Most

• Švédsko Bron (více)
Krimi / Thriller / Mysteriózní
Švédsko / Dánsko / Německo, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvůrci:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (více)

Série(4) / Epizody(38)

Po mezinárodním úspěchu dánského seriálu Zločin se pozornost příznivců kvalitních televizních kriminálek obrátila ke Skandinávii v naději na další podobně propracované hity. Ačkoli řada z nadcházejících titulů povětšinou představovala v rámci mezinárodní konkurence nadprůměr, na vysoko stanovenou laťku Zločinem dosáhla zatím pouze dánsko-švédská koprodukční série Most. Název odkazuje k impozantní stavbě, která přes úžinu Öresund spojuje dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Na tomto mostě, přesně na linii značící hranici mezi oběma státy se jedné noci objeví mrtvola, což svede dohromady dva charakterově diametrálně odlišné vyšetřovatele z obou měst. Záhy se ukáže, že tento incident byl pouhým prvním krokem pachatele, jenž svými činy hodlá poukázat na pět neduhů soudobé společnosti. Vedle samotného vyšetřování a jeho přesahů do skandinávské reality představuje další dějový oblouk spolupráce obou vyšetřovatelů. Na jedné straně stojí bodrý Dán a záletný otec početné rodiny Martin Rohde, ztvárněný charismatickým Kimem Bodniou, s nímž ostře kontrastuje chladná a patologicky racionální Saga Norénová, kterou bravurně hraje švédská herečka Sofia Helinová. Navzdory nevyhnutelným konfliktům, které vyplývají ze střetu Martinovy empatie a emotivnosti s věcností a bystrostí, jež u Sagy mají kořeny v Aspergerově syndromu, obě postavy tvoří ideální kriminalistický tým. Bravurní herecké obsazení přivádí k životu propracovaný scénář z pera autora celkového konceptu seriálu Hanse Rosenfeldta, který dnes již klasické prvky a postupy skandinávských krimi sérií rozvádí do nápaditých a originálních podob. Most ale také uhrane svým formálním zpracováním, kde převládají noční záběry s výraznou světelnou kompozicí a rámováním. Podobně jako zmiňovaný Zločin se také Most zaslouženě stal mezinárodním hitem a byl uveden ve více než sto padesáti zemích. Na motivy seriálu vznikly také dva remaky, americký The Bridge zasazený na hranici USA s Mexikem a francouzsko-britský The Tunnel, kde je první tělo nalezeno v Eurotunelu pod Lamanšským průlivem.
Druhá série znovu svádí dohromady bodrého dánského kriminalistu Martina Rohdeho a patologicky racionální švédskou vyšetřovatelku Sagu Norénovou. Vyprávění jednak sleduje následky předchozích událostí na vztah této nesourodé dvojice a jejich okolí, ale současně je staví před nový případ. Ten opět začíná na architektonické dominantě, jež dává seriálu název, na mostě spojujícím přes úžinu Öresund dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Co se nejprve jeví jako únos, se rozroste do série teroristických činů páchaných radikálními ekologickými aktivisty. Opětovně seriál staví na důmyslném konceptu hlavního tvůrce seriálu, Švéda Hanse Rosenfeldta, jehož nápady pomáhají do scénářů zpracovat za švédskou a dánskou stranu televizní scenáristé Camilla Ahlgrenová a Nikolaj Scherfig. Jako hlavní režisér, který nové sérii stanovil její charakteristický chladný styl, se vrátil Henrik Georgsson. Ústředních rolí se opět ujali bravurní Kim Bodnia a Sofia Helinová. (Česká televize)

MZ91.EOLB83

Spolu s Breaking Bad ten nejlepší seriálový maraton. Vřele doporučuji koukat pouze o víkendu - v průběhu pracovního týdne jen na vlastní nebezpečí (ve 21:00 "tak si pustím před spaním ještě jeden díl" o čtyři hodiny později "tak ještě jeden..."). Silně návykové. ()

vonBahnhof

Hlavné postavy seriálu sú pedantne vypracované a 100%-ne naštudované. 97% z postáv Ságy, Martina aj Henrika je ponorených pod studenými vodami a to, čo vyčnieva, vás udrží prítomných. Pre šablónových konzumentov je to pomalé a pri-detailné, ale trpezlivých ľudí s predstavivosťou čaká super ochutnávka. Sofia Helin odhadla ako správne prehnať črty Sagy tak, aby ste bez kecov vedeli s kým náte dočinenia. Sagin návrat na scénu v začiatku 4. série je trochu fanklubovitý - naťahovanie kožených nohavíc, martenzov a strhávanie plachty z khaki-Porsche ma na minútu uvrhlo do Kalifornie, ale celulitídne nôžky, pripravili pôdu pre sucho-chladnú realitu. Myslím si, že seriál je veľmi dobrým prostriedkom pre pochopenie v čom žijú policajti, ktorí to berú ako povolanie. Osobne. Vlastne pochopíte aj to ako to berú tí naši, pre ktorých je to job. Nechte si chutnat :) ()

Ijeka72

Chlad, prepracovanosť postáv, trochu bizarnosti, zápletka ako má byť, severské kriminálky skrátka stoja za pozretie. ()

monia

Prvá liga, to najlepšie, čo Škandinávia (spolu s Miléniom a Zločinom) ponúka. Na mňa občas až moc okázalé vraždy, ale inak nič, čo by sa dalo vytknúť. ()

ciapok

Každému, kto sa sem dostal musí byť jasné, že toto je prvá trieda. Spomína sa výraz "overtwisted" ... áno, korením a soľou sa nešetrilo, ale... chceme pozerať kriminálky o vyberaní pokút za parkovanie ? ()

Jackal07

Třetí sérka překomplikovaná, druhá s nejasným koncem. Jako celek ovšem perfektní, Sága zůstane navždy v mém srdci. ()

ituzska.z

Seriál špička od A do Z s naprosto DOKONALÝM (!!!) zakončením. :-) Závislost od 2. dílu 1. série, poslední série zhlédnuta jedním dechem. ()

redmonkey

Filmy ze severu patří k mým oblíbeným, tak jsem nemohl opomenout i „modlu“ mezi seriály. Byl jsem z něj nadšený, dalo by se říct od první až do čtvrté série. Hodně lidí bylo zklamaných druhou řadou, ale podle mě je to dané jen tím, že si všichni zvykli mít jasný a uzavřený konec anebo nakopnutí k další sérii. V poslední sérii, kde se vše moc „motá“ kolem hlavní představitelky a občas téměr pitvání se v jejím životě, mi jí už bylo doopravdy líto..Každopádně doporučuji verzi v původním znění s titulky. Její souhlasná samohláska nemá chybu :) a samozřejmě nejen to. ()

ujco.vlado

Aktuálne odvysielané 4 série je možné hodnotiť spoločne, nakoľko ani jedna z nich výrazne nevytŕča z celého konceptu tohto seriálu. Ide o vnútorne prepracovaný svet, ktorý je skvele uveriteľný a v niektorých ohľadoch až hrozivo reálny. Výnimočnosť tohto seriálu tkvie, aspoň u mňa, vo viacerých rovinách: (1) súčasnom obraze Dánska a Švédska, teda zobrazenie skutočných životov bežných obyvateľov, vrátane ich architektúry a kultúry, (2) skvele napísanej ústrednej postave Sagy Norenovej, ktorej mimika robí jej postavu uveriteľnou a skutočnou, a (3) komplexná detektívna práca, vrátane zápletky. Seriál vyvoláva celý rad emócií, vrátane smútku, či radosti a toto spektrum je oveľa širšie, pričom každá postava koná z vlastných, pre niekoho pochopiteľných a pre niekoho nepochopiteľných pohnútok. Občasným nedostatkom pre mňa bola dlhá stopáž, pričom v jej celej dĺžke si seriál vyžaduje plnú pozornosť. ()

Mazmen

Zatím parádní dvě shlédnuté série a už se těším na trojku. Loni jsem sledoval finský Sorjonen, který nebyl špatný, ale u druhé série jsem se zasekl a už jsem to dál nesledoval. Kdežto Most ten je fakt hodně chytlavý. ()

CampaHD

Tak sa to má riešiť! Najslabšia je druhá séria ale to neznamená, že je zlá. Len je slabšia ako ostatok. Prvá a tretia je drsnejšia, 4s je osobnejsia. Celkovo je to dokonalé, hlavne to na seba úplne nadväzuje a treba to pozerať postupne . Ja by som silne potreboval piatu sériu, keď je Sága len Norenovou bez Malmő.... ()

ZetD

BronPo dlouhé době jsem se dostal k seriálu, kterému předcházela skvělá pověst, k seriálu Most (Bron). Takové dílo má při hodnocení těžší pozici, hrozí nepřiměřená očekávání.Seriál byl zajímavý. Líbila se mi kamera, celkový vizuál a vynikající atmosféra. Sofia Helin podala neskutečný výkon, dokázala roli zvládnout i když její postava byla chvílemi ztrácela dech. Přes zbytečnou komplikovanost děje a přemíru postav, které se v na obrazovce často jen jen mihnou si seriál udržoval napětí. Tady se potvrzuje stará moudrost o tom, mnohdy méně znamená více. Mně dělal občas problém rozeznávat od sebe jednotlivé postavy, prostě blonďatí seveřané mi nějak splývali ()

Wercing

Jedním slovem DOKONALOST! Precizní propracovanost, fascinující postavy a herecké výkony, ponurá atmosféra, napětí od začátku až do konce a dokonalé zvraty. Tomuto seriálu nelze vytknout dle mého vůbec nic. Snad jen to, že je skutečně těžké se od něj odtrhnout. Pro mě TOP seriál, seveřané prostě umí. ()

rostsoft

Toto je asi jeden z nejlepších kriminálních seriálů vůbec. Je velmi složitý, tudíž není pro příliš tupé diváky, to ovšem je výhodou pro ty chytré, které jednoduchý děj nudí a mnohdy až uráží. Zejména postava Sagy, dává celému seriálu úplně jinou úroveň a defacto i originalitu, navíc herecký výkon Sofia Helin byl naprosto brilantní. Tento seriál mohu jen doporučit, zejména těm, kteří mají rádi složité vyšetřování a musí u filmu i myslet, nejen se na to tupě dívat a čekat co nastane. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (více)