Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

Ev.D.

Velmi dobře zpracovaný snímek, pěkné prostředí, vynikající efekty a ty večírky :o to bych od tama ani neodcházela :) Občas jsem se i od srdce zasmála a pořád vidím jak sluha chytá v bazéně síťkou skleničky :D Nejvíc se mě asi líbila 1. polovina filmu a konec. Potom i taková zvláštní hudba svým způsobem co doprovázela film k tomu tak trochu patřila a udělala toho hodně. http://www.youtube.com/watch?v=oBJY3Extw1I ()

Pražák

"You're so cool." Opulentní teatrální přeexponovaný kýč, který jde po povrchu původní knihy. Hlavní postavy mi vycházejí jako: Gatsby – muž, který povýšil stalkerství na umění. Daisy – rozmazlená snadno zmanipulovatelné kráva. Nick – nudný vypravěč. Tom – jediná plnokrevná postava, který fandím. Baz Luhrmén nevr mhóre. ()

Killda

Tak naleštěné, blýskavé a vyhlazené... Podobný vizuál sice fungoval v Moulin Rouge, ale to byl muzikál. Gatsby se ale prezentuje jako drama a to i přes to, že všechny charaktery, které film nabízí, jsou studené jak psí čumák. Chemie mezi herci nefunguje a primitivní příběh vás v téhle stopáži místy nudí. Vím, že se přesto najde spousta vyznavačů tohohle filmu, já si ale drama ze 30. let představuji jinak. ()

mkubalikova

Nerada srovnávám, ale zde se neubráním. Od počátečních titulků je jasné, že jsme zpět v Moulin Rouge, jen se tu hraje jiný spektákl...o kus horší spektákl. Tam, kde skvěle fungovala barevnost, barvitost, teatrálnost a přehrávání i proto, že to bylo nové a neokoukané, zde zůstává přepálená a nefunkční. Tam, kde precizně vybraná a zaranžovaná hudba dokonale sloužila ději a umocňovala zážitek, zde působí až nepatřičně, a to mám Jay-Zeho i Lanu Del Rey strašně ráda. Tam, kde mezi hlavními hrdiny vzplály silné a uvěřitelné emoce a konec oplakala nejedna slečna a paní, zde zůstávají sterilní a odtažité. Proč tedy čtyři hvězdy? Zafungovala kritika morálky penězi řízené společnosti a hlavně Leo. Dnes jsem četla v jednom článku osobní přání autora: "Dejte konečně tomu chlapovi oscara!" Souhlasím, ale maličko se bojím, že za Gatsbyho to nebude... 70% ()

Kalidor_

Vizuálně-hudební požitek z první poloviny filmy byl totálně zabit nekonečně nudným kvákáním milostného trojůhelníku v polovině druhé. Velká škoda, už jsem myslel, že to Luhrman dotáhne do konce ve velkém stylu jak to umí (uměl). ()

blackJag

Luhrmannův opulentní bordel - především v začátku. Potom už se to trochu zklidnilo a hry lásky mohly (ne)zajímavě započít. 3D zoufale k ničemu. 60% ()

Magniel

Po pěti dnech pořád nevím, jak hodnotit. Vše se mi líbilo, skvěle se na film dívá a ta moderní hudba zasazená do dobového NY a Gatsbyho paláce je přímo úchvatná. Film, kde stojí OST za to! Ale příběh šel dost mimo mě, takže během některých částí jsem si říkal, že více než 3* si film nezaslouží. Nakonec uznávám, že na film jen tak brzo nezapomenu a i přes otřesný příběh dávám 4*. ()

ghatos

Načančaná přeplácaná červená knihovna. V některých chvílích je to celkem pěkné i Leo je fajn, ale nevkusná hudba (to je velké wtf) sráží Gatsbyho dolů. Digitál je taky přehnaný, přitom to hraje jen na formu. Obsahem a emocemi je to chudé. 51%. ()

strelenaL

Pompézní, barvitá, uhrančivá atmosféra světa Jaye Gatsbyho. Film opravdu působil místy jako muzikál a nekonečný večírek se záplavou barevných světel, opojených lidí. Milostný trojúhelník je nám díky knize z které vznikla předloha pro tento film známý. Oproti verzi z roku 1974 působí tento film málo uhrančivě naopak místy až zbytečně přehnaně bujaře. U Carey Mulligan jsem zvyklá na extra podívanou a skvěle rozhranou partii emocí. Ale co by Daisy mi přišla jako pozlátko, které neukázalo jaký velký potenciál má. Leo a Tobey mě oba moc potěšili. Především Tobey, který byl opravdu skvělý a drží tak celkové vyprávění na vyšší příčce hodnocení. Když jsem se dozvěděla kdo všechno bude hostovat na filmovém soundtracku měla jsem obzvlášť velkou radost, ale party Jay-zeho a Westa mi moc pro tuto dobu nesedí. ()

MiGi87

Dvě hvězdičky, ale výhradně za výkony a rozšafné provedení, předloha nanic, žádná pointa, prostě nic, co od filmu opravdu očekávám. Díval jsem se dneska ještě na jeden nízkorozpočťák ze života (White Frog) a tomu dávám 4, protože narozdíl od nákladných herců a drahého provedení to mělo spád, příběh, pointu a celkově ducha, kterého Gatsby nemá ani omylem. ()

Marrdaa

Krásňoučký, líbivoučký v barvičkách jako Gangster Squad ovšem dějovou linkou ještě slabší. Proč tvůrci vyhazovali tolik peněz za film s tak slabým scénářem a tak ohromnou stopáží vůbec nechápu. Kdyby se ubralo 3/4 hodinky a přidalo trochu víc Isly Fisher, možná by to u mě přidalo na hvězdičce, jenže To-by Magor nesměl furt žvatlat s tou svojí sikaFkovou fistulí. ()

Dreadd

20. léta minulého století, Long Island. Za mixážním pultem stojí DJ Gatsby a pouští hudbu stejně falešnou a kýčovitou jako je vše kolem něj. Více než dvouhodinová přehlídka obrovského nevkusu se sotva dá vydržet, sto milionů vyletělo do vzduchu jen tak pro nic, Baz Luhrman za ně pořídil nesmyslné kamerové přelety, do odporně uhlazených scén (často evokující už spíše animovaný film) míchá cosi jako dobové záběry (barevné, doplněné o doprovod jakéhosi rapera) a zapomněl, že mezi tím má vyprávět i nějaký příběh. Emočně je filmová adaptace natolik prázdná, že mohla zemřít jakákoliv postava a sledoval bych její smrt se stejným vypětím jako záběry lenochoda visícího na stromě. Kde se vzali ve dvacátých letech v New Yorku dva bohatí černoši jedoucí v nablýskaném autě naplněném šampaňským? ()

dragon94

Nádherný film :-)) ... Úžasná atmosféra a skvělé efekty, které přesně podtrhují tu až pohádkovou atmosféru amerického snu a představ jednoho muže :-)). Skvělé herecké výkony z nichž jednoznačně nejlepší byli Maquire a DiCaprio ... Ostatně čekal u nich někdo něco jiného? Úchvatný střih videa... skvělí soundtrack ... a velmi velmi dobrý a poutavý styl vyprávění příběhu.... a dabing také perfektní. Tak proč jenom 4*? Protože příběh :/ ... Nečetl jsem sice předlohu, ale někteří říkali že je to velmi podobně atmosfericky ztvárněno... každopádně všechno šlape jako hodinky až do jedné chvíle zhruba posledních 30 minut před koncem... pak je to tak absurudní.. postavy najednou začli dělat úplné blbiny .. jejich chování vůbec neodpovídá jejich charakteru a celému zbytku filmu. A druhým důvodem byl konec samotný, ze kterého nejspíš mělo vzejít nějaké poselství ... ovšem prostě to nějak nevyšlo ... jako pochopil jsem co nám chtěli sdělit, ale bylo to dost špatně podané...takže celé poselství v podstatě vyšumělo a nijak mě emocionálně nezasáhlo. Jinak je to velmi velmi dobrý a kvalitní film jenž si zaslouží velmi velmi silné 4* 86% PS: Co se týče efektů, atmosféry a hlavní skladby filmu .. mrkněte na tohle video... http://vimeo.com/68451324 ..Úžasné že?? :-) ()

Autogram

Vizuálne extrémne prehnané divadlo, kde sa ani nie je nad čím zamyslieť a do čoho zapozerať. Bezduchý dej a hlúpe dialógy zabijú spočiatku zaujímavé dvadsiate roky dvadsiateho storočia, ktoré určite nemohli byť také farebné a nablýskané. Postupom času som aspoň niečo očakával od DiCapria, ale aj on zapadol do kolotoča zvláštnych neosobných postáv a môj dojem zostal na bode mrazu. ()

vyfuk

Baz je režisér obdarovaný zajímavým talentem si pohrát s každou scénou filmu jako kdyby byla z jiného světa, ale přitom to je naše planeta Země kde se odehrává příběh a navíc i v čase zpět. Ta ztřeštěnost je prostě neodolatelná. Moulin byla praštěnost sama, ale neodolatelná... výjimečná. I zde si Baz našel své místo a našel dobře. Gatsby možná není tak živí příběh, ale Baz to prostě udělal a několika dalším lidem se to líbilo. Tobey opět ve formě v úžasné roli, ve které se nepředvedl již léta. Leonardo odvedl další roli a jako vždy dokonale. Roli lháře, dobrodruha, romantika, ale velmi dobrého muže a přítele. Celý příběh je plný a dojemný a v podstatě jsem se ani jednu minutu nenudil. Baz stále něco nabízel, ať už něco nového nebo něco co bylo starší než sám Gatsby, ale vypadalo to originálně. Jeden z nejúžasnějších zážitků roku 2013, který na filmy byl více než bohatý. YOU KNOW, OLD SPORT. I AM GATSBY. ()

horacko

Veľké až obrovské sklamanie! Nebyť DiCapria, ktorého som si v poslednej dobe veľmi obľúbil asi by som to nedopozeral ani do konca. Ja som knihu nečítal, ale ak aj tam bol príbeh a dej taký nezáživný, nudný a bezcieľny ako vo filme, ani toho neľutujem. Famóznym spracovaním Gatsbyho večierkov ma ohromili, ale to bolo asi tak všetko. Ľutujem, mohol som dve hodiny svojho života investovať lepšie ako do tohto bezduchého príbehu. ()

svobik

Ke konci to má mouchy, Maguire taky zrovna nestíhá, ale Baz tu romantiku prostě umí božsky čechrat (a pomáhá si nadpozemským soundtrackem). Navíc DiCaprio to v podstatě uhraje takovým způsobem, že na diváka přenese i osudovost okamžiku. Magical. ()

Kosmik 1

Film, který mě totálně minul. Pár minut mě docela i bavilo, ale zbytek , tedy asi dvě hodiny, to byla strašná nuda. Samé večírky, kecání, večírky, kecání, chlast, žrádlo, kecání, kecání, kecání, žrádlo, chlast, kecání... Nevím no, aby o tomhle musel být natočen skoro dvou a půl hodinový snímek, je dle mě naprosto zbytečné. Ale spoustě lidí se to asi líbí a dokonce tak moc, že je tu Velký Gatsby v top300 oblíbených filmů. Nic proti ničemu, ale to je podle mého šíleně nadhodnocené. 40% ()

Koryntos

Film pro cílovou skupinu stárnoucích fanynek Titanicu, které vlhnou pro stárnoucí kukuč DiCapria, nebo pro zástup přiteplených, kteří vlhnou za stejným účelem.Když tu čtu ty rozjuchané komentáře k této rozjuchané blbině, chce se mi brečet nad nevkusem ostatních. Čekala jsem, že to bude podobné jako film Letec, nebo dokonce zápletkou podobnému Talentovanému panu Ripleymu, ale tak povrchní film s kýčovitým pozlátkem, mi posléze připomněl jen Mama Mia a to samé se mi chtělo volat a brát roha, hned po tom, co jsem na tom rozjuchaném večírku ve stylu 20. let min. stol. zaslela cool parties hudbu, proboha proč? Film, který se tváří jako hrozné retro, by si zasloužil aspoň retro hudbu. Naprosto banální zápletka dohnaná ad absurdum k něčemu rovnajícímu se gigantickými rozměry jen antické tragédii. Naprosto přehnaný povrchní, naivní a plochý film, to samé se nechá říci i o jednání postav , všichni se tam chovali, jak po lobotomii mozku. Jediné, co se mi líbilo byly kostýmy a to je trochu málo na film trvající celých dlouhých, opravdu nekonečně dlouhých 142 minut u kterých se mi naštěstí podařilo i něco prospat. Byla jsem až tak naivní, že jsem si myslela, že film se bude líbit aspoň mému příteli, protože co se barevnosti týče směle se to rovná Bolywoodským filmům, které on tak rád. Snažil se, ale nevydržel, také usnul, dříve než já. DiCaprio mě nikdy nepřesvědčí, že umí hrát a ne se jenom tvářit, i když přiznejme si, že takovéhle retro role mu sednou nejlépe. No a milé děti, pevně doufám, že pana Gatsbyho, již nikdy neuvidím, měla jsem brát roha hned po tom záběru, kdy jsem zjistila, kdo pan Gatsby je, ale né já mám prostě ráda mučeníčko, ()

Kali4

Málokdy se setkám s filmem, kde obsah tak skvěle koresponduje s formou. Velký Gatsby začíná jako divadelní iluze, kdy režisér naplno pálí veškerou pompou, kterou má při ruce; v teatrálním paláci životních slastí se lidé opájí legendou o muži, který realizuje své sny pouhou svou existencí, a DiCaprio tuto legendu živí jako kouzelník stojící v pozadí. Celé je to ale jaksi záměrně statické a falešné a vy tušíte, že se jedná pouze o divadlo. Jeden pompézní večer jako druhý, bez nápadu a invence. To následně potvrzuje „skutečná“ tvář onoho „již ne tak velkého“ Gatsbyho. Proč píši skutečná v uvozovkách? S filmem je to podobné jako s knihou – divák ani čtenář se nemůže zcela spolehnout na pravdivost podávaných informací, protože vypravěč, Nick Carraway, je zcela okouzlen Gatsbyho osobností a vykresluje jej především jako oběť, nikoli jako aktivního intrikána, kterým taktéž může být. Pozvolna se tedy velký kouzelník rozplývá jako celá jeho iluze a nahrazuje jej malý, citlivý muž, jenž vsadil vše na bohatství a pestrobarevný obraz sebe sama v okouzlení z osudové dívky, ale též ve strachu z obyčejnosti, jež se dle společenských norem rovná nicotě. Místy ale probleskne pochybnost – divák cítí cílevědomost a touhu hraničící s posedlostí a ochotou jít přes mrtvoly (hlavní hrdina se zajisté dopustil odporných činů, neméně odporných než činy kriminálníků a elity, k níž se sám hrdě hlásí) – ale také sebeklam – Gatsby sní o věcech, jimž se realita nemůže vyrovnat, a divák tuší nelítostné vystřízlivění. Zkaženost společnosti nakonec vyplývá na povrch v okamžiku, kdy vychází najevo i pravda o malém Gatsbym, který ve strachu z obyčejnosti využil všeho, co svět nabízel, aby dosáhl svých cílů. Muž pohřbený pod masivní haldou načančané zeminy je opět vykopán, sebeklam rozprášen a realita, jež nemá nic společného se sny, se čile hlásí o slovo. Obrovské oči doktora Eckleburga vše vidí (ať již to znamená cokoli). Fitzgerald nebyl jediný, kdo ve 20. letech zahrabal morálku a tzv. americký sen jakožto společenské mrtvoly. Kniha i film reflektují naděje, strach i zklamání, tak patrné v DiCapriově hereckém projevu, který spěje od muže svírajícího otěže až k pasivní oběti a je tou nejzajímavější a nejvíce vzrušující částí celku, který dal režisér Luhrmann dohromady. Po jeho boku září především „vášnivý surovec“ Joel Edgerton a okouzlující Elizabeth Debicki. Luhrmann je mistrem jakoby dobové nálady a atmosféry, která mnoha barvami a melodiemi kreslí četné tváře snových amerických dvacátých let. Napodruhé proto musím zvýšit na pět. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014