12 let v řetězech

• USA 12 Years a Slave (více)

Solomon Northup měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu i právo na život. Žil idylický středostavovský život jako většina z nás. V jeden jediný nečekaný moment ale o to všechno přišel. Skončil jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži „pod bičem otrokáře". Většinou doslova. Přesně to se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi (Chiwetel Ejiofor), který svůj skutečný příběh zachytil v autobiografické knize 12 Years a Slave. Solomon měl smůlu, že byl... černoch. Dva únosci ho pod příslibem houslového melouchu vylákali do Washingtonu, kde Solomon po první noci skončil spoutaný v řetězech. V následujících dnech byl prodán do otroctví na americkém Jihu. Ocitl se ve zlém snu, který potrvá dalších dvanáct let. Za těch dvanáct let potká Solomona snad všechno, co černého otroka potkat mohlo. „Hodný" otrokář. Krutý otrokář. Dřina na bavlníkových plantážích. Pokus o lynčování. Bičování. Psychický teror. Neúspěšné pokusy o útěk. Víru ve svobodu a pomoc. (Bontonfilm)

Nix

Hodně silný příběh o otrokářství. Tohle téma je na jednu stranu rozšířené, ale ne tolik ve filmu, nebo aspoň jsem toho tolik neviděl a ani to nevyhledávám, ale tohle obsazení se povedlo a celkově ten film taky. Mne to zasáhlo a já musel jít do plných. ()

samkko

Čekal jsem od toho teda víc. Čekal jsem víc akce, napětí, Brada Pitta, násilí atd.. Co ale snímku upřít nemohu je jeho vizuál. Americký jih vypadá prostě skvěle. To je ale snad jediná věc která mě nadchla (+dobré herecké obsazení a výkony). Ale snad největší chyba filmu byla v tom, že ačkoli snímek říká 12 let v řetězech, tak mi to přišlo, že byl v tom otroctví max rok. 6/10 ()

Amonasr

Jeden z mnoha snímků, jimiž se USA vyrovnávají se svou hanebnou otrokářskou minulostí. I když zobrazuje i krajně nelidské zacházení s otroky, působí na mě občas i zidealizovaně, jako by režisér černé pleti chtěl zachovat i jistou korektnost vůči bílým a ukázat, že i mezi nimi byli tací, kteří otrokářství už v té době odsuzovali. Potřebě střihnout si zde takto uvědomělého bělocha neodolal ani Brad Pitt, přičemž zejména jeho monology zde působí nejvíc čítankově. Film je jistě profesionálně natočený, nicméně pravdivost jeho výpovědi je touto špatně maskovanou křečovitostí zároveň do jisté míry zpochybněna. Za socialismu se něčemu podobnému říkalo "na společenskou objednávku". ()

kaza

Délka je přetažena nemálo přes hranici dvou hodin a nepřehlédnete to - některé záběry jsou neskutečně rozvleklé, až je vám trapně za samotné aktéry. Film se dá přežít, pokud jste správně naladěni a neviděli jste nedávno jiný kousek s otrokářskou tematikou. Děj bohužel absolutně ničím nepřekvapuje a od první chvíle až po suchý závěr jde vše podle předpokladu. Punc zajímavosti dodává pouze značka "dle skutečné události". ()

TSZ

Klasický oscarový snímek na zakázku. Silné téma natočené kvalitně, zahrané skvělými herci. Ovšem bez duše, bez napětí a s příliš prvoplánovým citovým vydíráním. ()

Bgraphy

Přiznám se, že tato kormutlivá politika je mi vzdálena asi jako tarantuli recept piškotového dortu. Film je rozvláčný s dlouhými protahy. Nenápadné narážky na kruté časy americké historie, která je mi u... / velkou neznámou/ Dobrá, výborná kamera dle mého gusta bez sekundových záběrů, roztřesenosti, průletů, a příliš častých střihů, dívatelné. Ovšem natáhnout tenkou brožuru na dvouhodinový film.... je na mě moc. 12 let ve 120ti minutách se vyplatí čekat na dojemný závěr, ukápla slzička....., kdy je z hrdiny dědeček a vítá jej ve třech generacích napáskovaná celá rodina, manželka, děti, vnouče.... jo! ()

RAFT

Pěkně silně strhující drama ,velice silný příběh jednoho otroka.Co bych mohl ještě dodat, tak na skvěle obohacený smímek s perfektníma hercema. A na dosti dobrou hudbu skvělého mistra Hans Zimmer . ()

dwbmb

Silný námět, silná motivace hlavního hrdiny získat si svoji svobodu zpět. Tak proč je to taková nuda? Film má přes dvě hodiny, což je dobrý, ale přitom působí neuvěřitelně zkratkovitě (nebýt názvu filmu, měl bych za to, že uteklo tak jedno léto), ale zároveň je i jednoduše nezáživné to sledovat. Zvláštní schíza tohoto filmu. Hvězdné obsazení a v Americe stále palčivé téma tomuto filmu jistě nadělí několik oskarů, ale až film vrazí do kin u nás, tak podle mě zdejší hype velice rychle opadne. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano ()

john.h

Plejáda dobrých herců, kamera hezky snímá, ale ve výsledku je to takový šablonovitý hollywoodský film podle skutečné události šitý prvoplánově na míru oscarové porotě. Trošku jsem byl při sledování zmaten časovou posloupností. Jeden rok byl špatný na bavlnu, negr šel zahrát jinému pánovi na housle a najednou byl jakýsi jinačí rok, kdy už bavlna byla v pohodě. O kolik tato dvouminutová pasáž ve filmu poskočila let, to můžeme jen hádat. ()

windows

Docela mě udivuje hodnocení, které se mi zdá až příliš nadnesené. Utrpení "bubáků" a jejich fňukání mi po dvou hodinách přišlo už nudné. To už Tarantino se svým Djangem byl minimálně tři kroky před McQueenem. ()

Aper

Za mě jeden z nejlepších filmů roku 2013, který si pomalu, ale jistě kráčí pro oscarovou sošku ;) ()

hero_bk

Jedno zásadní slovo: RECYKLACE. Ale naprosto naprostá. Od Djanga se tohle kromě kostry příběhu liší jen tím, že je tam míň krve, míň násilí, míň sprostých slov a mnohem horší herecké výkony. Všechno, co se uděje, je strašně předvídatelné, všichni víme, jak to dopadne už jen z názvu (Oskar za nejspoilerovitější název filmu putuje k....) a celý film vás tak nějak mine, nezasáhne vás vůbec ničím. A vůbec... VŽDYŤ I TA HUDBA JE ZRECYKLOVANÁ! Motiv z Počátku? Vážně Hanzi Zimmere? To už ti došly nápady? Chtěl jsem dát 3*, ale když jsem napsal ten komentář, tak to vidím tak na maximálně 2, protože tady je toho tolik co vyčíst, že nemůžu jinak... ()

Araliya

Pan reziser sa vyhral s detailami, kamera,hudba, prezite emocie. Ani neviem ako a bola som v deji a nejaka ta slza vyhrkla. Ten z tych drsnejsich filmov. Ako kazdy, ktory poukazuje na cierne stranky ludskych povah a tych, na druhej strane bica. Urcite odporucam. Nic neocakavane, ale kvalitne zrealizovane. ()

Dantte..

Chiwetel Ejiofor a Michael Fassbender jsou skvělí, některé scény opravdu emotivní, autenticky hrůzostrašné, ale je to celé zbytečně natahované a nemohl jsem se zbavit dojmu, že se tu celou dobu jede na oscarový kalkul. Na jedno zkouknutí určitě povinnost, ale jinak z toho čiší určitá zbytečnost. Zbytek vystihl skvěle uživatel novoten 65% ()

denulik

Tento film mi prišiel hlúpy. Krásne natočené scény ma privádzajú k otázke, či sa McQueen neminul povolaním a nemal byť radšej fotograf. Škoda totiž plytvať talentom na takú nepodarenú a zbytočnú snímku. Vrchol bol pre mňa príchod Brada Pitta, ktorý mi ako totálnemu vypatlancovi polopatisticky vysvetlil, čo si mám o otrokárstve myslieť. ()

Gromit

Získá-li tento film nakonec Oscara, nebude to pro mě důvod k jásotu. Ne, že by byl vyloženě špatný, ale téma otroctví se dá bezpochyby zpracovat daleko poutavěji a působivěji (viz Amistad). Některé pasáže jsou navíc neuvěřitelně zdlouhavé, takže jsem se místy regulérně nudil a doufal, že už brzy bude konec. Nebýt hrdinova závěrečného shledání s rodinou, člověk by ani nepoznal, že jeho odysea trvala celých dvanáct let (a skončila jakoby nic). Další problém vidím v představiteli hlavní role: Chiwetel Ejiofor je poněkud nevýrazný, což je v případě takovéhoto filmu dosti podstatná vada. Naopak Michael Fassbender je coby despotický otrokář výrazný až příliš. Podtrženo sečteno, 12 let v řetězech je film, který stojí za vidění, ale Oscara hoden opravdu není. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (více)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (více)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST