Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin (Romain Duris) pouze v kruhu svých přátel Nicolase (Omar Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé (Audrey Tautou). Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu "Pěna dní" obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu. (oficiální text distributora)

angel74

Troufám si tvrdit, že Pěna dní je snímek, v němž se až neuvěřitelným způsobem podařilo skloubit vytříbenou formu s působivým obsahem. Nedovedu si představit, že by někdo kultovní román Borise Viana převedl na filmové plátno lépe než právě Michel Gondry. Rozjel sice svou fantazii doslova na plné obrátky, ale zároveň se až překvapivě věrně držel knižní předlohy a podařilo se mu zachovat i její osobitou poetiku, která je ve filmu výrazně umocněna překrásnou hudbou. Herecké obsazení nemusí sednout každému, ovšem já osobně jsem nadmíru spokojená. Navíc jsem si naprosto jistá, že opakovaný výlet do surrealistického světa Colina a Chloé mi umožní ještě větší vcítění se do zákoutí jejich romantických duší. ()

SeanLSD

Ja neviem. Napokon si ma to získalo. Otázka totiž znie : "Je to funkčný film ?" A keďže som si ako veľký bibliofil a znalec literatúry dovolil mať pred týmto filmom predlohu neprečítanú, môžem potvrdiť, že áno. Otázka, do akej miery, akým spôsobom a poetikou je tento nepochybne veľmi avantgardný a osobitý literárny text filmovo uchopený, ktorá môže Gondryho dielu pomôcť alebo uškodiť, nech je riešená neskôr... ()

Charms

Jak plyne život postav v první půlce příběhu na krásném sladkém obláčku, za čím dál jasnějšího svitu slunce a cvrkotu ptáků, tak se v té druhé řítí stejně nevyhnutelným způsobem do absolutní pr****. Brazil po francouzsku se vším všudy (a po páteři/mrazivý dálnice). Jean-Sol Partre potěšil. ()

dr.fish

Teda nevím, co ten Gondry kouří a čím to potom zapíjí, ale je to fakt masakr. Kvality filmu jsou nepopiratelné, ale dost obtížně stravitelné. Dal si s tím rejža spoustu práce a nedá se to rozhodně hodit jen tak přes palubu. Celou první hodinu jsem koketoval s myšlenkou projekci navždy přerušit, nakonec jsem ale neodolal a vyčkal až do konce. Chytl jsem z toho pěknou depku, takže to asi bylo dobré...60% ()

Radiq

Nepochopil jsem. A pochopil vůbec někdo? Hrajou si tady všichni na intelektuály, co to pochopili nebo v tom viděj "něco"? Myslim, že Michael Gondry si chtěl dokázat, že umí zfilmovat nezfilmovatelnou látku. A asi je fakt nezfilmovatelná, protože tohle podle mě nebyl film. Byla to blbost. Po vizuální stránce teda nadmíru zajímavé, to se musí uznat... ale tady si asi někdo spletl videoklip s filmem. Takže koukat se na to sice dá, ale nic z toho nemáte. Teda já měl - nudu. Nechcu být hnusnej, ale byl jsem rád, když už Chloe konečně umřela. Surrealismus nesurrealismus, tohle byl prostě zhovadilismus, nechápačkysmus nebo nějakej úplně jinej -ismus. Gondryho videoklipy mám fakt rád, ale ty jsou krátké. Hvězdičku dávám v podstatě jen za ty triky, nápady a vizuál. ()

