Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot. Srbský film KLIP je čerstvým vítězem prestižního rotterdamského festivalu, kde zaujal především silou a autentičností své výpovědi. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, je totiž na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život. (oficiální text distributora)

darkrobyk

Čekal jsem sociální sondu do života dnešní mládeže či existenciální příběh o bezvýchodnosti dneška. Dostalo se mi vulgárního blábolu, který si zaslouží jen vulgární komentář. Jasna je kráva, co se jen kurví, fetuje, lže, myslí pouze na sebe a ničí svoji rodinu. Za své jednání a chování není nijak ztrestána (ta držková je opravdu nedostatečná). Obklopuje se stejnými krávami, náplní jejich života jsou prochlastané a profetované večírky, jenže v tom není žádný protest, anarchie, vzpoura, prostě nic. Jestli má šokovat penis (co ve většině záběrů ani nevypadá jako pravý) nebo několika vteřinový orální sex, tak to si tvůrci popletli dobu. Pornografické prostředky ve filmech již dlouho nešokují. Nevadí mi syrovost, zvrácenost, násilí, jde-li o prostředky k dosažení cíle. Zde jsou tyto prostředky cílem samým, navíc kdejaký béčkový horror je mnohem odvážnější. Trainspotting? Láska je kurva? Kids? Těmhle a podobným filmům to nesahá ani po kolena! Dokonce i Ken Park byl zábavnější. K tomu mizerná kamera a otřesná srbská popmusic. Jednu hvězdu dám za scénu v dětském domově, protože měla alespoň nějakou vypovídací hodnotu. Jinak ztráta času... ()

LiVentura

Otevřená výpověď z života mladých dnešní doby, proč ne a proč ne takto?! Zoufalost, bezradnost, utápění se v tom nejspodnějším, nejmaterialističtějším, to je odrazem dnešní doby.. :-(( ()

Madsbender

Kruto realistická sonda do sveta srbských tínedžerov. Poburujúca, škandalózna nemiestna explicitnosť šokujúco otvoreného generačného filmu sa nezastaví pred ničím a odhaľuje podstatu životného štýlu a zmýšľania mladých ľudí (párty a sex, škola a rodina na poslednom mieste). Bezduchá existencia v modernej dobe bagatelizuje, vzdiaľuje a odcudzuje človeka, rúca citované tradičné hodnoty a svojou dravou výbojnosťou revoltuje proti všetkému, čo pokladá za buržoázny prežitok. Vplyv technologického pokroku a novej éry je príznačný (značná časť záberov je zámerne natočená kamerou telefónu, čo dej ozvláštňuje a znamenite sa dopĺňa s univerzálnou výpovednou hodnotou). Oscilácia medzi dramatickým, chladným psychologickým zvliekaním (nám tak dobre známej) hrdinky z kože a zdrvujúcim ničením intímneho priestoru, do ktorého Maja Milos vťahuje diváka, dokáže v jednej chvíli zaujať i zhnusiť. Mobilné telefóny, facebook, disco, sex, drogy, alkohol. A to, čo mnohí z nás (a niektorí aj z vlastnej skúsenosti) dobre poznajú. Drsný a jemný zároveň, taký je celovečerný debut Maji Milos, ktorému by sa mal každý bežný divák vyhnúť oblúkom - inak hrozí, že uvidí absolútne odlišný film. Že si neuvedomí pod povrchným pozlátkom a hudbou, na ktorú je normálny človek alergický, silný a pravdivý príbeh, ktorý sa niekde môže odohrávať aj práve v tejto chvíli. Piata hviezda za časť v detskom domove. 90% ()

Cappuccino

Veru ani neviem, či sa blbšie správala Jasna, Djole, alebo okolití protagonisti. Ich chovanie však rozoberať nemienim, i keď v mnohých ohľadoch bol snímok povedzme mierne vyhrotený do extrémov, ale od pravdy ďaleko vôbec nemal. Čo nie je kritika, ani chvála, len konštatovanie faktov. Srbské filmy sú nám známe svojou "nebudemesibraťservítkupredústa"-osťou, to je myslím jasné. Že sa však z príbehu o súčasnej generácii stane polo-porno by čakal asi len málokto, ale na druhej strane, vôbec nemám pocit, že sa jedná o plytké, samoúčelné scény. Naopak, akosi dotvárajú celkový dej a vývoj hlavnej postavy (i keď si nemyslím, že sa rozumovo posunula niekam ďalej). Môžete ju súdiť, môžete ju lutovať, či neveriacky krútiť hlavou alebo len nezainteresovane sledovať, no to je asi tak všetko, čo s tým v konečnom dôsledku môžete urobiť. Podstatou však zostáva, že dievča riešilo svoju vnútornú nevyrovnanosť a zamilovanosť do staršieho chlapca sexom, drogami, alkoholom a podobne, pričom keď si vezmete do úvahy jej citovú chvilku na záchode (nie, nevravím o fajke.. ani o tej druhej), pri ktorej spomína na detstvo, otca a jej návštevu sirotčinca (mimochodom asi najlepšia časť filmu), tak vám vlastne dopne, že vôbec nie je prachprostou, klasickou teen whore bez rozumu, len to má v tej hlave skrátka popletené. Potom vám jej príde dokonca i trochu ľúto, ale na konci si to opäť v očiach diváka (teda aspoň mňa) pos*rie. Mala možnosť skoncovať s tým? Mala. ()

HAL

Taková normální blbá čubka v normálním českém maloměstě. Pardon, srbském, ale kdo se má v tom postkomunistickém hnoji pořádně vyznat. Dobrý festivalový film o podřadných lidech. ()

Vančura

Skličující podívaná. Zarmucuje mě jednak neutěšeností prostředí, v němž se odehrává, a druhak svým neukotveným filmařským výrazem, který má daleko k nějaké přesvědčivé či autentické generační výpovědi. Klip je mnohem spíše jakousi trudnou experimentální výpravou za hranice posledních pozůstatků západních konvencí, které překračuje s razancí východoevropské pornoprodukce. Když na to přijde, v nouzi tím nejspíš nepohrdnete, ale osobně bych od podobných filmů očekával přece jen něco víc. Klip mi kupříkladu připomněl snímek Všichni umřou, jen já ne, který jsem před lety viděl ve Varech, a který mě osobně oslovil víc. Přesto podobné snímky nevyhledávám a považuji je nanejvýš za sociologickou sondu ze světa, kam už dávno nepatřím, a kam jsem maximálně ochotný čas od čas zpovzdálí nahlédnout s vědomím, že v dospívání to stejně nemá snadné nikdo, lhostejno kde na světe se nachází. Snad jsem již příliš zcyničtělý a otupělý z našeho světa, v němž s námi Prozřetelnost hraje ruskou ruletu, v níž se jedni náhodně rodí do ráje privilegovaných a druzí do pekla zatracených, ale osobně už mě snímky tohoto rázu nic než nekonečně nudí, a konkrétně u Klipu jsem co chvíli netrpělivě koukal na hodinky, kdy bude konečně konec. Tohle je prostě špatně, všechno je špatně, někteří z nás se neměli nikdy narodit, a jediné, co s tím stejně v tomto slzavém údolí zmůžeme, je kopnout do sebe na baru zbytek toho dryjáku a povzdechnout si v duchu nad tím, v jak šíleném světě někteří z nás žijí. ()

mchnk

Dej nadrženým buranům mobil s videem a očekávej porno klip se srbským folklórním popem. Pro mě nepochopitelně promarněný potenciál silného dramatu s dobrými herci z drsně reálného prostředí, zobrazující sociální úpadek současného Srbska, ale i přirozenou lidskost, kterou lze také v těchto místech nalézt. Místo toho nás má prý víc jak nadpoloviční většinu času zajímat velikost Djoleova penisu, zlepšování techniky orálního sexu a rozjařená debutantka za kamerou, tedy vlastně mobilem, nezapomíná diváka pravidelně oblažovat i dávkou spermatu. Všechny zmíněné a mnou očekávané možnosti filmu, společně s jakýmkoli vyzněním, se zřejmě na natáčení nedostavily. ()

InJo

Nemilosrdný pohled na život dnešní mládeže (nejen) v Srbsku. Facebook, mobily, divoké mejdany, ponižující sex a neschopnost (a nechuť) vyjadřovat své city. "Romantická" linie je sice poněkud monotónní, ale její vyvrcholení má pořádné grády a skvěle podtrhuje její vyznění. Velmi dobrá generační výpověď, která je přitažlivá i alarmující, aktuální i nadčasová. 80 % ()

IQ Tiqe

Na rozdíl od českých braků „ze života“, v tomhle je víc sexu, sexy hrdinka a vůbec je vykreslený dost realisticky, až naturalisticky, takže film má čím překvapit. Někdo by to možná označil jako soft porno s dějem, mně se líbí. [viděno: monitor, 2.0->5.1] # příběh 6 | hudba ? | humor 0 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6 ()

Jordan

veľmi silný filmy, na ktorého označenie sa dá použiť výraz, ktorý sa síce používa pri rôznych filmoch dosť často, takže je už možno trochu sprofanovaný a trochu klišé, no tu sa hodí: mrazivý - i napriek tomu, že sa nachádzame na balkáne, sme svedkami rôznych "pikantností", mladé hrdinky sú "hot" a skôr vyzlečené ako oblečené a častokrát sa riadne "zapotia", to, čo nám maja miloš ukazuje, je vskutku mrazivé; veľmi dôležitý film, aktuálny, zarážajúci, no pravdivo, kruto a nekompromisne ukazujúci stav srbskej omladiny, nie vzdialený od stavu mládeže u nás; pri niektorých scénach som fakt čumel, ako to dokázala miloš s ústrednou hereckou dvojicou natočiť; spätne som si uvedomil, že mi to tematicky pripomínalo poľský film miestnosť samovrahov, aj keď srbská sonda do duší a tiel mlédeže je o čosi drsnejšia a krutejšia; ()

Vodnářka

Lehký náznak zajímavé dějové linie o umírajícím otci a jeho rodině, totálně zabitý stovkami záběrů na jeho dospívající dceru, která po celou dobu snímku nedělá nic jiného, jež natáčí svá sexuální videa, nebo předstírá, že se učí... Snad tu byl jakýsi záměr zobrazit realisticky srbskou společnost či vzbudit v diváku nějaké otázky, mně ale v hlavě zůstává otázka jen jeda - o co sakra Maje Miloš šlo?? ()

Frajer42 odpad!

Nemohl jsem si nevšimnout závěrečného titulku, který upozorňoval, abychom nezapomněli film ohodnotit na csfd.cz, tak mi dovolte tak učinit. Samozřejmě pouze šprýmuji. Film bych ohodnotil, i kdyby tam tento upozorňující titulek nebyl, protože posledních několik let zde hodnotím každý film, který jsem za tu dobu viděl. Po skončení filmu mi naskočila věta, že větší pičovinu jsem dlouho neviděl. Tato věta vám ovšem neřekne mnoho o kvalitě filmu, respektive o jeho nekvalitě, abych vás nemátl. Většina pasáží je skutečně natočena mobilním telefonem, nicméně naprosto zkurveným. Snad jedním z prvních mobilů, které natáčení videa vůbec umožňovaly. Dále je k vidění několik smilnících scén, kde je použit umělý pyj, což pro mě bylo naprosto zarážející a velmi vtipné. Ježíšku na nebíčku zaplať moje dětství strávené na mobilech bez barevného displeje a tudíž bez možnosti natáčet. V dětství jsme se spokojili se Snakem na nerozbitném mobilu Nokia 3310 a nevyrostli z nás tak dementní čuráčci, jací se potulují mezi srbskou mládeží současnosti. Bohužel nejen mezi srbskou. Po zhlédnutí tohoto snímečku zemřely i poslední zbytky mých nadějí, že i mezi 15 letými puberťačkami se dá narazit na světlé vyjímky, které alespoň neposlouchají Džejbího. Dále bych poprosil o prostor pro malou vsuvtičku. Vážně v Srbsku poslouchají takové výplachové sračky, které u nás frčely v naší mateřštině tak před 10 lety. Nejen s mobilními telefony jsou tam mírně opoždění. Pokud se mezi hodnotiteli CSFD najdou takoví odvážlivci, kteří po zhlédnutí této kokotinky plánují míti potomstvo, tak je z celého srdce obdivuji. Vím, že toho bohdá nebude, ale kdyby mi čirou náhodou přeci je vyrostla doma taková Jasna, tak bych jistě zapomněl na veškeré zásady, jak se chovat k dětem i k ženám, protože by mi netrvalo ani 10 vteřin přesvědčit sám sebe, že taková osoba nespadá ani do jedné z těchto kategorií. Film jako takový je nehorázná sračka, ale co také čekat od člověka, který vystudoval filmařinu v Bělehradě, tím spíše, když ten člověk vlastní vaginu, čímž se nechci dotknout tvorů s vaginou. Mnoho z nich je fajn. Jen neznám moc kvalitních režisérek. Odpádeček. ()

swamp

Až téměř dokumentární nádech - člověk má opravdu pocit, že nesleduje herce v rolích, ale reálné zkažené postavy uchlastaných a zfetovaných teenagerů, kteří si pod sebe hezky nablijou a pak se nechají s radostí ojet. Jen kdyby tak ty holky uměly lépe kouřit, to by si opravdu přály, aby mohly potěšit své miláčky, kteří je tak věrně milují - to by si pak mohly na klopu dát odznak s nápisem "neztratila jsem svou důstojnost". Jestli to je opravdu obraz srbské mládeže, tak to tedy vážně děkuji. Bezhlavě neodsuzuji - jen si vlastně říkám, jak to asi vypadá u nás v ČR. Možná bych se divil.. ()

pm

Byl by to pětihvězdičkový film, ale méně diskutovaný...bez těch několika explicitních záběrů. Nesnáším názornost a nevěřím podobným výrazovým prostředkům, ale jsem celkem zvědavá na další film Maji Milošové. "Klip" je přesvědčivý právě ve vzácných civilních momentkách, dík tomu za přetlakem chaosu a hnusu vidím jasné sdělení a intimní příběh, jen si nemyslím že je to zásluhou jen režisérky, ale také skvělých neherců v hlavních rolích. ()

Pedestrian

Nebavilo mě to, neužil jsem si to, ale z kina jsem odcházel fyzicky naprosto vyčerpán. Ani náznak o humor, věrohodně zahrané skvělými herci a na režijní debut suverénní. Nějakou tu monotónnost už u artů neřeším. ()

eLeR

Pre niekoho možno šokantné. Pre mňa nie. No dobre, bolo tam toho možno viac ako býva v "normálnych" filmoch, ale sex patrí k životu, to ma nešokovalo. To všetko okolo toho, by ma možno šokovalo, ale bohužiaľ viem, že aj takáto existuje mládež. Už na základe toho, čo si dievčinka obliekla na prvú párty vo filme, mi bolo zrejmé, v akej skupine mladých sa pani režisérka pohybovala, keď pripravovala svoj film. Ja ale viem ešte jednu vec, že nie všetká mládež je takáto. Chválabohu. Tej život ale nie je šokujúci a pre diváka je tým pádom asi menej zaujímavý. No a k filmu poviem len toľko, že pôsobil naozaj veľmi skutočne a hudba v ňom bola otrasná. A jedna vec ma predsa len šokovala, keď mladá prišla z párty domov oblečená ako šlapka, tak ma šokovala otcova veta: Obleč sa, musí ti byť zima. ... to kde sme? (Filmová výzva 2015 - ambron) ()

dopitak

V Klipu je až přehnaně dobře vidět, o čem nedávno mluvil Umberto Eco. Smutné je, že tohle opravdu ukazuje současnou generaci, která navíc kulturně českému prostředí není moc vzdálená, a jediné co lze filmu vytknout, že to není dokument, ale sestřih toho, co chtěli vidět, vybrali a natočili dospělí. A z explicitních scén bych nedělal vědu, místo Isidory se téměř jistě svléká dablérka (všimněte si, že na žádném záběru není nahá, podle režisérky jí na začátku natáčení nebylo ještě ani patnáct a Maja Milos není žádná Irina Ionesco) a mužský geniál je slušně umělý, což ovšem nezkušené oko neodhalí, ale Péčkaři nezaváhají. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu