Píše se rok 2154 a Země je přelidněná, nemocná a znečištěná. Chudí obyvatelé planety žijí ve slamech, zatímco bohatí a mocní žijí na Elysiu, vesmírné stanici na oběžné dráze, těsně nad zemskou atmosférou. Spider, hacker žijící na Zemi v Los Angeles, provozuje lety raketoplánů na Elysium, aby propašoval lidi, kteří by tam použili Med-Bays, zařízení, která mohou léčit jakoukoli nemoc nebo špatný stav. Ministr obrany Elysia Delacourtová nechá sestřelit dvě kosmické lodě ve vesmíru, klidně zabije všechny na palubě raketoplánů a ten, který dosáhne Elysia, je zadržen. Pasažéři jsou zatčeni a deportováni zpět na Zemi. Prezident Patel pokárá Delacourtovou za její činy a pohrozí propuštěním při dalším podobném incidentu. Ta tajně nabízí generálnímu řediteli firmy Armadyne Corp, Johnu Carlylovi, doživotní zbrojní kontrakty výměnou za počítačový program, který umožní Delacourtové provést převrat a dosadit ji na prezidentský post. Carlyle program vymyslí a uloží ho do svého mozku. Na Zemi Max Da Costa  pracuje pro Armadyne Corp jako dělník, ovšem je náhodou vystaven smrtelné dávce radiace. Dostane léky s tím, že mu zbývá jen pět dní života. Max a jeho přítel Julio přijdou za Spiderem a uzavřou s ním dohodu. Pokud Max dokáže ukrást data související s Elysiem Johnu Carlylovi, zařídí Maxovi dopravu do Elysia, aby mohl použít Med-Bay k vyléčení své nemoci... (TV Nova)

SeanLSD

Takže takto : Prvá polovica je dokonalosť sama ! Konečne veľkorozpočtové sci-fi, ktoré má poriadne gule, krásne srdce a neuteká pred realitou. Apokalypsa, cyberpunk aj utópia v jednom. Ale potom prichádza hollywoodske peklo. Unáhlené, nelogické, zveličené, nezmyselné, postihnuté typickým spasiteľským syndrómom. Tak dobre rozohrané a krásne vyzerajúce SCI-FI to bolo ! Takže : je Blomkamp slabý scenárista, alebo sa mu do toho sralo štúdio ? CHCEM DIRECTOR´S CUT ! ()

panMartin

Čekal jsem více...... První polovina filmu, kdy se děj odehrává převážně na zemi je takřka dokonalá. Má to atmosféru i grády. Pak už to jde s filmem z kopce. Třepající kamera byla dosti zmatečná a sráželo to dosti zážitek. Také mi přišla trošku odbytá finální fáze filmu na Elysiu. Celou dobu jsem čekal, kdy se tam stane něco přelomového, kdy to začne být zajímavé. Jodie Foster měla takovou celkem zbytečnou roli. Ovšem po takových skvělých trailerech cítím velké zklamání. ()

URBAN

Doufal jsem že to bude lepší než District 9 a to bylo nebylo to úplně co jsem čekal , ale bylo se na co dívat sice pro mě první polovina nebyla úplně tak záživná , ale pak to jelo a vypadá to vážně skvěle a s malým rozpočtem ještě víc , divím se že šlo vůbec něco takového za takovou sumu vytvořit . No bylo to skvělý , Matt Deamon se mi tam moc nehodil , ale nakonec mě překvapil . ( 27.11.13/MAC ) ()

flyboyeda

Tento film ve mne i pres pritomnost meho oblibeneho herce a telentovaneho rezisera vzbudil znacne rozporuplne pocity. Cela rada veci, napadu a vizualnich reseni naznacuji, ze by z toho mohl byt v ramci zanru paradni film, jenze diky nekterym lehce paskvilnim a minimalne diskutabilnim elementum nakonec neni. Nemuzu rict, ze by se mi film vyslovene nelibil, jako nedelni popcorn pravdepodobne v poradku. Jen se nemuzu ubranit dojmu, ze Neill Blomkamp ma rozhodne na vic. ()

sir-dave

Efektivně udělaná sci-fi se stupidní zápletkou. V podstatě hlavní pointa je Matt Damon, který se snaží zachránit sám sebe a už netuší, že napáchá daleko více škod a bude mu to úplně k ničemu. A o tom závěrů už by se dalo polemizovat, zda to bylo ku prospěchu a nehrálo to na city. V porovnání s jinou letošní sci-fi, Cruisovým Oblivionem, to prohrává na plné čáře. Postaveno hlavně na akční stránce. ()

