Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot. Srbský film KLIP je čerstvým vítězem prestižního rotterdamského festivalu, kde zaujal především silou a autentičností své výpovědi. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, je totiž na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život. (oficiální text distributora)

Asgy

Syrový film, Jasne jsem to věřil, ale zároveň mi přišlo, že humbuk, který okolo Klipu vzniknul způsobily jen ty děsně šokující záběry, které bych nazval místy spíš pornem, záleží na úhlu pohledu. Nicméně to ve výsledku bylo jen o jedné partě, která žije jen chlastem, drogami a sexem a takových je dle mého názoru hodně nejen v Srbsku, ale v každém sociálně slabším prostředí. ()

kobejn

Srbské Kids? Jenže zatímco před dvaceti lety mě Kids šokovaly a bavily, Klip mě nešokoval, ani nebavil. Prostě tendle typ filmů už neni pro mě, už sem z toho vyrost. Navíc ten film vzbuzuje dojem, že Srbsko je naprostá díra, kde žijou jen odpudiví retardi, kerý sou ale jen normální teeni a teenky. Tak nevim. Klidně bych se bez vidění tohodle Klipu obešel. ()

JJ.Gibson

Můj první srbský film! A jsem velice zkalmaný! Opravdu, ale opravdu jsem neměl ve filmu nikoho rád. Jasna je děvka , která kašle úplně na všechno kromě sebe, jako její hloupé věčně sjeté kamarádky. Djole je idiot jako jeho chlastající kamarádi a všechno si to natáčí na blbej mobil. Řekl bych, že film ani nešokuje tak explicitnímy scénami, jako myšlenkou, jestli se opravdu tak chovají náctiletí v Srbsku, tak je tahle země jen jeden velký bordel. Ale určitě si režisérka Maja Milos něco málo poupravila. Takže se nemusíme hned pobuřovat :) Ale co mi vážně vadilo, je fakt, že se ten "klip" za celou dobu nikam neposune, žádná snaha udělat něco jinak, někam směřovat. 100 minut se furt propírá jedno a to samý bez cíle, Jasna udělá cokoli pro chlapce v péřovce, který na ní kašle, pak se sjedou na party, užijou si a pořád dokola. Možná je Klip surový dokument, ale mě tedy vskutku nedostal a nelíbil se mi... ()

Jillen

...jsme jen rád, že moje dětství/mládí nebylo primárně o sexu, chlastu, bitkách a sociálních sítích. Ne tak šokující, jak se zdá, ale třeba to někoho donutí se zajímat, co ty děcka ve volném čase dělaji. Maja Milos má budoucnost. ()

nirvanafan

Možná jsem zdegenerovaná prostředím, ve kterém se pohybuji, ale tohle je pro mě skutečný scifi svět, kterému nerozumím, a ani nechci rozumět. Pokud bych se ocitla v podobné společnosti, uvázala bych si co nejrychleji smyčku a kašlala na to. Viděla jsem filmy z různých prostředí, ale v žádném z nich se nevyskytovalo tolik postav, které postrádají jakýkoliv náznak inteligence. Celé mi to připadá neskutečně přehnané a nepochopitelné. A i kdybych přistoupila na to, že mám toto považovat za reálné prostředí, tak byla spousta pasáží neuvěřitelně nudná. P.S. Sexuální scény jsou nakonec tím nejméně šokujícím pro každého, kdo někdy koutkem oka zahlédl porno. ()

kaylin

Viděli jste "Srbský film"? Nelíbil se vám jeho naturalismus? V tom případě se nedívejte na "Klip". "Klip" rozhodně není snímek z pornografického průmyslu, není zde pedofilie, i když o věku hlavní hrdinky by se dalo celkem pochybovat. I když se film jmenuje "Klip", rozhodně klip nečekejte. Není to snímek krátký s rychlým střihem, "Klip" se jmenuje proto, že hlavní hrdinka musí všechno zachycovat na mobilní telefon. Jako kdyby život, který nezachycuje na telefon, neexistoval. Všechno, co je zachyceno, má smysl, nezáleží na tom, jestli je to chvíle, kdy její kluk prostě postává, anebo když ho zrovna orálně uspokojuje, což dle jeho vlastních slov není příliš úchvatné. Pohlavní styk zde sledujeme poměrně názorný, penis je vidět v několika scénách. Dívka se obnažuje, ale to není nic proti tomu, když se podbízí, když ze sebe dělá poslušného pejska. Udělá cokoli, aby byl s ní. Nezáleží jí ani tak na lásce, nejspíš ani neví, co to vlastně je. Potřebuje někoho, aby byl s ní, je jí jedno, jakým způsobem. Sama se nedokáže smířit s tím, jak je život těžký, s tím, že její otec umírá. Jestli jste matkou nebo otcem podobně staré dcery, asi si řeknete, že máte štěstí, že takovou nemáte. A pokud ji máte... Přeji hodně trpělivosti. Ze Srbska k nám vanou zajímavé filmy a já musím říct, že jak "Srbský film", tak "Klip" nejsou prvoplánově exploitační filmy, ale skrývá se v nich myšlenka. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/10/klip-muj-strycek-6-bullets-kdyz-se.html ()

Remedy

Superlativy z hlediska autenticity, sugestivnosti, nevídané explicity či naléhavosti v paralele s dnešním on-line světem jsou opodstatněné, Klip nabízí velmi kousavý vhled do světa teenagerů, který není v žádném případě nereálný či nadnesený. Pokud byla cílem provokace, podle mě se povedlo – možná, že i někteří stvořitelé po zhlédnutí tohoto ryze rodinného filmu přehodnotí smýšlení o svých patnáctiletých (zrovna tak čtrnáctiletých i třináctiletých) ratolestech, nicméně to nebude jediné poselství této srbské syrovosti. Klip je alarmující výpovědí o světě, ve kterém „malé děti“ hledají samy sebe, a protože v rodině opravdovou lásku a podporu málokdy cítí, přirozeně nacházejí podporu a jakousi duševní realizaci v drogách, alkoholu, sexu bez lásky a světě nikdy nekončících mejdanů. Neříkám, že je to dokonalý film, ale svému účelu slouží více než důstojně. ()

cineman

Záměr šokovat explicitními sexuálními scénami je zjevně jediný hloupý důvod, proč si tvůrci dali práci s produkcí takového šrotu. Nálety scén, které se monotóně valí na diváka v sekvencích příprava na party-party-porno-party, nemají, kromě okrajové ukázky vlivu disfunkčních a ignorantských rodin na chování nezletilých, co nabídnout. To je mi převratné zjištění. ()

Ice.dog

Lehce vymletá štětkoidní princeznička a její výpověď o obrazu mladé generace ve Srbsku. Kromě hromady sexuálně explicitních scén, chlastu, drog a párty, film samotný nic víc nenabízí. Když už příběh vypadá, že se nějak rozjede a hlavní "hrdinka" dostane lehce rozum, tak to vždy končí stejně - sexem a chlastem. V tomhle žánru u mě kraluje prostě UK a jeho Kidulthood. Nejlšílenější na celym filmu jsou asi texty srbskejch disko pecek, ty opravdu stojí za to. ()

JohnMiller

Klip je agresívna sonda do hĺbky duše sociálne nižšie psotavených tínedžerov dnešnej informačnej spoločnosti. Je to chladné, urážlivé, miestami zvrhlo realistické, no nemôžem si pomôcť ale niektoré momenty mne osobne prišli až príliš samoúčelne kontroverzné. Ja síce kontroverznosť mám rád a niekedy ju vyslovene vyhľadávam, tuto mi však chýbala nejaká silnejšia emócia ktorá by ma dokázala psychicky "skántriť". Aj keď sa tam možno niečo také aj nachádzalo, divák je po čase buď odolný alebo natoľko zhnusený, že to cez jeho nervovú sústavu iba prefrčí. Tak či onak ide o zaujímavý film ktorý svojim obsahom, nech je aký je, poukazuje na dnešnú zvrátenú stránku života mladých ľudí, nie, že by som bol nejaký starý ale veci čo sa tu dejú som v ich veku videl iba vo filme a rozhodne ich nerobil aj keby som chcel by som nemal asi možnosť. ()

Dont

Nečekal jsem, že to bude klasický film západní produkce, ale nějak mi chyběla myšlenka a vadila „prázdnota“ filmu. Od snímku řadícího se do žánru drama rozhodně očekávám mnohem víc. Děj se dá snadno shrnout do jedné věty - dospívající celkem hezká holka se zamiluje do největšího frajera ze školy, všechno si natáčí na mobil a pro svoje alkoholové a drogové dýchánky nenachází moc pochopení doma, kde se řeší vážná nemoc. Film určitě spoustu lidí šokuje, odráží nepříjemnou realitu života a dospívání nejen srbské mládeže, ale nesměřuje od nikud nikam a nevyžehlí to ani netradiční kamera nebo scénka v dětském domově, a už vůbec ne explicitní erotické scény, které více škodí než pomáhají. Chvíli jsem uvažoval o dvou hvězdách, ale to bych byl hodně nespravedlivý k některým filmům, které jsem tímto počtem ocenil. Pokud chcete vidět něco podobného, tak doporučuji Fish Tank, má to dost shodných rysů a je to o třídu lepší. Jo a srbské hudba je fakt otřesná. ()

radektejkal

Skutečnost vidíme, o minulosti se dozvídáme. Podaří se alespoň někomu z postpubertálních adolescentů navázat na vzpomínky, představy a sny z raného mládí v rodinném zázemí a přepnout se na tradiční způsob života? Nebo záznamy z mobilních telefonů bude všechno, co po nich zůstane? Důležitou vlastností mladých protagonistů byla upřímnost, s níž reagovali na sebe vzájemně a především na svět dospělých. Co se jim bezprostředně nelíbilo, to zásadně odmítali. Upřímnost podpořená narcistickým charakterem tu však funguje poměrně destruktivně. Viz též první věta u Marigold. ()

Skip odpad!

Naprosto stupidní film o ničem s několika v podstatě pornografickými scénami. Jen upozorňuji, že nejsem ani trochu prudérní, takže moje negativní hodnocení nesouvisí s oněmi scénami. ()

Eldrick

Nebudu pokrytec, mám rád porno, ale tohle by chtělo být něčím víc než jen samoúčelným amatérským pornem srbské panelákové špíny. Chce to být existenciální výpovědí o shnilosti dnešní srbské mládeže, která neumí nic jinýho, než jen šukat, ponižovat se u toho a zároveň si to točit na mobil. Stejný problém jako se SRPSKI FILM. Prostá efektní šokéznost bez větší hloubky. Ale je fajn, že jsou Srbové takoví mučedníci a berou všechnu špínu na sebe. Aspoń nám nastavují zrcadlo, jak zkažení a bezcitní jsme, již od puberty. ()

sofiapetra

Klip jsem dlouho odkládala, ale on nakonec nebyl vůbec erotický - jen o jedné úplně vydlabané a sobecké mladé koze, která je závislá na sebenatáčení. Vtipné je, že ale vůbec nemá co točit - v jejím fádním životě i mysli se toho děje opravdu pramálo (nemoc jejího otce nepočítám). Musím říct, že už mě dlouho žádná postava tak neiritovala (ale dokázalo mi to vzedmout emoce, takže tento film za špatný ani nezajímavý rozhodně nepovažuji). Jen kdyby mě u toho tolikrát nenapadalo, že je takt dobře, že nemám dceru... Též soudím, že je celkem jedno, zda je ten film srbský či třeba makedonský - hodně puberťáků z různých koutů světa bude asi dost podobných. Nezbývá než doufat, že z toho vyrostou. ()

roorybacky

Značně znepokojivá sonda do života dnešních dospívajících (nejen) v Srbsku. Uznávám účelnost otevřeného zobrazení sexuálních scén, nicméně se domnivám, že film mohl dosáhnout stejného, ne-li ještě působivějšího, účinku na diváka i s jejich úspornějším využitím. To ale nic nemění na faktu, že se jedná o důležitý, tematicky závažný film patřící do stejné rodiny jako Klass nebo Fish Tank, kterým se kvalitativně velmi přibližuje. ()

Marqta

Je tu jen tenhká hranice mezi zničující a hrozivou "zpovědí" a nechutností, která už překročila onu mez. Tomuhle snímku se tak nějak daří po celou dobu balancovat na hraně, aniž by se přiklonil na jednu nebo na druhou stranu. Zcela rozumím obou skupinám divákům- tedy těm, pro které to je dokonalé psychologické dílo i těm pro který to je zvrhlý kýč. Já jsem tak někde uprostřed, protože přesto, že tenhle film má určitě myšlenku a má co říct, tak pří některých scénách mi už vážně přišlo, že je to trochu moc... Trochu poc přitažené za vlasy aby to zapůsobilo a trochu moc snahy o to působit realisticky- takže to na konci spíš působilo jako zvrhlá verze lehce masochistického porna. Nicméně, jedná se určitě o snímek, který stojí za to vidět. Srbská produkce mě hodně zaujala a to co mě překvapilo nejvíce byli asi herci- jejichž výkony byly vážně dobré. Takže za mě slabé 3 hvězdičky a myslím, že už se na tenhle film znovu nepodívám. ()

Aljak

Čo povedať? Skôr mi to pripomínalo dokument ako film, možno aj kvôli tej silnej autenticite scén - a hlavne tým, že sa to až nápadne podobalo na to, čo sa deje okolo nás... Je to strašné, že práve takýmto smerom sa uberajú dnešné násťročné baby, ktoré si čím ďalej tým viac zakladajú najmä na popularite. No jediné čím vedia zaujať je v podstate len vyzývavé oblečenie a "odvážne" správanie sprevádzané egoizmom a bezohľadnosťou. Maja Milos nám túto zvrátenú realitu ukazuje doslova v plnej nahote, a určite treba uznať, že to je rozhodne silný film. Tajne som ale dúfal, že hlavná "hrdinka" Jasna sa vzoprie voči tomuto životnému štýlu plného nerestí, ale napokon nie - a nechala sebou manipulovať aj naďalej. Hlavne po návšteve detského domova a nemocnice po operácii jej oca som veril, že ju to ovplyvní a uvedomí sa... Celkovo tento film netreba brať na ľahkú váhu, hoci by sme si určite viacerí priali, aby sa predčasné dospievanie detí prejavovalo inak ako to bolo prezentované v Klipe, ale pred realitou oči nezavrieme... ()

Aelita

V zemi, která byla okleštěna, ponížena a rozvrácena, v zemi, která je hrdá již jen na to, že je hrdá, nekvete pšenka, ale roste zdivočelé býlí. Na druhou stranu na hrubý pytel hrubá záplata. ___ Klip je špatně natočený film o špatně pochopeném nebo naprosto nepochopeném dospívání, soucitu, spoluzodpovědnosti a citové připoutanosti, ale i podobě milování samotného, kdy je zcela zřetelná vizuální a emoční "výchova" milenců pornofilmy a pornoweby, jinou podobu snad ani neznají. Zcela v duchu bulvárních kriminálních kronik ve stylu "Na Nový rok vraždila žárlivost, muž pobodal manželčina milence" se pubertální i společenská nevyzrálost a nekultivovanost emocí a citů a nezvladatelnost přírodních pudů vydává za velkou lásku – mezipohlavní i mezigenerační. Hotová Carmen a Othello v provinčním provedení. Ovšem právě z takových lidí, "odvázaných" a nemajících co ztratit kromě své hrdosti, se pak stávají nelítostní partyzáni, když je ohrožena jejích existence a svoboda jejích země. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu