Pátrání po unesené dívce se stává životní posedlostí... Americký western Stopaři (1956) je u nás méně známým dílem, a přece se jedná o jeden z nejlepších snímků tohoto divácky velmi oblíbeného žánru. Příběh Ethana Edwardse (jedna z nejlepších rolí Johna Waynea), který stráví několik let neúnavným pátráním po malé neteři unesené Komanči, nebyl v době svého vzniku plně doceněn (nemá např. jedinou nominaci na Oscara!!) a zaslouženého uznání se dočkal až s časovým odstupem. V sedmdesátých letech se jeho motivy objevily v tak různorodých snímcích, jako např. Lucasovy Hvězdné války či Scorseseho Taxikář. Hlavní hrdina je v podstatě zatvrzelým rasistou, který nechce svoji příbuznou zachránit, ale zabít za to, že se stala indiánskou squaw. Jeho nenávist k indiánům je silnější než pud sebezáchovy a projevuje se např. nesmyslným vybíjením bizonů, kteří jsou hlavní obživou indiánských kmenů. Snímek natočil klasik světové kinematografie John Ford (1894–1973), jediný tvůrce, který má na svém kontě čtyři Oscary za režii (Denunciant, Hrozny hněvu, Bylo jednou zelené údolí, Tichý muž). I když žádnou ze zlatých sošek nedostal za některý ze svých westernů, je považován právě v tomto žánru za nepřekonatelného mistra. Většina jeho westernů vznikla v krásných exteriérech Údolí monumentů (Monument Valley) na pomezí států Utah, Arizona a Nevada a Stopaři nejsou v tomto ohledu výjimkou. Působivou majestátnost krajiny doplňuje příběh s až antickým tragickým podtónem. Zatrpklý vyděděnec Ethan nemá žádnou rodinu a jak sám v úvodu filmu přijíždí na ranč svého bratra, tak na jeho konci zase odjíždí do neznáma jako poutník odsouzený k věčnému bloudění. V hereckém obsazení filmu ještě zaujme tehdy nastupující hvězda nové generace Jeffrey Hunter v úloze mladého Martina, který Ethana při jeho pátrání doprovází, a stálý představitel Fordových snímků Ward Bond jako reverend Clayton. Postavu unesené Debbie vytvořily sestry Lana a Natalie Woodovy. (Česká televize)

RedDuck

Veliké zklamání. Asi jsem měl moc velká očekávání. Začátek byl slibný, formální stránka dobrá. Ale divadelní herectví a pokusy o humor to sraží na frašku. ()

kkarx

Dvě hodiny je moc a místy působí zdlouhavě, humorné scénky do toho vůbec nepadnou a nudné romantické pasáže (do konce 50. let snad povinnost) zase film neúměrně prodlužují. Vážně, kéž by někdo udělal nějaký solidní sestřih, pak bych šel s hodnocením výš. Už v padesátých letech vznikly mnohem lepší a realističtější westerny (např. Mannova spolupráce se Stewartem), nicméně Wayne jako válečný veterán posedlý pomstou je vskutku pozoruhodný a stojí za vidění. Takové postavy uměl Wayne dokonale (viz. též Red River). Další velká chyba - modrooký indián a stupidní indiánská taktika frontálního útoku, kterou ovšem nikdy nedotáhnou do konce, i když mají přesilu třeba 10:1! Konec je vzhledem k průběhu taky dost mimo. Díky kameře a zarputilému Waynově výkonu je to klasika, pro westernového fanouška nezbytnost, i když nedotažená. ()

GMVajgl

John Wayne jako Ethan je vykreslen jako bezchybnej hrdina, všechno ví, všechno zná, ale 5 let života věnuje jen honbě za pomstou - to mi nepřijde rozumný. Je to celý možná jen oslava dobývání západu. Divák se podívá všude možně a scény jsou to krásný. Ovšem pochybuju, že by někdo zabydloval Monument Valley, jen kvůli krásnejm západům slunce. KVIFF 2017 ()

greenlord

na dobu vzniku velice nadprumerne a zdarile dilko. a ty zabijacky pohledy wayna, kteryma jinak v kariere dost setril, jsem mu zral i s navijakem ()

Rathalos

Westerny mam velmi rad,ale tento ma nudil,vela kecov,malo akcie,pri porovnani napriklad s filmom Sedem statocnych je toto zjavne slabsie,dam tri hviezdicky uz len kvoli legende,akou bol John Wayne...:-) ()

Eluin

Slavný film, prý jeden z nejlepších westernů vůbec, má bohužel silný neduh - dost na něj dolehl zub času. Humorné scénky vyznívají trochu trapně, "That'll be the day" John Wayne samozřejmě potěší, ale jinak i noc zapadá do celkového kýče až moc dobře. Příběh sám je zajímavý a trochu se podle mě vymyká typu westernů na které byli lidé tehdy zvyklí. Dnes to ale moc neohromí. " I'm eighth Cherokee, the rest is Welsh and English. Least that's what they tell me. " ()

JimiH

Asi jsem suchar, ale klasické westerny mě vždy dokáží na chvíli nadchnout, aby mě pak v průběhu filmu neustále něčím odrazovali od vyššího hodnocení. V případě Stopařů je to především natahovaná (a scénáristický špatně vystavěná) první hodinky, snad až příliš velká porce macho scének a celkové naivity. ()

mi-ib

Ani jsem nečekal, že to bude tak dobrý. Zdejší hodnocení je dle mého o něco nižší, než si tento film zaslouží. Legendu Johna Wayna moc neznám. Tohle je snad první film, který jsem s ním viděl. Nevím, jak je to v jiných, ale zde má bezvadnou roli a ani ostatní za ním nezaostávají. Na tehdejší a možná i na dnešní dobu film obsahuje nádherné scenérie a koně v trysku. Navíc má tento western i několik komediálních pravků. Opravdu spokojenost. Silné 4*. ()

actor-SP

Snímok z v roku 1956, natočený podľa románu Alana LeMay, sa svojho času uznania nedostal. Revizionistický western o pomste, rasizme aj láske obmieňa či vykladá základné premisy žánru. Aj vďaka tomu Stopári režiséra Johna Forda a jeho „miláčika“ Johna Wayna, s ktorým to bola už v poradí 14. spolupráca, dnes patria medzi najvplyvnejšie tituly v americkej histórii filmu. Veď Stopári sú filmom, ktorý ovplyvnil aj Lucasove Hviezdne vojny či Scorseseho Taxikára. Nečudo, Wayne tu podáva nezabudnuteľný výkon v postave Ethana Edwardsa. Ethan, ktorý je vyslúžilcom z občianskej vojny, je nútený spolu s mladým Martinom stíhať indiánsky kmeň Komančov, ktorý vyzabíjal ich blízkych a uniesol neter Ebbie. Na prvý pohľad záchranná akcia sa mení na túžbu po pomste, keď sa Martin dozvie, že Ethan má v úmysle okrem Komančov zastreliť aj vlastnú neter, pretože je už vychovávaná ako jedna z nich. Predovšetkým 5-ročné putovanie Ethana a Martina za hľadaním kmeňa Ford využíva na zachytenie krás americkej prírody, ktorá je akoby s filmom spätá cez neprekonateľné scenérie, či výstavby jednotlivých záberov a zo Stopárov tak robí jeden z najlepšie kamerovo zvládnutých filmov všetkých čias. Aj otázka rasizmu je vnímaná inak a Stopári postupom času nadobúdajú iný, no zrejme ten správny rozmer, a to protirasistický. Tak ako sa zlatý vek westernu J. Fordom začal v roku 1939 (Prepadnutie), tak sa Stopármi zrejme aj končí. 90% ()

Menno

Moje první filmové setkání s Johnem Waynem, převažuje spíš zklamání. Tento žánr do budoucna příliš vyhledávat nebudu. Navíc postava Ethana je vrcholně nesympatická. ()

MeaCulpa

Chci remake. Nesnáším to neuvěřitelně přehrávající emotivní herectví starých westernů. Wayne opět jako samorost tentokrát s rasistickým podtextem. Pokusy o humor a romantická linka jsou děsivé. Fordova režie naopak výborná. ()

FireTight

Já osobně nadšení ostatních uživatelů nesdílím. Samozřejmě, jde o western, který na rozdíl od těch ostatních oplývá až děsivou realitou, jenže když je ta postava Johna Wayna tak nesympatická... A navíc divná, protože občas jsem ty jeho myšlenkové pochody vážně nechápal. Třeba závěr, který bych vzhledem k předchozím přibližně sto deseti minutám fakt nečekal. No jo no, asi bylo potřeba hodit nějakej ten happy end! :) ()

bakeero

John Wayne je borec. Ale na filmu už je zkrátka znát zub času. I tak to ale stojí za zkouknutí. Minimálně coby doplnění vzdělání... ()

bearmeedek

Nejprve smázneme hlášky jako: neuvěřitelně drsné, neromantické, rasistické ... a můžeme přistoupit ke zhodnocení. Western, který je starý 61 let (!) a přitom dokáže zaujmout i dnes. Tentokrát opravdu nádherné exteriéry (Utah, Ariona), se kterými se nešetří a uchvacují milovníky tohot žánru po větší část filmu. A to vše v barvách. Jinak pravý nádech starého filmu a to myslím v dobrém. Chování umíněně zamilované dcerky z jednoho ranče mi připomínalo staré české filmy. ()

Martensson35

Když jsem psal předposledně, že Přepadení(Stagecoach) byl jeden z nejlepších westernů tandemu Wayne/Ford, netušil jsem, že tímto filmem se trefím na vrchol jejich spolupráce. Až bych řekl, že v porovnání s tímto byla většina ostatních jen takové byť nadprůměrné, avšak ničím vyjímečné seriové výrobky žánru. Tohle je jiná. Film propracovaný do detailu, svým způsobem syrový (byť ne explicitně), hlavní hrdina není ani 50% klaďas a především zápletka originální a mající spád. K tomu všemu jejich standart tj. že ve scénaří se nemelou blbosti a nudná klišé a je pořád na co koukat z exteriérů. No a ta závěrečná scéna, to je sakra klenot. ()

Kofolacik

Nadherne, ikonicke scenerie a legendarny, trpky John Wayne. Natalie Wood absolutny vrchol dievcenskej krasy. Urcite jeden z najvplyvnejsich westernov ever. 8.5/10 ()

kyLuke

Velmi dobrý western jako vždy výborně zrežírován Johnem Fordem . Wayne je ve své roli dobrý , scénář výborně napsaný a hudba dobrá . Akorát mi to občas přišlo trochu slabší , takže 90% . ()

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Steven Spielberg chystá svůj první western

Steven Spielberg chystá svůj první western

08.12.2021

Legendární režisér Steven Spielberg (Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy, Zachraňte vojína Ryana) oznámil, že jeho dalším snímkem bude příspěvek do westernového žánru. 74letý filmař si letos splnil… (více)

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)