Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

B!shop

Udelat film o skutecne postave je vzdycky tezke, protoze at chcete nebo ne, tak se film neubrani srovnavani s tim, jak to bylo doopravdy. Co se tohohle tyce, tak srovnavat nemuzu, jmeno Andyho Kaufmana mi sice neco rika, ale o jeho zivote vubec nic nevim. Nicmene Jim Carrey ukazal, ze je opravdu vybornej herec i bez svejch xichtu a i kdyz se jedna o komedialni roli, rozhodne to nebyla klasicka Carreyovska komika. Ostatni herci jsou taky perfektni, ale Carrey je vsechny se svou energii daleko previsuje. I kdyz je tohle krapet slabsi Formanuv film a neni to na cistejch 5*, tak je dam, protoze se jedna opravdu o originalni komedii/drama s docela smutnym koncem, kterej tu nepusobi nijak nucene, protoze je v podstate veselej. Dojemnej film. ()

Gimli

Skvěle natočená a zahraná biografie legendárního komika Andyho Kaufmana. Co mě na tomhle filmu fascinuje nejvíc, je právě to, že se ten životní příběh skutečně odehrál. Smál jsem se i plakal zároveň a jsem rád, že jsem se dozvěděl o Kaufmanově existenci touto formou. Takže? Vezměte si lopaty, bude to hlína... ()

Faidra

Asi tuším, jak se cítili Kaufmanovi diváci. Čistě náhodou jsem před lety zahlédla v televizním programu Formanovo jméno. Podívala jsem se ještě jednou, protože jsem nemohla uvěřit vlastnímu zraku - Formanův film na Primě, v deset večer? To musí být tisková chyba, říkala jsem si ještě ve chvíli, kdy končila reklama před filmem. Načež se objevil obličej Jima Carreyho a já si byla definitivně jistá, že jde o špatně načasovaný aprílový vtip. Ne, vtip to nebyl a s přibývajícím časem se všechny moje pochyby vytrácely spolu s jistotou, co je pravda a co nastražená past. A není to jedno? Kdo z nás může s jistotou říct, co je pravda a co podfuk, když se jedno tak snadno stává druhým? A když existují lidé, kteří to dovedou zamotat ještě víc? Za excelentní mystifikaci až do samého konce uděluji Formanovi čestné uznání za jeho nejlepší snímek posledních let. A Carreymu poklonu a omluvu za pochybnosti o jeho herectví. ()

pan Hnědý

Největší hvězdou Formanova filmu MAN ON THE MOON není samotný český režisér, ale Jim Carrey! Jeho postava je geniální a nenapodobitelná - navíc nepřekonatelná. Filmový komik jako je Jim Carrey se rodí jedenkrát za tisíc let. Jsem moc rád, že jsem se toho dožil. ()

H34D

Muž na měsíci není film, který by vzbuzoval okamžité nadšení a vyvolával výbuchy smíchu. Sledujeme uměleckou dráhu podivína, který byl ve své době nepochopen, a tudíž není divu, že i film o něm musí v člověku uzrát. Nenazýval bych Muže na měsíci skvělou biografií, bezprecendentní satirou na zábavní průmysl, ani v něm nespatřuji kdovíjakou poctu stand-up komikům. Je to zkrátka příjemně ujetý a docela zábavný film, v němž si přepálené výrazové prostředky Jima Carreyho konečně najdou dokonalé místo... 7/10 ()

xxmartinxx

Geniální film, který "snad nerespektuje vůbec nic". Drama o komikovi, kterého můžete nesnášet - stejně jako obdivovat. Životní role Jima Carreyho (herečtější než Truman Show) a pro mě osobně nejlepší Formanův kousek. Velká zátěž na diváka, jenž očekává mainstreamovou komedii, dostane ale anarchistický životopis. ()

dobytek

Jestli ten film odpovídal aspoň trochu skutečnosti, tak je pro mě velkou záhadou, jak Andy Kaufman přišel k nálepce nějakýho slavnýho komika. Podle filmu mi přišlo, že byl možná schopnej mystifikátor, ale zároveň zoufale nevtipnej. Vtipný mi přišlo snad jenom to, jak mu nikdo nechtěl věřit, že má rakovinu. Možná to Forman blbě natočil a Jim Carrey blbě zahrál a Andy Kaufman byl ve skutečnosti opravdu vtipnej, ale tenhle film je nuda. Od Formana jsem čekal víc. Nejlepší na celym filmu je písnička Man on the Moon od R.E.M. 30% ()

Melies

10 / 10 Neuveriteľný snímok! Nádherný príklad práce s divákom, ktorý tu už nie je len pasívnym pozorovateľom, ale stáva sa súčasťou deja, pomyselným stredobodom diania, okolo ktorého sa točí celé kolokvium postáv a postavičiek. Muž na Mesiaci nie je film na aký sme zvyknutí, ide skôr o jedno veľké kúzelnícke predstavenie a my máme to šťastie, že sedíme v prvom rade - a tak môžeme zblízka pozorovať pestrofarebné a rozmarné extempore mága Jima Carreyho, ktorý pred našimi očami vyťahuje z klobúka jedného zajaca za druhým, spoza uší nám vyberá desaťkoruny a zo vzduchu zhmotňuje nádherné kytice ruží. Forman opäť dokazuje, že patrí medzi najtalentovanejších režisérov svojej doby. ()

Djoker

Dokonale skloubená komedie s dramatem. Neuvěřitelný příběh hlavního hrdiny naprosto pohltí, a jelikož je zde geniální komik Jim Carrey o smích není nouze. Stejně jako o silné emoce, kterých se dostaví až nečekaně mnoho. Nebýt utahaného záčátku, dal bych plné hodnocení. ()

gudaulin

Filmografie Miloše Formana má dva vrcholy: z hlediska osahu a závažnosti tématu je nejlepší Přelet nad kukaččím hnízdem, ale z hlediska filmové řeči, střihu, struktury filmu je nejzajímavější právě Muž na Měsíci. Z komerčního hlediska určitě nejodvážnější Formanův snímek - na americkém trhu se nemohl tak náročný kousek uplatnit. Doslova fascinující je herecký výkon Jima Carreye, jde bezpochyby o jeho triumf, kterým se definitivně vymanil ze škatulky pitvořícího se komika v nenáročných komediích. Díky složité osobnosti Andyho Kaufmana, mýtu kolem jeho postavy a řadě mystifikací doprovázejících jeho život (a se kterými scénář obratně pracuje), jde myslím o nejzajímavější životopisný flm, jaký jsem měl zatím možnost vidět. Celkový dojem: 100 %. ()

Sarkastic

Andy Kaufman musel být osobností neskutečného formátu a návštěva jeho představení mohl být asi zážitek na celý život (pak už záleží jen na vkusu diváka, jestli mu nevadí, že originalita/forma přebíjí humor/obsah). Jim Carrey mi znovu dokázal, že umí hrát (ikdyž ve Věčném svitu neposkvrněné mysli nebo Truman Show mě zaujal podstatně víc). Ale stejně tak si myslím, že vrcholy Formanovy tvorby jsou krapet někde jinde (i mnohokrát zde zmiňovaný Lid versus Larry Flynt se mi líbil víc). Nejspíš to bylo proto, že mě zklamal hlavní hrdina, kterému jsem moc dlouho nedokázal fandit, protože ve mně chvílemi místo smíchu (a později soucitu) vyvolával spíš pocity nepochopení a nudy. Takže 4*, navíc to nevidím. ()

Dudek

Andy Kaufman byl hvězdou své doby. Byl milovaný a nenáviděný zároveň, jeho žertovné kousky šokovaly miliony lidí a rozhodně byl tím druhem člověka, který si zasluhuje, aby o něm byl natočen film, který vysvětlí lidem, jaký byl doopravdy člověk. Už když Miloš Forman pomyslel na natočení filmu o této kontroverzní osobnosti, věděl, že Andyho Kaufmana dokáže zahrát jen Jim Carrey, přesto však jej nevybral hned a vyhlásil konkurz: "Kdo si chce zahrát ve filmu Andyho Kaufmana, nechť sám sebe natočí, jak si jej představuje ve své kůži." A Carrey neváhal, chtěl to zkusit a dokonce věřil, že se pro tu roli hodí. Když se tvůrci filmu podívali na pásku s jeho záznamem, bylo jasno, Carrey totiž působil jako Kaufman naprosto věrohodně. Andy se vrátil... Škoda jen, že Carreyho životní herecký výkon byl přehlídnut a nedoceněn. Muž na Měsíci je strhujícím dramatem, ve kterém jen těžko rozeznáme pravdu a fikci, skvělý scénář nemohl zfilmovat nikdo jiný než právě Miloš Forman, který s citem předvádí Kaufmanův život plný překvapení. Představuje nám muže, jenž šokoval masy diváků svými pokročilými gagy, mystifikování fanoušků však zapříčiní, že je začne ztrácet a s nimi jako by se vytrácela jeho vůle žít, v tu chvíli, kdy zjistí že má rakovinu mu nidko nechce věřit, lidé si myslí, že se jedná jen o další skvělí gag, ale tu už film se blíží ke svému smutnému konci, ve kterém sledujeme Tony Cliftona a sami se ptáme kde je ta hranice mezi pravdou a fikcí. Muž na Měsíci je pečlivě natočený film, ke kterému sedí slogan filmu Horem pádem: Drama které vás rozesměje, komedie která vás rozpláče... ()

sportovec

Odlehlost námětu i vzdálenost od toho typu komiky a humoru, kterou protagonista této mimořádně zdařilé filmové biografie během svého pozemského života prezentoval, jsou tím nejcennějším, co do tohoto svého skutečně amerického - a nikoliv českého - díla Forman vložil. Úspěšnost filmu určitě ovlivnila i volba hlavního představitele. Podobně jako v případě EDITH PIAF Cotillardová, tak i zde Carrey předvedl výkon, jehož výsledkem je nejen dokonalá rekonstrukce života mimořádného amerického umělce, ale současně i vytvoření jevu, který žije a existuje do značné míry nezávisle na životě a odkazu své předlohy. Myslím, že je to to nejhezčí, co se o tomto žánru, ale i filmu dá říct. Je to víc než kompliment. Je to skutečný hlubosklon. ()

TeeAge

Tento film je oslavou geniality Jima Carreyho. Nepochybujem o tom, že túto rolu by nikto z hereckej elity Hollywoodu tak autenticky nezvládol, ako práve on. Všetci ostatný len secondujú, dokonca i režisér Miloš Forman. Trúfam si tvrdiť, že úloha zahrať Andyho Kaufmana je najtvrdším orieškom v histórii kinematografie spolu s úlohou Dustina Hoffmana v Rainmanovi. ()

genetique

Myslím, že to nebola len náhodná podobnosť medzi Carreym a Kaufmanom, pretože títo dvaja nemajú spoločné len to, že sú komikmi, no hlavne v tom, že vedia totálne spochybniť dané fakty. Ukážte mi totiž jedinkého človeka, ktorý by pred týmto filmom povedal o Carreym, že vie hrať a to dokonca zlatopalmovsky. A to v roli, ktorú by nezahral trúfnem si povedať žiaden pán hollywoodsky herec, čiže tu patrí vďaka aj Formanovi, že si trúfol. Veľmi pôsobivý film, ťažko uveriť, že Andyho život mal práve takýto priebeh. 75%. ()

Le_Chuck

"It's better to be absolutely ridiculous than to be absolutely boring." Andy stihol obe a trvalo to hodinu a pol než na to prišli aj diváci vo filme a navalili mu 28%. Toto proste nedávam a je to fail jak Formana, ktorý úplne odignoroval podstatu Kaufmanovej geniality, tak aj Carreyho, ktorý si proste strihol ďalšieho Ace Venturu. Po filme som Andyho nenávidel (nehovoriac o Cliftonovi), ale stačili mi tri minúty Lettermanovej show, aby som pochopil, že na ňom niečo bude. Niečo čo Forman and company proste neposunuli ďalej. Fakt som mal problém to dopozerať a záver ma veľmi nepotešil. 40% ()