Nymfomanka, část I.

• Dánsko Nymph()maniac (více)

Otevřená studie ženské sexuality, prostřednictvím hlavní postavy. Hlavní hrdinku Joe najde zmlácenou v parku, starší muž jménem Seligman. Nymfomanka Joe odhaluje samotářskému intelektuálovi tajemství svého pokrouceného životního osudu, plného sexuálních prožitků. Vyprávění Joe je rozděleno do osmi kapitol, ve kterých se postupně dostáváme od jejího mládí a dospívání až k dospělosti. (Aerofilms)

hansel97

Achjo, od tohohle filmu jsem fakt čekal něco víc. Ze začátku se mi to opravdu líbila, první část zpovědi Joeiných hříchů jako byl vlak a jejich klub, ale pak to šlo strašně rychle z kopce. Ještě nebyla špatná scéna s "ex" jejího přítele, i když dost dost dost utažené za vlasy, ale bral jsem to, jenže úmrtí jejího otce byla nuda a takové o ničem a celkově se mi úplně nelíbí, jak je film vyprávěn. Nevadí mi, že jde o vyprávění pomocí flashbacků, ale panebože aspoň těm flashbackům dejte pořádek a neházejte je naprosto náhodně. Vizuálně dobrý, erotický scény ušly, herci super, ale příběh dojebali. Film na sebe přitáhl pozornost jen tím, že měl být vážně hodně erotický, ale ušlo to, fajn. Sice hodnotím dost podobně jako Fifty Shades, ale tohle má oproti tomu aspoň hloubku, i když samozřejmě jiný žánr. ()

eraserhead666

"Kunda je hodně silné slovo." "Tak jí říkejme Pandořina skříňka." "Ne, kunda je lepší." Začít film minutou tmy, to může fakt jen Trier. Příběhový, herecký (Gainsbourg je klasika, kvůli ní jsem do toho filmu šel, Thurman mě takřka rozsekala a Martin jednoduše uhranula, Skarsgard je prostě švédský Roden), osobnostní, charakterní, významový, kameramanský koncert. Kdybych to měl říct stylově, pro mě jeden velký orgasmus. Trier mě asi zklamat nedokáže. ()

Exkvizitor

Pro mě nejslabší Trier za poslední léta. Někdejší silné antikristovské téma je totálně rozmělněné do série pseudointelektuálně exhibicionistických banalit - které skoro vůbec nefungují, v jednotlivosti ani v celku. Psychologie postav je zúžená na plakátovité teze, které působí nevěrohodně a vykonstruovaně, a s nimi i vztahy mezi těmito postavami a vlastně celý příběh. Bohužel i potenciálně zajímavé nápady jako metafora o rybaření jako věrném předobrazu lovu mužů jsou do celku filmu začleněny neorganicky, neřkuli násilně, takže vyznějí jako pouhý kalkul. Kontrast v režisérově tvorbě mezi někdejší originální sofistikovaností kousků jako Evropa nebo Království na jedné straně a tímto výtvorem je bohužel značný. P.S. Chápu, že Trier se od začátku snaží dělat své filmy pro co nejširší mezinárodní publikum, nicméně fakt, že se Nymfomanka odehrává jakoby mimo jakýkoliv reálný čas a prostor, bohužel, zdá se mi, přispívá v tomto případě (v kombinaci s výše naznačenou plochou psychologií postav) k celkovému pocitu nevěrohodné umělosti tohoto díla. ()

MáŠa

Pro mě lepsí než třeba Antikrist, ale jinak takový zbytečný. Není to ani vrchol provokace, ani vrchol erotična, neděje se tam nic nezapomenutelného, ... ()

prome

Po všem, co jsem o tomto filmu slyšel, jsem se těšil, že se na plátně odehraje parádní psychologické drama, že film zobrazí duši nymfomanky, vtáhne a nepustí. Čekal jsem něco na způsob Requiem fo a Dream a ono nic. Film nudí, nepřekvapuje a nešokuje. A jak už napsal Enšpígl, také jsem měl na začátku chuť odejít. ()

MonaSax

Komedie, žádné porno, ale tohle jsem zjistila ještě před filmem, protože lidi neumí držet jazyk za zuby. Už to nemám tolik v sobě, píšu tento komentář a film jsem viděla před týdnem v Areu. Co si tedy pamatuji, určitě mě tenhle film dostal, hlavně tedy tím jak byl podán, Nymfomanka vypráví a přítel/zachránce poslouchá a má k tomu přípomínky, které jsou i nejsou úplně mimo. Musím se přiznat, že Umu Thurman jsem trochu nepobrala, prý nejlepší herecký výkon, já se spíš v tu chvíli cítila na straně Nymfomanky a jejího jedna z nekonečna milenců, zvláštní. Když máte takovou závislost, je to opravdu velice osamělý život, v jistých věcech jsem měla pro Nymfomanku velké pochopení a vlastně mi jí bylo i líto a to dost. Co mi vadilo?, že když hl. hrdinka dospěje, tak nemá stejnou barvu očí? To ani ne, to je detail, i když takový hezký, já nemám první části asi, co vytknout. ()

Morholt

Tak tohle mě zklamalo. Von Trier je asi jediný "divný" režisér, na kterém si ulítávám, ale tady jakoby nebylo nic, co dělá von Triera von Trierem, pokud nepočítám všudypřítomný mindrák z žen. Co mi chybělo zejména, byly pro něj charakteristické podmanivé obrazy. Formát, kdy žena vypráví staršímu muži příběh svého pokřiveného života, mi celkem vyhovoval, ale vadila mi monotónnost. Nevadil mi všudypřítomný sex, ostatně je to o nymfomance, takže se počítá s tím, že chtíč tu bude mít hlavní roli. Nicméně mi připadalo, že se Nymfomanka točí pořád dokolečka. Občas sice vystřelí ven jako třeba v případě vynikající scénky s Umou Thurman coby podvedenou manželkou, ale pak se zase vrátí na místo a rotuje v uzavřeném kruhu. A že by to bylo šokující, to se také říct nedá. Proč by mělo? Kvůli dvoum pornoscénám? Ono ještě dneska někoho šokuje porno? Jediným zcela jasným pozitivem je, že von Trier objevil pro film Stacy Martin. Na druhý díl se podívám už jen proto, abych věděl, jak to celé dopadne, ale prozatím je to z mého pohledu jeden z nejslabších Dánových filmů. 50% ()

Lucasion

Studie ženské sexuality? To si vsaď! Jedná se o můj první film od tohoto režiséra. Pro neznalce jako já, mě samozřejmě zaujalo otevřené erotické téma. Obsazené skvělými herci. (Upřímně bych Umu Thurman nepoznal!) Viděl jsem por.... Chci říct režisérskou verzi. No, která upřímně v jistých momentech nemá do porna daleko. Joe (Charlotte Gainsbourg) je nalezena zmlácená a napůl v bezvědomí uprostřed uličky, kde jí najde rybář (Stellan Skarsgård). Co se jí přesně stalo je záhadou. Ani dvě a půl hodiny nestačili na to, aby mi to režisér osvětlil. Tak snad v dalším díle? Rybář vezme Joe domů a udělá jí čaj. Ona mu na oplátku začne vyprávět svůj příběh. Pět kapitol plných sexu, trápení, deprese a lásky. Abych ale řekl pravdu, tak první díl Nymfomanky není depresivní. Ano, je to smutná zpověď ženy, která si razila život mnoha milenci, ale příběh mi nepřišel příliš násilný nebo depresivní. Naopak musím říct, že mi první část příjemně rychle utekla a skončila otevřeným koncem. I když má film (velice) otevřené scény, tak přesto je vyprávění citlivé a plné emocí. Nevím tedy jak cenzurovaná kino verze, ale tenhle DC obsahuje přes plejádu penisů, ženských prsou i felaci a soulože. Nezbývá než pochválit burácivé Rammsteiny na začátku i na konci a skladbu od Bacha si už asi navždy budu spojovat s filmem Nymfomanka. PS: Proč mám pocit, že tu největší depresi a zvrácenost si režisér nechal až do druhé části? [Director's cut] (70 %) ()

Katullka

Ve chvíli, kdy uvidím dvojku, tak věřím, že to dám na pětku. Aneb koukáme na něj, jako na Bergmana/Tarkovskiho/Godarda ve vrcholné formě. Amen. ()

Khalesi

Musím priznať, že moje pocity sú zmiešané. Zase za to môžu vysoké očakávania, ktoré boli naplnené len skoro...a zostalo po nich prázdne miestečko, preto tie 4* a nie plný počet. Veľmi sa mi páčila hudba, do konca aj Ramstein, ktorý nie je môj favorit, mi tam veľmi sadol. Rada som videla Umu zase v netradičnej roli. Ostatné hviezdy ma minuli účinkom, teda okrem hlavnej predstaviteľky z ktorej sála určitá forma dekadencie zmiešanej s krehkou ženskosťou. Nie, nebudem sa rozpisovať o deji, alebo vás otravovať podrobnosťami. Napíšem už len to, že sa viac teším na druhú časť, určite si ju nenechám ujsť. ()

