• POMO

Nekritickí milovníci veľkých robotov i malých robôtkov budú spokojní, o tom žiadna. Ale čo chudáci ostatní? Reštartovacia štvorka potvrdzuje, že herecké obsadenie prvej trilógie nebolo druhoradé. Ľudský teenagerský element Shia LaBeoufa tu chýba. Nehovoriac o komickom nadhľade, ktorý jej dodávali herecké esá ako Frances McDormand či John Turturro. Štvrtí Transformeri obsahujú jedinú vtipnú dialógovú repliku (“Súčasné filmy stoja za prd - samé pokračovania a reklama”) a to hneď v úvode. V následujúcej dvojhodinovej expozícii pred finálnym Hongkongom nájdete iba dve relatívne krátke top scény (únos Tessy a oceľové laná v Chicagu), z ktorých tá prvá je jediným emocionálne fungujúcim momentom vo filme a druhá jediným nápaditým, dosiaľ nevideným. Následné prostredie čínskej metropoly je príjemným osviežením, ale zaujímalo by ma, koľko divákov bude v sekanici v jeho uliciach po tom predchádzajúcom dvojhodinovom WTF čumení na plátno vnímať nejaké dejové súvislosti. O postavách a niečím medzi nimi (jednotka) sa tu už vôbec nemôžeme baviť, a čo do epickosti zostáva nepokorené zase militaristické vyvrcholenie z trojky. Tí mariňáci tu, mimochodom, taktiež chýbajú. Vo svete Transformerov mali svoje miesto. Dopozerať to odomňa vyžadovalo veľa trpezlivosti.(25.6.2014)

|| Scenár: Ehren Kruger | Hudba: Steven Jablonsky | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: di Bonaventura Pictures, Hasbro, China Movie Channel, Jiaflix Enterprises | Rozpočet: 210 miliónov $ | Tržby: 1,087,404,499 $ | Ocenenia: - || Zlatá baňa Baya, ktorá má zdá sa nekonečné dno. A to je práve ten problém. Vie, že film bude mať komerčný úspech, aj keď už ani z polovice nemá toľko duše, jak mal prvý diel. Prázdny však neni ani 4. diel, Wahlberg doniesol nový vietor. Robotie kúsky sú však už naozaj opozerané, darmo krištálovej prehľadnosti, o ktorej sa prvým dvom dielom nemohlo ani zdať. Slabá stránka Zániku je samotné spracovanie transformácie: už sa premena nekoná mechanickým spôsobom, ale molekulárnym, a vizuálne to nie je zďaleka tak atraktívne, ako tomu bolo v prvých troch filmoch. Veľká škoda. Chlapci za dizajnérskymi počítačmi si to dosť uľahčili... Ps: Kto tu hľadá nejaký presah, je u zlej série vôbec :) 60% | FullHD, THX, EN DTS |(10.1.2015)

Bay mě tentokrát příliš nepotěšil. Noví Transformeři mají nejméně zajímavý příběh ze všech předchozích, je to vlastně 2 1/2 hodiny explozí a CGI s dobrými,ale nezajímavými postavami. Velmi mi zde scházel Shia LaBeouf, 3D opět zbytečné, film je zbytečně natáhnutý a dokonce i já milovník těchhle popcornových blockbusterů, jsem si přál už konec, ale přece jen nebýt Baye, tak něco takového v životě neuvidím a za to mu jsem vděčný a zavázán. Dinosaři a pár momentů zde bylo vskutku úchvatných. Eyecandy, ale bez duše. 75%(29.6.2014)

Docela by mě zajímalo, co by Michael Bay dělal, kdyby mu třeba měsíc nesvítilo slunce. To, co předvádí, nemá obdoby. Triky jsou vymazlené, destrukce je vyhnaná do extrému. Poslední desítky minut jsou dechberoucí. Před nimi ovšem tvůrci jaksi ztratili soudnost, Bay posunul spojení nesoudná megalomanie zase do jiných výšin. První dvě hodiny (ano, první dvě, protože výsledek má nějakých 165 minut) jsou sice akční, ale zároveň zoufale bezkrevné. A navíc se snaží působit sofistikovaně. Přehledné robotí hrátky naštěstí ve velkorysém finále přinesou nečekaný náboj. Tak a několika výtečnými akčními scénami se může příště Bay pochlubit v nějakém „standardnějším“ vyprávění á la Armageddon nebo Skála. Pokud ne, jsme docela v prdeli. PS: Předpokládám, že Transformers 9 se budou odehrávat na Saturnu. A budou stát 400 milionů dolarů. Já u toho ale už nebudu.(8.10.2014)

• Psema

Jak je to v rámci přihouřených očí v prvních 30 minutách celkem svěží (trochu ve stylu uprchlickejch thrillerů, kdy umíraj roboti i lidi a vy cítíte emocionální dopad), tak je to v následujících 2 hodinách neředěný a pro člověka s alespoň nějakým diváckým vkusem nesnesitelný zlo. Člověk má doslova tendenci vytahat si mozek prstama a na posezení ho sežrat dřív, než dostane z Bayova nesmyslnýho záběrování, naprosto neukotvenýho, nekoncepčního a epilepsy-not-friendly pracování se změnama poměrů stran obrazu (ano, viděl jsem IMAX verzi), potažmo bezbřehý demence scénáře a faaakt prapodivnýho střihu (původně měl ten film tak 5 hodin, ne?) rakovinu. Nejhorší na tom všem ale je onen příslib vcelku atmosférickýho úvodu, protože naláká, aby zbaběle ucuknul zpátky do starejch kolejí a vytrestal vás dvojnásob další dávkou nonsensuální mytologie, tentokrát čerpající z artušovskejch legend (WTF?) a Promethea (WTF!). Jedinými opravdu velkými plusy jsou dobře udělaný rozlišení robotů (samuraj, kovboj, John Millius!) a vcelku bavící Wahlberg. Jablonsky hudebně definitivně umřel.(25.6.2014)

• - Pokud to bylo při natáčení jen trochu možné, jsou lidé v trikových záběrech skuteční, protože vytvořit přesvědčivé plně digitální lidské postavy je extrémně náročné. To samé platí pro nejrůznější výbuchy, kouř nebo oheň, které také stále ještě vypadali lépe, když jsou skutečné. (Zdroj: fandimefilmu.cz)

• - Každou scénu ve filmu zaznamenávalo od čtyř do deseti kamer. (Zdroj: fandimefilmu.cz)

• - V scéne naháňačky v kukurici hlavní predstavitelia unikajú v aute Chevrolet Sonic RS. (belinko)