Naprosté propojení literární fikce a filmového příběhu tady opravdu funguje. Příběh je plný záhad a tajemna a napomáhají mu i roztomile roztržitý Ladislav Pešek a typově přesný Otomar Korbelář.(20.3.2003)

Komedie, jejiz scenarista cetl asi hodne spionazni romany, protoze se do pribehu az moc zapletl - proste prakalkulovane.(25.7.2002)

Takovej Muž z Acapulca říznutej Fantomasem, ale v českých poměrech a ve 40. letech.(14.3.2010)

Věčně zelená situační komedie, nebo spíše parodie, vysmívající se falešnému světu hrdinů levných dobrodružných románků. Vyniká především brýlatý Ladislav Pešek v hl. roli spisovatele Kryšpína. Detektiv Jaroslav Marvan v dlouhém koženém kabátu, mě zde svou vizáží spíše připomínal gestapáckého vyšetřovatele, ale to je věc názoru. Adina Mandlová zde byla nicméně velmi okouzlující. Scéna fiktivní rvačky v hospodě byla vskutku originálně pojata. Zpívající R. A. Dvorský ve svém nepřekonatelném podání zazpíval Fialův a Grussův šlágr "Sám já chodívám rád", který teprve navodil tu správnou atmosféru. Skvělý film, pěkná hudba, dobře sehrané herecké party, ale hlavně ta úžasná noir atmosféra od samého začátku až po svůj konec.(20.10.2007)

Ne nadarmo tuto výraznou parodizační veselohru podrobil své režii právě Martin Frič. Z banality se tak stala pozoruhodná kreace, pohybující se až na hranicích funkční parodie. V době premiéry filmu - v době stále probíhající první heydrichiády - v tísni, nejistotě, strachu a nesmělé naději (boj o Moskvu a zřetelné známky prvního výrazného drhnutí německého válečného stroje na pozemní frontě) - to bylo pohlazení na duši a povzbuzení do všedního dne, jehož černotu si dnes nejsme s to představit.(15.5.2011)

Na svou dobu velmi slušný nadprůměrný komediální snímek, který paroduje klišé tehdejších šestákových detektivek. Jeden z těch protektorátních filmů, které fungují i v současnosti a představují milou vzpomínku na soudobé herecké hvězdy. Obsazení je opravdu excelentní a scénář funkční a vtipný. Celkový dojem: 70 %.(17.4.2009)

Unavená protektorátna komédia.(18.11.2014)

A potřetí.(13.8.2010)

Roztomilý "Lála Pešků" s Mistrem Korbelářem.. :-))(27.12.2010)

Překvapivě dobrý scénář, který staví tento film trochu do vyšší třídy se zajímavou pointou na konci a výbornými hereckými výkony. Díky skvělé atmosféře jsem se ani na chvilku nenudil a toho si cením.(20.2.2009)

Jestli si milá Novo myslíš, že když po všech těch průserech jednou spustíš film o tři minuty dřív, zakopu hned válečnou sekeru, tak to ani náhodou. Nevím, kdo to tam u vás řídí, ale podle všeho hodiny znáte jen z vyprávění. Ovšem, tentokrát mě nepotěšil ani můj oblíbenec Martin Frič. Jednak udělal z překrásného životního povolání ´dobrodruh´ špatnost a dvak mě nepobavil tak, jak jsem u něj navyknutý. Těžký to život režiséra...(27.7.2013)

Dobré herecké výkony Ladislava Peška a Otomara Korbeláře na jedné straně, prazvláštní scénář a zmatený pokus o vytvoření jistého žánru na straně druhé. Martin Frič natočil tuto komedií v těžkých časech druhé světové války a nemůžu se zbavit dojmu, že je to mírně vidět. Taky se občas zdá, že látku plně nepochopil, protože až příliš osciloval mezi hravou parodií a vážně branou krimi. Za tyhle neduhy pochopitelně může i scénář, každopádně nezvyklé, bylo by zajímavé vidět tuhle látku v rukou Hollywoodu. Nebo radši ne....(29.10.2005)

Klasika, která skvěle funguje i po sedmdesáti letech. Výborný Pešek a ještě lepší Korbelář vytvářejí skvělou dvojku, kterou jen lehce koření svou přítomností Adina Mandlová, výtečné balancující mezi polohou vážnou a ztřeštěnou. Takový, ztřeštěný i vážný, je ostatně i scénář příběhu, který se s každou scénou zamotává a přesto zůstává po celou dobu přehledný a svěží. Nenáročné, odpočinkové, lehounké, přesně tak, aby se člověk uvolnil a spravil si náladu. A jako bonus další s nesmrtelných šlágrů Sám já chodívám rád, v dokonalé interpretaci R. A. Dvorského.(3.8.2013)

Zábavná krimikomedie o smutném konci jednoho hrdiny šestákových románů má scénář, který začíná poměrně přehledně a postupně se kombinuje a kombinuje až do okamžiku velkého finálního zvratu, kdy už nedává smysl zhola nic. Nejsem si tak úplně jistý, zda to byl tvůrčí záměr, ale přesto film hodnotím vysoko. Skvělá zábava!(14.2.2009)

V roce 1941 byla válka v plném proudu. K nacistům však začaly doléhat první frontové neúspěchy, odrážející se i na životě občanů Protektorátu. Pod slupkou zdánlivě poklidného života panovala úzkost a strach z poprav a zatýkání. Válka pak měla dopad i na tuzemský filmový průmysl. Barrandovské, radlické a hostivařské ateliéry se staly majetkem německého Pragfilmu a výroba českých celovečerních snímků rapidně klesala v duchu jednoho z klíčových nařízení ministra propagandy Goebbelse. Tehdy přišel režisér Martin Frič s dalším zajímavým projektem: detektivní parodií. Podle námětu Vladimíra Tůmy napsali scénáristé Steklý s Grussem svižný komediální příběh, ve kterém se naivní a překvapený spisovatel laciných detektivních románů Kryšpín přesvědčí o nesmyslnosti svých historek s neomylnými a nesmrtelnými hrdiny. Elegantní lupič Fred Flok se stává jeho průvodcem podsvětí a během filmu vystřídá několik masek, aby literátovi ukázal, jak snadné je změnit identitu a ovlivnit tak jednání druhých. Kryšpín poznává, jak velký je rozdíl mezi snem a skutečností, mezi představou a zločinem. Frič si ke spolupráci opět přizval ty nejlepší herecké osobnosti. V titulní roli se objevil Otomar Korbelář, jehož tvůrčí činnost tehdy dosahovala svého vrcholu. Byl vzácným typem herce, který dokáže zaujmout v dramatické i komediální poloze. Jednu z mála skutečně velkých příležitostí získal Ladislav Pešek, který si sice nemohl stěžovat na nezájem filmařů, přesto jeho umění vyniklo více na divadelních prknech. Adina Mandlová se tu překvapivě objevila v ryze doplňkové roli, přesto je její Helena z úplně jiného soudku filmových krasavic, jaké v oněch letech představovala. A Marvanův policejní komisař předestírá hercovu pestrou galerii mužů zákona z poválečného období a zároveň jako by z oka vypadl elitním členům londýnského Scontland Yardu. Zaslouženou popularitu si snímek zachoval i díky melodii Emana Fialy Sám já chodívám rád v interpretaci R. A. Dvorského a skupiny Lišáci. Na tehdejší omezené možnosti se jedná o vskutku vtipný a inteligentní titul, který zatím nenápadně otevřel českým tvůrcům cestu k filmové parodii.(28.12.2008)

Debilita závěru shazuje vrtkavou komediální konstrukci ještě níž. Mac Frič rezignuje, Korbelář je frajer.(31.12.2010)

Spíše bych řekla těžký život spisovatele Kryšpína než dobrodruha, ale na druhou stranu by spisovatel měl mít dobrodružnou duši, když dokáže svou postavu uvrhnout do nebezpečí. Kryšpín píše romány s lupičem gentlemanem, Fredem Flockem. Jednoho krásného dne navštíví Kryšpína noblesní a elegantní muž . Ten o sobě tvrdí, že je Fred Flock. Spisovatel se tak zaplete do světa zločinu. Zažije na vlastní kůži to, o čem tak vášnivě psal. Rozehraje se kolotoč pronásledování, únosů, rvaček a záměn kriminálních živlů. Všechno skončí tím, že spisovatel po Fredovi vystřelí. Všechno není takové jak se může zdát. Ladislav Pešek předvedl výborný herecký výkon. Jeho spisovatel je moc zajímavá figurka a co je potom schopen udělat. Těžký život dobrodruha je prostě hodně povedená parodie na kriminální filmy, která má spád. Líbil se mi spisovatelův byt, který byl pěkně udělaný a takový členitý. Zkrátka a dobře, jsem si film užila.(1.10.2009)

Jinak pěkný film, kazí nepříliš vydařená pointa na konci a nemastný-neslaný románek hlavní postavy. Ale vydařené kulisy a hudba s galantním "zlodějem" film drží.60%(31.10.2009)

Hodně nenáročné a přitom docela zábavné, takže může být divák buď spokojen anebo udělat cvak a dát si něco jiného.(7.3.2009)

Moc příjemná komedie, se skvělými herci a se skvělým scénářem. Jenom mě trochu mrzel ten konec.(28.6.2010)

<< předchozí 1 2 3