Píše se rok 1973 a svět je ve studené válce. Britská vláda ale tuší, že má problém. Právě byl při jedné z akcí zpravodajské služby v Budapešti zabit britský agent. Zdá se, že tajná služba má ve svém středu zrádce, tajného nepřátelského špióna, takzvaného „krtka“. Bývalého člena tajné služby, George Smileyho, vyhledá člen vlády a pověří ho pátráním po krtkovi. Smiley si k sobě vyžádá dva pomocníky, Petera Guillama a bývalého spolupracovníka Mendela. Smiley vychází z úvah, které měl ohledně „krtka“ bývalý velitel tajné služby, jemuž neřekl nikdo jinak než „řídící“. Řídící uvažoval, že krtek se musí nacházet mezi nejvyšším velením. George Smiley tedy zúží okruh podezřelých na čtyři hlavní postavy. Těmi jsou současný „řídící“ Percy Alleline s krycím jménem „Švec“, jeho zástupce, Bill Haydon/Krejčí, Roy Bland/Voják a poskok a bezskrupulózní oportunista, Toby Esterhase. George se vrací hluboko do minulosti a vzpomíná, jak právě Percy přišel s celou řadou zajímavých informací, jejichž zdroj ale nechtěl odhalit. Tehdy to přímo před řídícím na poradě vyvolalo velkou hádku. Nicméně tajemný zdroj informací byl označen jako součást operace „Magie“. George má za to, že krtka řídí ruský diplomat Polyakov, kterému v tajné službě přezdívali „Karla“. S Polyakovem se George už v minulosti potkal a moc dobře ví, že Polyakov je nerovný soupeř, protože je fanatik. George začíná mapovat změny, které nastaly po odvolání původního řídícího. To, že postupuje správně, mu potvrdí návštěva bývalé agenturní analytičky, Connie Sachsové. Právě ona si všimla důležitosti Polyakova v hierarchii sovětské londýnské ambasády. Obratem byla z tajné služby vyhozena Tobym Esterhasem a Allelinem. George také záhy najde oficiálně mrtvého britského agenta, Jima Prideauxe, který měl být zabit v Budapešti. Jim je nedobrovolně uklizen na venkov, kde učí v jedné malé škole. George má rovněž nečekanou návštěvu přímo ve svém domě. Najde tam na druhou kolej odsunutého agenta Rickiho Tarra. Ten mu vypráví, jak se na misi v Istanbulu sblížil se sovětskou agentkou Irinou, která byla ochotná přeběhnout k Britům výměnou za informace o „krtkovi“. Tarr tehdy o Irinině nabídce vedení informoval, to však nereagovalo. Kdo však o sobě dal vědět, byli Rusové. Irinin manžel byl zavražděn a sama Irina zmizela. Tarr, který se do ní zamiloval, by jí rád pomohl do bezpečí Británie. George začíná hledat důkazy přímo v tajné službě. Ty mu tajně opatřuje Peter, který je z úřadovny vynáší... (TV Prima)

Charlinka

Výborně natočené, skvěle zahrané, geniální hudba. Bohužel na mě to bylo příliš jmen a příliš složité a moc jsem to nepobrala. ()

B.C.B.P.

Malý a nečakaný experiment: sledoval som to doma pri obede niekoľko dní za sebou, a teda - nepokúšalo sa to zaujať ma a prinútiť zostať aj keď padlo posledné sústo... Aj keď som chcel, tanier z TESCA mi je svedkom (Inak, tieto taniere nesmú do mikrovlnky. Bacha, ak budete kupovať!). Nie som chopný doceniť tento nervák o kvalite Tolkowského prístupu k detailu. Takto hodnotiť film je vrcholne nezodpovedné, neobjektívne, neprofesionálne :- I ()

IZFNP

Po všetkých stránkach výborný, atmosférický, dobre obsadený film, ktorý prináša niečo vlastné. To niečo mi však úplne nesadlo a nepritiahlo na svoju stranu. Škoda, no niekedy to vyjde, niekedy nie. ()

swinevenca

První hodina na usnutí, moc tmavý, tichý a pomalý, v tý druhý už se něco dělo, ale pořád to bylo zbytečně rozmělněný a složitý. Tady jsem čekal o dost víc. ()

dokec

takhle nízké hodnocení si film určitě nezaslouží, i přesto, že 71 je momentálně i na IMDB. Precizní režie, skvělá předloha, skvělí herci, nevím, co byste někteří od špionážního filmu ještě chtěli. 8,5-9/10 ()

PamelaJJK

Film s velkým potenciálem, na který jsem se těšil. A opět jsem zažil velké zklamání. Snímek vyžaduje absolutně maximální, více než stoprocentní, soustředění a pozornost, ale nedokáže si je, ke své škodě, získat, takže nakonec zůstanou jen bezduché prázdné kecy, kecy, kecy a sžíravá a vše pohlcující nuda, nuda, nuda... A prázdnota...U mě je tento film jasným aspirantem na nejukecanější, nejpomalejší a nejnudnější krimi drama thriller roku! Jen přítomnost Colina Firtha a perfektní vizualita jsou důvody, kvůli kterým jsem film nepohřbil a dal mu aspoň jednu hvězdičku. ()

DaliborekD

Atmosférické špionážně konverzační drama, rámované do výborných hereckých výkonů a technické brilantnosti se smyslem pro ten nejmenší detail. Tempo je pomalé ale pořád je to pokrok od původní britské minisérie. Měl jsem trochu problém s uspořádáním děje, které je malinko odlišné od knihy, ale to je asi nutný ústupek specifikům média. Vychválit jediného herce by bylo alibistické, režisér z nich dostává maximum a každá z asi dvou desítek ústředních postav je natolik výrazná, že koncert, který dohromady předvádějí, je splněným snem každého filmového fanouška. Alfredson se nebojí ani nutné zkratkovitosti některých pasáží, ani syrovosti a nezbytné brutality a soustředěně nám podává film, který místy z vysoka kašle na univerzální filmovou řeč a podřizuje se plně formě. Není to podívání pro každého, ale jedinci, naladění na tuto notu, mají dílo, které se jim z paměti jen tak nesmaže. ()

Stanmi

George Smiley (Gary Oldman) se vrací z předčasné penze, aby zjistil který z jeho čtyř bývalých spolupracovníků je sovětským agentem, který před lety infiltroval britskou tajnou službu... Povedené drama z pera spisovatele Johna le Carré je přesně tím druhem staromilského, pomalu plynoucího špionážního filmu, který se dnes už přiliš netočí. Snímek se navíc může chlubit opravdu skvělým obsazením, plným kvalitních britských herců. Kromě Garyho Oldmana tu máme Colina Firtha, Benedicta Cumberbatche, Marka Stronga, Ciarána Hindse, Johna Hurta, Toma Hardyho nebo Tobyho Jonese. Všichni jmenovaní i ostatní herci navíc předvádějí kvalitní herecké výkony, které působí civilně a uvěřitelně. Slovy se spíše šetří a pocity, nálady a obavy všech postav je tak třeba vyčíst z jejich tváří. Tvůrcům v čele s režisérem Tomasem Alfredsonem se také podařilo vytvořit uvěřitelné dobové prostředí, které působí opravdu britsky, byť se jednalo o mezinárodní koprodukci. Jeden musí z kola ven však v žádném případě není oním typem odpočinkového filmu, u kterého může člověk vesele relaxovat, naopak je třeba dávat pozor a vnímat všechny detaily, jinak se může stát, že se člověk v příběhu ztratí a tím pádem ho přestane bavit. Pokud však dáte snímku šanci, odmění se vám za to kvalitním diváckým zážitkem. ()

lobo87

Poctivá atmosferická filmárčina, kde každá postava, každý pohyb, gesto, či zvuk, mali svoj význam a svoje miesto. Ukážková špionážna dráma, v ktorej sa napriek spleti postáv a intríg nestrácate. Obsadenie božské, herecké výkony podobne, hlavne Gary Oldman hrajúci vo vrcholnej forme.... 80% ()

orsinek

Fakt, že John le Carré je velmistr špionážních románů, snad ani není třeba zmiňovat. Ovšem nikdy bych neřekl, že se právě tento typ knih přenést na filmové plátno tak dokonale, jako právě tenhle kousek. Neuvěřitelně promyšlené, ale zároveň zcela nenápadné a možná trochu chápu názory, že některé části mohou vypadat nudně, jenže to je přesně špionážky. PS. Nic pro fanoušky Jamese Bonda. ()

Mamutol

Dvakrát jsem se při sledování probudil, protože tam někdo vystřelil. Víc si nepamatuju. Nuda jako prase. Nahrávka z TV okamžitě vymazána a nikdy více. ()

veverysiak

Brilantná špionážna hra so skvelým hereckým obsadením, z tej domnelej nudy vyžarovalo nenormálne napätie, zároveň je divák donútený byť maximálne v strehu, aby mu neunikol najmenší detail a k Oldmanovi niet čo dodať, takže 85%. ()

Tolf

Z počiatočného nadšenia hereckým obsadením až po neskutočné sklamanie. Neprehľadná zmeska informácií s prelínaním rôznych časových rovín vyústilo v jedno vyše dvojhodinové pomalé monotónne a nudné dielo, z ktorého priemerný divák, bez predchádzajúceho oboznámenia sa s predlohou, zostane akurát tak len zmätený a poriadne sklamaný. Napätie vo filme celkom absentuje, avšak v žánri "uspávanka" naozaj vyniká. Spolu s filmom Drive pre mňa najväčším sklamaním roka 2011. Je mi ľúto tých, ktorí v tomto filme videli viac, ako v skutočnosti ponúkol.. ()

lipan

Tak nějak nevím, co se mi film snažil sdělit. Dvě hodiny jsem se nudil prázdnými dialogy a na první pohled bezmyšlenkovitými scénami, až jsem se nakonec dopracoval k samotnému rozuzlení, které bylo spíše ranou z milosti, nežli vyvrcholením děje. Spousta skvělých herců, kteří nemají co zahrát. Smůla. ()

ToxicAli

Snímek určený jen divácké smetánce, mezi kterou se nejspíš neřadím. Výborné herecké výkony, prostředí a tíživou atmosféru studené války přebíjí naprosto nudné dialogy a vlastně i celý příběh, ve kterém, aby jste se vyznali, musíte být zřejmě také agent MI6. Možná, jestli se odhodlám k opakování projekce a lépe pochopím děj, budu na snímek nahlížet v jiných barvách. ()

nightstalker

Ano věřím, že tento film si najde své diváky, ale podle mě je téma příliš nezajmavé a příběh se táhne. Přesto ho však nechci úplně odsoudit. ()

Leník

Tak po přečetení místních komentářů jsem čekala, že se zařadím do jedné ze dvou skupin "velmi nudné" nebo "velmi napínavé". Nenastalo ani jedno, vytvářím si třetí skupinu "velmi nepřehledné". Natočené je to skvěle, herci jsou všichni výborní, ale jak už tu taky někdo napsal, předloha je zřejmě příliš tlustá... takže ve filmu mám občas pocit, že jsem snad usnula a něco mi uniklo. Říkala jsem si, že by asi bývalo lepší to zpracovat do minisérie, a teď tu koukám, že už Britové jednu v roce 1979 natočili... tak to asi bylo smysluplnější. ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)