Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

crozet

Svérázná, suverénní a formanovsky osobitá biografie (doporučuji všem rychle zapomenout na bathoryovské Goyovy přízraky). No a hlavně definitivní vstup Jima Carreyho do klubu hereckých lordů (konečně uplatněný talent). Životopisný žánr a síla jeho interpretace je to, co Formana odlišuje od ostatních globálních režisérů. ATony Clifton? Je bůh! ()

RomanHyde

Po Gádhím jsem si dal hned další biografický film a hned zkraje musím říct že mne zaujal mnohem více. Naštěstí nebyl o Kaufmanově humoru, ten mi opravdu nesedí, naopak se pozastavuji nad tím jak jej mohl vůbec proslavit. Odpovídám si sám tím, že ať už člověk dělá cokoliv ale dělá to pořádně, výsledek se dostaví a týká se to i jeho "kontroverzního" přístupu k humoru.Tohle ovšem hodnotit nechci, ani nemůžu. Andy se neštítil dokonce ani černého humoru, osud v podobě filipínského léčitele mu to však vrátil i s úroky, Andy to pochopil, úsmál se nad tím a zemřel. Film jako celek mi příjde velmi citlivě natočen, je shovívavý vůči divákům kteří by Kaufmanův humor asi příliš neocenili , a vůbec ho považuji za jednu z nejlepších biografií. Jim Carey znovu dokazuje své opravdové umění v dramatických rolích i jistou nedoceněnost, a Miloš Forman potvrzuje své kvality. Vřele doporučuji. ()

hnkflknk

Neskutečně tragický film. Divák pořád přemýšlí, co je pravda a co ne. A když už si myslí, že už na to přišel, přijde další překvápko. Film o humoru bez humoru. ()

neneka

Andy Kaufman, provokativně svěží... a jak nemusím Jima Carreyho, tak tady hodně dobrá volba. A ještě něco a nemůžu si pomoct, ale když jsem viděla před lety České lvy moderované Martinem Zbrožkem... moc mi ho připomínal a jak na něho v mém okolí hodně lidí buď nechápavě hledělo nebo nadávalo, tak já se ukrutně bavila a říkala si: to je prostě Andy Kaufman :-) ()

Salmayo

Ne a né Careyho prostě nesnáším a už mu prostě ani nebudu dávat šanci! A ještě něco, h*vno ! Carey je prostě neskutečnej herec(šup s ním do TOP) a Andy Kaufman geniální génius+dobrá hudba. "Stojí to dolar sáhnout si na celebritostní cistu." ()

Carodej_pes

Jak moc bylo těžké oživit kouzlo zesnulého člověka? Převtělil se Kaufman do režiséra, scénáristy nebo Jima Carreyho? Tenhle film má neskutečnou hloubku a vidět to taky čtyřikrát, přičemž se u toho kochat každým dalším shlédnutím ještě víc než předtím, tak řeknu, že je to lepší než Amadeus... ()

JK-Stinger

Parádní Kaufmanův životopis v podání Jima Carreyho, který si střihnul roli, co mu padla na míru. Kaufman v jeho podání je šílenec, snažící se za každou cenu přicházet se stále novými a překvapivými scénkami, až se mu to nakonec vymstí a nevěří mu ani jeho nejbližší. Hezký příběh, smutný konec, takový ale byl osud tohoto kontroverzního komika a Formanovi se podařilo jeho příběh vystihnout na výbornou. ()

nikoletkaa

Do teď jsem netušila, že nějaký Andy Kaufman existoval. Teď už to vím a jsem strašně ráda, jakou formou jsem se to dozvěděla. ()

LaGomme

Příliš krátká stopáž na podchycení důležitejch momentů Andyho života a scénář zaměřující se příliš na detailní momenty, než aby se to snažil obsáhnout nějak celkově, jsou asi dle mýho dva největší neduhy tohodle jinak hrozně pěkně a zajímavě zpracovanýho snímku. Kupodivu mi nevadil ani jinak odpudivej DeVito a výkon Carreyho je asi zatim ten nejlepší co sem viděl. Andyho Kaufmana mám osobně rád spíš jako velice chytrého člověka, než jako komika, především rozhovory s ním jsou velice zajímavý, ale tenhle film mi přišel dost rozříštěnej a zaměřenej na detail, takže bych si asi z něj o Andym moc neodnes. 75% ()

Bivoy

Skvělý film, na který mám po prvním zhlédnutí chuť se dívat znovu a znovu. Výborné je, že se Formanovi daří diváky překvapovat stejně jako se to nejspíš dařilo samotnému Kaufmanovi. Naprosto z rovnováhy mě vyvedla poslední scéna. Umřel Kaufman nebo to byla jen jeho nejlepší mystifikace a on žije dál mezi námi? :-) ()

Tigran

No tak jsem debil, no. Nechápu, co je na tomhle snímku tak strašně moc super. O tom, jaký byl Kaufman doopravdy člověk, jsem se nedozvěděl nic (možná tak 10%), protože jsem v drtivé většině filmu koukal na jeho eskapády, které mi nepřišly vtipné, naopak mi bylo spíš trapně. ()

Furmi

Tragikomický film o človeku o ktorom som ani nemal zdania. Avšak verím že verne sfilmovaný. Keby sa toho chopil niekto iný ako pán majster určite by to dopadlo na nič. Neviem aká veľká hviezda bol Andy Kaufman v Amerike, ale film ma teda dostal. Hral na city, emócie, čo sa mi veľmi páčilo. Zasmial som sa, pomeditoval, zapremýšľal a nakoniec tá zvláštna melancholicko úsmevná atmosféra. ()

Gulde

Herecký koncert Jima Carreyho a velice zdařilý výkon Dannyho DeVita. Příběh o dost dobře nepochopeném muži, dle mého géniovi, který narážel na to, že divákům poskytl to, co chtěli - udělat ze sebe idioty. Zajímavou a zcela neúmyslnou náhodou jsem film shlédl 17. ledna, tedy na výročí narození jak Andyho Kaufmana, tak Jima Carreyho. ()

hemul

Keby tento film spravil Milos Forman v Cechach a napisal ho pre Kaisera a Labusa v hlavnych ulohach... To by bolo. ()

majec4

Toto som si odkladal pár rokov. Vedel som, že to bude veľký film, no Forman prekonal moje očakávania.  O takomto človeku natočiť film je asi sen každého režiséra a tento pokus sa nesmierne vydaril. Najviac tomu dal asi samotný Carrey, ktorý svoju úlohu zvládol bravúrne. Pre mňa to bol herecký koncert jednotlivca, ktorému sem tam niekto sekundoval. ()

TaanStari

Na druhé shlédnutí musím 2*!! strhnout. Už mi to přišlo mnohem míň vtipné a dramatická část se mě jen málo dotkla. ()

Grafito

Můj druhý nejoblíbenější film od Formana.. jediný ve kterým snesu Jima Carreyho.. a nejen, že ho snesu, ale dokonce ho žeru.. k tomu R.E.M. .. u mě dobrý.. ()

jane1106

Muž na Měsíci stále udržuje diváka na vážkách - na začátku - zda je Andy blázen, uprostřed - zda jsou komické scény spontánní či domluvené, a na konci - kdybychom neznali Andyho skutečný osud - i ta jeho filmová smrt by vyvolala pochybnosti. Navíc se zde odehrává bez patosu a sentimentální hudby, přesně tak, jak by si to Andy jistě přál. I já jsem po prvním Andyho výstupu v úvodu váhala, zda se dívat dál, ale nakonec se to vyplatilo. Nejsem příznivkyní Carreyho pitvoření, ale v roli byl báječný, obzvláště se mi líbil jako zavalitý Tony Clifton. Paul Giamatti byl taktéž skvělý a musím říct, že Courtney Love rozhodně není špatná herečka. Samozřejmě nechyběl Formanův dvorní herec Vincent Schiavelli. R.E.M. tleskám za povedenou píseň. Snímek o člověku, který často a rád zpochybňoval realitu, a i když tu svou životní nemohl ovlivnit, nakonec jí čelil alespoň s úsměvem na tváři... ()