30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

hony23

Bylo by celkem zajímavé sledovat hon amerických tajných služeb na Bin Ládina, jenomže filmu by prospěla o hodinu kratší stopáž. Takhle jen sledujeme nekonečně dlouhé výslechy a mučení talibanců a po půlhodině jsem se už začal mezi těmi všemi Ahmedy ztrácet. Přitom stačilo místo waterbourdingu mučeným pustit kterýkoliv z dílů Twilight ságy a ti chudáci by okamžitě vyklopili místo úkrytu Bin Ládina i s GPS souřadnicemi! Pravda, postupem času se film docela rozběhne, nabídně několik působivých detonací z rukou sebevražedných atentátníků a docela slušnou závěrečnou akci, který hodnocení filmu posunula alespoň na průměrné 3 hvězdičky. ()

kolodej1

pěkný film, kterému by ovšem prospělo určité prostříhání, především té první poloviny filmu. Další a další výslechy, ve kterých se řeší, jestli zajatec znal někoho, jehož jméno mi nic neříká, už začínají být poněkund jednotvárné. Samotný zásah je znázorněn až v dokumentárním stylu, včetně tmy ve scénách, v kterých tma v reálu byla. Mě jako nejzajímavější aspekt filmu přišlo zpodobnění agentky Mayi, která byla zcela umanutá a jak roky šly, stále urputněji se snažila dopadnout Usáma. Stalo se jí to smyslem života, všechno tomu byla ochotná obětovat, žádný osobní život, jen ten jeden cíl. Skoro už by se u ní dalo hovořit o psychiatrické diagnóze. Pro mě by byl docela zajímavý pohled na její život poté, třeba v současnosti, myslím, že se jí poměrně snadno mohlo stát, že se dnes nachází ve stavu jakéhosi vyhoření poté, co byl úkol splněn. Ale abych se vrátil k filmu, většina pasáží je natočeno dost poutavým způsobem a člověk se nenudí, i přesto, že je mu jasné, jak film dopadne, což je samo o sobě pochopitelně jinak velká nevýhoda. Možná bych vytknul snímku až přílišnou odosobněnost snimku, postavy se tam vyskytující nemají žádnou minulost ani přítomnost, která by přímo nesouvisela s pátráním. 70% ()

bonovox

Pôsobivá vojnová dráma s minimum akcie. Perfektná hutná atmosféra je dotváraná hlavne svižnými dialógmi a stále sa stupňujúcim napätím. Jessica je vo svojej úlohe perfektná a rastie z nej top herečka. ()

staki

Předloha k filmu, jakou by si ani nejlepší scénárista nevysnil a dostala ji do rukou Kathryn Bigelow. Měl jsem velká očekávání, která byla do posledního splněna. A i přesto, že jsem z novin věděl, jak to dopadne, tak jsem byl napnutý jak struna. Těším se na další dílo této režisérky. ()

Scaevola

Přestože bylo překvapivě napínavé sledovat hrdinčinu posedlost cílem, nemohl jsem se ubránit dojmu, že kdybych na oněch finálních dvacet minut čekal jen hodinu a nikoli celé dvě, nic by se vlastně nestalo. A abych se vyjádřil i k samotnému filmu: Jde o další snímek, který musel být "prostě proto" bez ohledu na to, jak vypadá a o čem nám tvrdí, že se podobá skutečnosti. ()

K.O.S.A.

Adrenalin a napínavý příběh by mohly úplně charakterizovat celý snímek. Pravda, mnohdy je stopáž natažená do delších sekvencí, ale filmu to rozhodně neubírá tempo. Slovíčko tempo je tedy možná trošku silnějším výrazem, poněvadž film pomalinku graduje až do akčního finále, které samo o sobě je spíše stealth akcí, než divokou přestřelkou. Jessica Chastain táhne celý film jak stádo volů a při její zarputilosti si člověk řekne "sakra, kde jsem to viděl" a vzápětí Vás napadne "Homeland". Bigelow natočila film, který v podstatě akci nepotřebuje. Buldočí povaha hlavní hrdinky, stejně jako v Homelandu, v pohodě táhne celý film, v určitém případě jí jednou fandíte, po druhé byste jí kopli s rozeběhem do zadku. Na úplném konci jsem trošku čekal jakýsi kompromis a v podstatě jsem ho dostal. Neurčitost "je to on, neni to on" v záběrech, kdy neni Usama explicitně ukázán na kameru nechává divákovi trošku pootevřenou brankou k určitým konspiracím, které tento příběh již tak léta doprovází. Film nám dává na výběr, tedy buď příběh akceptujete a berete, že takto to nějak mohlo být a tak to zřejmě i chodí v reálných podmínkách, nebo ho zavrhnete a budete si dál myslet svojí konspiraci. Tak i tak ve vás film nechá pochyby a chvíli ve Vás i zůstane a to je dobře. ()

PatrikP4

Nevím jak to nazvat... Ale celkem mě to bavilo... Celej film vlastně pořád čekáte co se stane... To mě bavilo pořád jsem byl v napětí... ()

Saxos

Dvě hodiny čekáme až se dojedná závěrečná pořádná akce. Hlavním kladem je, že vás to pěkně ukolébá a snad se leknete jak já. ()

Winster

Hlavni hrdinka mi byla desne nesympaticka, mimo to nema fipm skoro zadny spad...krome tech posednich "triceti minut". ()

Kozlowski8

Film, popisující mnohaletý proces rozplétání teroristické sítě, vedoucí až k likvidaci Usámy Bin Ládina. První čtyřicetiminutovka mne úplně nebavila - obsahovala spoustu informací, prolínajících se souvislostí a mnoho arabských jmen. Pro uvedení do problematiky byla ale nezbytná a když se tyto souvislosti propojily do hlavní linie a přibylo akce a napětí, které postupně gradovalo, skvěle jsem si to užíval. Jessica Chastain výtečně ztvárnila silnou a odhodlanou ženu, která jde neúnavně za svým cílem, i když je často se svým přesvědčením sama. S příběhem graduje i hudba, která ho úžasně doprovází. Nezapomenutelná záležitost. 80%. ()

Franki69

Rozhodně se nejedná o film pro líné letní odpoledne. Jeho tempo je divácky velmi nevděčné, dusivě pomalé, tvůrci se snaží příběh o hledání a nakonec zabití Bin Ladina představit bezmála jako polodokudrama, odehrávající se více než je milé v kancelářích CIA po celém světě. Zaprášených, s upocenými špiony, zdlouhavě skládajícími v průběhu deseti let od útoku na WTC informace o jednotlivých členech jedné z nejhledanější teroristické organizace světa. Velmi sporadicky do děje vstoupí násilí (výslechy nebo údery Al Kajdy ve světě) a až po dvou hodinách se dočkáme vojenské akce. Z ní ale uvidíme cca polovinu, neboť se odehrála v hluboké noci a tvůrci důsledně trvají na tom, že když nic nevidí okolí Bin Ladinova domu, tak divák v kině taky ne. Takže - pokud jste to doteď nevěděli - Usámu zabila svoji urputností Jessica Chastain, která si zahrála další workoholičku. Tak rád bych dal víc, ale na víc jak 60% to u mě Zero Dark Thirty nevytáhl, hlavně kvůli fakt neúměrné stopáži v poměru k ději a celkovému antidiváckému přístupu. Fakt by mě zajímalo, kdo rozhodl, že jeden z nejzajímavějších příběhů skryté války proti aktuálnímu světovému terorismu bude vyprávěn tak technokraticky nudně. ()

brasek

Na moje prekvapenie je film sledovateľný. Zo začiatku síce skáčeme z miesta na miesta, z roka na rok vzostupnej línii čo môže byť problém, kedže príbeh sa nemá ako rozvíjať a mučenie ľudí nie je tým čo by som chcel pozerať. Pozitívne je, že toto všetko ako celok je umne režisérsky skĺbené. Film poukázal na jednu zásadnú vec, že ľudia sú zveri a je absolútne jedno na akej strane kto stojí. ()

ReactLotus

Nedávno bolo výročie pádu dvojičiek (11.9.2001). Som príliš mladý na to, aby som zažil alebo si pamätal veľké teroristické útoky. A som za to aj rád. Teraz je svet bezpečnejší a lepšie chránený (aspoň proti teroristom), a žije sa mi lepšie, keď viem, že sa nemusím obávať, že by niečo vybuchlo. Ale zase Slovensko ani nie je pre teroristov veľmi atraktívne. Našťastie.    Dvojičky nespomínam iba pre to výročie. Totižto práve dej Dark Zero Thirty sa točí okolo nich a UBL (Usáma Bin Ládin), presnejšie film ukazuje ako bol UBL vypátraný a zneškodnený. Je to dráma, takže nečakajte, že sa budú stále strieľať, ale aj na to tu dôjde a tie scény si užijete.    Sledujeme udalosti z pohľadu agentky CIA, ktorá zhromažďuje intel na UBL a snaží sa ho nájsť. Prekvapivo to hľadanie informácií nie je nudné a dívanie sa, ako sa takmer nič nedeje, len stále hľadajú jedného človeka (menšia zaujímavosť, UBL hľadali 10 rokov, film samozrejme nezachytáva všetky tie roky) je napínavé a zaujímavé. Veľmi ma prekvapilo, že je film pomerne brutálny, čakal som niečo trochu "mierumilovnejšie", ale zase je to o teroristoch, takže je logické, že film nemôže byť mierumilovný a nenásilný. Snímok teda, keďže nie je mierumilovný, začne nie mierumilovným mučením (je pravda, že mučenie nie je mierumilovná činnosť) a asi to vyznie divne, ale dobre sa na to díva. Dokonca mi to prišlo reálne (asi na to robili tvorcovia research pred začiatkom natáčania🤔). Všetci herci hrajú svoje roly prirodzene a povedal by som, že stvárňujú ako teroristov, tak aj Američanov skutočne tak akí sú, teda priznávajú, že ani jedna strana nie je až tak nevinná a dokonalá (to hovorím o Amerike, teroristi nikdy neboli, nie sú ani nebudú dobrí…).    Finálna polhodina sa zameriava výlučne na zásah americkej armády na údajnú skrýšu UBL a jeho zneškodnenie. Ako sa následne aj potvrdilo, skutočne to bola skrýša UBL. Zásah je veľmi dobre prevedený. Mal som pocit ako by som pozeral záznam z reálnej vojenskej operácie. Skvelá kamera v night vision filtri, pohyby aj taktika vojakov. A to všetko sa odohráva teda v noci (prečo inak by som spomínal night vision), kedy vy ako divák hovno vidíte, čo ešte viac pridáva na atmosfére a zároveň tvorcovia trochu ušetrili na kvalite kulís. Myslím, že to je najrealistickejšie prevedený zásah vojakov/špeciálnych jednotiek, aký som kedy vo filme videl.    Jednoznačne najsilnejšiu stránkou filmu je snaha o čo najväčšiu presnosť. Filmu dosť pridáva na hodnote. Nie je to iba pri zásahu na UBL a mučení/vypočúvaní teroristov, ale prakticky pri všetkom. Nič tu nepôsobí nasilu a žiadna z postáv nie je "nesmrteľná" ako napr. Scientologista Tom Cruise vo všetkých/väčšine jeho filmov (je ale pravda, že filmy Toma Cruisa sú o niečom inom ako DZ30, takže by som ho tu ani nemal spomínať…).  Veľmi dobré spracovanie udalostí, ktoré mnoho znamenajú pre Američanov a ľudí, ktorí si ich pamätajú, ostatní ale nedokážu pochopiť ako významná vec pre svet bolo zneškodnenie UBL, takže 7,4/10.    Zaujímavosť - film vznikol cca rok po zabití UBL, čo je krátky čas na napísanie scenára, nájdenie hercov, režiséra a natočenie filmu. () (méně) (více)

PTuranyi

Perfektne natočená vojenská dráma, ktorá dokumentuje históriu pátrania, nájdenia a likvidácie Usamu Bin Ládina. Väčšinu príbehu tvorí nie vždy jemná špionážna prácička, Vypočúvanie a týranie zajatcov, špehovanie, odpočúvanie podozrivých a postupné odkrývanie siete kuriérov a spolupracovníkov Al-Káidy. V tejto časti je najdôležitejšia dvojica agentov Maya a Dan stelesnená výbornou Jessicou Chastain a Jasonom Clarkom. Táto časť je však dosť dlhá a svojím spôsobom nudná. Produkcia je perfektná, ale napriek výborným hereckým výkonom sa nedarí dostatočne vystupňovať dramatickosť príbehu. Zlom nastáva v poslednej pol hodine, keď dochádza k samotnému nasadeniu špeciálnej jednotky. Akcia je dokonalá, ale emocionálne skoro dokumentárne chladná.  Našťastie patriotická slzička kvapne až v závere. Výsledkom je výborný akčný dokument s obstojnou dramatizáciou, 75% ()

PanPyzamo

Za mě skvělý thriller podle skutečné události. Mě to bavilo a připadalo docela napínavé, ale hlavní přijde až na konci asi tak posledních 20 minut. Do té doby je to taková detektivní záležitost, která asi nebude každého bavit, pokud vás vyloženě nezajímá tohle téma. Mě to chytlo a jak říkám poslední chvíle filmu byly supr. Skvělý film, který bych doporučil fandům tématu teroristů. 8/10 ()

Cubah

Pro mě velmi povedené drama, naštěstí není příliš akční ani ve své vrcholné sekvenci. Proč naštěstí? Myslím, že by akčností tenhle film tak trochu ztratil svůj smysl. Pro mě je to spíš výpravný hraný dokument a myslím, že práce tajných služeb je postavená zejména na analýzách, teoriích a jejich vyvracení nebo potvrzování, O tomhle ten fim pro mě je. A jestli se opravdu drží reality? Těžko říct, takhle z hlavy. ()

NeverEver

Vypada to, ze CIA cistila archiv nekde pobliz Hollywoodu… takova nadilka v jednom roce, nejdriv Argo ted tohle… Diky filmu jsem si poskladala dalsi stripky mozaiky a dala do souvislosti spoustu utoku a udalosti. Nejvic jsem zustala paf z toho utoku na nejvyssi predstavitele CIA, kde je zradil jejich vlastni informator. Cim dele pokracoval film tim vice ve me propukal odpor k tem blbcum co sedi ve vedeni techto velkych korporaci a mari snahu tech normalnich co doopravdy “makaj”. Plne jsem chapala flustraci hlavni hrdinky a vic a vic nenavidela ty nabubrele papalase. (uz chapu proc agentku nepovysili, ne zduvodu provaleni informaci, ale proto, ze ted vsichni vedi jak jsou ti blbci neschopni…)Nicmene i tak ve me film jako celek nezanechal zdaleka takove stopy jako Argo. Uskali, proc ten film na me nezaposobil nejak hloubeji je nekolik; styl vypraveni pribehu je hodne reportazni, nedal mi moznost se nejak vice vcitit do postav, spis jsem se na to divala jako na dalsich 168 hodin…; diky reportaznimu stylu mi take ve filmu chybela hudba, hudebni doprovod a taky mi chybel vtip. Myslim, ze trocha vtipu a malinko nadsazky by filmu rozhodne neuskodilo a nijak by nesnizilo zavaznost tematu. Jediny vtip ktery jsem zaznamenala byl ten ve vytahu: “She is fucking smart”… “We are all smart” (tady me napada takova adaptace na klasika “zeny jsou kurevsky chytre” “ a ty co ne, jsou kurevske…” :-)) Takze bouzel za me jen 3*… (navic jsem u filmu usnula, urcite nemohu dat vic:-() ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu