Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot. Srbský film KLIP je čerstvým vítězem prestižního rotterdamského festivalu, kde zaujal především silou a autentičností své výpovědi. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, je totiž na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život. (oficiální text distributora)

aLPaC

Syrové. To je slovo, které nejvíce tento film vystihuje. Hlavní hrdinka i hrdina jsou pro mě odpad, být její matkou tak jí za to její chování místo peněz nakopu do prdele a vyhodím na ulici. Ne opravdu. Nechci být jako moji rodiče, ale myslím, že tohle chování úplně neodpovídá teenagerům. Nebo alespoň ne většině z nich. Alespoň v to tedy doufám a skutečně si to i myslím. Když jsem já chodil na střední, dělali jsme spoustu lumpáren, ale takovýhle svině jsme nebyli. Občas hlavní hrdinka projeví i nějaké ty emoce (scéna v domově pro opuštěné děti, vzpomínání na mládí a otce), ale jinak je to fakt kráva. A ten konec tomu nasadil korunu. Na druhou stranu tělíčko má parádní a dovolí i anál. Hm. ()

Pevek2

Film ale ze všeho nejvíc připomíná svoji hlavní hrdinku Jasnu, když vypráví o tom, jak měla poprvé penis v ústech svým kamarádkám. V jejich očích má pofiderní náskok, který jí v jejich očích dodává prestiž. V explicitním zobrazení téhož má Maja Miloš nepatrný náskok oproti konkurentům také, minimálně proto, že se také proto o jejím debutu mluvilo a mluví. Uvidíme, jestli se časem ve svých výpovědí obejde bez této efektní berličky směrem k jasněji profilované výpovědi, nebo jestli se vrátí do starých kolejí toho, za co se schovává stejně jako její hrdinka. Na druhou stranu ale otvira palcive otazky a v nekterych scenach dokaze byt Klip tak krehky a presny, ze by to do nej nikdo nerekl. ()

Barbuchas

Celý film se mi zdá vytažený za vlasy. Sexuální scény se 14 letou holčičkou jsou na mě trochu moc. Je patrné, že na sebe chce režisérka upozornit, protože všechno prostě nemusí být vidět! Navíc- takový obraz dnešní mládeže? Stále patřím do té skupiny a mám na to trochu jiný názor! U mě se film zachránil hereckými výkony- jsou brilantní! ()

Brejlil

Mám mít depresi z toho, že je Srbsko v prdeli, když má takovéhle teenagery, nebo mám mít radost, že alespoň někde v Evropě jsou schopni sebereflexe, byť v poněkud provokativním balení? Film je jednotvárně monotónní, ale takový bude život podobných Jasen, nudná škola, stále stejné večírky, depresivní sídliště, sex dříve než city, kokain. Do toho umírající otec, matka neschopná komunikace, dcera, která jakékoli city pokládá za slabost, ale zoufale by je chtěla, scény až absurdní, jako když Jasnina matka odchytí jejího přítele a cosi zmateně vykládá. A zase sex, ale spíš je to zoufalá touha po citech než tělesná radost. Slabinou filmu je délka, kdyby byl film kratší působil by asi stejně a druhou slabinou je vlastně nicotný děj. Ale to měly Lásky jedné plavovlásky taky a svým způsobem byly o tomtéž. O zoufalé snaze dospívající dívky někam se zařadit. ()

Pawlisman

Pěkný vhled do života mladé generace, ano, velice reálný. Zároveň dobré herecké výkony. Toť vše. větší ambice asi nebyly. Fajn, mě pak ale již nudilo. 7/10 ()

Kervorkian

Celkom trefný odraz našej digitálnej doby, primitívnej generácie a jej záujmov. Alebo nenažerem sa pokial to neodfotím na Instagram, keď nefotím jedlo, tak aspoň nohy, našpúlim si pery a hodím na Facebook 582 tých istých fotiek len z iného uhlu etc. Sexuálne scény pre mňa nemali opodstatnenie, ale tak asi je to je teraz v móde. ()

Jaroslaf

1. konečně vim co zhruba dělaly moje spolužačky na střední. 2. nikdy nechci mít dceru. 3. nuda tak strašná, že polovinu filmu sem raději přeskočil. ()

Vesecký

Naturalistické erotické porno, ale zřejmě velmi realistický pohled na skupinu deklasované mládeže, jejíž procento mezi mladými bohužel díky globalizaci, moderní technice a konzumnímu způsobu života přibývá - a je jedno, jestli se jedná o Srbsko, Česko, Švýcarsko nebo Śpanělsko, je to stejné kdekoliv. Škoda, že nějak nevyzněl výsledek zdemolování školní třídy, ale mnoho věcí tam bylo naznačeno a ve chvíli, kdy se člověk domníval, že dojde k nějaké katarzi, tak se nakonec nic nedělo, střih pak pokračoval v ději o pár hodin později, kdy se naše krásná Jasna dostala z kocoviny anamísto ní se dostavil všeobjímající a všudepřítomný splín a nepřekonatelná nuda, která jí vadila myslet na své nejbližší, zahrnutá ve své mysli sexem, alkoholem a drogami. Na druhou stranu lze chápat její zhnusení konvenční společností předchozích generací, které se ukázalo ve chvíli, kdy se do bytu nastěhoval děd s babičkou, aby pobyli poslední chvíle u smrtelně nemocného otce. A že úniky Jasniny z domova byly také úniky před dusnou předsmrtnou atmosférou domova. A koneckonců se tu rozvíjel i Jasnin jednostranný vztah k Dragovi od pouhé tělesné žádostí až po citovou závislost. Film ve své jednoduchosti dosti složitý. ()

nessbeal

Tak to bol pekný náklad, verím, že u nás je to také isté, lebo toto obdobie mám už za sebou a viem aké to bolo. Baby si to dávajú naplno. A výborné bolo najmä to, že srbsky viem, naučil som sa z hovorovej reči, ktorú počúvam denne. Každá čo žije, žila alebo bude žiť so srbom, tak sa má načo tešiť, hádky, bitky na dennom poriadku, ale srbky to vedia, bohužiaľ tie naše ženy nie. Krstný je srb. I jebem ti pičku mater. ***** Film je celovečerným debutom režisérky Maji Milos a hneď dostal nálepku kontroverzný, ruské ministerstvo kultúry ho dokonca označilo za detskú pornografiu a nepustilo ho do distribúcie. Filmový príbeh nie je zjednotený dejom, ale skôr postavami a ideou. Hlavnou hrdinkou je šestnásťročná Jasna (Isidora Simijonovic), ktorá vyrastá na periférii neznámeho srbského mesta. Jej postava zastupuje generáciu teenagerov, ktorá zúfalo hľadá vo svete niečo, o čo by sa dalo oprieť, avšak nenachádza žiadne hodnoty (viem, znie to ako klišé moralizovanie, ale verte mi, pokúšam sa to obmedziť). Istotu a zmysel objavuje len pri kopírovaní tlačenej mediálnej popkultúry plnej sexu, alkoholu, drog a falošných predstáv, pričom režisérka to všetko dotiahla až na (alebo za?) hranu. ()

warrenur

Zasluzene dvojhviezdie za smutnu scenu s chorymi detmi v nemocnici a tiez za casti venovane ostatnym rodinnym prislusnikom s ich osudom. Avsak priestor vyhradeny "vycinom" posahanej a zrejme stratenej pubertalnej "d(i)evky" a jej rovesnikov, ktore sa odohravaju za zvuku pre mna dost otravnej hudby prelinanej mnozstvom porno scen to kazili. Zamer a filmovu vypoved a mladuckej generaci od malo starsej reziserky mi je jasny. Avsak, vyznelo mi to do prazdna, kedze gro vsetkeho bolo venovane sukacke. Dat slabucke tri, tak to radsej... ()

Saur.us

Autentický pohled do světa nastupující generace postihlé všemi neduhy současného světa, vychovávané umělými mediálními vzory, technologií a sociálními sítěmi. Na autenticitu je kladem takový důraz, že je prakticky vynechána jakýkoliv silnější zápletka a celý film působí jako polodokument. Dokonce natolik, že je nakonec vynecháno i nějaké silnější morální ponaučení, jak bych to od filmu tohoto formátu čekal. Hlavní hrdinka prostě jen šuká, chlastá, fetuje a paří. V povrchním pohledu je to ale jen další film, který se drží narace melodramatu, akorát v dosti překroucené formě. Hlavní hrdinka, ač s vysněným partnerem, který na ní z vysoka sere, provozuje plno různých roztomilých praktik (orál, anál), ale hlavně touží pouze po opětované lásce. Největší blaho proto pro ní není to, že se spolu občas vyspí, nebo že ho může vykouřit v kabince, ale to, že jí dá telefonní číslo. Tomu se říká deformace digitálním věkem. Co se týče zmíněných explicitních záběrů, jistá samoúčelnost se jim nedá upřít. I kdyby nebyly tolik explicitní, stále by to byl stejný film. ()

