Celovečerní debut nejmladšího českého režiséra Matěje Chlupáčka vypráví příběh dospívající dívky Jolany, která je předmětem sexuální touhy svého nevlastního otce. Problémy v rodině nedokáže řešit, ztrácí schopnost komunikace i se svými kamarády a stále více se propadá do uzavřeného světa svých představ. Doma hru na šťastnou rodinu hrát nedokáže, svět venku ji vysává, má strach, ale submisivní erotické hry zároveň neodmítá. Neúnosnost situace a řada dramatických okolností doženou hlavní hrdinku až do nevěstince, kde se její postavení dále vyhrocuje. Ale je otázka, co Jolana vlastně chce? Není útěk do snů lepší než drsná okolní realita...

Čerstvost pohledu začínajícího filmaře, který nepracuje v zaběhnutých vzorcích, se ve filmu Bez doteku kloubí se zkušeností již protřelých profesionálů štábu. Výsledkem je snímek s ojedinělými režijními prvky, který se nebojí nabízet divákům spíše otázky než odpovědi. Zároveň disponuje přesnou výtvarně dokonalou kamerou a uvěřitelnými hereckými výkony, které filmu dodávají až mrazivou věrohodnost. Režijní debut nejmladšího režiséra ve střední Evropě nelze přehlédnout. (oficiální text distributora)

Slonik86

Jako někdo nechápe tento film, tak já nechápu některé komentáře. :-) Bez doteku je psychologický film. Neznalec si myslí, že je nerealistický. Mně dává smysl, je hezky natočený i zahraný a hudba sedí k obrazu. Realita se prolíná s představami, ale závěrečnou scénou divák prozře a udělá si názor na to, co bylo realitou a co nikoli. P.S. Osobně jsem ráda, že režisér odmítá prozradit svou vidinu filmu - zachovává tím kouzlo tohoto díla. ()

DDT

Mrazivá věrohodnost? (viz text distributora) Já tedy měl pocit, že méně věrohodný film jsem letos ještě neviděl. Zřejmě za to můžou extrémně nahlouplé dialogy, ale i mí jinak docela oblíbení herci (Hádek, Malý) mi tady připadali jak ochotníci okresního formátu. ()

hous.enka

Snaha šokovat mě u českých filmařů pokaždé.. šokuje. Po skončení filmu mi v hlavě běžela jediná otázka: Proboha proč?? Proč tenhle film vznikl, proč ho někdo natočil a proč v něm někdo hrál? Tereza Vítů mě svým civilním herectvím zaujala, stejně tak mě o svých hereckých kvalitách znovu přesvědčil Ondřej Malý, ale zbytek... Navíc (nejen) sexuální scény byly přetažené, prvoplánovité a Chlupáčkovo zpracování análního sexu mi dlouho bude ležet v hlavě. Pane Chlupáčku, vy asi hodně nemáte rád ženy... ()

Cimr

Sedmnáctiletý puberťák si natočil svoje erotické fantazie. Asi se mu líbila Terezka Vítů (což se vůbec nedivím), tak jí tam dopsal co nejvíc pikantních scén. Přitom první polovina je velmi slibná! Skvělý Roden hraje dost nejednoznačnou postavu (scéna s holením a žiletkou) a jeho vztah mezi ním a hlavní hrdinkou je zajímavý, napínavý. Když jsem se dozvěděl, že jde o film o znásilnění, bál jsem se, že zase uvidíme pravidelnou dávku klišé (dívka se po znásilnění myje ve sprše a říká ,,Připadám si tak špinavá!"), k čemuž naštěstí nedojde. Divák tápe, jestli Jolaně zneužívání vadí, jestli jí ničí nebo je jí snad dokonce příjemné? Což je osvěžující pohled na tuto problematiku. Problém ovšem nastává v druhé polovině. Film se přesune do prostředí bordelu a zničehonic se změní ze zajímavého dramatu do samoúčelné přehlídky chlapů, co nebohou Jolanu pořád znásilňují a mlátí. A ona? Jenom smutně kouká. Takže úplně nevím, jak si s tím jako divák počít - proč na něco takového koukat? Motivace postav se tak nějak rozplynou do ztracena a film začne ze všeho nejvíc připomínat knihy markýze de Sade - nebohá dívka trpí ve světě nadržených mužů, ale divákovi (čtenářovi) je to kvůli povrchnosti postav a nemožnosti ztotožnit se s nimi vlastně úplně jedno. ()

-Ravee-

Nakonec velmi nejisté a vřele darované 3* a to především proto, že Bez Doteku je poměrně nevšedním závanem v zatuchlých českých stokách (nechci říct přímo čerstvým) a v panu Chlupáčkovi shledávám potenciál v budoucnosti natočit něco dost možná výjimečného. Teď tedy zbývá jen čekat a doufat, že tohle víno dozraje a nezhnije. Co se týče obsahu filmu, celé téma a vyznění působí výrazným dojmem teenage tvorby (címž vlastně i je) se všemi jejími zápory ale i klady. Výrazným minusem jsou pak nehomogenní výkony herců, kterým neohroženě vévodí Vagnerová s Malým.. ()

javak810i

Asi největší problémy tohoto filmu jsou (kromě jiných) toporné herecké výkony a stupidní dialogy. A vůbec celý film na mě působí tak nějak zvláštně, jakoby se snažil říci nějaké poselství, ale se zavřenou pusou. Zkrátka asi nevím, co s tím chtěl básník říci. Každopádně když jsou vnady hlavní protagonistky to jediné, co drží film nad vodou, tak je asi něco špatně... Viděno 25. 3. na Čsfd projekci. Podobný film - Kuma. ()

Mr. Filuta

Pro mě naprosto největším fatálním nedostatkem jsou příšerně divadelní výkony herců. Na to, že při tvorbě působil režisérský tandem, jehož jedna půlka měla údajně na starosti čistě "práci s herci", mi přijde, že si minimálně polovina hereckého ansámblu připadá spíš jako na jevišti, než před kamerou. V kombinaci s podprůměrnými dialogy tohle tvoří vážně debilní atmosféru, ve které se všechno ostatní (ať už jakékoliv kvality) naprosto topí. ()

Popluh

Film, který jako celek žádá více pozornosti, soustředění (a občas i domýšlení) než je nejspíš běžný divák, navíc odrazený dost často mizernými dialogy, schopný a ochotný poskytnout. A i za předpokladu, že divák ochotný a schopný je, ještě automaticky neznamená, že film ocení. Jinými slovy film žádá příliš mnoho a na oplátku dává přinejlepším stejně jako si bere. Povýšení diváka na jakéhosi tvůrce, nebo-li "skladatele příběhového puzzle" je sice zajímavé, ale jen za předpokladu, že na hru tvůrců budete chtít přistoupit. Chybějící pevnější vedení děje ale nezaručuje, že se divákovi výsledná skládačka neroztříští mezi prsty, což ale nutně nemusí být jeho chyba. 50 % ()

ABLABLABLA

Koukám, že nejsem jediná, kdo si myslí, že se autor nechal inspirovat Sucker punch. Taky mi to přišlo jako totální chaos, až na to že Sucker punch tam měl aspoň ty herecké výkony a akci a vůbec něco. Tohle bylo velké prázdné nic hrající si na vniterný pohled do užírající duše mladé dívky. Jinak některé scény jsem vážně umírala - nudou, nikoliv napětím - například scéna, kdy se celé tři minuty /nekecám, stopovala jsem to/ díváme na hlavní hrdinku (ještě ani nevíme, že je hlavní hrdinka), jak gebí na záchodě. Vážně by nestačilo tak 20 sekund? Asi ne. Každý tam akorát mele - teď jak to říct slušně bez použití slova sračky - věty postrádající jakýkoliv význam. No a na závěr asi jen, že bych nechtěla mít tu její kamarádku, která ani na chvíli nezavře zobák, ale vlastně žádnou větu nedořekne celou. Bravo! Zase jeden zbytečný český film. ()

kaylin

Jako povídka by tenhle film vypadal dobře, jenže u filmu se musí pracovat ještě s herci, zvukem a obrazem a ne jen se slovem. Tohle je problém tohoto příběhu, který je ve své podstatě silný, ale v podání mu něco schází. Marian Roden nehraje špatně, ale jeho scény jsou někdy křečovité. Tereza Vítů je mladá, krásná a odvážná, což film potřeboval. Jsem rád, že je v současnosti herečkou Jihočeského divadla. Bohužel ve filmu "Bez doteku" je zbytečně moc výplně. Slušela by mu výrazně kratší stopáž. Na divadle by to jako experiment vypadalo zajímavěji. Konec bohužel vyznívá do prázdna. ()

Vampireman

"Až se to naučíte, tak přijďte znovu." Určitě ale přijďte, nejedná se o arciprůser, tohle zabil "herecký" projev téměř všech zúčastněných a příliš přepjaté nevyzrálé výrazové prostředky. ()

salalala

Možná, že autoři měli dobrou snahu něco sdělit, ale nepovedlo se to. I když distributor láká na drama o sexuálním obtěžování, pravda je někde úplně jinde. Tohle se řeší asi prvních dvacet minut a pak vše skončí bez jakéhokoli výsledku a řešení. Scénář bohužel absolutně nefunguje a zoufale nudí. Postavy postrádají motivaci a věci se tu dějí bez vysvětlení. Absolutně jsem nepochopil, co chtěl autor sdělit, což je zásadní problém. Proč postava Hádka miluje Vítů, ač ji viděla jedinkrát v životě? Jak je možné, že hlavní hrdinka kdysi dělala v "bordelu" a my se to dozvídáme oklikou a vůbec to sem nepasuje? A co se stalo s nevlastním otcem? Co má znamenat linie s "duchem"? A tak bych mohl pokračovat dál. Dramaturgie tu zkrátka nefunguje a nezakryje to ani talent Matěje Chlupáčka, který dovede scénu dobře postavit, nasnímat, sestříhat a dodat jakous takous atmosféru, jenže to prázdno tu je prostě dál. O samoúčelných a zbytečně násilných sexuálních scénách raději pomlčím. Jediné, co stojí za zmínku, jsou herci, kteří sice nemají co hrát (s výjimkou fantastického Malého, který slizouny umí), přesto ždímají z ničeho maximum. Ať už mluvíme o Tereze Vítů, Marianu Rodenovi nebo Kryštofu Hádkovi - všichni jsou velmi dobří a dělají, co to jde. Od slabého hodnocení to ale nezachrání ani oni. 30% ()

milan0301 odpad!

Radši 72 minut poslouchání Alza reklamy a PatCrycheera - Praha žije.... než znova tohle. Scénář působil, jako kdyby byl napsán, skartován, následně prasatům jako potrava předhozen, jejichž hov*na pak někdo vylisoval do formátu A4.. Co je horší, že někomu tahle podoba přišla super a ještě to zrežíroval. Nechápu, že takovejhle "snímek" neni šedivej. V ceně vstupenky na tenhle film by měl bejt nějakej pobyt v lázních, aby tvůrce tohohle paskvilu nezažalovali za ujmu na zdraví. ()

vegetol.mp

Dlouhé šroubovité dialogy, které nikam nevedou a vizuálně průměrná stránka. O motivaci postav darmo mluvit, protože žádná není. Celé to připomíná takovou horší epizodu Soukromých pastí. Nelineární způsob vyprávění, který si tu mnozí pochvalují, není obávám se záměr, ale nutnost. Troufám si tvrdit, že poté co byl film natočen a sestříhán, zhrozili se sami tvůrci, jakou banalitu spáchali a rozhodli se to zpětně nějak napravit. Dle mého neúspěšně. ()

sofiapetra

Nepovedené, zbytečné. Nedalo se tam věřit ani jediné scéně. Nevystupovali tam lidé, ale figurky vycucané z prstu. Ale oni jsou chlapci ještě mladí a patrně si myslí, že jedině tzv.TABU témata stojí za pozornost. Ale filmů z bordelu i o incestu už byly natočeny stovky a mnohem lepších. ()

Kosmik

Velmi silné a vážné téma sexuálního zneužívání dětí rodiči a následky, které to nese. Avšak vlastní zpracování je slabé a neucelené. Příběh záhadně skáče v ději. Filmová zkratka vůbec neexistuje. ()

Martin741

Presne ako napisal mchnk, ktoreho komentare rad citam. Skoda len, ze nekomentuje poliziotteschi -tam som Ramzeszial odkazany na Karlosa80, a ten tu ma ... no, povedzme ze zlu povest. Mierne napisane. Tak par slov k filmu : prvoplanove je to, rezisersky neskutocne amaterske a dialogy vyfucali do prazdna. Fakt, 5 -10 minut po dopozerani som nevedel, o com to bolo a nezapamatal spom si ani jednu scenu. A jaxom napisal : vsetko podstatne zhrnul mchnk, nejdem to tu kopirovat ani znovu sa k tomu vynadrit : 30 % ()

honajz2

Tak prvních 25 minut vůbec nebylo špatných. Solidní náběh na psychologické drama s prvkem thrilleru, docela dobře představené postavy, pokus o vytvoření psychoatmosféry, silné téma (dcera znásilňovaná otcem) scénář funguje přesně jak má - jen ty herecké výkony jsou děsné. Doufal jsem, že se to udrží ve stejném duchu a i kdyby se jednalo o zápletku vhodnou pro krátký film nataženou na celovečerák, i tak by se jednalo o poměrně příjemný objev v české kinematografii. Jenže po odchodu Rodena to otočí o 180° a já absolutně nechápal, "vo co go". Hlavně jsem naprosto přestal chápat jednání a psychologii Jolany. Ona zdrhne z rodiny, začne dělat prostitutku (proč?), chvíli jí sex strašně vadí a tuhle práci dělat nechce a pak se chvíli chová jako nymfomanka (třeba když vyjede na Hádka, který ji jde zachránit). Mě hrozně mrzí, že to nezůstalo u té rodiny - holka znásilňovaná svým otcem, bojí se cokoli říct, otec úchyl a její matce je úplně jedno, že to dělá s její dcerou, hlavně aby měla manžela a "šťastnou" rodinu za každou cenu, jinak by upadla do silných depresí. Kruci, to je materiál! A to myslím upřímně, protože nejeden režisér by z toho dokázal udělat skvělý film. Tady to ale bohužel ani ne v půlce filmu spadlo někam do bordelu, kde se všichni chovají úplně nelogicky a hloupě. Navíc ty herecké výkony tu jsou ještě horší a každý další pokus o drsnější scénu vyzní totálně směšně. A ano, v té druhé polovině jsem měl chvílemi pocit, že si režisér chce natočit své erotické fantazie, protože těch sexuálních scén bylo zbytečně moc. Je to škoda, začátek byl skutečně povedený, ale co přišlo pak to všechno zabilo. 2* ()

M.i.k.e

jestli bylo cílem režiséra si ve svých (v té době) osmnácti letech natočit co nejvíc sexuálních scén, pak by možná udělal lépe kdyby se vrhl na porno a ne na klasický film.Bez doteku má sice snahu být nepříjemným psychologickým dramatem, ale ve výsledku je nepříjemný jen tím že nedává moc smysl a celé ty jakože dramata působí samoúčelně.Přitom herecké obsazení je na režijní prvotinu víc než slušné a technická stránka může směle konkurovat i zkušenějším tvůrcům...20% ()