Můj týden s Marilyn

My Week with Marilyn

Môj týždeň s Marilyn

Drama / Životopisný

USA / Velká Británie, 2011, 95 min

Škoda. Myslel jsem, že se dočkám více emocí a dramatu, ale nějak mi to místy chybělo. S Michelle jsem problém neměl, v této roli se mi líbila, ale snímek mě nechal chladným.(29.9.2012)

Zatímco Colin v průběhu filmu díky radám zkušenějších žen dospívá, film jako takový procesu zrání bohužel uniknul. V závěru se, po několika náznacích vyzrálosti, vrací k počáteční povrchnosti. Dějová linie s dospíváním nevýrazného vypravěče navíc nezastře skutečnost, že Colin je tady jenom proto, abychom měli skrze čí oči pozorovat slavnější osobnosti. Převládající naivitu onoho pohledu to ale neomlouvá. ___ Dále než ke snaze nenechat se okouzlovat jenom vnějším leskem se tvůrci nedostali. Rádi by ukazovali Marilyn jako bytost křehkou a zranitelnou, nechtějí však opustit mýtus sebevědomé hvězdy.Úsilí o obojí vede k neúspěchu hned na dvou frontách. Vypravěč přiznává, že straní herečce, čemu odpovídá zvolená perspektiva. Chápavěji než narcistní Olivier je nahlížena Marilyn (a ženy vůbec). Jenže film není ve zlidšťování, v předkládání zidealizovaného obrázku, dost usilovný, stejně jako se odmítá nechat naplno okouzlit klasickým Hollywoodem (jako The Artist). Obojímu překáží momenty ironické sebereflexe, vědomého ztvárňování hvězdy, jakou chtějí lidé vidět a milovat (potažmo momenty dvojí sebereflexe, kdy si Marilyn zoufá nad svou ošklivou tváří, jež nepatří jí, ale Michelle Williams). Prosté okouzlení, čirá radost z bytí po boku hvězdy nefunguje kvůli realistickým momentům prozření, jejichž začlenění do děje je na druhou stranu nedůsledné, víceméně nahodilé. ___ V dáli tušené pravdě film zřejmě nezáměrně přibližuje taktéž romantická linie. Z hereččina prosazování metody „sveď a smeť“ i z týdnu v názvu je patrné, že vztah Marilyn a Colina nikam nepovede. Takto by podobný románek v realitě zřejmě dopadnul, jenže jejich společné chvíle postrádají nutný nadhled, jsou zahrány a zrežírovány příliš vážně, ač sami na rozdíl od tvůrců tušíme, že nemá smysl se jimi zdržovat. Tak co tedy, ironie a odstup, nebo nekritická podbízivost? ___ Podobný rozpor jako režisér – jak ukázat Marilyn – řeší Michelle Williams. Byť sama svou slavnější kolegyni možná poznala i z druhé strany (díky výpovědím příbuzných a blízkých), abychom jí výkon věřili, chtě nechtě musí ve scénách intimních chvilek i veřejného vystupování používat táž typická gesta. Musí být Marilyn, jakou známe nejlépe, tzn. ne Marilyn skutečnou. (Nemluvě o tom, že na ploše jednoho týdne lze nanejvýš skicovat.) Výkonu Williamsové současně dodává na přesvědčivosti, že se mimo dosah kamer a fotoaparátů nesnaží vytvářet erotično, které skutečnou Marilyn obklopovalo na každém kroku. Díky potlačení smyslnosti se může více soustředit na hereččino rozervané psyché a lépe než samotná Marilyn zahrát, kým vlastně Marilyn byla. Scénář jí bohužel pro zevrubnější rozehrání autentických situací neponechává dostatek prostoru. ___ Zatímco Williamsová usiluje o vnímavé pojetí, Branaghovo karikování Oliviera (s dosti rušivou gestickou i mimickou podobností Donutilovi) Můj týden s Marilyn akorát odklání od převážně seriózního směru. Podobnost mezi Olivierem a Branaghem přitom není viditelná, lze ji nanejvýš domýšlet z jejich sdílené shakespeareofilie (což byl zřejmě důvod, proč Branagh roli získal). S mužskými postavami je ve filmu vůbec zacházeno se sympatickou ledabylostí. Vždyť jde přece o Marilyn, tak proč řešit, co „z papíru“ hrajícího Oliviera vedlo k obsazení zatvrzelé „metodistky“, proč se zabývat tím, že Colin získává namísto dívky jenom práci, a peníze tím pádem vítězí nad láskou (leda idealista by mohl tvrdit, že namísto lásky k živé bytosti pro něj zůstává jenom trvanlivější láska ke kinematografu). ___ Rozporuplný film o rozporuplné osobnosti by měl něco do sebe, nebýt ona rozporuplnost jenom vedlejším příznakem marného snažení o něco jako jednoduchou komplikovanost. 60%(15.2.2012)

My 99 minutes with Michelle Williams, s nepochopiteľne skarikatúrovaným Arthurom Millerom, nehanebne zanedbávanou Dame Sybil Judi, s prebytočnou Lucy Emmy Watson, s parfémom, ktorý vyprchal za vedľajším rohom. Odkaz autorom: Marilyn bola ĽAVÁČKA !!!(29.2.2012)

Princ a tanečnica nie je príliš zábavná romantická komédia za akú sa chcela pasovať. A vlastne som nikdy nepochopil, prečo sa Laurence Olivier pustil do tohto projektu. Zrejme podľahol svetovej "marilynáde"... Prečo to spomínam ? Lebo Curtisov snímok je filmom o tomto filme, resp. poodhaľuje zákulisie pobytu komplikovanej Marilyn Monroe v Anglicku počas nakrúcania vyššie spomínanej komédie. A že dokázal dokonale vystihnúť paletu odtieňov charakteru slávnej herečky je viac ako jasné. Príbeh je až príliš intimný a poctivo natočený, aby bol len tak spláchnutý do zabudnutia. Mladá Michelle Williams v úlohe MM je skvelá a dokázala dať svojej postave punc dôveryhodnosti a nebolo to jednoduché, lebo stvárňovala svetoznámu ikonu strieborného plátna. Taktiež Eddie Redmayne bol dobrý ( páčil sa mi aj v Pilieroch Zeme ) a jeho roztomilá plachosť bola ozaj sexi. O Branaghovi netreba nič hovoriť, jeho Olivier bol ozdobou filmu. Oslnivou ozdobou bola i Judi Dench v malej úlohe. Toto masívne hodnotenie hercov má prostý význam, ich poctivá angažovanosť vo filme robí tento príbeh príbehom. Môj týždeň s Marilyn sa nezapíše do análov filmovej klasiky, ale je príjemným osviežením a bezpochyby stojí za to vidieť ho.(27.2.2012)

Těžká volba mezi dvěma a třemi. Tři za Michelle a její zadek. Jinak je to shit...(11.3.2012)

• - Do role Colina Clarka byl zvažován James Jagger. (Cheeker)

• - Aby Branagh pochytil Olivierovu dikci, poslouchal před natáčením audio nahrávku Bible, kterou Olivier namluvil. (StarsFan)

• - Aby se Branagh více podobal Olivierovi, trávil každý natáčecí den dvě hodiny v maskérně, kde mu připevňovali umělou bradu i se spodním rtem. Později žertoval, že bylo příjemné zjistit, jaký je to pocit mít rty. (StarsFan)