Nymfomanka, část I.

• Dánsko Nymph()maniac (více)

Otevřená studie ženské sexuality, prostřednictvím hlavní postavy. Hlavní hrdinku Joe najde zmlácenou v parku, starší muž jménem Seligman. Nymfomanka Joe odhaluje samotářskému intelektuálovi tajemství svého pokrouceného životního osudu, plného sexuálních prožitků. Vyprávění Joe je rozděleno do osmi kapitol, ve kterých se postupně dostáváme od jejího mládí a dospívání až k dospělosti. (Aerofilms)

misterz

Veľká kopa kecov, ktoré sa snažia tváriť hrozne múdro. Úvod bol naozaj hrozný. "Už ako dvojročná som objavila svoju kikinu...". Pripomenulo mi to obvyklú ďakovnú reč laureátov Nobelovej ceny: "Už ako dvojročný som vedel, že Zem obieha okolo Slnka..." Ženská príde ku chlapíkovi do bytu a začne mu rozprávať o svojej večne hladnej kikine. Naozaj "intelektuálne" dielo hodné pána Triera. Ďalej film ani nemá cenu komentovať. Len hŕba táranín, ktorá sa strieda s milostnými dobrodružstvami jednej ženy. Vlastne to dosť pripomína remake Jozefíny Mutzenbacher (1978), podotýkam dosť nepodarený. Nebolo to ani tak dejovo zaujímavé a ani tam nebolo toľko sexu. Jediné čo stojí za zmienku a trocha vyniká je hodina botaniky, náuka o rybolove a vysvetlenie používania mušiek na rybárčenie a jedna jediná podarená humorná scénka s Umou Thurman. Pán Trier asi zase niekam hlavou narazil a ešte to stále nerozchodil. 35/100 ()

Vančura

Netradiční komedie pro hipstery, jejíž hlavní hrdinka vypadá jako starší verze Christiane ze známého filmu My děti ze stanice Zoo. O šukání zde jde spíše až v druhé řadě, mnohem spíše si prostě Trier zase jede v tom, co ho baví, a chodí na to lidi, který to baví též - takhle simple to je. Soudě dle dnešní premiérové projekce v totálně natřískaném Aeru takových lidí není málo, ale osobně se k nim moc nepočítám. ()

Adam Bernau

Vyjdu-li z axiómu, že podpětihvězdičkový Trierův film je nerealizovatelný, je Nymfomanička vol. I, přestože mi dává slabší divácký zážitek než všech pět dosud viděných, epochálním dílem: Už od první minuty (pravda, i vlivem nezrušitelné před-pojatosti) se mi zdá, že zde Lars Veliký dává zcela otevřeně najevo to, co třeba v Melancholii bylo ještě možno nevidět, popřít nebo aspoň odsunout do pozadí, čemu tady však nelze uniknout, a co se dá shrnout úsměškem „diváku, koukej, jak s tebou vyjebávám – a jak s tebou vždycky vyjebu“. Trier chce, abych se jakýmkoli pochopením, přijetím či nepřijetím jeho filmu blamoval. Ukazuje, že není možnost rozhodnout, zda sleduji umělecky rafinované dílo nebo kýčovitý slepenec, zda jeho účelem je výpověď nebo výdělek (přičemž není žádná korelace mezi první a třetí, resp. druhou a čtvrtou variantou), zda mám právo prostě přijímat to hezké a primárně prodivácké (ať už erotickou nebo komickou složku, vztah s otcem, komunikaci Joe se Seligmanem nebo třeba hned úvodní úchvatný labyrint zdí, myšlenky jako "revolta proti lásce" aj.), nebo mám v tom všem odkrývat kontroverzní parodičnost, nebo onu parodičnost odhalovat jako účelovou plytkost, nebo… Mimořádně kvalitní film nebo kýčovitá sračka? „Hádej“, směje se Trier. Klopotná snaha zakrýt letitou tvůrčí krizi, jak tady někdfo píše? I kdyby, tohle vám k vypořádání se s Trierovou Nymfomaničkou prostě nepomůže. To ale není všechno, on ten účelový reklamní humbuk totiž není jen širší součásti díla (spolu s dílotvorným záměrem dostat do kina co nejvíc platících diváků) – i samotné tělo filmu s tímto humbukem očividně pracuje. I to úvodní nasrávací sdělení o cenzurované verzi se jeví jako součást hry – a opět si můžete vybrat, zda jde o hru tvůrčí nebo výdělečnou – já myslím, že obojí, koneckonců i ta manipulace za účelem vytřískat z toho co nejvíc, je součástí uměleckého záměru. Stručně k tématu: Tvrzení, že má jít o film o ženské sexualitě, je ještě větší marketingově tvůrčí fligna než vše ostatní (snad jen "cantus firmus" lze považovat za povrchní, ale pěkný příspěvek k tomuto tématu) a dokonce ani sexualita samotné Joe zde není něčím, co by se dalo konzistentně uchopit. Nymfomaniac Joe zde nefunguje jako sexuální subjekt, nýbrž jako aktivní sexuální objekt - a o kom se vypovídá, jsou muži, s nimiž se setkává. Joe jako subjek, jako osobnost, nese témata jiná: osamocenost, problematiku libovolného jedince jakožto latentně „asociálního“, problém viny a kulturu "viny". Všechno to ovšem Trier opracovává a kloubí způsobem hodným obdivu, byť způsobem lehkým, jakoby rozvíjením volných variací na titulní zadání. Samotný závěr „Nic necítím“ – tma, s ramsteinským nášupem a upoutávkami na vol. II, je ve všech ohledech tohoto komentáře naprosto epesní tečkou (vlastně pomlčkou). ()

k212

Pokud divák očekává 2 hodiny pohádkové pornografické akce a místo toho dostane analogické přednášky o muškaření, stromech a trojhlasých varhanních skladbách od Bacha prostřihaných příběhy jedné nešťastnice závislé na sexu, to se pak nedivím, že se cítí být poněkud podveden. Ale on ten šokující marketing je již od Antikrista von Trierovou mocnou zbrání na nevědoucího diváka. Že se to často přetaví v nepochopení či čirou nenávist, protože divák nedokáže přistoupit na černo-humornou až sarkastickou a notně povýšenou intelektuální šarádu, je nadmíru jasné. A tak na plátně opět řádně ždímá nástroje své manipulace s divákem - rozuměj herečky a herce ve své naturálnější podobě. Akorát tentokrát hraje vcelku vyrovnanou snad až citlivější hru, ve které chybí výraznější segment cynismu a šovinismu. Byť mě to vypůjčování mainstreamových hereckých tváří začíná připadat jako nový punc originality á-la von Trier, začíná se mě to zajídat a uměla bych si tuto pitvu nymfomanie představit jen s herci dvorními, stejně jsem mu na to zase zabrala. Asi pořádně zacukal třpytkou! ()

dr.horrible

" Byť hlúpy, znamená byť šťastný.. " - Najväčšia pravda ku ktorej som sa v živote dopracoval. - Lars má dobrú náladu a to je fajn, spracovanie so bohemian a perfektná Stacy Martin. Mea vulva, mea maxima vulva. ()

Legas

Těžko se hodnotí film, u kterého zatím nevíte, co ze slibně se vyvíjejícího vyprávění nakonec vyplyne. Nicméně formálně mě film velmi zaujal a ten závěrečný cliffhanger se mi moc líbil a nálakal mě na druhou část. ()

Webb

Na začátku projekce při úvodních titulkách mě zamrzel fakt, že se jedná o cenzurovanou verzi, kterou Lars schválil ale nepodpořil. Nymph()maniac je film, který je uzpůsobený širšímu okruhu diváků, a to je právě jeho největší slabina. Narativ je překvapivě velice dobře čitelný, v tomto ohledu má divák velice málo prostoru stát se "spoluautorem" děje. Nejinak je tomu u filmových postupů, i ony jsou přizpůsobeny k co největší srozumitelnosti. Film je ale velice kvalitní a herci hrají opravdu špičkově, jak už je u filmů Lars von Triera zvykem. ()

Anderton

Trier nie je Tarantino a jeho producent nie je nožnicovoruký Weinstein, napriek tomu tu máme ďalší pokus o oblbnutie diváka a ždímanie prachov za niečo, čo sa tvári ako dva filmy, ale v skutočnosti je to samozrejme iba jeden. Či si Trier robí takto srandu z fungovania biznisu, je mi úplne jedno, nijak zvlášť vtipné mi to ale nepripadá. Ani zďaleka nie tak, ako samotný film. Myslím tým štyri hodiny, nie iba ich prvú, násilne odstrihnutú polovicu. Našťastie som film videl v celku, takže nemusím sa rozčuľovať nad tým, o čom tu doteraz píšem (a rozčulujem sa). Iba tak sa totiž dá do diela plne ponoriť a diskutovať o ňom. O to sa pokúsim po tomto bezvýznamnom intru pri komentári k druhej časti. ()

Frajer42

Kudy jsem chodíval, tam visely vyzývavé plakáty, takže jsem samozřejmě vtíravé mediální kampani nemohl odolat a byl jsem nucen si doplnit mezery ve vzdělání i v této oblasti. Pán Bůh na nebíčku zaplať, že touto poruchou netrpím. Musí být nepředstavitelně otravné trávit tolik času, skoro by se až chtělo napsat, tak zbytečnou činností. Údajně se mělo jednat o děsně složitý film. Nesouhlasím! Kdo má touho vidět film, který nepochopí, tomu dokonale poslouží, prakticky kterýkoli snímek od Lynche, protože tenhle pán ani vlastně nic říct nikdy nechtěl. My trénovaní rozumíme ve snímku všem a tím více mohu dát průchod obrovskému zklamání. Veškeré erotické scénky trvají průměrně asi 2,5 s, takže rozhodně nejsou častějším zpestřením, než v kterémkoli jiném Hollywoodském trháku současnosti. Jediné, čím se po zhlédnutí cítím obohacen je tohle spojení symbolů "()". Poprvé v životě jsem si uvědomil, že v tom vlastně lze vidět i něco jiného, než jen kulaté závorky. Věřím, že zdejší psychopatičtí pseudofilosofové si u filmu vesele proženou oháňku, ale pro zdravé diváky film zřejmě není. Na své si samozřejmě s největší pravděpodobností přijdou i rybáři, protože tolik přirovnání mezi hypersexualitou a rybařením, jsem za svůj život ještě neslyšel. Až by člověk skoro uvěřil, že se jedná o jednu a tutéž činnost. Pěkná byla krátká scénka (kapitola) s Uma Thurman, ale jinak ve stopáži silně převládala spíše nuda. Člověk ve filmu nevidí, co by už dříve neviděl a neslyší, co by už dříve neslyšel, takže se svým způsobem jedná o docela zbytečný film. Pohádka o tom, jak si jedna dívka všimla, že má vulvu a že má mimo čůraní ještě nějaké vedlejší využití. Na pokračování určitě kouknu, ten úlet s negrama v ukázce vypadal zajímavě. Lepší hvězdička. ()

Dzeyna

Pro mě docela zklamání. Čekala jsem to o hodně lepší a peprnější. Hlavní hrdinka je sice zajímavá a svým způsobem i sexy, ale to je asi tak všechno. Příběh je vyprávěn a natočen hodně špatně. Zvláště ta část se starým pánem a nymfou v dospělosti je hrozná. Čistý průměr, rozhodně neprahnu vidět druhou část. ()

Kothy

První část se mi opravdu líbila. Ani jsem nečekal, že tam bude tolik fórů a vtipných scén. Hlavně ta s Umou Turman byla docela srandovní. Ještě se mi líbila ta jejich hra ve vlaku. Jinak je Lars von Trier opravdu šílenec. Divím se, jak do těch svých filmů získává takové hvězdy. Herecké obsazení je vážně kvalitní. Akorát to mohlo být kratší a nemuselo to být roztahané na dva filmy. Hodně se mi líbily přednášky Stellana Skarsgårda. Ať už o hudbě, historii, křesťanství, dezertových vidličkách nebo rybaření. Dozvěděl jsem se tam spoustu zajímavých věcí. Jinak tahle část je výrazně veselejší než ta druhá. Akorát ti Rammsteini mi tam moc nesedli. I Shia LaBeouf byl dobrý. "Kdyby se za sebe vyskládaly všechny obřezané předkožky na světě, vyšlo by to na cestu na Mars a zpátky." :D ()

leila22

Ak by túto tému poňal iný režisér a scenárista, vzniklo by z toho (pochopiteľne) niečo úplne iné. Obávam sa však, že by ma to obohatilo iba minimálne a mala by som čudný pocit sledovania ľahšieho porna. Trier túto kontroverznú tému poňal opäť výborne, dokonca sviežo, humorne, zároveň umelecky a ako vždy s množstvom hlbších myšlienok. Verím, že pre divákov, ktorý si Nymfomanku pozreli v multiplexe s pukancami v rukách to bola náročná, možno príliš poburujúca téma a pri odhalených genitáliách si nezabudli poctivo zahíkať. Pre možno trošku náročnejších divákov alebo rovno aj Trierových priaznivcov bola Nymfomanka skôr odľahčením a príjemnou zábavou v porovnaní s jeho inými snímkami. Charlotte bola skvelým výberom, ale veľmi kvitujem aj presvedčivú Stacy Martin. ()

swamp

Režisérova ()nanie, dějství první - aneb Особенности национальной рыбалки. :D Ano, skutečně jsem se nejvíce bavil metaforami Stellana Skarsgårda směřovanými Charlotte Gainsbourg. ()

nash.

Setkání nymfomanky s asexuálem ve filmu režiséra, který s okázalou arogancí pádluje proti proudu a slibuje, že tentokrát to bude fakt naostro? Doufal jsem v názorově vyhraněnou provokaci, a předem litoval ty zklamané, kteří se těší na vzrušující prasárničky v podání velkých hvězd. Ovšem výsledek je nakonec víceméně zklamáním i pro mě. Je tu sice několik velmi silných momentů, několik výborně napsaných dialogů a několik syrových a nekompromisně předhozených situací, které nejspíš zalomcují klikou tajných komnat v srdci mnoha diváků, navíc zajímavě rozehraná názorová hra s řadou provokujících myšlenek, ale to vše tak trochu přebíjí zbytečný balast, ze kterého se nemohu zbavit dojmu, že Trier uvázl v pasti svého ega, které se snaží za každou cenu budovat vytvořenou image a utvrzovat o ní všechny okolo. Spíše než o dialog hlavních postav a příběh psychicky narušené ženy se tak staral o samoúčelné provokace, které občas až příliš natahoval, snad aby je nikdo nepřehlédl. Navíc mě štvalo neustálé a často neomalené vizuální dovysvětlování všech nahozených metafor a paralel. Zatím to balancuje na hraně mezi líbí a nelíbí. Uvidíme, kam se to s dvojkou překlopí. ()

Slarque

Lars von Trier je opravdu výborný režisér, takže dokáže vizuálně oživit i vyprávění zmlácené nymfomanky. Občas stačí malá drobnost (zacouvání s autem) a hned očekávaná pointa vypadá lépe. Stacy Martin je sexy, a nenapadlo by mne, že je to její první filmová role. Že není malých rolí dokazují Uma Thurman a Christian Slater (u druhého jmenovaného mě to vzhledem k jeho filmové kariéře posledních zhruba deseti let dost překvapilo). Jinak je těžké nějak rozumně hodnotit polovinu filmu, snad nebude ve druhé moc Fibonacciho posloupnosti (ta mi tu zatím přišla nejúchylnější)... ()

Willy Kufalt

Nepatřím k fanouškům dánského režiséra Larse von Triera, ačkoliv minimálně Tanec v temnotách a Prolomit vlny si hodně cením a celkově můžu říct, že mě jeho tvorba navzdory často rozporuplným dojmům z více filmů dost chytla. Můj opakovaný problém s panem režisérem spočívá, když zachází až příliš za hranici snesitelného a nedokáže korigovat své provokativní choutky. Nevadil by mi provokativní příběh, kdyby ho von Trier neměl chuť pravidelně navrch doplňovat explicitními scény s nejedním úchylným detailem. Film má skvělou atmosféru, je nepochybně zručně natočen, příběh hlavní postavy vzbuzuje neustálá očekávání, střídá vážnou notu s humorem a vtipnými nápady. Určitě jsem se pobavil během kapitoly z vlaku evokující Chytilové Sedmikrásky (až na ty zase obskurní detaily během akce v kupé 1. třídy), dostala mě pasáž s Umou Thurman a její tragikomickou příhodou s dětmi v bytě Joe, silné emoce se dostavily během scén Joe a jejím otcem v nemocnici. Jenže i tahle černobílá nemocniční kapitola s otcem má až přehnaně provokativní vyústění, které je podáno náhle a nepříliš uvěřitelně. Když se pak ke konci začne Trier společně s průvodní mužskou postavou vyžívat v přirovnání sexu k technice Bachovy hudby a následné šílené pseudoumělecké koláži, bylo mi jasné, že navzdory všemu zajímavému a kladnému ani tentokrát nevyjdu u novějšího Trierova filmu (stejně jako u Antikrista nebo Jack staví dům) nad 3 hvězdičky. Od pokračování jsem se ale odradit nenechal. [65%] ()

eLeR

Asi všetci vieme, čo taká nymfománia obnáša. Teoreticky. A ku tomu všetkému mala táto slečna niekedy potrebu ničiť životy okolo seba. A pritom ten jej nestál za nič. A smutné na tom je, že si to sama uvedomovala a priznala to. Ak nám chcel Lars pomôcť pochopiť zmýšľanie a správanie takých žien akou bola aj Joe, napríklad aj prostredníctvom pána Seligmana, ktorý to všetko nevidel až tak čierno, tak ja neviem-neviem ... načo to ... uvidím ešte, čo dvojka. Spracovanie naozaj zaujímavé, herci ma bavili, bohužiaľ niektoré jej drísty už menej. ()

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)

PF 2014

PF 2014