Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

Quen11

Woody Allen si po dlhšej dobe vyberá vážnejšiu tému, ktorá sa síce občas skrýva za humor, no vo svojom jadre je ťažká dráma. Postavy sú tu oveľa komplexnejšie a realistickejšie vykreslené. Cynizmus prevláda nad komikou. Celý film stojí na brilantnom hereckom výkone Cate Blanchett a výbornom Allenovom scenári. Ten jej ponúka ukázať svoje herecké schopnosti naplno a robí z Jasmíniných sĺz „One woman show“. Pretože postava Jasmíny je alfa a omega tohto filmu, ostatné postavy, ktoré sú dobre zahrané a obsadené, sú len dvojrozmerné figúrky ktoré prihrávajú hlavnej postave a uvádzajú ju do situácií v ktorej vynikne kríza jej charakteru. Woody Allen v tomto filme dokazuje, že vie natočiť aj vážnu drámu o ťažkých existencionálnych problémoch. ()

Mishqo

Tragikomický príbeh jednej naškrobenej, naivnej ale aj sebaistej a cieľavedomej žene. Cate a Sally boli jednoducho úžasné. A Cate si asi ide po Oscara. Woody zase potvrdil aj cit pre výber dokonalej hudby. 80-85% ()

Pump

Něco tak příšerného a zbytečného jsem již dlouho neviděl. Chápu, že jsou na světě lidé, pro které je změna životního stylu a k tomu přijmout, že život je pes, velkou zkouškou a někteří z nás ji prostě neprojdou. Ale vzhledem k tomu, že jsme každý jiný, dovedu to pochopit. Vydržel jsem ten zbytečný film od usvědčeného pedofila se zatnutými zuby, ale mám silné vnitřní přesvědčení, že tohle byl poslední film milovníka dětí Woodyho Allena.... ()

lucascus

One woman show Cate Blanchett (zaručeně nejlepší herečky pro 21.století), a jestli za tenhle skvost s perfektním scénářem nedostane Oscara, tak budeme svědky největšího omylu v dějinách filmu. Žeru ji celou, její gesta, její noblesu, její půvab, ale i její smysl pro tragédii, pro slzy i bolest. O to více se musím s filmem ztotožnit, protože jsem jednání hlavní postavy naprosto chápal, a v určité poloze jsem si touto rolí i prošel v životě. Pád z vrcholu vždycky bolí, ale to neznamená, že musíte za každou cenu ztratit noblesu. A přestože si vše už jen namlouváte a žijete jen ze vzpomínek, tak právě ty vás udržují při životě. Protože ono je někdy opravdu lepší vzpomínat, než žít v té děsné realitě. Miluji luxus, miluji Cate, miluji tento film. ()

Narya89

Kolik může člověk vydržet, než se zlomí? Tato otázka se mi honila hlavou v průběhu sledování filmu. Každý má své limity. Někomu stačí malá nemoc, aby viděl celý svět černě, jiný je na smrtelné posteli a ještě vtipkuje a snaží se povzbudit truchlící blízké. Také řešení, která volíme v životních krizích, jsou různá. Někdo se snaží utéct, posunout se dál, např. si vymyslet fiktivní budoucnost, aby nemusel vzpomínat, jiní se uchýlí ke snadným cestám jako jsou drogy, alkohol, antidepresiva, apod. Jasmine zvolila obě tyto cesty, aby se vypořádala s rozpadem jejího snu a poklesem na nižší společenskou úroveň. Pád z výšky vždycky bolí a nic nás na to nedokáže připravit. Do jaké míry se dá ale takový člověk omlouvat, když se chová hnusně, a když už je přes to všechno ospravedlnitelné odmítnout pomoc bez výčitek? Realita někdy působí téměř nesnesitelně a jediné východisko, které já vidím, je vždycky jen čas a podpora lidí kolem. Konec snímku zůstává poněkud otevřený, ale to mi vůbec nevadilo, naopak lepší než se snažit o nějaký násilný closure. ()

Honzua

Trochu děsivé naplnění představy o tom, jak se dokáže život smrsknout do chabé sítě lží, o kterých se potřebujete neustále přesvědčovat. Žůžo s jakou ladností a elegancí Jasmíně vlastní kamera zachycuje ve skutečnosti velice syrový duševní rozklad jedné ženy. Místy dost evokuje Beckettovy Happy Days. Woody opět pod hávem zdánlivé karikaturní postavičky naservíroval komplexní postavu, která je stejně nečitelná a smutná jako modrej měsíc Conala Fowkse. ()

VanTom

Cate Blanchett exceluje v roli zhýčkané, vydržované paničky na pokraji nervového zhroucení, která přišla úplně o všechno a nezbylo jí, než se nastěhovat k odcizené nevlastní sestře do výrazně nižší vrstvy společnosti. Woody Allen protentokrát brnká především na hořkou strunu, vymanění z zažitých návyků proto stojí mnoho sil a nevyrovnaná hrdinka stejně při první příležitosti zajíždí do známých kolejí. ()

