Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin (Romain Duris) pouze v kruhu svých přátel Nicolase (Omar Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé (Audrey Tautou). Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu "Pěna dní" obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu. (oficiální text distributora)

ABC1

Začátek výborný, skvělé nápady, výborná hudba, ale Audrey už poněkud za zenitem, film opět zbytečně dlouhý, takže v druhé polovině už jen nuda, šeď a čekání na konec... ()

Bragi66

Klobouk dolů před odvahou, že se do zfilmování takové těžko uchopitělné citovky někdo pustil. Výsledek je sice invenční přesmrští, ale bohužel se tvůrci nechali strhnout k ještě většímu přepoetizování, než je předloha.  Má to své špeky třeba jako jako ta přepežotěná a přecitrónovaná auta, pochromovaná mrkev, gumové taneční nohy nebo hlášky jako "zlomenina troubele". Přesto je celkově ale přetíženo nadbytečností. Neunese to samo sebe.  Kdo má rád literární předlohu, tak by to mohl přijmout. ()

RebeccaLynn

Ze začátku mi všemožné animace přišly docela hravé a vtipné, nicméně brzy to člověka unaví, znudí a pak i trochu znechutí. Na tenhle typ filmu musíte mít povahu. Já tam nic až tak poeticky romantického nenašla. ()

tom173

Nejprve jsem chtěl dát 4* za až podle mě účelný surrealismus ( vím že o tom Vian je, ale myslím že takhle šílené by to ani on nechtěl - scéna na kluzišti, svatební závody proslov P(S)artra), taky by filmu ke konci slušel svižnější střih. Potom jsem si ale znovu vybavil emoce s tímhle majstrštykem spojené... Úžasná barvitost a optimismus v první hodině, opět skvělý Omar Sy a "největší francouzský sympaťák Romain", promenáda Paříží v obláčku a hlavně celá hudební scéna v hotelu, kde taky symbolicky ty barvičky, štěstí a pohoda končí, tady se film hodně ostře láme a přechází do temnějších odstínů až nakonec končí u černobílé... ta nemohoucnost a depresivní ladění druhé půlky má na diváka ještě silnější emotivní dopad než většina depkózních filmů co jsem v životě viděl.. ale zážitek z celku je spíše pozitivní, jako v životě, chcete si pamatovat jen to hezké. ()

J4Y4G3

jak zázračná a magická dokáže být fantazie člověka. Vianova dějová předloha zůstává, to ano, ale všechny nápady kolem, kolotoče, obědy a pianokoktejly jakoby strhávaly denodenní realitu do geniálního barevného snu Cameronovských rozměrů. Avšak ač je "sen" mým oblíbeným filmovým námětem, nemůžu se ubránit pocitu, že stopáž by zasloužila doladit. Občas byl ten nával informací, dojmů a pocitů až nadmíru rychlý. A to má film 2 hodiny! 84% ()

Mr.Hahaha odpad!

Buď je špatně něco se mnou, nebo s režisérem. Film nemá žádnej smysl, nenašel jsem hlubší myšlenku, nic. Půlku filmu jsem koukal jak puk, druhou jsem téměř prospal. Při odchodu z kina jsem měl naprosto zničený den a nebyl jsem schopen nějak logicky přemýšlet. U mě bezkonkurenčně nejhorší film! ()

Gagin odpad!

Vydržel jsem 30 minut, pak jsem to vzdal. Pokud mě film k smrti nudí po takovou dobu, je něco špatně! ()

Lazy87

Po knížce jsem si říkal, že tohle je nezfilmovatelné, vlastně už jen překladatele mi bylo líto. Ale pan Gondry to dokázal, ne, nebylo to jako kniho, to však nikdy není, ale bylo to zvláštní, krásné, vtipné a nevím co ještě. Navíc Audrey Tautou. No prostě Smoking, drinking, never thinking of tomorrow, nonchalant Diamonds shining, dancing, dining with some man in a restaurant Is that all you really want? ()

megadony

Velmi avantgardní film, až jsem chvílemi nevěděla, jak se s tímhle vskutku uměleckým dílem popasovat:-). Ale byla jsem nadšená. Dostal mě ten pomalý posun z totální euforie do absolutní deprese. ()

Simbo

Od prvního záběru na Audrey Tatou jsem věděl, že budu mít potíže... knižní předloha v té době podruhé dočtená, vize mladičké a křehké Chloé ještě zarytá hluboko v srdci... a Audrey byla nesmírně daleko od mého ideálu, až bolelo se na ni v té roli vůbec dívat. Ale duširvoucí černobílý závěr umlčel veškeré mé protesty a zanechal mě s pocitem, že jsem viděl něco opravdu výjimečného. ()

stuj

Nádherné provedení. Dokonalá fantazie. Neuvěřitelné, co člověk dokáže vymyslet a ztvárnit. Opravdu originální podívaná. Též průběh filmu z růžového optimismu do šedivé deprese je zdárně vytvořený. Má-li někdo rád alternativu, nezbývá než doporučit. ()

mar.vin

Alebo inak povedané The foam of the days je film, ktorý môžeme rozdeliť na dva protiľahlé polovice. V tej prvej jedlá tancujú po stole, kokteily sa tvoria hrou na piane, ruky sa točia pri pozdrave, kalendár je v podobe rubikovej kocky, pri tanci vznikajú statické vlny, kvitne láska, topánky sú plné života, všetko je farebné, peňazí je dostatok, svet je čarokrásny. A odrazu v pľúcach vykvitne lekno, objavujú sa problémy, farby blednú, peniaze sa míňajú, láska sa vytráca, kvety vednú. Ten film bol jeden umelecký skvost. Na začiatku až s nádychom detskosti a ku koncu plný trpkosti. Obzvlášť veľmi zaujímavý bol prechod farieb - od pestrých až v podobe čierno bieleho záveru. Veľmi pekne to dopĺňalo atmosféru. No a herecké výkony, tak vždy očarujúca Audrey Tautou, úžasný Omar Sy a milý Romain Duris. Chce to zohnať knižnú verziu. ()

Christissimo

Šílený film podle šílené knihy. Tak absurdní, že nám vlastně může připadat normální. Ten, kdo nečetl předlohu, může být zmaten, já mám pocit, že jsem si naopak dělala v poznatcích z knihy větší pořádek. Trochu se mi zdála ošizená scéna, která na mě udělala v knize největší dojem, a to objednávání pohřbu, tak silná kritika církve mě dostala, ve filmu ne tak silné, ale odpouštím, chápu, že to asi ani nejde. Jinak můžete objevit spoustu dalších narážek. Určitě stojí za to vidět! ()

bison.ravi

Michel Gondry se svého úkolu zhostil se ctí, nicméně se neubránil několika chybám a tu největší z nich mu prostě nemůžu odpustit - obsazení Audrey Tautou, která je zkrátka příliš stará pro roli Chloé. Další chyby jsou všude tam, kde se Gondry odvázal a šel proti knižní předloze. Možná bych to bral jinak, kdybych neměl Pěnu dní (knihu) tak rád, ale mně se zdá, že kdekoli si Gondry zaexperimentoval a zaimprovizoval, dopadlo to špatně. Naopak největším překvapením pro mne byl Omar Sy, jehož ztvárnění Nicolase ve mě knižní představu dokonce přebilo. ()

Ponpoko

Tento film mě velmi oslovil, nevídané surrealistické pojetí reality s nenásilnou animací. Ne každému však se snímek bude zamlouvat, ale já jej řadím k oblíbeným filmům. ()

napomelon

Krásný film, kde každý záběr představuje vytříbenou a propracovanou lahůdku. Připomíná mi příměr k vínu, který se používá hlavně ve vztahu k ženám, totiž to o zrání. Pokaždé když jej vidíte znovu, najdete nové detaily, nové životní situace, které díky vlastním zkušenostem prožíváte znovu, ale úplně jinak. Avšak co mi vadilo a bohužel trošku zkazilo celkový dojem, byla rychlost kamery. Tomu, kdo četl knižní předlohu, to asi tak nepřijde, ale já jsem si chtěla jednotlivé detaily více prohlédnout. Ale vše se mi nakonec slilo do jednoho velkého barevného originální obrazu, ve kterém jsem jako u impresionistických děl viděla z odstupem jen základní dějovou linii a pár zajímavých detailů. Což na druhou stranu otevírá dveře nekonečnému počtu opětovných zhlédnutí, protože zaručeně pokaždé najdu něco nového a nikdy mi to nezevšední. ()

RonnieR

Vianovu knihu som nečítal, ale zrejme bol tá istá šialená krvná skupina ako Gondry! Absolútne šialené nápady, pri ktorých ostáva rozum stáť! (zvonček, pozdrav, úhor, myšiak, kuchár v cladničke...) Neuveriteľné! 91%. ()

22. Dny evropského filmu

22. Dny evropského filmu

03.04.2015

Prázdninová road movie podle Gondryho

Prázdninová road movie podle Gondryho

24.08.2014

Francouzský režisér a vizionář Michel Gondry započal tento měsíc natáčení nového filmu Microbe et Gasoil, ke kterému napsal také scénář a jehož natáčení bude probíhat do konce října v Burgundsku,… (více)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Karlovarský festival otevře oscarový Michel Gondry

Karlovarský festival otevře oscarový Michel Gondry

05.06.2013

V rámci slavnostního zahájení 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede významný francouzský režisér Michel Gondry osobně svůj nejnovější snímek Pěna dní. V hlavních rolích… (více)