Sabrewulf

Scénář je bezpochyby neuvěřitelně hloupý (zaseknuté dveře linky, které nejspíš nemají žádné čudlíky na "stop" a "open", s tím související lezení někam, když prostě vím, že po odstranění překážky se blokované dveře logicky musí zavřít, hacker s noťasem bez problémů napichující se na celé Elysium, Elysium hlídané stejně dobře, jako muniční sklad ve Vrběticích....), jenže krom namakaného vizuálu má film něco, díky čemu mě slušně bavil. P.S: Gore moc potěšilo, opravdu jsem to tady nečekal. ()

vesper001 odpad!

Šílený Matt Max projde osvícením, stane se robocopem a v pokusu o samospasení omylem zachrání svět a ukončí hvězdné války. Všichni, co chtějí to, co má v hlavě (v čele se slepovanou napodobeninou Chucka Norrise, který oslovuje protivníky „hošo“), mají smůlu – většího dutoleba by vesmír pohledal. Jodie je dokonalá, až z toho bolí oči, lepší droidy měl Lucas už coby greenhorn, klišé chřadnoucího dítka a pohádka o hrochovi jsou k zblití a repliky k smíchu, jakkoli je drsné každé druhé slovo. Vážně, Neill Blomkamp by měl řešit svůj PMS raději zmrzlinou než kamerou. ()

Radiq

Neill Blomkamp to dokázal už v District 9 - umí natočit skvělé sci-fi s takovými efekty, že by se z toho každej mohl klidně posrat nebo udělat. Digi efekty jsou jednou z hlavních deviz tohohle filmu a jejich charakteristickým rysem je hlavně to, že to není žádná rozpoznatelná amatéřina. S Jodie Foster to teda zrovna nebyla úplně nejlepší volba, ale tuším, že mohli Blomkampovi dát nůž na krk, aby tam kromě Damona napíchl nějakou jinou více profláknutou hvězdu. Damon se ale poved. V podstatě se za tuhle roli nemusí vůbec stydět, právě naopak. Děj, pravda, trošku moc přehnanej kvůli tomu, že to bylo až moc sci-fi a neuvěřitelny, ale to nevadí, když to berete tak, jak to je. Dokonce mě to udrželo i v pěknym napětí. Mezi ostatníma postavama rozhodně opět zaujal Sharlto Copley, jehož zabijáckej hajzl má tak šílenej přízvuk, že takovej jste určitě ještě neslyšeli. Asi jak kdybyste začli mluvit na někoho, kdo se naučil češtinu, hanácky. Moc se mi nelíbily bitky, ve kterejch se moc lítalo a skákalo a šlo hrozně lehce prokouknout, že to je trik. Asi na efekt těm, kterejm se to líbí. A protože jsme teď v modrejch číslech (66%), koukám, že ne všichni jsou z toho tak nadšení jak já. Jejich smůla. Asi neuměj rozpoznat pravou kvalitu. Takoví ať si zajdou rači na nějaky Transformery a nebo ať si jdou olizovat navzájem plíseň z paty, mě je to jedno. ()

miguel_111

Krásne špinavé sci-fi o sociálnej nerovnováhe medzi chudobnou vrstvou žijúcou v špine a chaose a bohatou vrstvou žijúcou v luxuse na Elysiume z vynikajúcim Mattom Damonom a ešte lepším šialeným Sharltom Copleyom. Vizuálne stránka filmu bola prekrásna a strhujúca. Dĺžka filmu bola tiež v pohode žiadne naťahovačky či dejové zvraty jednoducho priamočiary dej od začiatku až do konca niečo cez 90 minút. R-kovosť filmu tiež slušala a nevedel by som si tento film predstaviť v inej prístupnosti. Neill Blomkamp opäť potešil hoci to bolo o čosi slabšie než District 9, ale aj tak veľmi dobre. Pre mňa 75% ()

Mr.Ripley

Plýtvat slovy v komentáři na Elysium je stejně zbytečné, jako očekávat brzké uzdravení národní "hrdinky" Džambulky. Takto promrhaný potenciál se jen tak vidí, smekám a jdu se chechtat dál! ()

Triple H

Identické pocity ako po pozretí Districtu 9 - nápad veľmi fajn, technické spracovanie pôsobivé a tempo dynamické. Režisérska stolička mala muža na svojom mieste. Škoda, že to isté nemôžem povedať o Blomkampovi ako scenáristovi. Už po druhý krát ma nedokázal zaujať dejom, ktorý tento krát navyše obsahoval veľmi rušivé diery v logike. A to prosím nie v drobných jednotlivostiach, ale v úplne základných dejových bodoch vrátane samotného záveru. Je smiešne, že elitársky projekt ako Elysium je proti narušeniu zvonka zabezpečený horšie a neefektívnejšie ako náš vchod do paneláku. Takáto stupidita skrátka k vysokorozpočtovému a seriózne sa tváriacemu sci-fi nepatrí. Damon je dobrý, pričom jeho postava je celkom sympatická. Stále však miestami prejavuje určité nehrdinské - rozumej výrazne sebecké - správanie, obdobne ako hlavný hrdina Districtu 9. Evidentne sa jedná o Blomkampovu úchylku. Nie že by som bol proti - ono je v zásade reálnejší hrdina, ktorý bojuje hlavne za seba, ako niekto kto nesebecky ide obetavo zachraňovať celý svet. Na záver však samozrejme dostaneme uslzené hollywoodske klišé ako sa sluší a patrí - štúdio pri rozpočte 100 mega holt pánovi režisérovi predsa len trošku kelplo po vajcách. Takže tak - raz a stačilo. P. S.: Sharlto Copley ide ako herec úplne mimo mňa a jeho cartoonový zloduch najzloduchovatejší len film zrážal o úroveň nižšie. ()

A.Beech

Jeden z tých filmov, ktorým neviem dať hodnotenie. Sú to už 3 dni dozadu, čo som bol na Elysiu v kine, ale stále sa rozhodujem medzi 4-5*. Štyrmi síce nič nepokazím, ale príde mi, že film si zaslúži viac. Päť sa mi zdá zase priveľa. Zatiaľ nehodnotím, časom sa ukáže. Každopádne patrím zrejme medzi menšinu keď poviem, že sa mi zdá, že Elysium bolo lepšie ako Dictrict 9. A to som sa pôvodne obával, či som spravil dobrú voľbu filmu. Rozhodne však zaujalo už od prvých minút. ()

Khumbac

Podíval jsem se na to, i když téměř bytostně nesnáším Meta Démona ... A ! ...asi i proto, že jsem záměrně kvůli tomu "skinheadovi" hledal chyby. Našlo by se jich tam dost. Scánař ušel, efekty rovněž. Hlavní záporák fajn. ()

Cedr

Něco takhle generického, nenápaditého a okoukaného tu už dlouho nebylo. Četl jsem reklamní letáky Lidlu s promakanější zápletkou než scénář Elysia. ()

Estrellita

Elysium mi přišlo technicky dokonalé, ale příběhově velmi ploché. Bez emocí, bez jakéholi hloubky nebo aspoň pokusu o zapsání se do paměti diváka. Co ale hodnotím kladně - ten stroj na obnovu těla. Taky by se hodil v dnešní době rakoviny a AIDS... Kromě tohoto přístroje ale v sobě Elysium nemá jedinou originální myšlenku a tudíž jenom vykrádá jiné sci-fi filmy. Po zralé úvaze odebírám čtvrtou hvězdičku. 60% ()

Remivsremi

District 9 se nepodařilo překonat. Na to byl scénář příliš naivní a nevýrazný. Přesto se jedná o vizuální lahůdku, kde opět vyniká Sharlto Copley. ()

Lamprea

Nějaká řadová sestra řekne Maxovi když je ještě kluk, že je to výjimečnej chlapec, a že jednou toho hodně dokáže. Malej Max si to veme k srdci a tak zachrání všechny před bídou a utrpením. Ámen, vole. ()

RoboCop přišel o režiséra

29.12.2013

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

30.09.2013

Přestože Elysium značnou část diváků zklamalo, následující film Neilla Blomkampa budí zájem a postupně sbírá hvězdy. Plakátovou tváří bude bezpochyby Hugh Jackman, který na filmovém festivalu v… (více)