Sany33

Opäť premárnených 98 minút môjho života, ktoré som strávil pozeraním sa na životný príbeh, ktorý mi do života nič nedá. Veľmi by som prirovnal moje pocity k filmu Volk z Wall Street, tiež mi dal do života hovno a podľa mňa by sa na podobné filmy nemali míňať ťažko zarobené peniaze spotrebiteľov. Príbeh o žene, ktorá si žila v blahobyte a potom padla na úplné dno je jednoducho nudný, bez cieľny a zbytočný. Ďalšia vec, ktorá mi vadila bolo nedokončenie príbehu. Obrovské plus, vďaka ktorému nedávam tejto snímke odpad je gigantický herecký výkon Cate Blanchett, má môj obdiv a plne ju uznávam. Nie každá herečka dokáže sama seba dať do podobnej polohy. (pozrite si pochopíte, kôli Cate by som bol ochotný pozrieť si to zas, ale už max iba raz) 32% ()

strelenaL

O chlup lepší než film “Poznáš muže svých snů a do Říma s láskou “. Neodmyslitelně stojí vše na úžasné Cate Blunchett, která se na své postavě mohla skvěle vyřádit. Allen má stále vytříbený styl a smysl pro ironii, černý humor. ()

blackJag

Film, který funguje zejména díky přesně aplikovaným flashbackům a výkonu Blanchettové. Ostatní jsou tak nějak standardní, Hawkinsová dokonce klasicky rozhýkaná přesně na úroveň úderu pálkou (hrozná ženská). 80% ()

PollyJean

Další Woodyho film na vážnější téma, který dokazuje, že pokud už musí točit svůj pravidelný jeden film ročně, bylo by pro něj lepší vydat se touto cestou, protože co se komedií týká, už se přece jen poněkud (hodně) opakuje. Jakkoli je téma dobré (ačkoli (nebo snad právě proto?) si jej vypůjčil z Tramvaje do stanice touha, ovšem s osobitým posunem), zpracování je poněkud rutinní a místy trochu zkratkovité, a tak film jednoznačně pozvedá (jak už tu ostatně psali mnozí přede mnou) svým výborným výkonem v titulní roli Cate Blanchett. ()

R´Hell

I když je to téměř nemožné, škatulkuju si Allenovy do několika kategorií. Všechny mají společné perfektně zvládnuté a uvěřitelné charaktery a výborné obsazení. Jasmine je bezpochyby jedna z nejlépe zahraných fiktivních postav, které jsem v poslední době viděla a je to takové pěkně civilní. Z celku mám však pocit jako ze sledování Purpurové růže z Káhiry, chvílemi zábavné, jindy nudné, víceméně poutavé, a teď, když to skončilo, tak i zapomenuté. ()

D28

Jasmín je rastlinka, ktorá k životu potrebuje slnečné miesto, v tieni sa jej vôbec nedarí. Toľko k podobnosti s hlavnou hrdinkou, ktorá si sama toto meno vybrala. Jasmín je však tiež považovaný za symbol lásky, radosti a elegancie.Bolo by fajn, keby bol taký i tento film, bohužiaľ okrem elegancie pani Cate, ktorú právom všetci chválime, tej radosti veľa nepriniesol. A bez lásky a humoru ma život nebaví. Ani film. ()

Kurikmoon

Umne natočený film, ako vždy dobre zahrané postavy a herci krásne ťažia z napísaných dialógov (a hrajú bravúrne). Všetko je natočené zrozumiteľne a ukazuje, že keď človek stratí sebareflexiu...+++++ Však FLYBOY to dokonale vystihol. Riadna depka film, ktorý Vám slniečko do izby neprinesie.+++ A dejovo žiadne prekvapenie++. Na druhej strane zrozumiteľne kritizujúci určité vlastnosti a druh ľudí, ktorí by radí zlízavali smotanu za každú cenu. ()

Mr.Dogman

Ať už jsou vztahovky u Allena jakkoliv bouřlivé, jeho filmy beru jako oddechovky. To se o Jasmíniných slzách říct nedá - až depresivní pocit na mě z obrazovky přenesla hlavně výborná Cate Blanchett, v jejíž podání byla Jasmine naprosto precizním nahlédnutím za závěsy povrchní společnosti. ()

Bagr_007

Nejvíc nesympatická hlavní postava všech dob. Málem jsem si vykroutil hlavu údivem, ze všech těch řečí o tom, jak se s ní dá soucítit. Allen má samozřejmě ty skvělé dialogy těžce v malíku, ale jinak mě to celkem minulo. ()

Autogram

Starý život a nový život, ten starý žiarivý v luxusnom dome a nový špinavý bez majetku, bez zázemia. Ale v ktorom z nich bolo viac špiny? Prelínanie oboch je presne také, aby to bolo zrozumiteľné a zaujímavé, Woody sa mi tentokrat presne trafil do vkusu. Je možné sa z nechcenej situácie vyhrabať ďalšími klamstvami a podvodmi, ničením životov iných ľudí, odsudzovaním jednoduchých charakterov? ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem