Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot. Srbský film KLIP je čerstvým vítězem prestižního rotterdamského festivalu, kde zaujal především silou a autentičností své výpovědi. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, je totiž na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život. (oficiální text distributora)

dubinak

Nějaké srdcervoucí drama to nebylo. Erotické scény byly bezduché, ale Srbové jsou docela pěkní lidé, ač se to tedy nezdá. Trochu dlouhá stopáž, ale utekla mi. Film mě vcelku bavil, ale tancovat na srbské disko, tak to už bych musela být hodně sťatá, aby mi nevadilo. Je to taková střídačka no. Sex, chlastačka, sex, chlastačka. Nic moc na tom není. A finále mohlo být teda více kulervoucí a ne jen nějaká pitomá rvačka, která mohla být klidně i v jiné části filmu, než v jeho úplném zakončení. EDIT: Film stále tkví v paměti a s odstupem času se mění docela v dobrou srbskou podívanou. Po Srbském filmu už se není u Srbů čemu divit. Každopádně přidávám hvězdičku i z toho důvodu, že rozhovor s režisérkou Majou Miloš o inspiracích byl velice duchaplný a přesvědčivě spirituální. ()

exitak

No popravdě to celé bylo dost nudné a vypovídací hodnota je značně zkreslená. Bývale to mohlo být lepší kdyby to mělo nějaký děj, hloubku a něco to nabízelo krom hulení čůráku a zmatenejch střihů z mobilního telefonu... Jako komedie moc nudné. Jako dokument moc neseriózní a nevypovídající. Jako porno moc antivzrušující. Co to tedy mělo být? ()

Dannysek4U

Kdyby se holcina soustredila vic na dej nez na pera, udelala by asi lip. I proto, ze sami spadame do generace obrazovek, uz tohle nikoho nevyleka, ani v tolik naduzivany, skoro az zneuzivany forme a frekvenci. A jinak? NIc, co by svet nevidel uz v Kids. Jen ty smradi jedou do zkazy rychlejsim vlakem. Zaverecnej polibek ale potesil a slecna Jasna jeste vic. ()

campix

Možná bych od festivalového filmu nečekal, že bude tak nekompromisní a nebudete se stydět ukázat téměř všechno co jde . Jak zde někteří uživatelé píší, je to tak trochu delší péčko s příběhem. Ta špína mě docela zaskočila a pořádně nevím co s Klipem. Zda ho vynést do nebes za jeho přístup k některým otázkám a za ukázku zdegenerované části teenagerů. Prostě těch slabších kusů, kterým moderní elektronika a drogy vymyli mozek. Ale ne, hodnotím jako průměr, protože jsem jenom obyčejný člověk a tohle mě nijak nenadchlo po stránce obsahu. ()

Fallen_One

Smutné. Do jisté míry realistické. Děj zde sice je, ale režisérce zřejmě šlo o zachycení něčeho úplně jiného. Působí to spíš jako vytržení z deníčku. Pár stránek a dost. A ano, nesnáším ten typ holek, co se nechá zneužívat a mlátit, když maj na víc, a stejně s tim mlátičem zůstanou. Zasloužíte si to. ()

majo25

No keď je takýto život dospievajúcich detí v Srbsku, ale v Belehrade, tak ďakujem pekne. Celé sa mi to zdalo nejako pritiahnuté za vlasy. Netvrdím, spracovanie ma svoje kvality, ale keď je scenár "o ničom", príbeh "o ničom", pointa "o ničom", naturálne sexuálne scény sú prvoplánové, cieľom filmu je šokovať - aké nízke. Celý čas som čakal, že sa niečo zvrtne, že hl. postavy dostanú "na hubu", čo by ich malo zmeniť, zmeniť odporné chovanie, zmeniť postoj, hodnotový rebríček...nedočkal som sa, aj preto ide s hodnotením o 1* nižšie. A čo sa týka hudby, tak mi príde divné, že na diskotéke sa hraje domáca hudba, aj to iba moderne srbské ľudovky s textom ala Rytmus a spol. Tiež mi príde divné, ako mohli v tomto filme hrať starší herci...potom ten film doma ukazujú svojim blízkym, že v čom hrali? Hodnotenie: 30% ()

Icefist

V podstatě můžu jen konstatovat, že to je naprosto ukrutná a nezáživná nuda. Alespoň tu jednu hvězdu zachraňuje Isidora Simijonovic, která dokáže být v určitých momentech neuvěřitelně sexy. Jenže to mi vážně nestačí. Kdybych chtěl vidět pořádný porno, tak hledám jinde a pokud bych chtěl sledovat nevkus a nudu, zapnu třeba libovolný film od Trošky. Klip je pouze kombinací záporů z obou těchto škatulek. 20 % Oblíbená část- detail líbání na školních záchodcích ()

smrt.ka

Myslím, že je to solidní, upřímně míněný a taky cítím, že do toho všichni šli naplno. Snad je tam toho "skoro-porna" moc, to ano, a možná je to malinko zjednodušené a zploštělé, ale co! Takový film tady podle mě chyběl. A bohužel z něj jde hrůza oprávněně. Hustá atmosféra a skvělé herecké výkony. P.s: z výběru hudby (hlavně co do textů) se chce smát i brečet. Tak to je Klip. ()

sir-dave

Softporno s poselstvím točící se okolo "hloupé" nebo spíše řečeno mladé šestnáctky nahrávající si vše na mobil jak po večerech kalí, dělá všechno možné s jejím vyvoleným a sere na všechno ostatní... Nezávidím lidem co řeší podobné problémy. Hudba a celé Srbsko je stejně odporně vylíčeno jak ve skutečnosti.. Na druhou stranu má Klip určitě svojí hodnotu a vítězství si možná zasloužilo... ()

Radiq

Příběh o holce, která chtěla šukat a místo toho musela hulit a nechat se pichat do řiti a navic byla dost blbá na to, aby si k tomu vybrala toho největšiho idiota. Nevim, jestli to mělo byt umělecky nebo to mělo šokovat, ale podle mě to nemělo ani jedno. A že to bylo někdy jak točeny mobilem, to mě nebralo. Porno v tom sice trochu bylo, ale maximálně tak ztopořeny. A jinak ukazovat blbost dnešní mládeže (a nejenom v byvalé Jugoslávii nebo Rusku, ale i u nás), to se stačí rozhlídnout kolem sebe nebo koukat na zprávy, chch... A drogy jsou špatné, áááno... ()

dr.fish

Na 100 minut asi příliš málo co vyprávět. I když ono v případě náctiletých není ani o čem povídat, takže je to vlastně naprosto věrně odvyprávěno. Dokladuje to výborně, jaký v tom věku mají lidi maglajs v hlavě. Vůbec bych to nechtěl prožít znovu. 60% ()

chelseaman22

Realističnost Klipu budí odpor i soucit. Sedmnáctileté buchty z chudých poměrů předměstí Bělehradu do sebe lijí litry růžového Lambrusca z obchodního řetězce Tesco, odhalené jsou jako šlapky v čtvrti Montmartre a pro Frantu KOITA nejdou daleko. Polovinu filmu se v panelákových buňkách rozléhá současná srbská disco tvorba, jež je něco na způsob (bohužel) našeho Míši Davida a Helči Vondráčkové (na pomluvy v Blesku okamžitě zapomeňte!) - neklidné spaní zaručeno! Rozháraní puberťáci běhají pod vlivem nočním Bělehradem a povykují "Bělehrad je náš!" či "Kosovo je naše!". Ústřední hrdinka je parchant nevymáchanej, jež doma leda tak masturbuje nebo žádá nebohou matku-samoživitelku o cash na lajnu koksu z nedaleké Albánie. Pokud chcete navštívit tuto kandidátskou zemi do EU, tak si sebou zabalte pořádné balení brufenu a návleků na údy - místní dívky ve falešných trikotech Ed Hardy vám dají vskutku za babku! 40% ()

David.Darco

Klip je pomerne zaujímavý filmík z malej krajiny, ktorý sa snaží provokovať diváka explicitnými sexuálnymi scénami. To sa mu do istej miery aj darí, avšak k smrti nudí druhou rodinnou linkou. Nudí tak moc, až ťahá divácky zážitok do šedého priemeru. ()

dzira

Děti nejsou tím, čím se zdají být... Pro mne dosti nepříjemná podívaná, které bych ale dal klidně šest hvězd za opravdovost, odvahu a nadhled (kdyby to šlo...). Ne, toto rozhodně není ten typ filmu, ve kterém jsou sex, drogy a násilí vloženy jen tak, kvůli efektu.... ()

Johnny.ARN

Film, ktorý vykresľuje mládež v Srbsku, problémy vo vzťahoch a drogy. Pekne zahrané scény, pekná psychológia. Kto nevie čítať medzi riadkami, tomu snímok príde bezpointový, tak nech sa aspoň užije sexuálne scény. 3 z 5 ()

Sfinkter

Balkánský vývar Kids, který nepřináší nic nového. Srbská mládež je stejná jako její vrstevníci po celém světě - chlastá, souloží, fetuje a neví kam směřuje. Jen má narozdíl od předchozí generace k ruce mobil a Facebook - v hlavě má však stále stejně vymeteno. ()

bubun

Pro mne to byla skoro až bolestivá podívaná. Autorka mi dala k nahlédnutí svět, kterému nerozumím, který existuje paralelně s tím "mým", ale tak nějak ho vědomě obcházím (a raději po špičkách). To, co jsem viděla, ponouká k zamyšlení, o kolik, a jak odlišnější generace vznikají a rodí se třeba jen pár let po nás, a to např.pouhým vlivem současné techniky a jejího rozvoje, dostupnosti a všeobecné integraci. Mezigenerační propasti se pak nejen rozšiřují, ony se násobí a umocňují. To, co mi na filmu vadí je, že autorka prezentuje vzorek společnosti možná až příliš doslovný ve své bezvýchodnosti, kde není nikdo ani zdánlivě přiblížen "normálu", či, chcete-li, naopak vzdálen od jejich "normálu" - života bez či se zbytky morálky a hodnot a ideálů, což ubírá na uvěřitelnosti, protože přestože takoví lidí existují, a zřejmě jich není málo, určitě jsou v jejich myšlení a chování odchylky. I tak to ale vyvolává otázku, jak by takové realističtější zobrazení vypadalo, a zda by jen nerozptylovalo diváka od autorkou zamýšlené pointy, která zřejmě má být velmi přímočará, až příliš jednoduchá, přičemž v jednom okamžiku nevím, zda jsou to filmové postavy, které postrádají hloubku, nebo film samotný. Ve shrnutí celkem otřesný filmový zážitek, kdy si divák musí připustit, že a) přestává rozumět lidem, b) už to bude jen horší, c) neví, jestli a popř.co se s tím dá dělat. ()

pytlik...

Realistický film, natočený sy(u)rovým způsobem, který ale šokuje tak maximálně lidi, kteří zamrzli ve dvanácti letech a vrcholem sprostoty pro ně zůstává "Himbajs" z Rychlých Šípů. Za zpracování bych dal čtyři hvězdičky (mínus za to umělé ptactvo), ovšem nakonec hodnotím jen jednou, neboť děj mě naplnil odporem a žádná z postav rozhodně sympatie nevzbuzovala. Hlavní hrdinka je kráva, její vyvolený primitivní vůl, takže se sice k sobě báječně hodí, ale pozorovat jejich společné i sólové akce působí pouze čiré utrpení. Pro její mámu jsem také pochopení nenašel, patrně si zato mohla sama, udělala někde ve výchově chybu, a pokud ne, tak je vinna tak jako tak, protože svou dceru porodila, nikdo ji přeci nenutil mít děti. No a další mínus dostává režisérka, neb zatímco ptactvem se to ve snímku jen hemžilo, kočka se mihla pouze jednou, a navíc překydaná pěnou, takže nic vidět nebylo. Nevím, když už režisérka v tom sexšopu kupovala umělé údy, mohla přibalit i pár škeblí, abychom si užili i my heterosexuálové. ()

hanagi

Každá generace se skládá z jedinců a ne jen z masy. A každá generace má svůj způsob, jak se vyrovnat se strachem, s nezralostí, se zmatkem dospívání. Se snahou nelišit se od svých vrstevníků a zapadnout, s nepochopením nebo nezájmem rodičů. Nakonec každý dospěje a za všechny hříchy mládí je po zásluze potrestán - jeho děti mu to jednou připomenou... ()

MarekLucin

Porno? Tak to ani náhodou. Pár odvážných scén? Určitě. Nemám rád tu mediální masáž, kdy vám někdo tvrdí, že tohle je porno, na který můžete zajít do kina.Nemám rád, když někdo o něčem tvrdí to, co není pravda. Klip je zaručeně odvážný a ambiciózní projekt, který se liší od jiných podobných evropských snímků pravě tou mírou explicitních scén a taky tím, že se odehrává v Srbsku. Prostředí je to totiž velmi specifické a z celého filmu je velmí zřejmná problematika daného místa a národa. Když bych si měl odmyslet všechna ta velká slova, která tento snímek předcházejí a zároveň skandalizují, vyšlo by mi z toho velmi podařené sociální drama, sonda do života dnešních dospívajícívh, kdy svět kolem nich podivně a syrově mutuje a oni reagují tak, jak reagují. Je o hledání místa v životě, o hledání vlastní sexuality a o hledání svého vztahu k vlastní rodině, kamarádům a zemi. Forma, kterou si autorka vybrala bude možná někomu připadat příliš kontroverzní,ale v dnešním světě to může být jeden ze zbůsobů, jak k filmu přitáhnout zaslouženou pozornost. Anebo taky proto, že svět prostě takový je. Podařené a velmi delikátní. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu