Rónin je samuraj, který ztratil svého pána a tím i svou čest, a jeho postavení na společenském žebříčku středověkého Japonska tomu odpovídá. Ještě mnohem níž však stojí lidé smíšené rasy, mezi něž patří i nalezenec Kai (Keanu Reeves), zčásti Brit, zčásti Japonec. Díky svým mimořádným schopnostem je vzat na milost skupinou bývalých samurajů, jejichž pán se stal obětí spiknutí, které připravili zákeřný Lord Kira a čarodějka Mizuki. Róninové chtějí Lorda Kiru porazit za každou cenu, jenže trumfy rozhodně nejsou na jejich straně. Dokud nezískají Kaie. I tak ale bude cesta za spravedlivou odplatou trnitá a jen málokdo z nich po ní dojde až do konce, který navíc může mít v souladu s japonskými tradicemi velmi trpkou příchuť. (CinemArt)

HAL

Chybou bylo dát na hate-hype který 47 Roninů s Reevesem koupilo od větišny lidí při svém uvedení do kin, velkou chybou. Film je přitom dost uctivým a přitom pořád velice zábavným zpracováním původní legendy, s fantasy prvky jen ve velmi decentní podobě, a nejaponcem Reevesem jen ve víceméně vedlejší roli. Respekt k japonské kultuře mě tu překvapuje nejvíc, nečekal bych že někdy uvidím Hollywoodský film končit tak brutálně a "špatně" ve smyslu jak tohle chápe západní mentalita. 8/10 ()

Vančura

Pro mě osobně asi nejzbytečnější film letošního roku - už krátce po zhlédnutí jsem skoro vytěsnil, že jsem to kdy viděl. První zděšení přišlo ve chvíli, kdy jsem zjistil, že se v tomto filmu mluví anglicky - u takto bytostně japonské látky bych automaticky čekal komplet japonské znění. Žel, u těchle postmoderních žánrových slátanin se komerční hledisko klade na první místo, a tak se přítomnosti Keanu Reevese i angličtině všech herců nelze divit - a kdyby někdo náhodou zatoužil po autentické podívané podobného ražení, vždycky si může pustit třeba Sedm samurajů, žeano. Srovnávat ovšem tyto dva filmy je hodně nemístné, 47 Róninů mnohem spíše připomene filmy jako Statečné srdce nebo Gladiátor, které podobně pracují s motivem pomsty, zakomponovaným do filmařsky rozmáchlého podání historie, přežvejkané do podoby snesitelné pro současného intelektuálně nekomplikovaného diváka. Osobně mi ovšem není moc jasné, na jakou cílovku tento film míří - já jsem se k němu dostal jen díky ČSFD projekci, a kromě pár skalních fanynek Keanu netuším, kdo by na tento film měl chodit do kina. Z žánrového hlediska je to jeden velký bizar a z celého děje mi neutkvěl v paměti jediný moment, který by ze mě skutečně dostal nějaké emoce nebo mě přiměl pocítit závan dobře odvedené filmařiny. Přesto nemohu říct, že by se mi film vyloženě nelíbil - potěšily mě třeba krásné lokace, ve kterých se film odehrával, nádherné kostýmy většiny postav, slušné trikové záběry, pěkná hudba, a především pak ta nádherná Japonečka Kó Šibasaki, na kterou je vážně radost koukat. Vzato kolem a kolem, jistě to není špatný film, a do kin jdou denně mnohem horší blbosti, ale za sebe nemám problém napsat, že kdybych tento film neviděl, o nic bych nepřišel. ()

Peytl

Přiznám se, že jsem nikdy nějak zvlášť neinklinoval k fanatickým škrkavkám v kimonu s bušidó kodexem, který se sice tváří strašně čestně, ale paradoxně je nepěkně na palici... tedy snad v pubertálním mládí, ale to se nepočítá, hormonální změny v rachitickém těle jsou poměrně extrémní záležitostí a vychýlení zdravého rozumu snadné, navíc karate je svinstvo, jak ví každá evropská babička kopající hovno pod postel. Tedy jsem po skončení barevných ostrovních cingrlat pod knutou despotických šógunů sečetl, zhodnotil a odběhl si opláchnout penis hypermanganem, po prokapání oka borovou vodou a vypláchnutím tlamy rumem jsem dospěl k názoru, že tři pizdy jsou hodně a nekompromisně jednu katanou uťal. Já si prostě myslím, že to mají z těch ryb a jednou vydám vědeckou práci, která bude pojednávat o vlivu jodu na centrální nervovou soustavu, která pak nutí skelet, aby se servilně klaněl před každým čuramedánem, který si nezaslouží ani pochcat… Neplést se slušností, hrdostí a peytl ví čím ještě. Leda hovno! Japonská krutůra mě prostě míjí, tedy jsem velmi objektivně neobjektivní, a i když se zdá, že pověst o čtyřiceti sedmi samurajích je veskrze chlapská, heroická a ptáka topořící podívaná plná cti a hrdosti, pak je to pravda jen zčásti, druhá půlka je totálně blbá a blbější. Pokud mám hovořit k filmu, hrozně, ale šíleně jsem se nudil, závěrečná šípovaná, kudlovaná a sekaná byla sice ok, ale bylo toho málo, a když už mohl do rvačky zasáhnout se svým celým metrem a půl okovaný postrach z tábora padouchů, trčícím nad všemi jak hora Fudži, zrádní, šikmoocí trpajzlíci ho vyhodili do vzduchu…no, k hovnu. Opět zkrátka spíš pro děti, které se u každého Hobitka počurávají do šusťáků, fantasy mě nebere, ale byl bych ochoten udělat výjimku… ovšem to zazdily cupitající mořské Anny, cože konkubíny??? Jak asi roztáhnou nohy, he? Taky mi tam chyběl ňákej bílej xicht, či alespoň historicky přesný negroameričan. Jenkijové jdou zřejmě do sebe a Pearl Harbor pomstí rafinovaněji. Přesto kravina. ()

liskam

No trošku splácanina né....?? Koukám ale na své oblíbené a vidím samé 4hvězdy, takže mě to trochu nutí podívat se ještě jednou a uvidíme, jestli se můj úhel pohledu nezmění... ()

Omnibus

Roní Rónin slzy? Odpověď dá americká pohádka o Japoncích. Včetně té jejich dementní mentality (japonské příběhem, americké formou zpracování). Film určený míšencům (anglických námořníků s Japonečkami) a skalním fanynkám Keanu Reevese, které si rády v kině zabrečí. Já si užil jen tu čarodějnici, lišku podšitou. Škodila často, škodila s gustem a měla moc hezké oči. No fakt! Jedno krásnější než druhé! :-) A je to i pro děti? Bez obav. Hlavy i oudy se sekají, ale bez krve! Jediná skutečně krvavá scéna je říznutí do palce, tedy postupně do 47 palců. A harakiri (slovo seppuka neužívám, plete se mi se septikem) bylo sice požehnaně, ale filmařsky odfláknutých. Jen naznačený první pich a hned střih! Co dál? Na kostýmech se rozhodně nešetřilo, cválání na koních planinou uprostřed hor i jiné scény mi asociovaly LOTRa a Hobita. Ostatně, Kai by mohl klidně zapíchnout Šmaka, však natrénováno už má! Katany byly ostré (až na „mine is broken“), japonské šoupací dveře ani jedinkrát nezavrzaly (nemají panty), jenže nevrzli si ani Kai s Mika (jen o tom mleli pantem). Navíc jeden samuraj byl tlustý jako prase a cachtal se v rybníčku, až se mu sádelnaté kozy natřásaly (a kačeny v sále se tomu řehtaly, což jsem chápal). Závěrem něco z úvodu filmu: myslivost má očividně tradici i v Japonsku, ale hlavu té šestioké nestvůry bych pověšenou nad krbem fakt mít nechtěl! Celkový verdikt – ale jo... Oddychovka, která neurazí, ale ani nenadchne. ()

Tsuki

Tak se nakonec i slavný japonský příběh pomsty čtyřiceti sedmi róninů dočkal "velkolepé" americké předělávky... No, nevím proč ho ale Američani museli takhle za každou cenu překopat, nacpat mezi 47 róninů bělocha Keanu Reevese a dodat spoustu magie společně s čarodějkou (Kikuči Rinko), jen aby příběh měl v sobě co nejvíc kouzelných efektů.... nemluvě o spoustě dalších nadpřirozených či podivných postavách. Naprosto zbytečné! Výsledek možná efektní a na pohled pěkný, ale jinak naprosto nezajímavý a dalo by se říct "bez duše". Potěšili jen někteří japonští herci, včetně Akanišiho Džina (Akanishi Jin) ve vedlejší roli. Jinak se nedá nic moc vyzdvihnout. Hlavní sdělení původního příběhu, kde jde o čest, statečnost a hodnoty týkající se samurajského kodexu, jako by se tady téměř ztratilo a ve výsledku šlo pouze o barvitý napínavý příběh. A to vážně nestačí. Myslím, že Američanům se bušidó podařilo mnohem pěkněji vystihnout v Posledním samuraji. Pokud by tohle Amíci natočili jako obyčejné fantasy z prostředí Japonska bez nějakého odkazování k japonskému příběhu z 18. století, možná by udělali líp. Protože v porovnání s příběhem, kterým se to inspiruje, to vyznívá docela hloupě. ~(3,0)~ ()

Anderton

Film tvrdí, že je založený na skutočných historických udalostiach. Väčšinu času sa tvári ako vážny historický film, nie je tu ani štipka humoru, alebo nadhľadu. Proste väčšinou sa film tvári, ako by bol ambiciózny ako Ran. Lenže sem tam sa tu objaví nejaká nadprirodzená fantasy magorina, ktorá je prestrihávaná pohľadom-protipohľadom s totálne vážnym Keanuovým ksichtom, prenášajúcim hlbokomyselné preslovy. Ak by som to mal prirovnať k niečomu tuzemskému, tak som sa cítil tak, ako by som pozeral Bielikovho Jánošíka, kde sa sem tam objaví nejaký sedemhlavý drak, jeho družina ho zabije a ide ďalej okrádať zemepánov. Ale casting považujem za vynikajúci, každému sa jeho úloha hodila. Bohužiaľ iba po vizuálnej stránke, o čo postavám išlo, mi bolo jedno. ()

Frajer42

Snaží se to jít ve stopách starších japonských samurajských filmů, ale bohužel je to hrozná americká sračka, která může oslnit pouze závěrečným přepadením. Vůbec třeba nechápu proč je na plakátu ten potetovaný frajer, když se objevil na scéně asi na 30 vteřin. Je to neskutečná romantická sračka. Bohužel v tom nespatřuji nic víc. To, že je v pozadí jakási ukázka samurajské cti považuji za volání do tmy. Po přečtení několika zdejších komentářů jsem očekával blbost, ale naivně jsem doufal, že ne až takovou. Film nemá vážně co nabídnout. Debilní jsou dialogy. Debilní je děj. Debilní jsou herci. Keanu Reeves to vůbec neseklo. 2x jsem u toho usnul. Ošklivá 1*. ()

Kothy

No nebylo to nic extra. Bylo to takové divné. Prostě slátanina. Asi tomu chyběl nějaký hlubší příběh. Amíci by asi neměli zfilmovávat cizí legendy. Aspoň že ty kouzla nebyly špatné. A Keanu Reeves taky nebyl špatný. Ale ten konec byl úplně trapný... ()

Slartibarkfast

[ČSFD projekce] Velmi silný příběh o hrdinech východu, neohrožených samurajích, pro které je čest víc než život. Po vzoru asijských tvůrců je film natočen spíše jako pohádka pro dospělé. Díky bohu tu nikdo nelétá po stromech a jedinec neodráží vojsko s jednou rukou za zády. Legenda tak nabývá vcelku uvěřitelných a sympatických rozměrů. Bohužel, jediné a zásadní, co mi příšerně vadilo, byla angličtina. Přímo mi to rvalo uši. Pak by snad ještě mohli Reevese na stará kolena naučit běhat, ale to je asi něco, co k němu už neodmyslitelně patří. Za sebe musím přiznat, že ač nejsem velikým fanouškem takovýchto filmů, cosi mne na tom zaujalo a především na konci, který netvořila žádná Hollywoodská sračka a tupý hepyending, se to ve mně zlomilo jak vzduchovka. No co vám budu povídat, byl jsem silně dojat touto baladou na city. Ve finále bych to hodnotil něco mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale nakonec se přikloním k vyššímu hodnocení za ten fajn pocit z kina. 70% ()

predators

Překvapivě povedené! Už mám dost těch velkolepých samurajských soubojů, chci trochu fantasy...a tady bylo od všeho tak napůl, ale solidně podané. Keanu se zase vytáhl, snad mu to pomůže v rozjezdu ke kvalitnějším rolím. Tohle si klidně pustím znovu! 70% ()

cukorek

Film od začiatku ťahá za kratší koniec a to použitím príliš jednoduchého spracovania deja a tak ste myšlienkou stále krok pred tým čo sa udeje. Bohužiaľ nájdu sa aj slabiny v detailoch, keď meč ktorým bol niekto zabitý je úplne čistý, bez stopy krvi, či chýbajúce pasáže o ktoré bol divák ukrátený. Tým mierim na odvlečenie miešanca na Holandský ostrov, kto vypustil z diery stroskotaného ronina či ukrátenie súboja s obrovským bojovníkom. Priznám sa čakal som od toho viac, že to bude excelovať ako film Posledný samuraj, či Kliatba zlatého kvetu. Na druhej strane sa stal film niečím odlišným od spomínaných historických veľko filmov a to nasiaknutím poriadnej dávky mysterióznosti, kúziel a nevšedných tvorov, čím predsa len vzbudil vo mne filmový zážitok. V rotujúcej akčnej nádielke sa nedostatky ako tak postrácali a tak som rozhodol dať filmu zaslúžených 60%. ()

Ratemus

Vždy když vidím někde mistra Sanadu, věřím, že to bude super film, toto je těžkej průměr, nuda, klišé, nuda, klišé. Keanu v těžké krizi opět hledá své místo, ale zatím pořád tápe, počkej si na Johna Wicka a na japonský legendy se vykašli. Na film zapomenete hned, jak skončí, není tam jediný pamětihodný okamžik. ()

nash.

Nejslavnější samurajský příběh, tradiční japonská mystika a Hollywood. Tři zdánlivě nekompaktibilní zdroje, přesto v dokonalé symbióze, kdy si výsledek bere z každého to nejlepší. Výsledkem je netradiční fantasy variace slavného příběhu, která ani na okamžik nenudí, citlivě, skoro bych řekl s japonskou zdvořilostí, mísí prvky jednotlivých zdrojů, které se na sebe nesnaží strhávat pozornost a přetlačovat se, ale spíš se doplňují a jeden druhému (a třetímu) dodávají neobvyklý nádech. Občas sice vyprávění zvolní, přesto si zachovává nepřehlédnutelnou vnitřní dynamiku, atmosféra funguje na výbornou, akce a efektních šermířských scén je dostatek, navíc potěší spousta detailů, které ctí japonské tradice. Možná to objektivně není tak úplně čistých pět hvězd, pokárání zaslouží minimálně zarputilá snaha odvracet pohled kamery od každého možného pohledu na krev, ale vzhledem k tomu nepříliš spravedlivému hejtu místních inťošů se nestydím zaokrouhlit směrem nahoru. ()

PetrPan

Chvilku jsem se těšil na omalovánky ve světě příšer  a místo nich jsem dostal další Reevesovy onanovánky na téma  Já být  akční hrdina. Limonádová samurajština, v níž by se krve nedořezal, anžto vůbec neteče aneb pojďte do kina celá rodina.  Ačkoliv jsem se prakticky dvě třetiny stopáže vlastně díval na akční fantasy dobrodružství bez akce, příšer a kouzel i toho dobrodružství, protože Rinsch všechno  pomlel do bezžánrového sáčku s Happy Mealem, nemůžu říct, že bych byl výrazně nespokojený. On totiž Sanada, Asano i holky Šibasaki a Kikuči  byli strašně fajn a de facto zachránili téhle nanicovaté americké představě o japonském hrdinském eposu čest, a tak to na seppuku úplně nebylo. ()

Happens

Atmosféra Japonska ve filmu zcela chyběla, naprosté nepochopení filosofie, zcela nedostačující zpracování mluvy, úsměvy paní Asano, úsměv v těchto zemí znamená zcela něco jiného. Je to americká slátanina. A plusy: Keanovo charisma duší filmu, hezky vyladěné prostředí, docela dobrá choreografie soubojů, není to krvák.. ()

eLeR

Hirojuki Sanada sa jednoducho narodil pre takéto role .. taká fantasy rozprávočka podľa japonskej legendy, ktorá má nenudila, aj napriek tomu, že sa mi to zdalo niekedy strašne strojené. ()

Larrysbride

Na film jsem sla vicemene bez ocekavani vzhledem k tomu, ze japonska kinematografie nikdy nebyla muj salek caje... O to vice jsem vsak byla pri projekci prekvapena. Snimku nechybi temer nic; silny pribeh, romanticka zapletka i poutavych akcnich scen je tu dosyta a pritomnost misence Kaie pomaha divakovi japonske kulture lepe porozumet. Na 47 Ronin si jednoduse kazdy najde to sve. ()

klerik

Pohodovka. Fantasy prvky robia z akčnej béčkoviny solídny filmový zážitok. Západný prístup je fajn – divák sa aspoň nestráca medzi postavami ani motiváciami. Film je dostatočne samurajský a nepateticky hrdinský.... ()

47 róninů se dočká cyberpunkového pokračování

47 róninů se dočká cyberpunkového pokračování

13.08.2020

Přáli jste si vidět pokračování jednoho z největších propadáků roku 2013? Pak máte štěstí, akční fantasy 47 róninů se totiž dočká sequelu, a ne jen tak nějakého. Dvojka se bude odehrávat 300 let v… (více)

Keanu Reeves jako drsný ruský kmotr?

Keanu Reeves jako drsný ruský kmotr?

17.09.2013

Keanu Reeves jako zlý kungfista

Keanu Reeves jako zlý kungfista

17.12.2011

O projektu Man Of Tai Chi jste už u nás četli. Keanu Reeves si pro svůj režijní debut vybral klasické téma: příběh o mladíkovi, kterého jeho bojové schopnosti přivedou do světa „úžasných možností a… (více)