Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

dubinak

Formanovi se podařilo natočit jedno z nejraritnějších dramat vůbec. Já sama ho považuji za jedno z nejlepších, nejstravitelnějších a dobře pochopitelných. Carrey je možná pro někoho jen ksichtící se pako, ale pro mě je to herec s velkým H, protože se v tomto žánru dokáže vžít do role opravdu přesvědčivě. Jistě to bylo na tento námět trošku moc dlouhé a občas se vyskytovaly i mrtvé, nudné body, ale když to vezmu z celkového hlediska, byla to pro mě vtipná, výživná, ale i dojemná projekce. ()

C0r0ner

Životopisné filmy většinou odzívám, ale spojení Carrey-Forman na mě zapůsobilo nějak hodně silně. O Andy Kaufmanovi jsem do té doby (a od té vlastně taky) neslyšel, ale to je úplně jedno. Jde totiž o perfektně zahraný a zrežírovaný film, který člověka strhne, ač je velmi klidný. 90% ()

zette

Forman z hercu vzdy vymackne maximum, to je obdivuhodne! Plny pocet hvezdicek nedavam z duvodu, ze me film uplne nerozzhavil a taky proto, ze ruzne komiky, komedianty a cirkusaky nemam rad. U tohoto snimku, stejne jako u Taking off, kukacciho hnizda, Flinta... vzdy uvazuji nad tim, jak nekdo, kdo se v Americe nenarodil a do celkem pozdniho veku zil v Evrope ( k tomu vychodni ) muze tocit tak realne vypadajici americke filmy. Myslim, ze by snad nikdo nerozpoznal ve zminenych filmech, neamericky puvod, klobouk dolu! ()

Nick662

Když jsem dostal do rukou tento film nesliboval jsem si od toho nic velkého, taky jeho shlédnutí jsem docela dlouho oddaloval, ale pak jsem si řekl že je čas to vidět. Po prvních pěti minutách jsem začínal uvažovat o vypnutí, ale pak to začalo, Jim Carrey zde vytvořil úplně úžasnou a originální postavu Andyho Kaufmana a myslím si že je to jedna z jeho nejlepších rolí . Tento film mě úplně pohltil ty neuvěřitelné výstupy plné originality, nespoutané zábavy a nečekaných domluvených šoků, tak nad tím mi úplně rozum stál. Je to ten film, který je opravdu skvělý, ještě aby ne, když je to Formanův film. Konec filmu je opravdu smutný, ale takový už bývá život, jednou jsme nahoře a jednou dole. Je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů a rád si ho kdykoliv z opakuji....... A VY??????l ()

lakikaki

Man on the Moon je dosť zvláštnym filmom, podobne ako jeho hlavná postava. Andyho spočiatku nechápete, po chvíli mu prídete na chuť a potom vás už len baví. To isté platí aj pre samotný film, ktorý vás navyše na konci zahrnie emóciami, pri ktorých sa budete ovládať len veľmi ťažko. Forman proste vie a Carrey dokazuje, že vie aj on. P.S.: Andy Kaufman bol génius. Žiadny blázon. Génius. ()

Matrinx

Už jsem to viděl snad desetkrát, a pořád je to stejně silné jako při první projekci. Miloš Forman a Jim Carrey, a Andyho výzkum mentality lidí, nezapomenutelné... ()

danecek24

57. Zlatý Glóbus za rok 1999 - cena (1) - *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Jim Carrey + nomnace (1) - Nejlepší film (komedie / muzikál) ()

ic

Manager: "Pan Kaufman chce vlastní speciál... A, taky, štáb Taximusí garantovat... čtyři hostování Tony Cliftonovi." Produkce: "Komu? Komu?" Manager: "Tony Cliftonovi." Produkce: "Kdo je Tony Clifton?" Manager: "Uh - Já nevím." ()

Andre3000

Herecký výkon Jima je nedocenitelný, nebyl to typický Ace Ventura, byl to jiný Jim Carrey... byl totiž skutečný Andy Kaufman. ()

Zlosyn.dna

"It´s a friendly world. We should all treat each other like brothers and sisters" záverečný odkaz (už mŕtveho) Andyho Kaufmana (Jim Carrey) charakterizuje komplexne jeho charakter a celoživotné presvedčenie. Muž na mesiaci - priekopník absurdnej formy humoru, komplikovaná a osamelá existencia, milovaná, ale často nepochopená, takto možno charakterizovať jedného z najznámejších, ako sa sám najradšej označoval, song-and-dance man-a Ameriky. A presne na tomto stavia Forman celý film. Všetko čo Andy Kaufman ponúka, Forman pretavuje do filmu tak, že sa nedá nič iné, len si ho zamilovať. Sprvu som sa na tento film pozeral ako na komédiu a neprišiel mi nijako výrazne sa vymykajúci priemernej komédii, ale zhruba v polovici filmu som zmenil filmárske okuliare a pochopil som, že nejde o komédiu, ale o životnú drámu. Koncept humoru na ktorom sa Kaufman zabával (najmä Kaufmanovo alterego - Tony Clifton - podpichujúci publikum) sa vám pomaly nenásilne vryje do podvedomia a tvorí popri hlavnej línii filmu jeden z nezabudnuteľných filmových prežitkov. Strhujúci, miestami kontroverzný život, prudký, ale noblesný pád a koniec Andyho Kaufmana, podporený skvelým hereckým výkonom Carreyho (Oscarových posledných 20 min.) a nemenej dobrou hudbou R.E.M. nemôže vyprodukovať nič iné ako 5 hviezdičkový film. ()

campix

Nemůžu si pomoct, ale mě to prostě nijak úžasné nebo geniální nepřišlo. Ani režie Miloše Formana ( to bude tím, že ještě jsem vesměs netknutý jeho tvorbou) a ani život Andyho Kaufmana mi nepřišel až tak unikátní. Uznávám, že byl vyjímečná osobnost, ale styl jeho humoru mi nepřišel nijak srandovní. Typicky americké kraviny vyváděl a občas se něco povedlo, ale to jenom občas. Muž na měsíci se mě nijak výrazně nedotkl a nezanechal žádný hlubší dojem. ()

Juto

Čo je najúžasnejšie na tomto filme je to, že zostáva verný Kaufmanovej tvrdohlavej vízii zábavy. 9/10 ()

Ripper

Další výborný Formanův film, který vás rozesměje.Excelentní Jim Carrey, který by si určitě za tuto roli oscara zasloužil. ()

mortak

Na začátku to Andy zkouší s pozitivní energií a zpívá v barech o zvířátkách. Nikdo se nesměje a lidé odcházejí. Tak to zkusí s negativní energií a má závratný úspěch. Logicky dojde až k wrestingu, asi nejpropracovanější reálné hře na násilí, která paradoxně skvěle odsává všechnu negativitu a agresi, kterou nám příroda nadělila. Proto si Andy tak skvěle rozumí v pojetí humoru s wrestilingovým zápasníkem (který zde hraje sám sebe). Problém je však v tom, že pro Andyho je to celé bouda, showbusiness, ale diváci jeho roli provokatéra, který si neváží ničeho, vzali vážně, spojili si ho s ní a nakonec ho hlasováním potopili. Což si Andy uvědomí, až když ho vyhodí z meditačního centra. Film skvěle díky Carreymu ukazuje Andyho převleky, mystifikace, vystoupení, ale bohužel zapomíná na skutečného Kaufmana. O něm se nedozvíme skoro nic. Je to pochopitelné, protože film produkovaly dvě postavy z příběhu a tak vše muselo být pietní. Škoda, skutečného Andyho Kaufmana si můžeme vždy vrátit ze záznamu, a tak i když Carrey prokázal svůj talent, filmu chybí odvaha jít do hloubky. ()

WolfR

A za tohle zrovna Forman nezískal žádného Oscara ani nominaci? Já se ptám proč? Je to ve všech směrech silný a vypiplaný kousek v čele s fenomenálním Jimem Carreyem! Tomuhle říkám ten správný životopisný kousek! 5 hvězd. ()

otík

Zajímavý a poutavý film o excentrickém komikovi, o kterém jsem u nás v životě neslyšel. Forman podává zajímavý lidský příběh se skvělými herci. ()

Flyer

Zajímavá biografie opravdu zvláštního člověka. Výbroný Jim Carrey jakožto kontroverzní komik Andy Kaufman a parádní zpracování, které líčí osudy tohoto člověka vskutku pozoruhodným způsobem. Plné hodnocení nedám ne kvůli nějaké chybě ve filmu, ale spíše proto, že Andyho humor není můj šálek čaje a občas jsem se při jeho "šaškárnách" trochu nudil. ()

MJMilan

Muž na měsíci je opravdu velice povedené dílo. Především zásluhou Jima Carreyho, který tu předvedl excelentní výkon a řekl bych, že možná i jeden z nejlepších hereckých výkonů dějin filmu vůbec. Bylo to asi i tím, že postava Andyho Kaufmana mu byla vlastní. Bylo vidět, že jeho pohyby, mimiku i hlas měl hodně dobře "odkoukaný". Je to právě Jim, který dokáže imitovat spoustu známých herců jako Clint Eastwood, Charles Bronson a .... Andy Kaufman. ()