ScarPoul

Triera som si ceníl vždy kvôli jednej veci. A to že sa nebojí ísť tam, kde by sa ktokoľvek iný neodvážil. Nehovorím teraz o otvorenosti diela. Ale o tom ako zobrazuje dušu jednotlivca v celej tej mašinérií depresie a nevyužitých životných šancí. Jeho Tanečnica v tme bola o zničení nevinnosti. Jeho Dogville rozprávalo o tom, že zlo je v každom z nás a stačí len drobný podnet aby sa dostalo na povrch. Antikrist a Melanchólia ako prvá dva filmy z tejto trilógií zase ukazujú na smrť duše a nádeje. A Nymfomanka je tak trocha o hľadaní lásky a o jej neschopnosti si ju udržať. Kvantum hviezd podávajúcich veľmi decentné a uveriteľné výkony pod taktovkou jedného z najlepších európskych režisérov. Keď si uvedomím, že Treir sa snažil spraviť paralelu, príbeh v príbehu, poukázať že jedno súvisí s druhým a že náhoda sa do života dostane vždy a za každých okolností, tak mi vyjde podarený filmový experiment o sexualite a túžbe. Jasné, že to nebolo na plný počet. Tu sa totiž katarzia nemala kedy dostaviť. Ale príbeh krásne definoval postavy, situáciu aj to, kam sa bude film uberať. A ja sa na to úprimne teším. ()

rawen

Hravější, lehčí a plynulejší první část představuje všechno, pro co Triera miluju - kapitoly, vypravěči, rozmanité příběhy včetně jejich pitvání z různých stran - a především svoboda vyprávění - Trier se nebojí odskočit si kamkoliv ho napadne, klidně si tam ustele, porochní se a o minutu později je zase úplně někde jinde. Námět je dráždivý, ale ne šokující, divák si na vyšší míru explicity zvykne po pár minutách a pak se - baví, překvapivě :) Umě Thurman hubana za skvělou hysterickou miniroli, Trierovi za koule a všem ostatním za dobrou práci. 9/10 ()

Conner.s

Musím říct, že po shlédnutí nezkrácené verze jsem to docenil. Vůbec nechápu, že to nešlo do kin v plný palbě, bere to tomu strašně moc a je to opravdu pak o něco horší film. 75% ("kino" verze - 60%) ()

BigDeal

Isteže. Hodnotiť to objektívne, dal by som Nymfomanke aj 4, možno 5 hviezd a tlieskal ako krásnej režisérskej práci, tak neveselému pochopeniu a vysvetleniu ľudskej sexuality v jej pravom svetle. Lenže to by som za sebou nemohol mať 24 ročnú minulosť, nejaké tie skúsenosti, komplexy, rany a kadejaké príjemné, či nepríjemné spomienky, ktoré mi bránia hodnotiť ju ako čerstvo vyklonovaný nedotknutý človek. Nakoľko však oplývam celou hore spomínanou ťarchou, môžem na film povedať len dve veci: Prvá - vyzerá to tak, že mi nie vždy sadne cynizmus a druhá - ak by som videl obe časti naraz, pravdepodobne by som si ešte v ten večer odfikol vlastné ústrojenstvo a do konca života v samote popíjal čaj a čítal knižky. ()

Johny_fork

Jedna z nejupřímnějších sexuálních zpovědí, jakou jsem na filmovém plátně viděl. Trier servíruje explicitní scény s naprostou přirozeností, jakoby se vysmíval prudérní společnosti a říkal něco ve smyslu, dámy a pánové, tohle je sex, nevím, co vás na něm tak pobuřuje, jsme lidi a lidi šoustají. Když už na to divák přistoupí, tak mu režisér ukáže dvacet penisů v řadě, aby připomněl, kdo tu určuje pravidla. Oceňuji formu vyprávění. Průvodní dialog a metafora nymfomanie a rybaření je tak ujetá, až baví. Hodně se mi líbil humor, který provází celý snímek, za vrchol v tomto ohledu lze považovat scénu s Umou Thurman. ()

Mulosz odpad!

Tak abych trošku vstoupil do těch oslavných komentářů, vycházejících zejména z toho, že jde o Triera, o kterém se nesmí mluvit špatně. Už od Antikrista je mi z jeho marketingu, za kterou schovává svou tvůrčí krizi a úpornou snahu dodržet pověst kontroverzního autora, celkem dost divně. Vrcholem je toto prázdné dílo (a to teprve jen první část), ve kterém nelze nalézt při největší snaze opravdu nic, za co by bylo možno si tento film vážit. Osobně jsem zvědav, zda vůbec existuje ona hardcore verze, ke které se Trier hlásí a od distribuční verze se distancuje. Připomíná mi to jeho prohlášení a k autorově spokojenosti uměle vyvolaný skandál u předchozího filmu v Cannes. A pokud přece jen ta hardcore verze existuje, velmi by mě zajímalo, zda ony explicitní záběry někam tu prázdnotu a samoúčelnost posouvají. To, že film je o sexu a nymfomanii, je pro jeho vnímání a dojem z něho stejně výmluvné, jako kdyby pojednával o čemkoliv jiném. Celou projekci jsem se modlil, ať přijde epidemie kozí chřipky a tuto tryznu ukončí. Ukončil ji až Rammstein, ať mi ještě někdo někdy řekne, že jde o zbytečnou kapelu. Kéž by na druhý díl nikdo nepřišel. ()

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)

PF 2014

PF 2014