Most

• Švédsko Bron (více)
Krimi / Thriller / Mysteriózní
Švédsko / Dánsko / Německo, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvůrci:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (více)

Série(4) / Epizody(38)

Po mezinárodním úspěchu dánského seriálu Zločin se pozornost příznivců kvalitních televizních kriminálek obrátila ke Skandinávii v naději na další podobně propracované hity. Ačkoli řada z nadcházejících titulů povětšinou představovala v rámci mezinárodní konkurence nadprůměr, na vysoko stanovenou laťku Zločinem dosáhla zatím pouze dánsko-švédská koprodukční série Most. Název odkazuje k impozantní stavbě, která přes úžinu Öresund spojuje dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Na tomto mostě, přesně na linii značící hranici mezi oběma státy se jedné noci objeví mrtvola, což svede dohromady dva charakterově diametrálně odlišné vyšetřovatele z obou měst. Záhy se ukáže, že tento incident byl pouhým prvním krokem pachatele, jenž svými činy hodlá poukázat na pět neduhů soudobé společnosti. Vedle samotného vyšetřování a jeho přesahů do skandinávské reality představuje další dějový oblouk spolupráce obou vyšetřovatelů. Na jedné straně stojí bodrý Dán a záletný otec početné rodiny Martin Rohde, ztvárněný charismatickým Kimem Bodniou, s nímž ostře kontrastuje chladná a patologicky racionální Saga Norénová, kterou bravurně hraje švédská herečka Sofia Helinová. Navzdory nevyhnutelným konfliktům, které vyplývají ze střetu Martinovy empatie a emotivnosti s věcností a bystrostí, jež u Sagy mají kořeny v Aspergerově syndromu, obě postavy tvoří ideální kriminalistický tým. Bravurní herecké obsazení přivádí k životu propracovaný scénář z pera autora celkového konceptu seriálu Hanse Rosenfeldta, který dnes již klasické prvky a postupy skandinávských krimi sérií rozvádí do nápaditých a originálních podob. Most ale také uhrane svým formálním zpracováním, kde převládají noční záběry s výraznou světelnou kompozicí a rámováním. Podobně jako zmiňovaný Zločin se také Most zaslouženě stal mezinárodním hitem a byl uveden ve více než sto padesáti zemích. Na motivy seriálu vznikly také dva remaky, americký The Bridge zasazený na hranici USA s Mexikem a francouzsko-britský The Tunnel, kde je první tělo nalezeno v Eurotunelu pod Lamanšským průlivem.
Druhá série znovu svádí dohromady bodrého dánského kriminalistu Martina Rohdeho a patologicky racionální švédskou vyšetřovatelku Sagu Norénovou. Vyprávění jednak sleduje následky předchozích událostí na vztah této nesourodé dvojice a jejich okolí, ale současně je staví před nový případ. Ten opět začíná na architektonické dominantě, jež dává seriálu název, na mostě spojujícím přes úžinu Öresund dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Co se nejprve jeví jako únos, se rozroste do série teroristických činů páchaných radikálními ekologickými aktivisty. Opětovně seriál staví na důmyslném konceptu hlavního tvůrce seriálu, Švéda Hanse Rosenfeldta, jehož nápady pomáhají do scénářů zpracovat za švédskou a dánskou stranu televizní scenáristé Camilla Ahlgrenová a Nikolaj Scherfig. Jako hlavní režisér, který nové sérii stanovil její charakteristický chladný styl, se vrátil Henrik Georgsson. Ústředních rolí se opět ujali bravurní Kim Bodnia a Sofia Helinová. (Česká televize)

Hombre8

Minimálně první dvě řady výborné. Luxusní "severský" soundtrack. Bezva zápletky. Jsou tam ale i hnusné věci. Třeba ti lidé o kterých to je a pak hlavně barva Porsche. ()

TINaMA

S každou další sérií jsem čekala nějaký propad....nepřišel. Po dokoukání všech řad musím říct, že mi bude Sága Norén policie Malmo chybět. Tenhle seriál nedá divákovi nic zadarmo. Po prvních pár dílech jsem vždycky očekávala to horší a vždycky mě závěr překvapil. K postavám (i těm záporným) člověk získá vztah a prožívá děj možná víc než by chtěl. Perfektně vyobrazené charaktery lidí a sociální problémy globálně jsou přimíchány ke zločinům s osobními motivy. To celé dává dohromady skvělou podívanou, od které se nemůžete odtrhnout. Skvělá režie, kamera a lokace vše jen vyzdvihnou. Třešničkou na dortu je pak pro mě až hypnotická píseň ve znělce, spolu s jednoduchou a nápaditou grafikou. Pokud mám nějakému seriálu dát 5*, je to tento. ()

ALFIKA

Na začátku jsem moc netušil, do čeho jdu. Jen že skandinávské detektivky jsou sakra dobré. A to tohle opravdu je už od prvních minut. Okamžitě vás to vtáhne do děje a pořád si říkáte, že dáte ještě jeden díl…a ještě…a ještě jeden. Skvělá zápletka, prostředí, napětí a úžasní hlavní hrdinové. Co se velmi povedlo je  zakomponování soukromých životů hlavních hrdinů do děje seriálu, takže vedle sebe běží současně linka pracovní a několik těch osobních, což ne ve všech filmech nebo seriálech funguje. V prvních dvou sériích jsem si zvykl na Ságu a Martina tak, že jsem si třetí sérii pouštěl s velkým sebezapřením, kým že to Martina, kolegu Ságy, nahradí. Nicméně Henrik je skvělou náhradou, který od děje vnáší další osobní problémy a další větev vyšetřování zmizení jeho rodiny. Chemie mezi ním a Ságou funguje skvěle a poslední série je třešničkou na dortu tohoto skvělého díla. Po posledním dílu možná jako já zůstane sedět a čumět do zdi v tichém úžasu, jaká to byla jízda. A lítost z toho, že to byla série poslední, byla obrovská. ()

Border

V jednom ze svých prvních komentářů jsem napsal,že se7en bohužel nic nepřekoná v žánru krimi thriller a dodnes nikdo nic lepšího nenatočil.Seriál z Finchera čerpá nepokrytě,ale velmi mistrně.Rozhodně nelze než doporučit. ()

snyder89

rozmýšľam, že čím to je že severania majú tento žáner v malíčku? nemôžem inak iba odporúčať tento seriál. A do Sagy Norén som sa "zamiloval" od prvej scény ()

F_Sanchez

Perfektní severská detektivka s napínavým dějem, dobrými zvraty a pro mě poměrně zajímavým koncem, protože americké happyendy mě už pomalu začínají srát. Herecké obsazení velmi dobré, hlavně představitele Martina, Kima Bodniu, jsem si velmi oblíbil. Zdá se mi jen, že postava Sagy Noren je poněkud přestřelená a pochybuji, že by v reálu mohl někdo takový u policie dělat. Ale to je jen nepodstatná odbočka. Jak je u severských filmů obvyklé, je zde obsažen i určitý sociální podtext. Snad jedinou výtkou je až moc velká překombinovanost děje, ale v závěru je vše dostatečně vysvětleno. Velice pěkně je tu zobrazen osobní a pracovní život u hlavních postav, zejména Martina, což seriál hodně polidšťuje. Prostě a jednoduše sledování tohoto seriálu bylo pro mě velkým požitkem a nemůžu se dočkat další série. ()

felipe81

The Bridge je ukázka toho, jak má vypadat detektivka. To je přesně ten seriál, který musíte vidět až dokonce, protože po úvodním díle toho nejde nechat :-) Co k tomu víc říct.. Snad jen to, že tam najdete genialitu záporné postavy, naprosto originální dvojici detektivů, gradace až do konce, skvělou úvodní písničku, chladnou atmosféru (co víc chtít od severských seriálů či filmů). Prostě pro mě asi nejlepší seriál. Vřele doporučuju! Serie I: 100 %, Serie II - mám ji rozkoukanou a vypadá to hodně zajímavě :-) ()

vonTossis

Výtečné! Trochu barbarsky se vyhýbám neamerickým seriálům. I tady jsem měl ze začátku problém. Jazykový, ale i s prostředím. První díl jsem zkoušel dvakrát. Až podruhé jsem ho viděl celý. Potom další a další. Ty nevyšperkované a prosté kulisy se mi začaly líbit a filmový svět najednou začal působit mnohem uvěřitelněji. Vše bylo mnohem bližší. Ve druhé polovině první série začíná opravdu přituhovat, tempo exponenciálně roste ... a já zjišťuji, že tohle je opravdu úžasná a velmi propracovaná jízda. 100 % bez debat. ()

