Píše se rok 1973 a svět je ve studené válce. Britská vláda ale tuší, že má problém. Právě byl při jedné z akcí zpravodajské služby v Budapešti zabit britský agent. Zdá se, že tajná služba má ve svém středu zrádce, tajného nepřátelského špióna, takzvaného „krtka“. Bývalého člena tajné služby, George Smileyho, vyhledá člen vlády a pověří ho pátráním po krtkovi. Smiley si k sobě vyžádá dva pomocníky, Petera Guillama a bývalého spolupracovníka Mendela. Smiley vychází z úvah, které měl ohledně „krtka“ bývalý velitel tajné služby, jemuž neřekl nikdo jinak než „řídící“. Řídící uvažoval, že krtek se musí nacházet mezi nejvyšším velením. George Smiley tedy zúží okruh podezřelých na čtyři hlavní postavy. Těmi jsou současný „řídící“ Percy Alleline s krycím jménem „Švec“, jeho zástupce, Bill Haydon/Krejčí, Roy Bland/Voják a poskok a bezskrupulózní oportunista, Toby Esterhase. George se vrací hluboko do minulosti a vzpomíná, jak právě Percy přišel s celou řadou zajímavých informací, jejichž zdroj ale nechtěl odhalit. Tehdy to přímo před řídícím na poradě vyvolalo velkou hádku. Nicméně tajemný zdroj informací byl označen jako součást operace „Magie“. George má za to, že krtka řídí ruský diplomat Polyakov, kterému v tajné službě přezdívali „Karla“. S Polyakovem se George už v minulosti potkal a moc dobře ví, že Polyakov je nerovný soupeř, protože je fanatik. George začíná mapovat změny, které nastaly po odvolání původního řídícího. To, že postupuje správně, mu potvrdí návštěva bývalé agenturní analytičky, Connie Sachsové. Právě ona si všimla důležitosti Polyakova v hierarchii sovětské londýnské ambasády. Obratem byla z tajné služby vyhozena Tobym Esterhasem a Allelinem. George také záhy najde oficiálně mrtvého britského agenta, Jima Prideauxe, který měl být zabit v Budapešti. Jim je nedobrovolně uklizen na venkov, kde učí v jedné malé škole. George má rovněž nečekanou návštěvu přímo ve svém domě. Najde tam na druhou kolej odsunutého agenta Rickiho Tarra. Ten mu vypráví, jak se na misi v Istanbulu sblížil se sovětskou agentkou Irinou, která byla ochotná přeběhnout k Britům výměnou za informace o „krtkovi“. Tarr tehdy o Irinině nabídce vedení informoval, to však nereagovalo. Kdo však o sobě dal vědět, byli Rusové. Irinin manžel byl zavražděn a sama Irina zmizela. Tarr, který se do ní zamiloval, by jí rád pomohl do bezpečí Británie. George začíná hledat důkazy přímo v tajné službě. Ty mu tajně opatřuje Peter, který je z úřadovny vynáší... (TV Prima)

wohna

Tinker Tailor Soldier Spy. Špionážní film z prostředí Velké Británie kolem roku 1970. Konforontace dvou světových velmocí. Několik skvělých herců, počínaje Gary Oldmanem, který si nominaci na Oscara rozhodně zasloužil, přes Toma Hardyho, Benedicta Cumberbatche a konče Markem Strongem. Všichni v tomto filmu excelovali. Skvělé lokace, kostýmy. Tomas Alfredson se s tímto filmem popral více méně dobře. Ze začátku to kolísá, ale ke konci filmu vše graduje. Co se mi obzvláště líbilo a vyzdvihl bych to, je scénář. Propracovanost do detailů. Hraní si i s těmi nejmenšími věcmi, jen aby film vypadal věrohodně. Skvělá práce. ()

nithiel

Pomalé tempo, podporované dlouhými mlčenlivými záběry se skvěle budovanou atmosférou se spojili ve výborné dílo, které je v ostrém kontrastu k většině dnešní tvorby na podobná témata. Velký podíl na zážitku mají výborní britští herci, jimiž byly kvalitně obsazeny i menší role. Nejzajímavější postava je pak Smiley, který prochází během filmu velkým vývojem z odstrčeného důchodce až po šlověka rozhodujícího o životech ostatních. Tento vývoj je však v podstatě zdánlivý, protože on je takový od počátku, jen to neodhaluje. ()

Lanark

Panna nebo Orel? ..a není to jedno, když stejně štěstí karty nehraje? Jeden musí z kola ven tím, že vstoupí doprostřed kruhu. Jedině tak ho totiž mohou mít ostatní stále na očích. Tak se tvoří nepřátelé. Kruh se stává bublinou, kde dobro a zlo jsou jen slova, kterými můžete překřičet ty druhé a které se časem tak promíchají, že zbyde jen smradlavá špína, která bublinu plní až po okraj. Kdo je pak hrdina? Ten co před smradem uteče a nebo ten co dokáže smrad vydržet? Vidíte, už jste taky v kruhu...válka se nikdy nemění, jakkoliv se může zdát "u ledu". ()

sulimo

Lépe to nešlo, co do důvěryhodnosti děje, postav, dialogů, zkrátka vše je jak má být. Jenže mnoho postav, mnoho, ale opravdu mnoho dialogů, a pomalejší tempo, kde zvraty jsou právě ta partikulární slova, k tomu docela dlouhá stopáž, z toho všeho udělaly sakra náročnou záležitost. Mám náročné filmy ráda, tohle jsem ovšem občas přes ta jména, přezdívky, slova, a kdo je na jaké straně, nepobírala, beru to jako vlastní chybu, přesto si dovolim tvrdit, že asi nejsem jediná, kdo s tímhle měl a bude mít problémy. Nečekejte oddychovku, tohle chce plné soustředění, jelikož stačí málo, abyste začali nevědět a ztrácet se. Jako seriál to asi bylo famózní a upřímně si myslim, že jako seriál se to mělo remakeovat spíš, než jako film, ty dvě hodiny soustředění mi daly totiž sakra zabrat. Tohle asi budu muset absolvovat ještě jednou nebo dokonce dvakrát, pro svoji jistotu, že jsem to vůbec pobrala správně. Jinak se nenechte zmýlit žánrem zde uváděným, nejedná se o thriller, to ani náhodou, napětí tu sice je, ale tomu thrillerovému rozhodně neodpovídá. ()

campix

Co naplat, že je Tinker Taylor Soldier Spy řemeslně perfektně zvládnutým filmem s neomylnou režií a velmi kvalitním čistě britským obsazením, když je to setsakramentská nuda. Na druhou stranu musím říci, že podobné filmy nikdy nebyly a asi ani nebudou šálkem mého čaje a nedokáži je naprosto ocenit. Ale mohu Alfredsona pochválit za výběr herců a zvolené hudby, které je důležitou stránkou velmi kvalitní atmosféry. Cítím tu nějaké ceny v technických kategoriích, ale mě osobně nijak film nezaujal. ()

Gaaron

Jediný důvod, proč se (prozatím?) zdržuji plného hodnocení je až příliš jednoduchý a předvídatelný příběh, ačkoli mám silné podezření, že i ten je dokonale promyšlený jako pevná součást žánru (předlohu neznám a obecně se tomuto žánru čtenářsky ani divácky nevěnuji). Režisérův až neuvěřitelný důraz na detaily, hudba, plíživě pohlcující retro atmosféra a ďábelský výkon Garyho Oldmana (za nímž kolegové nezůstávají příliš pozadu) vytváří nesmírně kompaktní, velmi sebevědomé dílo. ()

Flynn

Hodně komorní špionážní drama. Spousta postav, které vyžadují divákovu pozornost. Pokud si ji však člověk udrží, tak se mu film odvděčí napínavým příběhem, který má na to vtáhnout díváka do děje. Gary Oldman se tady fakt povedl. Více se mi ale asi líbil The Debt. Měl trochu více akce, tady jí bylo jako šafránu. ()

Pajky3

Kéž by to celé bylo jako poslední půlhodina. To co bylo předtim mě totiž nedokázalo tolik ukotvit k obrazu. Navíc jsem si připadal strašně špatně informovanej a neměl jsem dostatečněj přehled. Souhlasim s tim, že je to hodně náročný film¨, který neuspokojí každého diváka. Já sám jsem z něj na rozpacích. ()

agathon

Nejlepší filmové opojení z čisté fascinace možnostmi rozplétání narativní konstrukce za hodně dlouhou dobu, naposledy jsem si takhle užíval smršť vodítek, náznaků a slepých uliček u Fincherova Zodiaka. Stylově a vypravěčskou "bezohledností" k divákovi blízké třeba Rozhovoru nebo Pohledu společnosti Paralax. Veliké potěšení! ()

Wormboy

Fuuu...tazkotonazna spionazna herecka chutovka, ktora ma vsak svojim zabijackym tempom takmer (tesne, tesne) uspala a mal som co po pracovnom dni robit, aby som nazbieral zvysok sil na jej dopozeranie. ()

necisty

V prvé řadě bohužel nechápu pointu tohoto filmu. Nechápu, co se tam stalo, nechápu, co nám tím chtěli tvůrci říci. Děj je podle mého až zbytečně co nejvíce zamotán a i když se na konci nachází něco, co by se dalo nazvat "rozuzlením", tak stejně nezískávám přidanou hodnotu tohoto filmu. Skvěle zahrané, skvěle natočené, ale proč? ()

Martrix

Tlupa vynikajících herců ve službách rutinéra Afredsona, jehož pomalý styl ten nepříliš zajímavý příběh utlumil tak, že by bylo zábavnější sledovat dokument o výrobě pletacích jehlic. Dokonce zajdu tak daleko, že mi připadá, jakoby záměrně stvořil film z prostředí výzvědných služeb, který se od ostatních bude lišit tím, že bude postrádat napětí. Zmínění herci dostali s výjimkou Oldmana poměrně málo prostoru a jejich vzájemná interakce se vlastně nekoná. Tohle minimalistické pojetí se mi velmi líbilo třeba v Američanovi, ale tady to vůbec nesedlo. Bylo mi vcelku jedno, kdo je oním krtkem a protože si tvůrci mou pozornost neudrželi déle, než polovinu filmu, nepostřehl jsem, jestli se někde ke konci neskrývala nějaká šikovná a chytrá pointička. Kdybych byl ospalý, usnul bych. Škoda. ()

Juto

Ak je 007 James Bond okázalým akčným špiónskym hrdinom v neskutočnom svete, potom spisovateľ John le Carré píše presne opačnú víziu špionážneho sveta. Jeho svet je temný, morálne skazený a neuspokojivý. 7/10 ()

mortak

Osa knihy i scénáře je pohříchu průměrná a v podstatě jde o starou dobrou "Agathu Christie", jen místo Hercula Poirota tu máme George Smileyho, a místo rodinného života vyšších vrstev ve staré dobré Anglii, spořádaný život tajné služby ve staré dobré Anglii. Nad průměr film povyšuje režie, která učinila z každý detailu celku možné vodítko ve složitém puzzle, a taky závěrečná katarze, díky které odcházíte z kina spokojeni. ()

LenkaAK

Špionážní thriller, u kterého se aktivovaly snad i ty mozkové buňky, které nemám! Jde to i bez stříleček, protože napětí se vytvoří zápletkou, a protože tak to prostě ve skutečnosti i je. Kdo je ve skutečnosti oním hledaným "krtkem"? Je to opravdu odhalený agent nebo je to ještě někdo jiný? Geniální plán Karly a tohoto muže, který začal již v horkém Díllí. Hlavně nesežrat vše, co se nám snaží "scénář" namluvit. ()

WolfR

Špiónský dialogový film, páni herci se sešli aby si pokecali. Emocionálně ano, beru to, ale co se míry zábavnosti týče, tak moc ne. Provázat to pár rychlejšími dynamičtějšími scénami by neškodilo, ale přesto to je skvělý film, ze kterého sálá dobová atmosféra. Takových špionských filmu je už poskrovnu, 4 hvězdy. ()

laik_60

špicova anglická špionážna pozeračka, trocha trvalo kto sk ym a za koho hra .. ale nakoniec si je divak na čistom. Akurat mi neslo do hlavy ako jednoducho z takej ustredne mozno len tak mirnix dirnyx vyniest von spisy .... to u nas na univerzitke uz v 73 pípali senzory na vratnici :) ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)