Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Ferinka

Tak letošní štědrovečerní pohádka opět nevstoupí do zlatého, ani jinak kovového fondu naší kinematografie. Ze začátku to bylo docela i slibné, ušatý Nosek byl k zulíbání a prostředí lidové architektury z předminulého století bylo pěknou kulisou. Jenže potom přišel vyumělkovaný pohled na sídlo jinak roztomilých 12ti měsíčků - Stonehenge zkombinovaný s athénským pantheonem ve fialovorůžové aureole. Ó hrůza... Měsíčci mají sedět v lese u ohně a ne někde na větrný hůrce, aby je každý našel! I když obdivuju hlasový fond Květuše, po pár minutách byla už nesnesitelná, stejně jako Karlův všudypřítomný natvrdlý výraz (asi se ho Vojtek nemůže zbavit z Vyprávěj, tam ho má nasazený celou dobu). No a potom ta epizodka z bleskem spalujícím matičku a dcerušku... příště radši bez triků a možná to bude pohádka, ne horor. Nicméně - na odpis to nebylo, i když se mi ještě teď z těch paruk dělá šoufl. ()

Sdoom

Bezpohlavní pohádka úplně o ničem. Tu zde již několikrát zmíněnou kombinaci Popelky a Mrazíka prostě nelze nezmínit. Bohužel kvalit těchto pohádek nedosahuje tahle zbytečnost ani náhodou. Nemá to vtip, napětí ani sympatické postavy. A mně se nelíbili moc ani měsíčkové. ()

slovan1

Ay Caramba... Nepovedená pohádka, špatně vybraní herci. Marie Majkusová je ještě trdlo, a já ji tu roli nevěřil. Rožnov fajn. Srovnání s jinými pohádkami tady už několikrát padlo a já s ním souhlasím. Nemá šanci se stát klasikou. ()

Firebug

Kromě těch pár klasik (zejména s panem Werichem) nemám pohádky rád, protože jenom naprosté minimum může odrostlejšímu divákovi něco nabídnout. Letos jsem viděl z těch novějších 2 a konkrétně Dvanáct měsíčků mě v mém názoru utvrdilo. Pro děcka možná fajn, ale hrdinka která apaticky plní příkazy své šikanující matky a nepokusí se o žádný vzdor, o žádný čin, který by mohl změnit její neradostnou situaci, mě iritovala víc než Květulililinka. Tohle neakční stvoření, které nakonec najde štěstí JENOM kvůli lítosti několika starců má být jako role model pro malé děti?! To mi fakt hlava nebere. Páchne z toho ideový středověk, kde stál celej život za hovno, ale po něm jde do ráje, tak hlavně držet hubu a krok... ()

velkyvezir

Je 24. prosinec 2012, 19:59, film ještě neskončil, ale už tu řada lidí hodnotí s dnešním datem, zajímavé, že nepočkají, až to skončí.:-D ()

Benedygtus

Tezka nuda, spolu s nehezkou a bohuzel i nesympatickou Maruskou v hl. roli. Par usmevnych momentu to nevytrhlo a "kra, kra" konec se mi uz vubec nelibil.. ()

BluT

Asi by bylo líp, kdybych se na to nekoukal. Kdybych byl sám, tak to asi po dvaceti minutách vypnu, ale jelikož jsem byl samozřejmě s celou rodinou, tak jsem to teda dokoukal. Měl jsem docela supr vánoční náladu předtim, ale tenhle snímek mě tak znudil, že ze mě pomalu začala vyprchávat. Naštěstí to nebylo zas tak dlouhý, takže moje buňky úplně nedegenerovaly a po nápravě vínkem a dárkama se nálada zase vrátila :) 30% ()

honzii

Proč by proboha chtěl někdo natočit tak sterilní, nesympatickou a kouzlaprostou pohádku? Proč? Proč? Prostě.. no proč?? ()

šalenka

ta Květa byla pěkná psychopatka, Maruška zblbá....a raději si měla vzít toho mladšího, než staršího "namyšleného" Karla z Vyprávěj.... ()

Billie777

Proč tak málo procent? Vždyť tohle je vyloženě pohádka a to krásná. Moc hezky se na to dívalo. To zasněžené prostředí je nádhera, z pohádky dýchá krásná zimní atmosféra a celá působí takovým důstojným dojmem. Žádné hloupé vtipy a kýčovité blbosti okolo. Prostě pohádka, jak má být. Z herců mě nejvíce nadchla Ivana Korolová. Ostatní herci předvádějí solidní výkony, jak se sluší a patří ale Ivana jako Květulilinka byla víc než skvělá. :) ()

Madluska

Já jsem tedy náramně spokojená. Od Karla Janáka jsem se naučila nic moc nečekat, takže výsledné hodnocení spíš vyjadřuje míru údivu nad tím, jaká stylizovaná a vlastně příjemná podívaná se mu tentokrát povedla. Byť některé scény byly zbytečně uječené (podobně jako někteří herci), byť dvanáct dědoušků mohlo dostat i hezčí a propracovanější plácek pro rokování, byť by se daly najít i další nedostatky (co ten kurz první pomoci při ovazování kotníku?!), mně to ke spokojenosti stačilo a opravdu jsem se bavila vdavekchtivou vesnickou mánií i hereckou sestavou. ()

Wally

Chvílemi jsem nevěděl, zda koukám na český remake Mrazíka či nové ztvárnění Popelky...tohle vykradení pohádkových klasik mi trošku vadilo, ale ne zase tolik abych pohádku nezkouknul celou...a vlasatý Táborský, Kříž nebo Jirák mne opravdu pobavili :-) ()

Zagros

Nevýrazná česká pohádka, na kterou docela brzy zapomenu. Klasický příběh není ničím překvapivý a humor to tentokrát nezachraňuje. Dvanáct měsíčků se sice snaží, ale dostali velmi málo prostoru. Naopak uječená Žilková ho má zbytečně moc. Příště více vlastní invence, dát prostor těm, kteří umí, přidat humor, nebo poutavější příběh a hned to bude lepší. ()

klukluka

Mladému muži Karlovi bylo v době natáčení této pohádky bezmála 40 let, díky paruce mu bylo 50. Všechny dívky tady byly nízké, protože zištně vdavekchtivé. Pohádky z nás dělají to, co jsme. A není to věru hezká podívaná. Ani na pohádky, ani na neexistující morálku ve společnosti. Ale to jsem odbočil. Tahle pohádka měla ambici pobavit, půvabná snad ani být nechtěla. Můj celkový dojem- rozpačitý, padesátiprocentní- přesně na půl cesty mezi oslavou a zatracením. ()

Michalechal

Na pohádku to celkem ušlo - vtipných 12 měsíčků, V. Žilková ... Jinak ale souhlasím s ostatními, je to mix několika pohádek. A ten závěr ... ()