně 2010+) s dokonalou zápletkou, co jsem měl to potěšení vidět. Je to inteligentní, do detailu propracované s famózním scénářem a dokonalým obsazením. A ta atmosféra! Navíc jeden z nejlepších konců v historii kinematografie. Že byl Gary Oldman dodnes odměněn pouze jedinou nominací na oskara, a ještě neproměněnou, nad tím opravdu zůstává rozum stát. ()

Thorn

Abych byl upřímný, čekal jsem, že to bude o dost lepší. Klasická špionážní zápletka, poutavé prostředí a nadmíru zajímavé herecké obsazení. Říkal jsem si, že něco takového přece nemůže dopadnout špatně. Přesto jsem byl však ve výsledku velmi zklamaný. Film je příliš dlouhý a příliš nudný. Už po nějakých dvaceti minutách jsem měl neodbytný pocit, že se tam vlastně vůbec nic neděje. Tento dojem byl pak ještě umocněn minimalistickým hraním všech zúčastněných. Všichni tam pořád jen něco šeptají nebo mluví hrozně monotónně. Příběh samotný postrádá jakoukoliv dynamiku. Dokážu si představit, že v knížce to tak možná nepůsobilo, ale ve filmu je všechno hrozně statické. To přehnané množství postav tomu pak taky zrovna moc nepomáhá. Chvilkama jsem ztrácel přehled, kdo je vlastně kdo. Hlavní zápletka přitom není ani zdaleka tak zajímavá, aby ve mně vzbuzovala nějaké větší očekávání, jak to celé nakonec dopadne. Po pravdě jsem se už docela těšil, až film skončí a já si budu moct pustit něco zábavnějšího. Abych ale jen nekritizoval, uvedu alespoň nějaká pozitiva. Na tomto snímku bych ocenil především jeho serióznost a sofistikovanost. Líbí se mi ta snaha o něco propracovanějšího a hloubavějšího. Je mi sympatické i to, že se zde tvůrci nebáli delších dialogů. Ve výsledku je to však bohužel až příliš nudné a nezáživné. Škoda, určitá snaha tu byla. Tyto tradiční špionážní filmy jsou v poslední době spíše na ústupu a jejich kvalita bývá místy dost rozporuplná. To je něco, co mě upřímně mrzí. Ještě víc mě ale mrzí, že Jeden musí z kola ven rozhodně nebude tím filmem, který by špionážní žánr vrátil zpátky na výsluní. ()

klida

Může obsahovat spoilery. Pod svým krycím jménem zde tenhle opravdu zdařilý filmeček hodnotím čtyřmi hvězdičkami, přestože reálná kvalita je spíše výše. Mít tu možnost dal bych 90 procent. Ale protože tu možnost nemám, musím jít s hodnocením dolů, poněvadž mi trochu chyběl moment, který by trochu zkomplikoval Smileyho cestu k cíli, který by přinesl nějakou překážku, který by vnesl víc pochybností. Takhle se Oldman jenom ujme vyšetřování a už jdou věci ráz na ráz. Vyzdvihl bych naopak i přes pár flashbacků napoprvé slušně přehledný a pochopitelný děj. A pak i určitou inteligenci celého filmu, což lze vidět třeba na absenci nějaké zásadní srdcervoucí lovestory. Oldmanovo hraní jen očima snad ani není třeba příliš komentovat. Můžu jenom doporučit. PS: Díky Kinu Aero za velmi příjemný program na jinak zbytečný silvestrovský večer. ()

moviefilm

Vizuálne a réžijne na 4*, scenáristicky, ale hlavne strihovo na 3*. Film má vo svojej podstate príliš jednoduchý dej, ktorý sa zbytočne komplikuje nečitateľnými flashbackmi, či v istých momentoch úplne rovnakými zábermi a divák je zmätený. Vrátili sme sa naspäť, alebo sa história opakuje (niekoľkokrát počas filmu sa objaví záber z výťahu)? Samotný fakt, že film a celková zápletka, či pointa je postavená na menách, ktorých je vo filme obrovské kvantum, pre mňa tiež nie je veľkým plusom. A samozrejme tým, že je tu tak veľa postáv, nestačil som sa poriadne zžiť ani s jednou, čo v závere vyvoláva len obyčajné miknutie plecom. Oldmanovo hranie je ale skutočne bravúrne... FOOL AWARDS 1: Obsadenie + 2 nominácie: Hlavný herec - Gary Oldman, Kamera. ()

bartias

Podle známého románu od spisovatele Johna le Carré vznikl britský špionážní thriller, který se odehrává v 60. letech. Vyloženě nebondovský hlavní hrdina má za úkol odhalit zrádce na nejvyšších místech tajné služby. Gary Oldman je vynikající a Colin Firth, Mark Strong nebo Benedict Cumberbatch mu přizvukují skoro stejně dobře v precizně natočeném komplikovaném příběhu s pomalým tempem ale napínavým dějem. ()

SoolenJV

Skvěle nejednoznačný film s ponurou, šedivou atmosférou. Oldman jako vždy podává takřka dokonalý, v tomto případě velice uměřený, výkon, ostatní známé tváře mu zdatně sekundují. Divácky náročný film, ale rozhodně stojí za to, dát mu šanci. ()

okkac

Kdyby nebylo těch spousty známých herců v různých rolích, tak bych i věřil, že ten film byl natočen v době, kdy se i odehrává. Nečekejte žádnou akci, tady je to pouze mluvení a to střídmé, bezemoční a nekonkrétní, takže musíte dávat velký pozor, co kdo řekne, jinak jste v ději ztraceni. ()

Splasher

Když vidím King`s speech s 87% a T_T_S_S se 72%, tak se mi jen potvrzuje, že většina uživatelů čsfd hodnotí filmy podle "indexu nudy". A tento index vypovídá velmi málo o kvalitě filmu. ()

Radiq

Hm, asi mi něco uniklo. Karla, Maggie (Witchcraft), plno jmen agentů, plno událostí, časově přeházené, motivace tajné (aspoň pro mě), politicko špionážní retro, ktery bylo pro mě fakt nezáživny. I když jsem dával pozor, co se tam děje, stejně mi hodně věcí nedošlo.Nejhorší bylo vlastně zjistit, kdo je kdo. Herecké výkony se nedaj s kvalitou filmu srovnat - jsou totiž nesrovnatelně lepší, než celej děj... ()

Swansea

Je znát, že se autor knižní předlohy John le Carré pohyboval téměř dvacet let v prostředí MI5 a MI6. Jeho špionážní a politické romány možná nejsou tak "čtivé" a akční, ale o to více oplývají detailním vhledem a propracovaností. Až jakýmsi chladným odstupem. Režisér T.Alfredson pochopil a uspěl na výbornou. Skvělý film! ()

chelseaman22

Myšlenka musela být skvělá. Realizace pod taktovkou Alfredsona dopadla... no rozpačitě. Člověk kroutí hlavou, nemůže neříct, že by snímek byl o ničem. Největším lákadlem bylo vskutku hvězdné obsazení Oldman, Firth, Hardy a Strong. Firth avšak utrousil pouze pár vět, alespoň ten Hardy mne osobně nezklamal, v něm se Warrior vskutku nezapře. Děsná škoda, že děj byl tak "odfláklej" a nezáživnej - zlatý krouhání zelí. 65% ()

Hafran

70. léta s plnou parádou. Včetně pomalého děje, neefektních efektů a niterných hrdinů. Beznadějné hledání krtka vedoucí odnikud nikam stojící pouze na intuici jediného muže v příliš tlustých brýlích. Nejde ani o lineární detektivku ani o psychologický thriller, ale opravdu o tři dny práce v kanceláři kdy se něco musí vyřešit a tak se chaoticky myslí, dedukuje a chodí na procházky kolem jezera. I přes lehce úmornou délku a menší prostoje je to opravdu v novém století netradiční přístup k žánru. ()

Triple H

Už dávno som sa pri nejakom filme necítil ako tupec, pre ktorého by vrcholom sofistikovanosti mal v rámci krimi žánru ostať rozevlátý Nick Slaughter, prípadne škuľavý Colombo ak by sme sa v ten deň cítili obzvlášť inteligentne. Otvorene priznávam, že som sa v deji pomerne ťažko orientoval a nedarilo sa mi sledovať kto, s kým, kde a prečo. Pravda je, že som film pozeral nie najčerstvejší a ani som sa naň nedokázal 100%ne koncentrovať. Neviem nakoľko to tvorcovia s neprehľadnosťou prepískli a moje dojmy je možné vnímať ako objektívne, a nakoľko je holt niečo takéto už mimo moju ligu. Ak by som sa na vlnu filmu vedel naladiť, určite ho ocením viac - takto som dostal len pekne natočenú (Hoytemov kredit u mňa zas o kúsok vzrástol) a solídne zahranú nudu. ()

VaHo

Což o to... herci jsou skvělý, atmosféra je dobrá. Iluze studené války je takřka dokonalá. Jenže k čemu mi to je, když jsem u toho málem usnul. Škoda, čekal jsem mnohem víc. ()

filmmovier

Strhující Oldman. A taky Firth. A taky Hardy. Strong. Hurt. Jones, Toby. Cumberbatch. Ti všichni byli strhující, ale zasloužili si víc prostoru, zejména Cumberbatch. Ale ačkoliv atmosféra byla rozehraná dobře, s příběhem, jak jse se obával, to tak slavné není, je tam jen máo zajímavého, vleče se to a až posledních několik minut vytáhne všechna esa tak dlouho schovaná v rukávu. Je to dlouhé a zajímavě natočené, v mnoha směrech je to vyloženě filmová lahůdka, ale ten příběh mě fakt nechvátil, ale i přesto byla radost sledovat všechny ty herecké velikány v akci. A tak dám aspoň ty tři. Nejhorší dabing za hodně dlouhou dobu, ale to je jen detail, který na hodnocení nemá vliv. Ovšem uznávám, že pro milovníky špionážních filmů to musí být lahůdka, za mě ale lepších 65%. ()

LeoH

Můj obdiv každému, kdo dal aspoň hrubý obrys děje napoprvé a bez nápovědy – nemyslím, že bych byl úplně hloupej nebo nepozornej, ale musím přiznat, že při odhalení krtka v konspiračním bytě jsem si pomyslel jenom: „A kdo je sakra tohle?“ Musel jsem si to pustit podruhé a pak ještě pár scén vrátit, aby mi do sebe všechny události plus minus zapadly (něco podobného se mi stalo naposled u Mementa), a stejně mám pořád mezery (třeba: Jak věděl Esterhase o říkance? Jak mohl Smiley vědět, co se stalo s Irinou, když ji Prideaux neznal? Kde se najednou vzala Paříž, to jenom že bylo potřeba odněkud poslat šifrovanou zprávu? …). Už jenom tohle nemazlení se s divákem, poskytování důležitých informací jenom jednou a často jen v náznaku, mi přitom ale bylo sympatické okamžitě, jakmile jsem pochopil, že se se mnou tahle hra hraje (tady o ní a o jejích principech píšou mnohem víc a líp, než bych zvládl já). Možná že jsem se napoprvé taky příliš nechával unášet muzikou a fantastickými obrázky, navádějícími pozornost spíš k prostředím a předmětným detailům, než k postavám a jejich vztahům. — Díky zmíněné lakoničnosti se do zdánlivě líného vyprávění vešel ohromně košatý děj, zároveň ale vedla k tomu, že ani dvě a půl zkouknutí nestačilo, abych si k filmu našel kromě silného racionálního zaujetí „vášnivého louskala detektivek“ a estétské náklonnosti taky nějaké emoční pouto (příliš málo času stráveného s jednotlivými vedlejšími postavami), a přisuzovat mu vyloženě rozvratné podtexty, jak činí JitkaCardova, se mi úplně nechce (mj.: v hloubi duše „vědět“ o kolegově zradě a nechtít si ji připustit lze i z lidsky jednodušších důvodů než z podvědomé nechuti k systému; ve filmu neukázané nemusí znamenat neprožité; krtkova finální scéna na mě nepůsobí jako kolektivní rozhodnutí, ale čistě jako osobní záležitost mezi dotyčnými dvěma, atd.), takže i když za mě TTSS dalece předčí všechny bournovky a drtivou většinu bondovek, pátou * zatím nemám za co dávat. ()

arbitr

Velká očekávání přinášejí většinou velká zklamání. Pro špionážní drama mám slabost a z doby studené války zvlášť. Ale musí se něco dít! Tohle je pouze vytříběně natočené, skvěle obsazené, ale bohužel neskonale nudné. Absolutní protipól třeba filmu Tři dny kondora nebo Všichni prezidentovi muži. Klasika všech klasik, což z tomuhle filmu bohužel neprorokuji. Mělo pro mne být varováním, že režisérem je švéd, se kterým jsme si nerozuměli už v předchozím filmu Ať vejde ten pravý. Bohužel, ten pravý zážitek opět nepřišel. ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)