Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

Nag0

Tento príbeh ma tak trošku minul. Boli momenty, pri ktorých mi to prišlo nápadité, neočakávané, avšak ani pri týchto momentoch som nepociťoval chuť vidieť viac. Počul som, že na Jim Carrym stvárnenie tejto postavy niečo zanechalo. Už fakt ťažko prísť na to, čomu veriť v show biznise. ()

dann7

Nejsem příznivce „humoru“ Andy Kaufmana - je podle často za hranou nejen humoru, ale dokonce i smyslu projevu jako takového. Nicméně, kdo se neodváží toho, že může tuhle hranu překračovat, nikdy neodkryje to, co se ještě skrývá v její blízkosti a co ještě stojí za to ... ani to, jak se naučit poznávat, že se ta hrana blíží. Je tu poměřována hodnota svobody a schopností nebrat nic příliš vážně, proti důvěře ostatních, třeba i těch blízkých. Patřím k těm, kdo často nechápe dvojsmysly, černý humor, kanadské žertíky a podobné věci. Nejspíš proto, že v minulosti jsem si „užil“ příliš dlouhé šikany z více stran a ještě dnes se nezřídka peru s tím, abych si nenesl následky. Kdo nezažil, nepochopí... Takže i když mě hlavní postava na jedné straně řádně odpuzuje, na druhé působí velmi inspirativně - z mého pohledu i třeba svým špatným příkladem a snad trošku přispěje, že i já se tomuto humoru možná někdy trochu naučím. A ztvárnění filmu - Jim Carrey hraje jako vždy skvěle a můžu říct, že mě to pořádně spolklo a na ztvárnění filmu mě nic nerušilo - mohl jsem nerušeně prožívat emoce, příběh, poselství... ()

Elanornegra

Fenomenálny výkon od Jimma Carreyho, ktorý ho radi na tron comedy za žánru. To čo dokázal v tomto filme len ukazuje, aký skvelý talent to bol v 90tych rokoch, keď najbližšia konkurencia bola od neho vzdialená ako zem od mesiaca. Výborný príbeh, ktorý toľkokrát prekvapil. Jeden z naj záverov, kedy som si fakt nebol istý či došiel svojmu osudu. Veľa support hercov, silný príbeh, skvelo zrezirovane..... 90% ()

F50Ferrari odpad!

Vydržel jsem to půl hodiny a málem jsem z toho trapnýho a podle mě evidentně na blázinec zralýho magora zdechl. Fakt brutální trapárna a to hodnocení zde nechápu. Jako co je na tom filmu nebo tomu člověku dobrýho ? A opravdu tenhle jeho příšerný, opravdu příšerný a maximálně trapný humor přijde někomu vtipný ? ()

denisvavrin

Miluju to, úžasný Jim Carrey který se do této role vžil až moc, Miloš Forman a jeho režie a nakonec scénář, který skvěle poutá do dané situace ve kterých se komik musí ocitat. Zároveň si myslím že tento film nebude pro každého, někdo to zkrátka nepochopí. Pro pochopení tohoto snímku se musíme vžít do situace postavy Andyho Kaufmana, který byl lidmy nepochopen ale tento film ukazuje tu druhou stránku příběhu, chtěl v lidech vyvolet emoce, ať se smějou, ať jsou nadšení, ať jsou smutní, bral všechno! ()

MatyRock

Intimní zpověď o životě Andyho Kaufmana, nápaditá režie z dílny Miloše Formana a herecky excelentní Jim Carrey. Ano, excelentní i přesto, že přidal k Andyho charakteru značně bláznivější nuance a teatrálnost. Film umí pobavit a zároveň i dojnout, především na samotném konci. 8/10 ()

jirikzaboj

Pokud se nemůžete dočkat konce, tak se nebojte. Film končí hned na začátku a výjimečně ho provází titulky, které budete chtít dokoukat. Následuje potitulková scéna, která trvá jen skoro 2 hodiny a je zdaleka střípkem toho, co se dělo doopravdy v zákulisí. V jedné zahraniční recenzi jsem vyčetl krásnou větu. Andy Kaufman nezemřel. Je naživu, má se dobře a začal si říkat Jim Carrey. A není divu těmto teoriím, protože tihle dva rozhodně nemají společné jen datum narození. Oba byli skvělí imitátoři Elvise, či jiných slavných osobností. Publikum je za to opěvovalo ovacemi a v obou případech to došlo do bodu, kdy na tom vyhořeli a už to dělat nechtěli. Na rozdíl od Carreyho měl ale Andy svou specifickou absurdní improvizaci, která zacházela za hranu trapnosti, geniality a excentrického výstupu. Amerika ho buď milovala, nebo nesnášela. Film přirozeně opisuje jeho životní dilema, výstřednost, (ne)pochopení ze strany diváctva a dávkuje nám neskutečnou palbu hereckých skills, které se propisují v postavě Tonyho Cliftona a komika Andyho, tedy dance mana. Po zhlédnutí filmu jsem okamžitě nakoukával Kaufmana a nevěřícně jsem civěl, jak pečlivě a s láskou je film autentický. Není divu, protože natáčení se zúčastnila každá důležitá osoba, která v jeho životě něco znamenala. Behind the scenes jsou jen třešničkou navázaní vztahu Carreyho coby alter-ego Andyho a Tonyho, kdy je ta mystifikace opravdu intenzivní, Carrey je utržen ze řetězu a veškerý respekt Formanovi, že se z toho nesložil a naopak se chopil kamery při každé příležitosti. Nikdy neodpustím akademii křivdu typu, že komedianti Oscary nedostávají. Tady to byla obrovská mýlka, protože ve své době byl Carrey stejným králem negativní energie jako Kaufman, protože on byl Kaufman, doslova se jim stal. Nevěřícím poslal jednoduchý vzkaz.  FUCK YOU, I CAN ACT a zvěčněným důkazem je naprosté pohlcení jeho role, kterou nádherně interpretuje dokument ze zákulisí na Netflixu. Thank you. Thank you for this friendly world. ()

Sejkorka

Skvělý životopisný film. Nedovedu si představit, že by Andyho hrál někdo jiný, než Jim Carrey Konkurzu na hlavní roli se zúčastnili mimo jiné i John Cusack, Kevin Spacey, Hank Azaria, Nicolas Cage či Sean Penn. Ostatní jsou zde spíše takový lepší kompars. Je to první film,který jsem viděl s Courtney Love, protože mi připadala povědomá z jiného filmu.  Název filmu je převzat z písničky „Man On The Moon“ od skupiny R.E.M., která odkazuje na konspirační teorii o falešném přistání na měsíci a má sloužit jako paralela k úmrtí Andyho Kaufmana (Jim Carrey), kolem kterého se vytvořilo také nespočet spekulací - jestli to nebyl pouze jeho vrcholný fór a smrt ve skutečnosti nepředstíral. ()