30 minut po půlnoci

Zero Dark Thirty

Drama / Historický / Thriller

USA, 2012, 157 min

• Jara.Cimrman.jr

Po letech poslouchání amerických pohádek o zlém Usámovi jsem dospěl k názoru, že se jedná o bájnou postavu, tedy něco jako Kraken, Šemík či neúplatný český politik. Zkrátka mám jisté pochybnosti o existenci této figurky, jejíž totožnost potvrdila expertka CIA po asi dvousekundovém odborném ohledání. Předcházela tomu však více než dvouhodinová konverzační nuda a ani tolik vychvalovaná závěrečná akce utopená ve tmě ve mně nedokázala vzbudit žádnou emoci. Jako uspávadlo to celkem šlo, ale ta inspirace skutečnými událostmi to tradičně zabila.(27.10.2013)

Chápu, že dostat Usámu byla především zásluha zdlouhavé byrokracie v kombinaci s osvěžujícím waterboardingem, ale první hodina tohoto filmu je čirá esence nudy, která na obrátkách začne přidávat až po útoku na základnu v Afghánistánu, aby vše korunovala závěrečná akce, která je něco tak precizně a chladnokrevně natočeného, až zůstává nad kumštem režisérky rozum stát; každopádně o tom, jestli tenhle snímek přišel moc brzy, nebo už pozdě, se dozvíme až za pár let. 3 a ½.(22.1.2013)

Dvě hodiny čekání na zázrak... a ono to nakonec i přijde.(24.2.2013)

Nerozumím světové politice tak, abych tu měla nutkání mudrovat, jestli to sedělo obsahově a je mi to celkem putna, protože jsem nadšená (opět) z šedesátileté Kathryn Bigelow. Styl věcný a tak přitažlivě odtažitý až na hranici dokumentu, dalek ubrečenosti a patosu. Konečně (!!!) jednou válečný film bez umírajícího kluka, který šel prvně do akce a do tklivých houslí se loučí: řekněte mámě, že jsem to nezkazil. Za 5 bez zaváhání.(24.3.2014)

Zero Dark Boring. To už i ta televizní inscenace měla větší drajv, pardon. Rozhodně jsem tam čuchal více napětí! Tedy kromě finiše, který mi ale zase přišel přitažený za vlasy co se týče failu v obraně Usámova příbytku. Oscara prosím rozhodně ne.(23.2.2013)

• - V původní knize „No Easy Day: The Only First-hand Account of the Navy Sea“ je agentka Maya (Jessica Chastain) známá pouze jako Jen. (Linkyc)

• - Do rôznych úloh boli na začiatku produkcie zvažovaný Tom Hardy, Idris Elba, Guy Pearce a Rooney Mara. (m.a.t.o.)

• - Podle propagačního letáku má originální název filmu čtyři významy. Názvy zastupují 30 minut po půlnoci ve vojenském slangu, provedení operace pod rouškou tmy, čas odletu helikoptér ze základny při této operaci a mataforu pro neúnavný desetiletý hon na Bin Ládina. (Linkyc)