diesel5016

V porovnání s americkým seriálem Bridge je Bron/Broen komplexnější a chladnější. Na hlavní postavě je krásně vidět, že když dva dělají totéž, není to totéž. Dostal jsem vše, co jsem od seriálu očekával. Skvěle napsané a zahrané postavy, depresivní atmosféra a příběh, který mi v hlavě zůstane napořád. 1. série - 95%, 2. série 85%. ()

Beetlejuice

Pro obě série pět hvězd bez diskuze. Něco tak promakanýho a nářezovýho už jsem dlouho neviděla. Perfektně napsané a propracované postavy, výtečná hudba, kamera, obsazení a příběh. ()

Tomatec

Po prvních dvouch dílech nic ohromujícího, to je přesně vždycky, když člověk něco očekává a těší se. Dvojce detektivů mě zatím víc sere než baví. Uvidíme dál. ...po čase, II.série lepší a III.série velmi dobrá. ()

paber778

Tak to je teda masakr...... Konečně někdo vymyslel ženský protipól Sheldonovi Cooperovi, mému nejoblíbenějšímu filmovému hrdinovi:-). Myslím, že právě tihle tzv. "postižení" lidé mají šanci zachránit svět, žádní pravdoláskaři a sluníčkaři. Záběry mého milovaného Öresundského mostu a jeho okolí jsou naprosto dokonalé, stejně, jako noční kodaňské exteriéry v "Zločinu". Nemohu se zbavit dojmu, že tyhle seriály vyrábí někdo proto, aby mi udělal radost :-) A ten úvodní song nemá chybu.... ()

katkas

Super zajímavá severská záležitost. Postava Sagy je bezesporu velice zajímavá a pro mě mnohdy i "normálnější" než Martin. První série je velice povedená, druhá z mého pohledu trochu slabší, ale to je celkem jasné vzhledem k tomu, že SPOILER scénárista už neměl takovou půdu pro přípravu příběhu osobně propojeného s vyšetřovatelem KONEC SPOILERU Jinak je určitě velice zajímavé i zjištění, jak moc si je dánština a švédština podobná. ()

bilder

Po prvních dílech jsem dala čtyři hvězdičky. Teď po posledním musím své hodnocení korigovat, je to na čistou pětku :o) Mám ráda severské krimi a tohle patří k nejlepším z nich. ()

Kristyn-K

Shlédla jsem první i druhou sérii a musím říct, že z mého pohledu je to jeden z nejlepších detektivních seriálů, které jsem kdy viděla. Hlavní herecká dvojice Bodnia a Helin jsou skvěle sehraní, zvlášť herecké ztvárnění Sagy Noren je vynikající. Sofia Helin hraje prakticky jen očima, neprojevuje žádné emoce, ve většině situací reaguje suše a věcně. Dále je třeba vyzdvihnout nápaditost autorů, jelikož oba případy v obou sériích jsou originální, člověk se při sledování ani chvíli nenudí, seriál prakticky nemá hluchá místa, napětí je postupně stupňováno, a co se na první pohled zdá jako jistá věc, a tedy divák si myslí, že dál nebude co řešit a že ho nic nepřekvapí, v dalším díle, minutě se vše změní. Obávala jsem se, že po první sérii nebude možné navázat jiným případem v další sérii, ale vyšetřování v druhé sérii mě naprosto vyvedlo z omylu. Hltala jsem každou vteřinu každé epizody a sledovala, jak se ze změti postav na světlo dostává pravda. Mohu jedině doporučit komukoli, kdo má rád kvalitní seriály, a nemusí to být nutně fanda detektivek. ()

JoséB.

Vite, ten serial neni spatnej. Pribeh docela fajn. Ale ta svedska policajtka...Co je to, pro Boha, za kundu? Takovy lidi prece nejsou! Ja byt Rogdem, tak ji uz v prvnim dile rpzbiju palici! ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (více)