Rambo159

Kriste pane, tieto dnešné "nástky". To sú strašné kačeny! Alebo aj culfy, cundry, fľandry, klampy, lecišiny, lušty, mrihy, pehy, pľuhy, rašmy, sajhy, suky, svine, šľampy, švandry, trokše, drndy, hajštre, halapírky, hnusoby, hlupane, chňupane, morky, mrndy, murcky, poťmy, rapane, rázgy, strapane, šuty, ťapy, ťapše, ťarby, tmoľe, zole neočaté........a hlavne kravy! Nemá to rozumu ani za mak! Aj to Srbsko je strašné a čo najviac aj tá ich disco hudba. Ble. Film by chcel aj niečo povedať, ale akoby prestal v tom najlepšom. Celý čas som si myslel, že sa tá fľandra zmení, dostane rozum.....nuž ale....darmo. Zrejme nikto učený z neba nespadol, a kto spadol, ten sa zabil pri páde. :) 3* ()

edie sedgwic

Velmi nebezpecne sa bliziace socialnym dramam s nadychom tinedzerskeho hladania/ nenajdenia sameho seba. Mozno by som brala trochu hlbsie spracovanie niektorych temam, postavy posobia uplne prazdne aj v scenach, kedy bol zamer iny. Ocenujem snahu o autentickost a udrzanie mojej pozornosti pocas celej doby trvania filmu. ()

tomo41

Kontroverzný námet, veľmi zaujímavé prostredie a svedectvo o živote dnešnej mladej generácie skazenej drogrami a technológiami. C'mon, to vážne si ľudia toto myslia? Áno, je to veľa reálneho a veľa vecí je len posunutých na hranu umýselne. Napriek slušným hereckým aj pornohereckým výkonom je správanie postáv ťažko uveriteľné. Prvá polovica filmu je pomerne dosť rozťahaná a miestami aj nudí, čo zrejme mali zachániť otvorené sexuálne scény, ktoré tu začali pôsobiť samoúčelne. Plus v celom filme ma neskutočne otravovali zábery z telefónu. (Áno, chápem režisérkyn zámer, ale žiaľ nevyšiel, nepôsobí to autenticky, ale lacno) Našťastie v druhej polovici chytí film druhý dych a vzťah Jasny a Djoleho začne byť skutočne zaujímavý. Škoda slabšieho konca, ktorý je síce v rámci vzťahu postáv zaujímavý, no v rámci filmu ako celku nevýrazny a nenesie žiadne posolstvo. ()

piranha odpad!

Někdy mi připadá, že velice silná touha šokovat publikum upozaďuje jakékoliv umělecké ambice. Ono se to trochu nepovedlo a ten pokus o maximální originalitu sklouzl do velkého klišé. Už na první pohled se tu vyskytují všechny typické znaky zobrazení soudobé mládeže - digitalizace v nejnechutnější polopatické formě, arogance a opovrhování rodinou, drogy, chlast a sex opět v co nejpolopatičtější formě, oblékání se jako lehké děvy a trochu toho násilí. V popisu filmu stojí, že film autenticky zobrazuje život dnešní mládeže, ale kdo stojí o to koukat na pár zfetovaných úchyláků, kteří jsou ve filmu vydáváni za věrohodný vzorek srbské mládeže? Přeexponované až příliš, asi aby nebylo vidět, že tam není žádný děj. ()

pipapa odpad!

Úděs v mnoha směrech. Pohyblivá nekvalitní kamera nebo dokonce mobil je opravdu "balzám" pro oči. Ztopořený úd je komplet ve všech záběrech plastik-fejk a jinak žádný přirozený úd v tomto tzv. erotickém škváru nenajdete. Omladina na Balkáně asi rychleji a totálně propadá až na samé dno "svobodné" společnosti. Nic proti námětu, který ukazuje život zoufalé a politováníhodné mládeže v totalitě falešné a nelidské "svobody a demokracie" neboli konzumu tedy fašismu jako normality, ale více filmařské kvality a nula podvodů na diváky by zde určitě pomohlo!...A tohle se pouští na festivaly, do kin apod. a tleská se tomu - proč? Jaká doba,  takové "umění"! Jaký pán, takový krám! Hnus! ()

Matthew01

Byla to nuda, jen další film do sbírky, sice z jiné země s jinými herci, ale pořád to samé dokola. Po skončení projekce jsem ze sálu odešel a krom přemýšlení o hodnocení jsem postupně na celý příběh zapomněl. Po druhý bych na to rozhodně nešel. 40% ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu