Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

lamps

Ta nesmírná zvláštnost a podivnost celého snímku mi spíše hodně vadila, než aby mi všechno zpestřila a prohloubila. Ono po filmařské stránce se tomu asi opravdu nic moc vytýkat nedá, Miloš Forman je stále režisér pár excellance a podařilo se mu stvořit snímek, který rozhodně donutí k silnému zamyšlení, což já určitě hodně oceňuji. Navíc Jim Carrey byl do role perfektně obsazený a to, že jeho postavu mohl ztvárnit třeba Kevin Spacey, mě vůbec nemrzí. Tohle byla prostě role jen pro Carreyho a pro nikoho jiného, a on se jí také zhostil naprosto vyjímečným způsobem. Teď už ale všechno dobré končí, protože svým těžce pochopitelným prolínáním fikce a skutečnosti u mě film postupně ztrácel sympatie, Andyho televizní výstupy mi připadaly strašně zvláštní a absurdní a těch 118 minut se naplnilo spíše za zdvořilého a tlumeného potlesku, než za nadšených a nekončících ovací. Čekal jsem určitě víc, ale že by mě Muž na měsíci nějak výrazně zklamal, to se také říci nedá. 65% ()

filmfanouch

Každý, kdo to myslí s profesionální komikou vážně by měl alespoň orientačně znát jméno Andy Kaufman. I přesto, že sám Kaufman se za komika nepovažoval a preferoval označení za zpěváka a tanečníka. Kaufman sázel na provokativní humor, vystřídal ve své komické kariéře několik rolí (především Tonyho Cliftona) a když oznámil, že se jeho čas na světě chýlí ke konci, mnozí to opět brali jako nevkusný vtip, přesto byla pravda tentokrát jinde. Životopisu tak významné osobnosti se přitom mohl chopit jedině osvědčený tvůrce a tak specifického komika mohl ztvárnit pouze jiný specifický komik. A výsledné kombo Miloš Forman/Jim Carrey ve výsledku společně je zodpovědné za nejlepší možný biopic, který o Andy Kaufmanovi mohl vzniknout.   Muž na měsíci je geniální v tom, že je stejně tak nevyzpytatelný jako byl samotný Andy Kaufman. To dokazuje už samotný úvod, který by absurditou, lehkou provokací a především neobvyklostí chtěl reflektovat samotného Kaufmana. Muž na měsíci už na samotném počátku dokáže vtáhnout a naznačit, že nás rozhodně nečeká klasický biopic, ale krom působivého příběhu Andyho Kaufmana též představuje pohled na showbyznys a účel umění, ukázku toho, že plnění si snů má svá ale a i to, že nesmrtelnosti jde přeci jen v jisté formě dosáhnout.   Jim Carrey sám prohlásil, že toho má se skutečným Andy Kaufmanem vlastně společného docela dost. Při natáčení Muže na měsíci se poté Carrey nesmířil s tím, že by si Kaufmana pouze zahrál. Carrey se chtěl totiž v rámci natáčení do Kaufmana kompletně převtělit. Hvězda Ace Ventury, Masky či Blbého a blbějšího se tak zcela pohltila do Stanislavského metody, při natáčení slyšel pouze na jméno Andy Kaufman, choval se přesně jako Andy Kaufman, kdy tím všechny včetně Formana doháněl k šílenství a sám Carrey měl ještě kratší dobu po natáčení problém s uvědoměním si vlastní identity. Společně s Truman Show či Věčným svitem neposkvrněné mysli je Muž na měsíci tak dodnes úkazem toho, že je hřích Carreyho škatulkovat pouze jako komediální herce a je nutné uznávat ho i jako herce charakterního. Právě v případě Muže na měsíci je ovšem záhada, jak moc skutečně Carrey Kaufmana hrál a jak moc se Kaufmanem stal. Peklo při natáčení ovšem výsledně dodalo dost možná nejsilnější výkon herecké legendy s gumovým obličejem v celé jeho kariéře.   Muž na měsíci dokáže být zábavný i smutný, kdy se Forman utvrdil jako mistr ve vyváženosti a především vyprávění. V jeho rukách se biopic Andyho Kaufmana proměnil v biopic muže, na kterého jde po vzoru Larryho Flynta z Lid versus Larry Flynt vrhnout různé pohledy od totálního obdivu přes totální nenávist. Tehdy už 66-letý Miloš Forman navíc dokázal Muže na měsíci natočil s naprostou energii, která je hodna právě biopicu někoho jako Kaufman. V rámci 2 hodin je poté odvyprávěn celistvý příběh nepochopeného génia i dost možná skutečně trochu pošuka v jedné osobě, jehož kariérní směřování nepřestává být vtahující a fascinující a je především fascinující pozorovat, jak se z Andyho Kaufmana pomalu více a více vykresluje vizionář, který nejen předběhl dobu, ale i v jistých ohledech nastavil trendy. A fascinující byl i v tom, že byl jeho život stejně nevyzpytatelný jako on sám.   Carrey v roli svého idola skutečně dokázal projevit zcela novou tvář, kdy byl navíc obklopen i bravurními posilami ve vedlejších rolí. Danny DeVito jako Kaufmanův agent George Shapiro, Paul Giamatti jako Kaufmanův přítel Bob Zmuda či Courtney Love jako Kaufmanova vyvolená Lynne. Zároveň skutečně Muž na měsíci nemá ustálenou podobu, dokáže být za pochodu stejně neodhadnutelný jako Kaufman/Carrey a člověk má v průběhu vlastně pocit, že kdyby Kaufman skutečně žil (v případě, že jeho údajná smrt přeci jen není součástí nějakého velkého vtipu), s Formanovým zpracováním jeho příběhu by byl naprosto spokojený a pochválil by přitom i Carreyho, pro kterého byl Kaufman vzorem. Muž na měsíci skutečně dokáže za pochodu klamat či překvapovat podobně jako Kaufman ve své největší formě a výsledkem je tedy biopic, který zcela ztělesňuje ikonu, o které vypráví. A jde tak vnímat nejen jako film, ale i bravurně vystavěný pomník, který patří mezi ty největší filmové klenoty, které zakončili 20. století.     Muž na měsíci tak ve finále nejen funguje jako ukázka Carreyho charakterního herectví, ale také ukázka mistrovského talentu Miloše Formana. Biopic, který má mnoho vrstev, dokáže reflektovat samotného Andyho Kaufmana a dodat jednoduše film, který by nejspíš dokázal uspokojit i samotného Kaufmana. Nebýt Goyových přízraků by v roce 1999 Miloš Forman ukončil svojí režijní kariéru na vrcholu..... () (méně) (více)

JohnnyD

Viac než biografia. Viac než prehľad najlepších gagov Andyho Kaufmana. Smutná štúdia človeka, ktorého nikto nepoznal sa križuje s niekoľkovrstvovými bohovskými gagmi, ktoré presahujú čas, priestor i ďalšie dimenzie a tak ako ležiaca osmička sa spájajú do jedného dokonalého celku. Ťažko písať o tých úplne najlepších filmoch. Jim Carrey mal dostať Oscara. ()

Boogeyman

Tak tenhle Forman mi velice spravil chuť po ne úplně ideálních Goyas ghosts (ano, vím že to mám trošku zpřeházené). Andy Kaufman byl maximální pošuk, zároveň člověk, který přesně věděl co dělá a jako takový byl zcela ideální pro Jima Carreyho, který zde podal životní výkon a opravdu nechápu jeho nenominaci na Oscara. Bezchybní jsou také De Vitto a především Giamatti v roli Kaufmanova druhého já, zpřízněné duše a nejlepšího přítele. Forman dokonale využil tématu a podobně jako diváci Kaufmanových výstupů, ani my si často nejsme jisti co je součástí představení a co spontánní reakce zúčastněných. A nejsme si jisti až do konce, který svým zpracování mnohokrát předčí většinu jiných tragických životopisných dramat. Troufám si tvrdit, že po nedosažitelných Přeletu a Amadeovi je Muž na Měsíci nejlepší Formanův film. ()

Deimos

DVD/// Obsazení 5/10 Děj 2/10 Hudba 3/10 Efekty 2/10/// +jako životopisný film to ujde -jinak jsem se velmi nudil/// Retardovaný film o jednom retardovi v podání jiného retarda. I když někdo by mohl tvrdit, že to je geniální film o jednom géniovi v podání jiného génia. Tak kde je pravda?/// Celkem 27%/// ()

Cappuccino

Prečo mám pocit, že Man on the Moon patrí úplne niekde inde než 90% celosvetovej kinematografie? Možno je to Jimom Carreym, ktorý predviedol svoj najlepší (ale rozhodne nie najzábavnejší) výkon, zasluhujúci Oskara. Možno prapodivný život a humor Andyho Kaufmana. Nechápal som začiatok, neporozumel som v priebehu, ale na konci je vám všetko úplne jasné. Film, na ktorý rozhodne nieste zvyknutí, a pri ktorom sa nebudete príliš smiať. Nebudete dokonca ani plakať. Ale budete jedno - nemo sedieť v predných radách a čakať, až kým Andyho vystúpenie neskončí. (P.S., až po zhliadnutí snímku som sa dozvedel, že Andy Kaufman bol skutočne žijúci človek) ()

Ruut

Tento film si pouštím když jsem skleslý. Dílo úžasně nabité pozitivní energií. A Jim Crrey ikdyž se zase ksichtí jak o život ukazuje že je i výborný herec. Podle mě nejlepší Formanův film minimalně z jeho americké tvorby. Mystifikace, mystifikace a zase mystifikace. ()

Allien.9

Kdybych si měla vybrat jen jeden jediný film Miloše Formana (ten, který je mému srdci nejbližší), vybrala bych si právě "Muže na Měsíci". Hlavní zásluhu na tom má bezesporu Jim Carrey, který dokáže jednou a téže větou rozesmát i rozbrečet zároveň. Neříkám, že to nikdo jiný nedokáže - to je samozřejmě nesmysl, ale Jim to umí s takovou samozřejmostí, že mě to až šokuje... Nicméně ani s lehkostí napsaný scénář nebo závěr plný otazníků by rozhodně neměly zůstat zapomenuty.:-) ()

misterz

Pokus o nahliadnutie do hlavy Andy Kaufmana dopadol podľa predpokladu neúspešne. Pochopiť tohto jedného z najoriginálnejších a najsvojráznejších komikov sa snáď ani nedá, to mohol iba on sám. V každom prípade prierez jeho životom od hrania po kluboch až po jeho všeobecnú popularitu a smrť pobavil geniálne. Navyše Jim Carrey zvládol túto náročnú rolu bravúrne, bez neho by to ani nebolo ono. Môžem len odporučiť. ()

ChewieDC

Mám prostě pocit, že Jim Carrey se pro roli Andyho Kaufmana narodil (a to chtěl Format původně obsadit Edwarda Nortona). Brilantní adaptace dadaistického komika, která se překvapivě velice přesně drží skutečnosti a pro zasvěcené ponechává i maličká pošťouchnutí v obsazování skutečných lidí z Andyho okolí. Jde o klasického výtečného Miloše Formana, který rád vypráví lidské příběhy a opět se mu to dokonale povedlo. ()

Satan

Tento film mi ukázal čtyři fakta, která už nemůže nikdo nijak vyvrátit. 1) Forman je mistr v biografickém žánru. Jeho režisérská vyspělost zde tak nádherně vyplavala na povrch...Muž na Měsíci se sleduje jedním dechem; budete se smát, plakat, kroutit hlavou nebo se na ní škrábat, ale zcela určitě nebudete usínat. Chytře a v kaufmanovské terminologii i divácky účinně zpracované titulky jsou pouhým náčrtem věcí následujících... 2) Carrey není potrhlá troska, která parazituje na divákovi díky jeho gestům a ušklebkům. Není tomu tak, neboť jeho výkon zde je jak komický, tak tragický zároveň. Právě zde mě tento vyhlášený komik utvrdil v tom, jaká je jeho herecká kvalita, že zahraje pestrý výkon neskýtající pouze ztřeštěné grimasy a i když samotný Kaufman na svůj vzhled nijak nesázel, Carrey i přes ten podivínský kukuč předvádí něco neuvěřitelného (tady se mohl zatřpytit Oscar). 3) Andy Kaufman byl neskutečně rozervaná osobnost. Byl to komik, u kterého mělo obecenstvo obavy, strach či byli naprosto znechuceni tím, co se děje na scéně. Kaufman byl mistr mystifikace, který udělal z lidí voly a oni se tomu ještě smáli, aniž by věděli, oč vlastně jde. Svým potrhlým skečům, gagům a fórům tedy spíš bavil sebe než diváky, vymýšlel nové, originální, často až nemorální či morbidní postupy, aby uspokojil své hravé, ale přitom velmi citlivé a nesnadné já. Zašlo to až tak daleko, že ani vlastní rodina mu nevěřila, že by mohl umřít. Není to zas nějaký jeho nejapný žertík? 4) Když se sejdou tři baviči, nemusí se nutně jednat o komedii. Patrně by si každý druhý myslel, že jestli ve filmu hrají spolu Danny DeVito, Paul Giamatti a Jim Carrey, musí to být nějaká řachanda, u které se potrháte smíchy. Namísto toho se však jedná o mistrné biografické drama, které nutí svými komediálními vsuvkami spíše k zamyšlení, nežli smíchu. A proto si tohoto snímku vážím. Není zbytečně dlouhý, není zbytečně emotivní a není zbytečně moralizující. ()

Vančura

Léta jsem se tomuto filmu vyhýbal, protože mi intuice napovídala, že to nebude můj cup of tea. Nakonec měla jako vždy pravdu, byť můj výsledný dojem je značně rozporuplný. Jednak protože naprosto nesnáším formát stand up comedy, jakož i jakékoli mystifikace, a nejsem ani velkým příznivcem životopisných filmů či herectví Jima Carreyho nebo muziky R.E.M. - to už máte spoustu dobrých důvodů, proč se tomuto filmu obloukem vyhnout. Na druhou stranu to natočil můj milovaný Forman a nechtělo se mi chodit po světě s vědomím toho, že jsem se dobrovolně připravil o jeden z významných zářezů v jeho relativně nepočetné filmografii. Neodolal jsem tedy, a rozhodně musím složit svůj hold suverénnímu způsobu, jímž je toto natočeno, jakož i všem hercům a dalším zúčastněným stranám. Osobně mi je však postava Andyho Kaufmana - tak, jak je zde vylíčen - bytostně nesympatická, a kdyby žil, nemohl bych podobný typ excentrického pošuka ani vystát. Do jisté míry tak pro mě bylo téměř utrpením sledovat jeho životní osudy, byť by to bylo natočeno sebepůsobvivěji. Och, za mě osobně 4 hvězdy z respektu k dobře natočenému filmu, ale jinak o něm už do smrti nechci slyšet. ()

pornogrind

Mám rád Jima Carreyho a ten jeho gumovej xicht. Zejména pak mám rád jeho starší kousky mezi nimiž jsem měl dva resty a to film The Number 23(2007) a Man on the Moon. Na rovinu říkám, že z tohohle filmu jsem měl strach, protože jsem si myslel, že to nebude nic pro mě. Ale nakonec je opak pravdou a já jsem se královsky bavil. Jakpak by taky ne když Forman je jeden z nejlepších režisérů a Jim Carrey jeden z nejlepších komiků. Man on the Moon je životopisným filmem o jednom z nejkontroverznějších komiků všech dob Andy Kaufmanovi. Ikdyž on sám se za komika nepovažoval. Říkal o sobě, že je "Song and Dance Man". Man on the Moon je drsnej, vtipnej, dramatickej, šokující, dojemnej, .... ale hlavně strhující film, kterej si u mě vysloužil plnej počet hvězd. ()

liskam

Tento snímek mě mate, mate v mnoha věcech... A díky tomu si uvědomuji (i přez to že filmy sleduji více než 20.let) že nemám zdaleka tolik zkušeností,vědomostí a rozhled jako filmový kritik. Herecké výkony byli bez chyby,scénář a hudba taky vynikající, ale zbytek mi utíká, a navíc nedkážu oddělit hodnocení filmu,od hodnocení Andyho Kaufmana (jako člověka a historickou postavu) což je určitě špatně .Ale díky Formanově genialitě,a skvělému Carreymu to prostě nedám. Takže za mě 4.hvězdy, ale je to 100% filmová práce. (jak si s tímto mým rozporem poradíte,nechám čistě na každém z vás.) ()

kingik

Film mě chtěl vzít až na Měsíc, ale při startu došlo k poruše. Život Andy Kaufmana jistě mohl být jakýkoliv, ale právě Formanovo nahlížení na něj je hodně nudné a nedokážu si po skončení filmu vybavit jedinou silnou scénu. Podle mě tam ani žádná nebyla, když nepočítám scénu se zákuskem, který Carrey "zblajzl" tak, až jsem dostal taky chuť na dortík. Když Carrey nehraje vyloženého potřeštěnce, tak mě to nebaví. Tohle mě opravdu nebavilo. Nic moc jsem od toho nečekal, ale takový nezáživný film aby jeden pohledal. Cesta na Měsíc s Andy Kaufmanem je předlouhá, nudná a o ničem. Jsem rád, že druhý start už nebudeme riskovat. 40% ()

sochoking

Ked tam na začiatku vytasil na podiu Elvisa, tak ma opustila pochmúrna nálada a mentálna i fyzická otupelosť, ktorú som si priniesol domov z práce. Opäť som pocítil radosť, ktorá sa mi rozprúdila krvou a plavlia až do mozgu. Je síce pravda, že napríklad celá tá vec s wrestlingom ma obchádzala oblúkom a až tak moc ma to nebavilo, ale zasa na druhú stranu som sa nemohol vynadívať na Courtney Love, ktorá bola podľa mňa nádherná v tomto snímku. Neviem, ako moc bol tento film pravda a googlovať sa mi o Andym Kaufmanovi už v túto neskorú hodinu fuckt nechce, pretože skoro ráno valím do rachoty, ale pokiaľ tá celá vec na konci s Tony Cliftonom bola pravda a mal to tak premyslené od samotného začiatku, tak bol podľa mňa frajer a ja i napriek tomu, že životopisné filmy nemusím, tak tuna s kľudom na duši tie štyri hviezdičky dám. ()

Legas

Onehdy jsem pochválil Jima Carreyho za jeho herecké výkony ve vážných filmech, ale u Muže na Měsíci po druhém shlédnutí nejsem s Carreyho podáním úplně spokojení. Vidím v něm lháře a Lháře (ne - nespletl jsem se, napsal jsem to předsně, jak jsem chtěl). Ovšem nejhorším problémem filmu je, že má pěkný začátek a silný konec (ona je to vlastně jedna scéna rozdělená na dvě). Prostřední (a nejdelší) část filmu je docela nudná. Musím ovšem podotknout, že jak mate Kaufman svoje publikum, přesně tak to předhazuje Forman filmovým divákům - taková kaufmanovština na druhou. Ale určitě bližším filmem na dané téma je mi Scorseseho Král komedie, kterého jsem viděl den před Mužem na Měsíci. ()

InJo

Další skvělý Formanův portrét výjimečného a značně nonkonformního člověla, který musel během života bojovat s nepochopením svého okolí. Obsazení Andyho Kaufmana nemohlo být lepší - jestli se Jim Carrey pro nějakou roli skutečně narodil, tak pro tuhle. A přestože mám některé Formanovy filmy radši, i tenhle je českého génia plně hoden. Především pro tu brilantní práci s kaufmanovskou mystifikací. 85 % ()

Webb

Slušně natočená šaškárna. I přes nudnější děj jsem se na to vydržel dívat, jelikož mě zajímalo co se bude na plátně dít dál. Chvilkami jsem se bavil, někdy mi to přišlo předvídatelný. ()

Jordan

forman vo svojej vrcholnej forme - videl som viaceré milošove filmy, ale toto je podľa mňa jeho najlepší, a zároveň aj jimmyho najlepší a skrátka jedná veľkolepá filmová "podívaná" po ktorej máte sánku otvorenú, oči zaslzené (no nie ste si istý, či dojatím, šťastím alebo niečím iným) a ešte dlho dlho sa spamätávate. No a Jim Carrey (síce sa opakujem) podal výkon, ktorý hlasno kričí "Ja som HEREC s obrovským H!" ()