Píše se rok 2154 a Země je přelidněná, nemocná a znečištěná. Chudí obyvatelé planety žijí ve slamech, zatímco bohatí a mocní žijí na Elysiu, vesmírné stanici na oběžné dráze, těsně nad zemskou atmosférou. Spider, hacker žijící na Zemi v Los Angeles, provozuje lety raketoplánů na Elysium, aby propašoval lidi, kteří by tam použili Med-Bays, zařízení, která mohou léčit jakoukoli nemoc nebo špatný stav. Ministr obrany Elysia Delacourtová nechá sestřelit dvě kosmické lodě ve vesmíru, klidně zabije všechny na palubě raketoplánů a ten, který dosáhne Elysia, je zadržen. Pasažéři jsou zatčeni a deportováni zpět na Zemi. Prezident Patel pokárá Delacourtovou za její činy a pohrozí propuštěním při dalším podobném incidentu. Ta tajně nabízí generálnímu řediteli firmy Armadyne Corp, Johnu Carlylovi, doživotní zbrojní kontrakty výměnou za počítačový program, který umožní Delacourtové provést převrat a dosadit ji na prezidentský post. Carlyle program vymyslí a uloží ho do svého mozku. Na Zemi Max Da Costa  pracuje pro Armadyne Corp jako dělník, ovšem je náhodou vystaven smrtelné dávce radiace. Dostane léky s tím, že mu zbývá jen pět dní života. Max a jeho přítel Julio přijdou za Spiderem a uzavřou s ním dohodu. Pokud Max dokáže ukrást data související s Elysiem Johnu Carlylovi, zařídí Maxovi dopravu do Elysia, aby mohl použít Med-Bay k vyléčení své nemoci... (TV Nova)

hanagi

Netuším, kdo rozhoduje o tom, natočit za nemalý peníz hovadinu, která má největší nelogično už ve scénáři. Přelidněná planeta, co s tím? Ale ten závěr nic neřeší, taková populistická agitka. Body dávám za výpravu. ()

Redi

Režijně špicovní podívaná, jak to Blomkamp umí a jeho rukopis je prostě znamenitý... k tomu naprosto špicovní efekty, které na poli pozemského scifi nemají konkurenci. Překousnu i hlavního hrdinu, kterého jak na sviňu hraje můj převeliký "oblíbenec" Mét Déjmon, do čehož sekunduje otravná Jodie Foster. A tak se dostávám k nejlepší herecké devizi tohoto filmu, a tím jsou vedlejší postavy... určitě ne Fichtner... je to Sharlto Copley (frajer z 'District 9') a Alice Braga (kočka z 'Predators'). Copley hravě přehraje i takovou všemizbožňovanou "hvězdu" Méta. Nejspíš to nebude film, který si zapamatuju kvůli příběhu, ale díky režii určitě ano. ()

Pavlínka9

Pro mě skvělé obsazení - Damon, Foster a Fichtner. Pro mě ale hvězdou byl Luna, kterého jsem delší dobu v ničem neviděla a tady mi neskutečně sedl :) Fakt paráda. Z filmu mám dost rozporuplné pocity - nejsem si jistá jak na mě měl působit a ani vlastně druhý den pořád nevím...Ale když u něčeho usnu, tak to není dobré znamení. Skvělé triky - hned jsem věděla, že režisér z něčeho čerpal a aniž bych věděla, kdo to režíroval, hned mě napadl District 9, který miluju. Viděla jsem tam dost podobu - ale to rozhodně není na škodu. Co mě mrzí, že z Elysia tam nebylo vidět téměř nic, tudíž jsem si tu vizi života nedokázala představit jinak než v pár vteřinách, ale chtěla bych víc. Zpomalených záběrů habakuk, touha upoutat každým soubojem a střelbou, ale prostě mě to nijak nechytlo. Jako fajn akční/scifi, ale spíš mě to mrzí.... ()

Terzeus

Dobrý námet, výborná audiovizuálna realizácia ale príšerne napísaná. Po dopozeraní som premýšľal, že ak by nebolo tej precíznej réžie, tak by to patrilo k tomu najhoršiemu béčku roka. Takto je to áčko, ktoré zabaví, okom strhne no utopí sa vo vlastných postavách, neschopnosti dodať im mocnejšiu motiváciu. Tie sa sami o sebe menia a niektoré vyšumia do prázdna kvôli nahradeniu novými. A nezachránia to ani odľahčujúce komické vsuvky a zvučný casting. Herci ani nemajú, čo hrať. A pointa je na tom rovnako ako motívy postáv - ideologicky to má síce dobrý základ ale koniec sa vytratí kamsi preč a nezanechá za sebou žiadne stopy. Polemika o nespravodlivosti, chudobe a bohatstve, peniazoch a nerovnosti tak zostáva len v pozadí, čo je veľká škoda (a bohužiaľ sa to ešte celé scvrkne len na riešenie med baya!!!). Najhoršie na tom, že prakticky všetkému sa dalo vyhnúť, nebyť nesprávne doriešeného scenára. ()

Slider

Podobne dobrý námet ako District 9, tentokrát ale značne slabšie prepísaný do scenára, miestami úplne zbytočne až príliš tlačiaci na city. Remeselne ale výborne zvládnuté, od našróbovania exoskeletu až po odlet na Elysium dokonalosť. Akčná scéna po zostrelení Bugatti gulervúca. Chcel som to ale ešte pochmúrnejšie a ten koniec už bol fakt moc. Dalo sa z toho vytrieskať viac. ()

Brandon

Je vtipné, že i téměř za stopadesát let lidi podle Blomkampa budou používat jako mobilní počítač klasické notebooky a budou totálně vymaštění. No nevím. Roztřesená kamera při akcích byla hrozná. Záporák vypadal jako kyber Chuck Norris. Celkově hloupost. ()

hroubek

Dodnes mě mrzí, že jsem District 9 neviděl v kině. Ten film mě naprosto dostal a hned jsem si řekl, že tvorbu Neilla Blomkampa budu bedlivě sledovat. Po čtyřech letech se vrací s další sociální studií aneb, že Země je pro chudé a vesmír pro bohaté. Tady přichází největší změna od Districtu 9, kde jsme hrdiny nemohly snad zaškatulkova, kdo je dobrý a kdo opravdu zlý. Máme zde dobro v podání chudiny a zlo v podobě bohatých. A Blomkamp to vůbec neskrývá, ba naopak na tom staví, na těch místních rozdílech, špínou, nasilím, smrti a všeho dalšího. Blomkamp prostředí věnuje mnohem více prostoru, než hercům. Mizanscéna je v tomhle případě mnohem důležitejší, než vývoj postav pokud jde hovořit o nějakem vývoji, jelikož spoustu věcí se stane náhodou(čti scénáristické zjednodušení). Bohužel, takovéhle oslí můstky filmu zbytečně ubírají na intenzitě. Další problém bych viděl v trailerech, které toho zbytečně moc vyzradily a pro diváka, který je sledoval nečekalo skoro žádné velké překvapení. Co se týče filmu, tak mě druhá polovina bavila mnohem více, než ta první. První je taková ta seznamovací, ale chybí je něco co by jí táhlo dál. Naopak druhá, ta žene kupředu děj a s ním i morální poselství. Neill Blomkamp má vizuál v malíku, hodně dobře pracuje s triky, krásně využívá prostředí, kterým prodává příběh, jen s těmi postavami pracuje trochu ledabyle. Matt Damon vypadá jako drsňak a tak i hraje, prodává dobře emoční scény i ty akční. Jodie Foster je v tomhle filmu bezcitná a zahraje celý film s jedním výrazem ve tváři. Největší hereckou výhrou je Sharlto Copley jehož Kruger je nihilista a šílenec, který se ničeho nebojí a je mu jedno co udělá všem kolem sebe. Akce je moc povedená, protože je správně dávkována a není jí zas tolik. Triky jsou parádní a je radost na ně koukat, zvláště pohled na Elysium z vesmíru. Elysium je ten typ blockbusteru, který chce taky něco říci, bohužel tak činí až moc okatě a předvídatelně, přesto zůstává parádní podívanou, které sluší velké plátno. ()

Kicune

Banální příběh o vykořisťování chudých a hodných bohatými a zlými a boj proti špatnému a neférovému systému je zabalen do inteligentního kabátu se špičkovými triky, nadnášející hudbou, maličkého pocitu cyber punku a neklidné vize budoucnosti. Ano, je tu bezcitný politik (či politička), ziskuchtivý korporátník, prezident, který nic nezmůže, hodná doktorka, pure evil padouch a hlavní hrdina, který je v konečném důsledku – hrdina. Postavy jsou dost černobílé a zaškatulkované, snad pouze Max projde nějakým kloudným vývojem. Jodie Foster jen dokazuje, že je paní herečka s velkým „H“, stejně to platí i pro Matta Damona. Ovšem nejzábavnější postavou filmu je padouch (roku) Kruger ztvárněný Sharlto Copleym, o kterém (doufám) budeme slýchat častěji. Skvělá a hlavně brutální akce, celkově ošuntělý vzhled a syrovost připomínající District 9, místy nepředvídatelný děj a trochu patosu nakonec. Proč ne? Jen víc podobných filmů či víc filmů od Neilla Blomkampa, anebo oboje. ()

Trustme

Vysněná vize ostré akční sci-fi, která mne až rouhačsky zmatrixovala do stavu pocitu Vyvoleného diváka, který se jako jeden z mála obyvatel prachbídné Země oprostil od každodenního života v postsocialismu a potěšil se, že vykořisťovaný dělník to nebude mít v budoucnosti o mnoho lepší, než nevolník v současnosti a že film Elysium mě nezklamal. Na rozdíl od školáků studujících dálkově sociologii prostřednictvím sci-fi filmů jsem si tento epos užil bez hloubavého postižení, nehledajíc nic víc, než krásnou utopistickou pohádku o hrdinovi, co zachrání království od zlé královny a dá všem lidem rovnoprávnost... Tvorba Neilla Blomkampa je pro mě zázrak a špinavý styl, který dává exteriérům, dekoracím, zbraním spolu s již jeho osobním trademarkem hydraulického mecha suitu a vytváření reálné budoucnosti v rámci žánru, je to, co moc filmařů nedělá. Elysium není jen futuristický akčňák pro hráče počítačových her, ale ti jím budou asi nejvíce nadšeni. Pokusit se zde hledat filozofii a logiku je možné, ale nejspíše vám v tom zabrání řízené rakety a katana agenta C.M. Krugera. Filmu vévodí herecké obsazení - čím dál víc nabušenější Matt Damon (stravuje se podle jídelníčku Dwaynea Johnsona?), ledová královna Jodie, profesionálně slizký William Fichtner a pro letošní rok The King of Badass: Sharlto Copley, který se vyloupl z neduživého strašpytla (District 9) do podoby amorálního ultra pošuka v parodii na amorální ultra pošuky. Je zde vše, co na filmu miluji a i ten závěr má pro mě ten očekávaný un/happy end. ()

Brain-D

Svým způsobem propracované skvěle natočené akční sci-fi. Na druhou stranu zase zklamání, že Neill Blomkamp nepředstihl či nedorovnal svůj dřívější snímek "District 9". Sociální rozdíli mezi lidmy jsou značné a budou se, co nejvíce propadat. Z počátku jsem bral film opravdu jako takový náhled do budoucnosti. Po akční stránce je to mírně strohé. Zdálo se mi, že se mohlo vytřískat víc. Navíc mi chyběla trošku větší gradace. Na druhou stranu nějaký ten zvrat a moment překvapení tu byl. ()

Timak

Po shlédnutí upoutávky jsem si myslel, že si snad uprdnu do kalhot. Byl jsem přesvědčenej, že to bude sci-fi pecka letošního roku. Ale když jsem se tak díval v tom kině s tím super zvukem 11.1, napadlo mě, že se tak trochu i nudím. Uklidňoval jsem se, že se to rozjede a bude to masakr. No a když už vlastně byl skoro konec, tak mi teprve došlo, že asi už nic nepřijde. Nebylo to špatný, ale pokud se chcete podívat na něco fakt dobrýho s podobnou tematikou, tak se mrkněte na Oblivion. ()

Aven

Spousta nelogičností, děr ve scénáři, nepochopitelných jednání postav, hlavní záporák Pascal Sauvage, naprosto otřesná roztřesená kamera a násilně naroubované levičácké "pravdoláskařské" poselství (navíc podané neskutečně tupě a černobíle), které z duše nesnáším - to všechno dělá z Elysia nejvíc nasírací návštěvu kina za poslední roky. A to jsem se tak těšil :/ ()

romajz15

Akční sci-fi s Mattem Damonem v hlavní roli je příjemným překvapením letošního roku. Objevuje se zde hodně prvků podobných jako v Districtu 9, ale filmu to na kvalitě neubírá. Shartlo Copey je v roli agenta Krugera je velmi věrohodný. Díky dojemnému konci není film pouze o mlácení a soubojích, ale získává i vyšší pointu. Pátá hvězdička je za posledních pět minut. (titulky nepočítám) ()

zdenny

Byl jsem v kině. Po akční stránce slušný film. Některými akčními futuristickými scénami mi připomínal "Terminator Salvation". Je to ale film pouze na jedno použití a navíc s některými aspekty, které prostě nemohu prominout. 1) Pokud si světová elita vybuduje novou planetu pro život, přičemž Země je stále normálně funkční, nevím, proč by to mělo vadit. Vždyť z těch, co na Zemi zůstanou se může rekrutovat také národ s budoucností. Ano, morální právo dostat se na Elysium měli v případě, že by byli vykořisťováni. A to v tomto filmu ano. Takže zde bych řekl, že pokud chci na jinou planetu, tak tam také budu a nechám pozemšťany jejich osudu. V případě tohoto filmu to ale bylo jako za dob zámořských objevů - my si žijeme v klidu v Evropě a jezdíme vykořisťovat do Nového světa. Zde tedy můj první problém padá. Člověk má právo se bránit, je-li vykořisťován. Souhlasím ale s boháči, kteří si vybudují satelitní městečko a tam mají veškerou ochranu a zabezpečení, aby se tam plebejci nedostali. Být multimilionářem, udělám to taky tak. Kriminality je na světě přece jen hodně. 2) Co mě fakt dostalo - gravitační zákon Elysia. Já myslím, že ve vesmíru neexistuje planeta, která by měla gravitaci naopak. Uprostřed je jádro, které přitahuje gravitační silou předměty dovnitř. Na Elysiu bylo vše přitahováno směrem ven. Jestli měli zkonstruovánu nějakou umělou gravitaci, prosím. Ale to by dle mého soudu bylo velice nákladné a technicky náročné. Nejsem ale atomový fyzik, tak možná nemám pravdu. 3) Celou dobu jsem si pochvaloval, že film nemá ideologicko-politický podtext. Až se tak stalo v samém závěru a tam šlo hodnocení jednoznačně dolů. Všichni jsou osvobozeni, všichni jsou rovnoprávní občané a všichni mají právo na lékařskou péči. Přičemž v záběru byli černoši, černošky a zejména černoušci. Co to tedy znamená? Že nejbohatší lidé na světě by v klidu uživili celou Afriku, a nejen ji. Že jsme si všichni rovni v přístupu k různým výdobytkům, ale jen někteří mají povinnosti to vše platit? Vemte si Afriku. Je to kontinent, kde se lidé neumí domluvit mezi sebou a v některých částech tohoto kontinentu jsou i lidé strašně líní. Musí mít tedy bohatí lidé povinnost je živit? Není lepší tam přijet, dát jim práci a vytvořit infrastrukturu a další potřebné věci, ze kterých bude mít samozřejmě investor profit? Jenže mi připadá, že buď to ještě nikoho nenapadlo anebo kvůli nechuti tamních lidí to ani není možné. V dosti zemích jsou armádní vlády, které nechtějí, aby se jejich lidé měli lépe. Chtějí je tam, kde jsou, aby je mohli ovládat. A proto tedy otázka - mohou za situaci v Africe bohatí lidé nebo sami Afričané? Pominu-li koloniální období, které je jedním z původců stávající situace. ()

Pump

Na úvod musím říci, že se obvykle těším na každou akční sci-fi na kterou mi předem dávají pod nos takové trailery jako na tento film. Těšil jsem se moc a nakonec byl lehce překvapen mohutným sociálním podtextem této sci-fi. Nebýt Matta Damona, Jodie Foster a Williama Fichtnera, věřím, že by film byl propadák. Dnes již chápu tu mohutnou mediální masáž před uvedením filmu do kin. Díky hlavním postavám je film koukatelný. ()

JohnSmith

Už když jsem viděl trailery, tak jsem byl trochu skeptik. Prostě mi ten příběh nějak moc nevoněl. No a po shlédnutí snímku musím říct, že má svoje klady i zápory. Klady jsou určitě výprava a efekty a Sharlto Copley, který si žoldáka zahrál opravdu s chutí. Zápory pak vidím v příběhu, který je slabý a ohraný. Dopředu víte co vás čeká, což mě u Blomkampa překvapuje, zvlášť když je považován za něco extra. Samotné akční scény pak nejsou také kdovíjak natočené a celkově mě to moc nenadchlo. Jako by tomu chvílemi chyběla šťáva. Takže další průměrná sci-fi ()

Ceres

Ne, nemyslím si, že tohle je nějaká sračka, naopak, jedná se o kvalitní sci-fi s perfektním obsazením (hlavně Matt, ale také Copley, Braga a Luna). I když každý očekávál něco převratného, co se povedlo Blomkampovi s jeho District 9, tohle prostě kvalit District 9 nedostahuje, ale stále jde o kvalitní jízdu s exoskeletonama.-). Za mě 8.5/10, na extratřídu to němělo, ale i tak jde skvělý počin. ()

VanTom

Svět budoucnosti je vymyšlený (a nasnímaný a vyrenderovaný) hezky, ale představený dosti kusovitě a povrchně, takže se s ním moc nesžijeme. A to si paradoxně na expozici dávají filmaři záležet, nelehký úděl hlavní postavy poznáváme dopodrobna. A když se konečně po pětatřiceti minutách rozběhne banální zápletka (korunovaná rozměklým a idealisticky krátkozrakým zakončením), už stejně nezvládne zaseknout. ()

VasaX

Já vám nevím. Na jedu stranu je Elysium opravdu vizuálně skvělé a bombasticky (ne zrovna pozitivně bombastickou, šlo by to rozhodně i lépe, zejména natočit...) akční sci-fi s přesahem do toho, že když se kleště třídních rozdílů rozevřou natolik, že je zde nezměrná neúměra zdrojů a možností, v tomto případě země jako obří chudinská čtvrt a vesmírných "horních deset tisíc" s maximálním luxusem a kouzelným světlem, co dokáže vyléčit cokoli od fašírky z obličeje po poslední stádium leukémie během pár sekund, vznikne zde nachystaná společenská bomba s doutnající roznětkou. Což může být bráno jako jakousi sociální kritiku a vizi a bla bla bla. Může. Kdyby to nebylo tak laciné a příběh nebyl nejprostšího zrna. O těch, co nemají nic a těch, co mají vše, kde hrdina z nuzného lidu, který sleduje své vlastní sobecké cíle, nakonec spasí svět s tím, že se stane mučedníkem. Tohle jsem v mnoha formách viděli mnohokrát dokola. A upřímně, od Blomkampa si člověk prostě sliboval více. Něco hlubšího, filozofický nástin, šedou zónu mezi černou a bílou. Ale nic, Elysium nenabídne prostě nic. Jen sci-fi akční film, neinspirující, nenaplňující. Jediné, co mě táhlo dál, byla vidina brzkého skonu žvatlavého frankofilního "spícího agenta" a taktéž nesympatické Delacourt. Zbytek mi byl úplně fuk, s "Maxem" Damonem v čele... ()

RoboCop přišel o režiséra

29.12.2013

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

30.09.2013

Přestože Elysium značnou část diváků zklamalo, následující film Neilla Blomkampa budí zájem a postupně sbírá hvězdy. Plakátovou tváří bude bezpochyby Hugh Jackman, který na filmovém festivalu v… (více)