Fantomas kontra Scotland Yard

• Česko Fantomas kontra Interpol (více)

Fantomas vymyslel další pekelný kousek: nejbohatším lidem světa dá na vybranou - buď život, nebo tzv. daň z práva na život. Všichni ohrožení boháči se sejdou ve Skotsku, v přepychovém zámku lorda MacRashleye. Nechybí ani novinář Fandor, jeho snoubenka Helena a komisař Juve se svým pomocníkem. Nikdo však netuší, že na zámku je i Fantomas, který díky svému přestrojení a umění ve zhotovování dokonalých masek se stane dokonce samotným lorde Rashleyem. Snaží se získat diamanty v ceně miliónu dolarů, ale v patách má Fandora s Helenou a komisaře Juvea s celou jeho suitou. (Intersonic)

adaben

Tenhle skotský Fantomas s komisařem v sukních a s mluvícím koněm se dá vidět i po letech jako příjemný film. ()

Jirkacek

Moje oči poprvé spatřily šedou masku Fantomase v osmdesátých letech minulého století, když byl uveden do českých kin. Tehdy jsem si zašel na všechny tři díly a byl jsem z nich nadšen, což se vzhledem k absenci podobných snímků v televizi nebo kinech dalo čekat. Jako mladík jsem hltal šílené dobrodružné pronásledování zločince v masce, jehož totožnost nebyla nikdy ve francouzské verzi odhalena. A jelikož jsem nikdy nečetl knihy Pierra Souvestreho a Marcela Allaina, tak jsem se to vlastně ani nikdy nedozvěděl. Celou trilogii jsem podruhé shlédl někdy na začátku 21. století, když jsem si je koupil na DVD. Později jsem disky prodal a teprve v lednu 2019 jsem si je koupil podruhé, tentokrát již ve formátu blu-ray. Pochopitelně jsem si jej doma pustil znovu a vychutnával si nekonečné honičky mezi policií, novináři a Fantomasem. Co se týče třetího dílu s názvem Fantomas kontra Scotland Yard, tak ten jsem si zařadil soukromě na třetí místo, protože se mi líbil ze všech tří dílů nejméně. Pryč byly honičky z prvních dvou dílů a celé mi to připadlo už daleko méně zábavné. O legraci se staral především komisař Juve, opět skvěle ztvárněný Louisem de Funesem, který byl doprovázen podřízeným Bertrandem alias Jacquesem Dynamem. Oba cestovali do Skotska, neboť je pozval na svůj hrad lord Rashley, kterého si střihl Jeaan-Roger Caussimon. Šlechtice totiž vydíral Fantomas a požadoval po něm a dalších bohatých lidí zaplatit daň z práva na život a tak si na pomoc zavolal francouzskou policii i s novinářem Fandorem a jeho milenkou a kolegyní Helenou. Oba si zahráli tradiční představitelé Jean Marais a Myléne Demongeot, přičemž první jmenovaný ztvárnil i Fantomase či mrtvého přítele lorda Rashleye, kterého muž se šedou maskou zabil hned na začátku filmu. Pravdou ovšem je, že tentokrát nejvíce prostoru ve 104 minutovém filmu dostal francouzský komisař, jehož herecká hvězda v té době stoupala do výšin. Na hradě se zabydlel nejen on, ale i jeho přátelé od novin, jenže s nimi se po šlechtickém sídle pohyboval i Fantomas, který zabil za nezaplacení daně Rashleye a začal používat jeho podobu, aniž by si toho někdo všiml. Záměna identit spolu se strašidly pohybující se po skotském hradě pořádně zamíchala karty a dodala filmu alespoň nějakou potrhlou zápletku. Celkově mne třetí díly sice zklamal, čekal jsem, že Fantomas bude konečně polapen, nicméně tato francouzská trilogie takto dopadla. Třeba se v budoucnu někdo opět pokusí navázat na počin francouzských filmařů a muže v šedé masce opět přivede na plátna kin. Suma sumárum Fantomas kontra Scotland Yard ode mne přes zmíněné nedostatky získal pět skotských hvězd *****. ()

gggggg

Výborné zavŕšenie série. Síce na predchádzajúci snímok to nemá, no stále je tam dostatok humoru, Funés nepoľavuje a hádže hlášky na všetky strany. Bohužiaľ,  mám pocit, že postava Fandora a Heleny je odstavená na vedľajšiu koľaj, nie však natoľko, aby to filmu uškodilo. Celkovo môžem povedať, že remake je nemožný a táto trilógia bude patriť medzi najlepšie filmy aj za ďalších 50 rokov. ()

topol999

Závěr trilogie o Fantomasovi se odehrává v Anglii, opět absentuje větší množství akce... Za mě je na škodu, že nebyl Fantomas dopaden nebo zabit... Padouch jeho formátu by si to zasloužil :) Jenže to by ho nemohl chytat Funes... ()

Matteo_

Závěr této trilogie dopadl opravdu ve velkém. Tentokrát se přesouváme na Skotský venkov, do nádherného zámku lorda MacRashleye. Vrací se ikoničtí hlavní hrdinové, masky, převleky, intriky a samozřejmě humor, bez kterého by to nešlo. Atmosféra by se dala krájet, mnohdy až hororový podtón (vyvolávání ducha, noční invaze zámku apod.) Funès naprosto skvělý, především scéna s oběšencem! Dost možná můj nejoblíbenější díl z celé trilogie. Má to super atmošku! ()

DiableBlanc

Bohužel tenhle díl mi přišel tak trochu slabší ...asi mi úplně nešlo do sebe, že nejdřív Fantomas chce sestrojit robota s mozkem člověka, v druhém díle jde po ovládání lidské mysli a ve třetí ...vybírá daň od boháčů a dělá z komisaře blázna ...následuje honička na koních při honbě za liškou což ...já zkrátka nevím ...asi nesledovat to po sobě a tolik u filmů nepřemýšlet byl bych na tom lépe :D ale co už ...nemůže se mi holt líbit všechno ...ale i tak po letech příjemný film na zpříjemnění večera ()

Alagaesie

Zajímavý tenhle lord. Jak jinak. Walter. „Já mluvím dobře francouzsky.“ »Fifa libraña«. Godfrey měl dobrou káru. Komisař a seance. Nevěřil. Fantomas chtěl odvody. Juve bláznil a přišel o aparát. A lady je tak y kvítko. Hon. Hezky. Fandor! „Ten kůň si povídá!“ Postelová scéna. Úkol. Juve je žvanil. Ruka v kapse. Hm... Ha! Ne, opravdu to nebylo tak dobré jako předchozí díly. ()