chelseaman22

Jen si to představte! Máte kuchaře, jež má v chladničce schovaného tříhvězdičkového Michelin Chief, každý servírovaný pokrm máte na stole jednu minutu, než je neúprosně smeten na podlahu, chodíte na párty, kde se slaví narozeniny hnusného psa rasy Jack Russel, vaše boty vám stabilně utíkají z vašeho loftu. A když si najdete tu pravou, tak jí vezmete na labutě a obkroužíte La Ville-Lumiere, v metru narazíte na voliéry a za pár týdnů pojmete Chloé (čtěte Kloé) za choť. Naneštěstí po svatebním obřadu je sháňka, ergo v automobilovém závodu k oltáři budete muset porazit soka. Po ceremoniálu si průhledným autem odjedete válet šunky na louku. Jenže ouha! Vaše choť je smrtelně nemocná - v plicích je začíná kvést leknín! Pomůže zde osvědčená matricaria chamomilla? Ale kdeže, Chloé není myšička a Colin není světem protřelý krteček! Colin musí prvně v životě do rachoty, aby měl cash na pilulky, jež jsou výhradně z oceli. Chloé nesmí svůj leknín příliš zalévat, il dottore povolí maximálně dvě čajové lžičky vody chlorované denně, což způsobuje únavu té naší krasotinky. Colin je zoufalý, už žádné bruslení s účastí zabijácké rolby, žádný koitus interuptus (díky bohu za kamarádku kamaráda!) a za zadara ani kuře nehrabe, ergo neočekávejte, že by kněz vaší ženu při posledním tažení odbavil! Doma stlouci rakev, vyhodit z okna do chřtánu popelářského vozu a hurá na venkov! 82% ()

andrii

"Lidé se nemění. Věci se mění." Nikdy nekončí milostný vztah reality s fantazií. Nikde se nespustí tolik imaginativní oddanosti, zasutého myšlenkového prožívání, nevybíravě rozmazlené absurdní dominance vážnosti situací, jako v Gondryho zasněně hravé, odpovědně rozmařile těkavé, ustaraně mrazivě živé Pěně dní. Surrealistický myslitel nazul všednosti krásu "plodu" fantazijního flirtu, postavil ji k otevřeným vrátkům opojného solitéra, nepředstírajícího štěstí zisku i žal ztrát, doufajíce v náročnost ctitelů citu kvalitního vnímání života i snů. ()

Liznic

Krásné, naivní a neuvěřitelně roztomilo-francouzské, ale pak přišla polovina snímku a všechno to šlo do .... Druhá "depresivně-pesimistická" polovina filmu mě hrozně nebavila a i když má závěr jistou atmosféru, posledních 20 minut jsem doufal v konec. Hrozná škoda, Gondry je velkej chlap a má mům obdiv, jenom budu doufat, že to příště dopadne lépe. Ale obsazení výborné! ()

kristianzen

Kdybych si zakouřil pořádného jointa, zcela jistě bych si film užil, jinak naprosto o ničem, nic se ve filmu neděje, nemá spád, je to jen přehlídka bizárností, s postavami se nedá naprosto ztotžnit protože nemají žádný základ, nic se v tom filmu nedá brát ani trochu vážně tudíž, pár úsměvných scén nezáchránilo abych lehce po půlce opustil kinosál. Hvězdu za odvahu toto dílo uskutečnit. ()

ecceHOMMO

Neskutočne inovatívne a fantasticky fantazijné. A ikeď ma druhá depresívnejšia polovička už tak výrazne nebavila, dojem mi to nepokazilo. ***/**** ()

Honzua

Že převést surrealistickou novelu o absurdnosti lidské existence na stříbrné plátno je setsakramentsky těžké, o tom se přesvědčil už i Michel Gondry. Nejvíce mě vadilo poklonkování knize ve všech těch vizuálních a všelijakých jiných potrhlostech, protože ty konec konců nejsou ústředním tématem celé knihy, chápu ovšem, že to dost možná byl první a jediný impuls, proč to právě Gondry chtěl zadaptovat. Nicméně, tam, kde jsem čekal, že se Gondry nechá uvolnit a povede děj pevně v rukou vlastních imaginací, tak se těžce až otrocky řídil knihou. Naopak některým důležitým dějovým částem není věnováno dost prostoru, pokud zcela nechybí, především závěrečné kataklysma je dost zkratkovitě podáno (střih je na konci úplně vedle), a nejenže celkově kazí finální úzkostlivý pocit, ale vytváří nakonec solidní guláš postav, které pořád někam zdánlivě bez motivace běhají. Naprosto chápu, ty kteří předlohu nečetli a nedokázali se v ději zorientovat, což bohužel na vrub Gondryho zabíjí celou Pěnu. Navzdory tomu všemu je tam stále dost skvělých momentů (operace, pianocktail, industriální závody), obzvláště v druhé polovině, ale aby ani Gondry nezvládl patřičně odvyprávět příběh dokonce, a především od závěru jsem si zrovna u něj hodně sliboval, je trestuhodné. PS. kedu o politické korektnosti pravdu dí. Omar Sy byl totálně mimo, Duris byl dokonalý! Viz halogenka! ()

Redi

Je to Gondry jak jej známe z dob točení jeho nejlepších snímků (Věčný svit..., Nauka o snech, částečně Tokio!), ale už je lehce vyčpělý. Přesto to byla krásně vtipná, metaforická a romantická podívaná, ""byť příběhů, kdy kluk potká holku, která umirá na rostoucí květinu v plicích, je tak moc"" :) ()

majkl44

Z počátku to bylo plné hravosti s barvami a plným surrealismem, ale bohužel to netrvalo celý film.. Vyprávění životního osudu se sice povedlo. Co mělo být veselé, bylo veselé, co smutné, bylo smutné. Ale bohužel co je v životě zdlouhavé, unavující a depresivní, se tvůrcům podařilo také přesvědčivě vyjádřit. Jak ubýval optimismus z filmu, začínal se film vléct. Hlavně asi proto, že negativismus převálcoval optimismus ze začátku filmu a po celý zbytek zhlédnutí jsem čekal jen na konec, který se dal očekávat. ()

Yoda sama

Uletená, milá, zábavná tragikomédia, ktorá mi učarovala najmä pre to, s akou ľahkosťou to podáva príbeh lásky pomoci farieb a faktom, že keď umiera láska, skutočne sa všetko rozpadá. Gondry to zvládol dokonalo. 7/10 ()

Mishqo

Toto bolo aj na mňa niekedy až príliš ujeté, ale väčšinou len zdravo ujeté. Audiovizuálne očarujúce a inovatívne. Krásno-smutný príbeh šťastia a lásky a ich pominuteľnosti. 70-75% ()

sskrblik

Nauka o snech pro mne byla nesnesitelná co se týče představivosti, ačkoliv mírou fantaskna Pěna dní není o mnoho jiná, daleko lépe se na ní kouká a nejrůznější imaginace jsou přístupnější. Pro hravost, pro nápaditost a pro Audrey se mi tenhle film celkem páčil. ()

Safrine

Neskutečně mě to bavilo, film hned zkraje rozvíjí zběsilé tempo a sled Vianovských bizarností a Gondryho výtvarných nápadů. První půlka je opulentní jízdou, v níž se nestačíte divit, co se před vámi odehrává, později se film z vysmátého tripu zvrhne do šedé deprese - ale tak to mělo být, Gondryho Pěna dní je důkazem toho, že zdánlivě nezpracovatelnou knižní předlohu lze převést do filmu. ()

Killda

Nádherný výlet do počátků samotné kinematografie. Jako by film tvořil samotný George Melies akorát v modernějším hávu. Žádný greenscreen nebo CGI, ale klasické triky, které byly průlomové před stoletím. Za vizuál tedy obrovské plus. Bohužel charaktery jsou nezajímavé a příběh je uspěchaný a vcelku o ničem. Film tedy funguje jako skvělá ukázka kostýmů, kulis, šíleností a fantazie, ale postrádá kvalitní příběh a postavy... což je obrovská škoda, protože jinak by Pěna dní byla dokonalá. ()

22. Dny evropského filmu

22. Dny evropského filmu

03.04.2015

Prázdninová road movie podle Gondryho

Prázdninová road movie podle Gondryho

24.08.2014

Francouzský režisér a vizionář Michel Gondry započal tento měsíc natáčení nového filmu Microbe et Gasoil, ke kterému napsal také scénář a jehož natáčení bude probíhat do konce října v Burgundsku,… (více)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Karlovarský festival otevře oscarový Michel Gondry

Karlovarský festival otevře oscarový Michel Gondry

05.06.2013

V rámci slavnostního zahájení 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede významný francouzský režisér Michel Gondry osobně svůj nejnovější snímek Pěna dní. V hlavních rolích… (více)