Pád Bílého domu

• USA Olympus Has Fallen (více)

Mike Banning dlouhou dobu velel ochranné směně amerického prezidenta. U prezidentského páru byl oblíben a jejich syn, Connor, Mikea miloval. Pak přišla nešťastná autonehoda, při které se Mikeovi nepodařilo zachránit prezidentovu manželku. Mike odešel ze služby a teď pracuje jako ochranná služba na ministerstvu financí. Jednoho dne z okna své kanceláře uvidí podivně nalétávající letadlo na Bílý dům. Mike ihned spěchá zjistit, co se děje. Je na čase. S delegací jihokorejského ministerského předsedy proniklo do Bílého domu teroristické komando. Teroristé využili momentu překvapení a na Bílý dům zaútočili ve třech koordinovaných útocích. První útok provedli teroristé ukrytí ve speciálně upraveném vojenském nákladním letadle. Letadlo napáchalo na Bílém domě velké škody, bylo však naštěstí sestřeleno jednou ze stíhaček, které proti němu byly vyslány. Vzápětí došlo k druhému útoku. Na Bílý dům zaútočila skupina teroristů, kteří se vydávali za turisty. Prezidentská ochranka odvedla prezidenta do bezpečnostního bunkru v podzemí úřadu. Toho využila třetí teroristická skupina ukrytá mezi členy korejské delegace, která vyřídila prezidentovy strážce a prezidenta a jeho doprovod zajala. Mike se ihned zapojí do bojů o Bílý dům a podaří se mu do budovy proniknout. Stane se tak ve chvíli, kdy teroristé budovu dobydou. Mike se tedy schová ve vnitřních prostorech. To se už však velení nad státem ujímá předseda sněmovny Trumbull, který ihned organizuje záchrannou akci. Mikeovi se s velením podaří spojit vysílačkou. Prvním úkolem, který od Trumbulla a šéfky tajné služby, Jacobsové, dostane, je najít prezidentova syna, Connora. Ten se před teroristy schovává v zázemí budovy. S americkým velením se spojí i vůdce teroristů, Kang. Ten požaduje, aby se americká armáda stáhla z demilitarizovaného území v Koreji a a její flotila opustila Japonské moře . Kang při tomto požadavku popraví jednoho z rukojmích, aby Trumbulla přesvědčil, že vše myslí vážně. Jenže Kang má v ruce ještě další trumf. Z vojenského velitele prezidentovy kanceláře mučením dostane spouštěcí kód k autodestrukčnímu systému amerických jaderných zbraní. Systém je sice jištěn třemi kódy, Trumbull a zbytek velení ale vidí, že teroristé jeden z kódů již použili. Trumbull s velením proti tomu nejsou schopni zasáhnout. Mike v útrobách domu hledá Connora. To už ale i Kang a jeho lidé zjistí, že se Mike po budově pohybuje. Kang posílá na Mikea jednoho ze svých lidí, Američana Forbese, který pracoval tak jako Mike v prezidentské ochrance, ale stal se z něho zrádce. Mikeovi se zatím podařilo v budově najít prezidentova syna a dokázal ho také skrz ventilaci dostat bezpečně z budovy. Teď se na rozkaz Trumbulla Mike vrací do nitra Bílého domu najít prezidenta... (TV Prima)

geek.ondra

S citem natočené ale barbarsky napsané. Fuqua ale předvádí solidní žánrovou práci a ten béčkový zevnějšek tomu vlastně strašně škodí protože takhle je to jenom kravina na odreagování. 5/10 ()

kondor77

Proč je to v modrých číslech? Vždyť víceprezident a hlavní padouch jsou barevní. A silná ministryně žena. Ti, co neocení tento film pěti hvězdičkami, jsou rasisti, xenofobi a sexisti a navíc nemají rádi asiaty ( v Americe se totiž rozlišuje mezi rasismem a nenávistí k asiatům, asiaté totiž nejsou horkým zbožím ). Všichni co neohodnotili tento film pěti hvězdičkami, jsou zmrdi a odporní lidé za nimiž, když je potkáte na ulici, si musíte odplivnout. Hanba jim. ()

