Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

Darill

Dokoukal jsem a myslím si, že tak za pět minut už si budu pamatovat jen, že ve dvacátých letech se evidentně rapovalo... ()

Guzo

Začátek filmu naprostá nuda, Tobey Maguire se mi navíc do role Nicka vůbec nehodil (byť jeho Spider-mana mám rád), takže při jeho vyprávění film dost ztrácel na tempu. Od chvíle, kdy se na scéně objevil DiCaprio, se ale úroveň rapidně zvýšila a film si mě postupně získával na svou stranu. Předlohu jsem nečetl, ale přibližně jsem věděl, o co ve filmu má jít - Gatsbyho snílkovství, které je prý ústředním motivem knížky, tu bylo velmi dobře zpracované. Trochu kýčovitě tu bohužel fungovala hudba na různých (perfektních) párty pořádaných Gatsbym. Po čase se na ní ale dalo zvyknout a tak se u mě film díky druhé polovině vyhoupl do nadprůměru. 6/10 ()

mandlova

Kýč jak bič! Popová facka klasice. Pro Luhrmanovu tvorbu vážně nemám pochopení.... A Daisy je fakt odpudivá. Tak! ()

Ravi

Veliké očekávání pana Gatsbyho bylo zvláštní kombinací prvoplánového novátorství vdechnutého do dvacátých let tak, aby se nám z dnešního pohledu nezdála příliš nudná. Pro tuc, tuc, konfety a pompézní blýskátka občas nebylo mnoho příběhu ani postav, ale hádám, že si to režisér chtěl prostě jen užít. Pro mě nejdůležitější linkou byl příběh Gatsbyho, který byl zahraný a odvyprávěný povedeně, ale mám obavu, že hraniční situace mohly být ostřeji laděné. Nick se nám v konturách nastínil hezky, ale postupem času se bohužel rozplynul v mlze jako přízrak. The Great Gatsby je dospělým nadčasovým příběhem, kterému Luhrmann vdechl genius loci, ale obávám se, že s velmi krátkou životností. 70% = 3+/5 ()

Dagoussek

Tak poprvé mě dostala na kolena kamera než samotný děj. Pěkné záběry, nádherné barvičky, dobové kostýmy, auta, zkrátka děj jsem začala vnímat až v druhé polovině filmu, kdy se konečně objeví Gatsby. Děj nebyl špatný, plný úvah, lásky a hlavně kamera byla faschinující. ()

Pedross800

Nablýskané, třpytivé, bombastické, pestrobarevné, vizuálně okouzlujicí avšak zoufale povrchní a bezemoční velké nic. Na jedno shlédnutí to ale jde a Leo opět vynikající. ()

koog

Knihu jsem četla 3x, jeden z nejkrásněji napsaných příběhů jaké znám. Tolik životních pravd (mohla bych jich citovat desítky), tolik skrytých významů, co chytí za srdce a nutí k zamyšlení...protože jste je sami svým způsobem prožili. Velmi jednoduchý příběh napěchovaný všemi možnými city k prasknutí. Filmu lze vytknout několik věcí, ale vlastně se mi nechce, chci si uchovat to kouzlo, které ten snímek v sobě má, přestože je trošičku jiné, než to napsané Fitzeraldem. Luhrmann je svůj, takhle nějak jsem to od něj čekala a čekala jsem to ráda. A nikdo nemohl být lepší Jay Gatsby než Leonardo. Fancy kabátek a studená povrchnost tomu patří, protože to je přesně ta smutná část příběhu, která ho činí dokonalým. Soundtrack je jako blyštivý doplněk, uhrančivý a chcete ho znovu a znovu. Velmi se těším až si film po dnešní slavnostní premiéře zopáknu na větším plátně s lepším zvukem a pravděpodobně i ve 3D. Edit: během prvního týdne viděno již 3x :) ()

Madlene

KYC JAK BIC! Mene klise, mene patosu a tragicky dlouhych a samozcelnych zaberu by neskodilo. S nikym a nicim jste se nemohli ztotoznit...situaci nevytrhl ani DiCaprio se svou povestnou ustaranou linkou mezi ocima. Povrchni pribeh nedaval prostor absolutne nicemu. Jedine snad Nicky byla postava, kterou clovek mohl mit alespon trochu rad... ()

Styxos

Dokonalej skvost a zatím film roku. Leonardo zraje jak víno... všichni ti Iron Manovové a další manové a komiksoví borci si můžou políbit řiť ()

tommy187

The Great Gatsby je jeden zo 100 romantických filmov, ktorý vás prinúti rozmýšľať. Ja som tento film vnímal oveľa viac ako drámu, a nakoniec sa to ukázalo ako správna voľba :). DiCaprio štandardne fenomenálny, scenár prekvapujúco geniálny, strih nečakane bezchybný. Úprimne zo všetkých tohtoročných filmov videných v kine som sa bavil asi najviac ;-)). 95%. ()

Liqid

Vizuálně úžasná podívaná doplněná o jako vždy dokonalého DiCapria a o něco méně výraznou Mulligan. Knižní předlohu jsem nečetl, ale oproti divadelnímu představení jsem čekal propracovanější dějovou linii, ta bohužel padla na úkor efektů. Co mě nemile překvapilo byla hudba. Nechápu, proč k večírku z 20. let někdo vybere dnešní rap a pop či co to bylo. ()

Masrii

Po promyšlení zvyšuji hodnocení na plný počet hvězdiček. Film je skvěle udělaný od začátku až do poslední scény a Leonardo DiCaprio si připisuje další skvělý výkon v dalším skvělém filmu. Ze začátku je děj pozvolný, výborně nás uvádí do děje. Od poloviny filmu začíná atmosféra houstnout a vrcholí až k hádce v hotelu, při které si opravdu myslíme, že se to bez vraždy neobejde. Ta se však nedopatřením stává až na zpáteční cestě a způsobuje tak nešťastnou smrt i Gatsbymu, který tím opět nedosáhne šťastného konce. 90% ()

Hollohlaway

Velká literatura nafouknutá na naprosto nepřijatelnou stopáž, vyprávěná ucouraným tempem a mě celou dobu iritující vizualizací Baze Luhrmanna, tudíž ala bordel a cirkus. Bylo to skoro k nepřečkání. Hudba a styl prostě není JAKO retro, má to být prostě normální retro šmarjá! ()

tommmy89

Vidím len dve veci, ktoré sa mi na filme páčili - preexponovanie farieb cez počítač, čo dodalo filmu takú dynamickosť a zvláštnu fantáziu, na ktorú by sa človek vedel pozerať hodiny a snívať pri tom ako v sne. A druhá pozitívna vec bola konečná pointa, komu bol Gatsby najbližší a ako to celé bohužiaľ dopadlo. (ale o tom je predsa film, že?). Samozrejme herci boli na jedničku, DiCaprio si zase zahral úlohu v ktorej exceloval a tak isto aj T. Maguire a jeho kúzelný hlas v dialógu dával tomu atmosféru, ktorá ma bavila a zaniecovala do príbehu.4* ()

Elwin1

Škoda...Úžasné kostýmy, krásné barvy, moc povedená hudba, Leonardo, great performance, old sport. Není toho málo, to určitě ne. Ale to hlavní, o čem by film přece měl být, mi tam chybí. Mít to lepší dějovou linku, neváhám s plným průstřelem. Takhle four stars, ale rád se podívám znovu. :) ()

dafidsch

Gatsby ma veľmi prekvapil, čakal som od neho menej. Efekty a čaro filmu ma dostalo do miesta, kedy som rozmýšľal, že kam to všetko má smerovať. Hudba v dnešnom prevedení mi vadila, ale pri postupnom vyjasňovaní zámeru a deja, mi to pripadalo veľmi dobre zakomponované. Leonardo ako vždy bol unikátny. Záver ma prekvapil a jeho krutosť odrovnala (77 %). ()

jefff

Velký Gatsby je natočený neočekávaně netradičně a velice specificky. Na jednu stranu jsou tu velká plus v obsazení (DiCaprio opět naprosto suverénně nejlepší), úžasný vizuál s kterým si tvůrci dali asi hodně záležet i hudba, která asi bude budit rozporuplné reakce, ale zajímavý experiment to je a dle mě vydařil. Minus, které mě mrzí je, že se nepovedlo úplně dovykreslit charaktery postav a tím pádem není finále tak intenzivní jak by mohlo a mělo být. Pro mě nejkrásnější byl ale stejně zážitek z písně od Lany Del Rey. ()

zuza99

Škoda, že Gatsby neoslovil filmovou akademii, protože pro mě je to film roku 2013. Absolutně nechápu, že si dovolí někdo něco kritizovat :D (ne jen si kritizujte, když jste blbý :D). Soundtrack výborný, o hercích a jejich výkonech, a to kompletně o všech, snad nemusíme ani diskutovat, další výborná byla výprava a tak bych mohla pokračovat do nekonečna. Tedy aspoň já to tak cítím a mrzí mě, že ostatní ne. ()

standsiller

Súčasne poňatá literárna klasika síce obsahuje veľké množstvo invencií a nový filmový pohľad na prašnú knižnicu, ale čo sa týka postáv a ich údelu sa moderné nedelilo rovnako. Režijne Luhrmannov Gatsby často pripomína nákladnú divadelnú hru. ()

Babous

Extravagantní, dekadentní, retro, barevný a dechberoucí! S tím posledním přídavným jménem to myslím vážně - během večírků jsem ani nestačil koulet oči, jak bylo pořád nač se dívat. A i kdyby zrovna nebylo nač se koukat, je co poslouchat - soundtrack je pecka. Dle mého nejlepší Luhrmannův film, protože zde jsou - na rozdíl od Moulin Rouge či Romea a Julie - kýč a přeplácanost očekávané a potřebné - ukazují "bouřlivá dvacátá léta" v plné parádě. Snad jedinou výtku bych měl k druhé části, kde film trochu ztrácí dech - zřejmě proto, že na diváka už většinu ohňostrojů, bublifuků a šampaňského vystřílel. Přesto to chci vidět znovu. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014