D.Sleeper

Gerald Butler je "v rámci žánru" velmi trefně hláškující a dostatečně věrohodný "akčňák". V zásadě testosteronová záležitost apelující na vlastenectví a význam hrdiny - jednotlivce. Dílko, které svým sdělením sice "neobjevuje Ameriku", i když málem zboří Bílý Dům... :o) Přesto jsem jako příznivec žánru příjemně potěšen vhodně zvoleným Butlerem, atmosférou i tempem a nemohu než jemně zaokrouhlit vzhůru. Viděno v atmosféře kina. 75% ()

ISAJ

Fuqua iba potvrdzuje že patrí medzi režisérsku špičku, akurát škoda že sa v poslednom čase premiestnil z prvej ligy do béčkových vôd. Olympus je dobrý akčnák s mizernými trikmy a dvadsať rokov starým scenárom. Prvá tretina taká pearlharborovská, potom nastupujú všetky možné žánrové klišé, až si človek uvedomí že sa celkom dobre baví. Výborný pád pamätníka, plnohodnotné Rko ale aj súboje s Butlerom ktoré mohli byť predsa len lepšie. Presný opak G.I.Joe dvojky, kde zle nasnímanú akciu nespasil ani vysoký rozpočet. Každopádne trailerová kampan mohla byť oveľa lepšia, ale o to je potom divák spokojnejší, no a ako celok Olympus splnil moje očakávanie na možný guilty pleasure roka. Teraz už iba zostáva počkať si na Rolandov útok. Zhliadnuté v kine. 6.3/10 ()

TomStrom

Tak si ještě pod vlivem právě dokoukaného Would You Rather musím sám sobě položit znepokojující otázku: kterou z následujících možností si vybereš? Jednu si vybrat musíš a obě jsou přitom děsivé: a) Dáš tomuhle filmu pět hvězd; či za b) Dáš mu dvě hvězdy a sám sebe tím označíš za artového hnědopicha. Tak která to bude? Inu, tuhle hru nevyhraju, ale o trochu míň děsivá mi přijde varianta b. Nebyla by lepší varianta a? Klidně bych ji zvolil, jenomže to by tento film, jenž tak pěkně zpracovává téma vandalismu na kulturních památkách a vykřičených domech, nesměl mít tak děravý scénář. Já vím, já vím, hledat logiku v akčních filmech, to je skutečně absurdní, asi bych měl vážně začít koukat jenom na artové filmy. Ale tak jsou akční filmy blbé a akční filmy méně blbé, opravdu kvalitní scénář sice obvykle hledáme v jiných žánrech, enemže tohleto bylo navíc i takové nemastné neslané (tím nemyslím body-count a krev, tady bych naopak chtěl tvůrce pochválit), asi to bude hlavně Gerardem Butlerem, který tady podal takový sterilní výkon, prostě akční hrdina by měl mít větší charisma než slimák, co jsem ho během filmu našel při obědě v salátu. Jistě, on Gerardovi ten scénář nedal zrovna moc příležitostí něco zahrát a zazářit, ale i kdyby mu takovou šanci dal, moc nadějně bych to neviděl, zase Gerarda nepřeceňujme. Kdyby aspoň na konci skopnul hlavního záporáka ze střechy a přitom zakřičel THIS IS WHITE HOUSE!, tak bych snad i nějakou tu hvězdu přihodil. Vlastně jsem chtěl původně dát trojhvězdu a fikaně tím najít třetí variantu, ale pak přišel ten závěrečný prezidentův monolog a prostě dvouhvězda, i kdybych se měl od pasu dolů nahý proběhnout masožravou loukou. A svůj komentář zakončím další krajně znepokojující otázkou: Dopadne Emmerichova verze o poznání lépe? Po udělení téhle dvojhvězdy bych si tipnul, že určitě, pak jsem si ale všiml, že Butlerovým protějškem bude Channing Tatum a teď už to vidím spíš tak na remízu. ()

lakart

Kdyby v tom hrál Bruce Willis a hláškoval...měli bychom tu 5 Smrtonosnou past a já bych dal klidně lepší hodnocení, protože by se jednalo o mnohem lepší film než to, co nám servíroval Moore. Ale Bruce Willis v tomto filmu nehraje, a tak se s tím musím smířit a hodnotit tento film takový jaký je, nebo alespoň jakým se snaží být...První polovina filmu byla vcelku dobrá, kdy se jevila snaha o nějakou originalitu a zároveň pokorné kopírování klasiky 80. let (Smrtonosná past 1). Po samotném útoku na Bílý dům (ten se mi líbil moc, i když by si zasloužil lepší efekty) sklouzne film k lacinému béčkovému filmu Stevena Seagala nebo Wesleyho Snipese, kdy je všechno špatně, scénář, akce, příběh (totální vykrádačka Přepadení v Pacifiku a Smrtonosná past). Potom už chybí jenom hlášky a sebeparodování, ale ani to se neodehrává. Škoda. Myslím, že mohl vzniknout vcelku dobrý akční film, který poctí 80. léta, ale příliš se to nepovedlo. Moc kopírování a málo vlastní iniciativy. Kdyby v tom měl prsty Jack Bauer, určitě by to všechno vypadalo lépe (i když Butler se skoro tak někdy tváří a chová...rozhodně to není super-kladná postava..zabíjí na potkání a moc se nevyptává :D). Potrženo a sečteno se jedná o průměrný akční film na jedno použití. 60% ()

milhouse333

Každej kdo miluje ameriku si na tom solidně vyhoní péro. Asi přemýšleli víc nad tím, jak hezoučky zabrat americkou vlajku, jak chrabroučký prezidentík má udatné spolupracovníky a jak jsou všichni v tom kulatým baráku žůžo bůžo nejlepší lididčky na planetě co chtěj světový mír, než nad tím, jak udělat dobrý film. Chvílemi jsme měl pocit, že někdo viděl Die Hard s Brucem a rozhodnul se že natočí obdobu a řádně jí posere. ()

IronFan

Žjóva...taková typická propaganda Ameriky, kterou bych možná označil jako "poctivou popcornovou prácičku". Všechny mechanismy fungují - skvělý záporák, dále hlavní hrdina, kterému prostě nelze nefandit, a Morgan Freeman. Všechno to i přes plno cheesy momentů do sebe zapadá a hlavně - neskutečně baví. ()

waska

Kupí se tam hovadina na hovadinu a i při nejlepší vůli a obou zavřených očích se nedá mluvit ani o trochu reálné možnosti, ale má to spád, akce je dobrá a úvodní "kropička" nemá chybu. Příjemná oddychovka nakonec se z toho stala. ()

Pavel82

Smrtonosnější než dvě poslední pasti dohromady, ale z Butlera novej McClane určitě nebude... Bohužel. Tohle je ale prostě moje akční krevní skupina a je mi úplně jedno, kolikrát mi to kdo ještě nahustí do hlavy... Nostalgicky smekám. ()

Franc1s

"S teroristy nevyjednáváme" Opět si amíci umí pro sebe natočit film. Zničí si Bílý dům, jdou po prezidentovy, samozřejmě nesmí chybět atomovky a Korea. Naneštěstí jsem to nějak očekával, jsem nečekal tak blbé dialogy, které se byly jasné už půl hoďky předem. No co, přece šlo hlavně o film našláplej akcí v čele s Butlerem a to vše splněno na jedničku. Takže pro mě lepší průměr, ale do kina bych na to nešel :) 6/10 ()

Mitisko odpad!

Tak naivnú scenáristicky práznu komédiu som ešte nevidel. Jáj počkať ono to komédia nieje no tak či tak prvých 50 minut som sa smial potom ma to prestalo baviť a musel som to vypnút. Lebo tak debilný doslova debilný scenár som ešte nezažil. Tam nebola štipka důvtipu. Čudujem sa Morganovi že sa toho zúčastnil. Tohto debila Antoine Fuqua si dávam na čiernu listinu a už nikdy viac nechcem vidieť tie jeho demagogické filmy ()

Acrobat

Air Force One, sopka, zemetrasenia, lavíny, teroristi, asteroidy...Odpad, zlo, ničotnosť, otroci, pomätenci...To všetko permanentne útočí na samozvaného zemského boha – USA. Vždy vyberú charizmatického prezidenta, pričom aj keby zrádzal, zabíjal, konšpiroval, utláčal niekto z blízkosti Bieleho domu, the president musí mať vždy správny postoj a charizmu. Ľudskosť mu nevinným spôsobom dodáva Aaron. Je na začiatku a na konci príbehu. Príbehu, o ktorom sníva drvivá väčšina moslimov, čiastočná skupinka Ázijcov, nájdeme aj latinoameričanov. Robia osnovy útokov vo dne, snívajú o individuálnom dobytí v noci. Otázka, ktorú neviem rozlúsknuť je, či chceme aj skutočný pád Bieleho domu. Vyjadrení na toho „hajzla“, „policajta“, „uzurpátora“, „utláčateľa“ sú neúrekom. Svojimi spôsobmi si však toto aj zaslúžia, nie svojou existenciou, ale práve prejavmi navonok, dovnútra. No naskytá sa otázka, kto je alternatívou. Stále nezaniknuté ZSSR (o demokratickom Rusku nemôže byť reč), Čína, nebodaj fandíme Kimovi? V americkej kultúre sa mladí či postarší utopili, šiltovku NY, či LA má aj ten posledný Papuánec, či brigádnik v potravinách v Bolívii. Keď začínali USA svoju kariéru ústavná väčšina im fandila. Dnes som (sme) znudení. Frázy v katastrofických filmoch alebo akciách zameraných na ochranu USA hodnôt, budov, zeme, celistvosti, sa už nedajú počúvať bez stresu. Nech spravia prieskum u divákov, ktorým bolo ľúto ochrankárov a strelcov pri guľometovom nálete na Biely dom. Ja som sa sám pristihol v tom, ako uznanlivo kývam unavenou hlavou, že hrubá sila (preplietal sa aj Bane) rýchlo, promptne, bez rečí s dávkou zúrivého a ideologického šialenstva. Či aj v realite je to možné neviem. Ja som si vpád náramne užíval. No reči hlavného nepriateľa, že za zlo zlom odpláca mne ako humanistovi už nie sú jedno. A tak mi neostalo nič iné, len: - fandiť trošku napuchnutému ale skvelému Gerardovi s napozeranou Die Hard (rozdiel je v munícii) – prehĺtať so smiechom reči o prísahe na vlajku, času na romantické rozhovory po sieti za pár dolárov alebo neobmedzeným paušálom a záverečným príhovorom – trošku sa pomračiť nad viditeľnými rušivými lacnejšími efektmi. No zároveň oceniť bolo treba – čisté jatky bez kompromisov, tvrdé R-ko, jedna budova a odstúpenie malého decka (hoci je to prezidentov synáčik) rýchlo zo scény. USA tu ešte zopár rokov bude, aj so svojimi flotilami, raketami, frázami, diplomaciou. A aj týmto PR filmom to chcú ukázať. Tu sme, vlajku zdvihneme za akýchkoľvek podmienok. Nevšímajte si domino krachy veľkých miest, ani Patriot Act, ani HDP. Zlí sa tentokrát snažili: precíznou, rýchlou akciou a skutočne drsným vyjednávaním. Aj myšlienka (Cerberus) bola nová a skvelá. Nikdy však nezabúdajte ohliadnuť sa do strán a za seba, či ste niekoho nenechali. Pre mňa priamočiara akcia s globálnym presahom, ostrým prístupom, navyše odohrávajúca sa behom jednej noci. A ešte detail. Trištvrte filmu nič nevidno. V Bielom dome vypli prúd!! A je ozaj tma!! (videné 24.07.,25.07.,26.07.2013, BD) () (méně) (více)

bakeero

Spokojenost. Závan starých časů, který kazí přílišná digitálnost - hned v úvodním záběru mě prostě iritoval ten CGI sníh :-D Ale počítejte s tím, že hlavu musíte vypnout ;-) ()

Sheckley

Dobrá věc se podařila a všechno dobře dopadlo.. Ne teď ale vážně. Rozpočet $70mil by dle mého názoru měl značit poměrně slušně zvládnuté detaily s kvalitním hereckým obsazením. Povedlo se to asi tak na půl. Herci ve filmu zahráli celkem slušně, děj měl příchuť klasického amerického akčního filmu a to až do samotného konce, jen efekty byly chvílemi dosti slabé. Mě osobně filmy tohoto typu přestali bavit již před lety. Jen na akci si tam divák stěžovat moc nemůže, té tam dle mého názoru byl dostatek a to také trochu zvedá mé celkové hodnocení, takže 55%. ()

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

01.08.2021

Po Scarlett Johansson a její žalobě studia Disney se nám v Hollywoodu nejspíš se soudními přestřelkami roztrhne pytel. Jako další prý o podobné žalobě uvažuje herečka Emma Stone, mezitím se ale… (více)

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

12.11.2020

Studio Millennium a herec Gerard Butler už před několika měsíci avizovali, že akční série Pád rozhodně nikam neodchází. Naopak – v budoucnu bychom se kromě nových filmů měli dočkat také seriálu. No a… (více)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět