Divergence

Divergent

Divergencia

Sci-Fi / Dobrodružný / Thriller

USA, 2014, 139 min

Osprostili nás, rozdelili podľa kást, vytvorili z nás otrokov, čo otázky nebudú klásť – tento film je paralela na súčasnú spoločnosť. Zmanipulovaní sa sami od seba nepreberú, treba čo najviac divergentov, ktorí vymažú ten program a oslobodia ich. Zasadiť smrteľnú ranu systému, ktorý naprogramoval ľudí na nemysliace automaty. Túto pointu vidím v tomto filme. Páči sa mi. Nie je sci-fi.(28.7.2014)

• Lima

Vyjma posledních cca dvacet minut ne tak úplně blbá dystopie. Je tu ale z literární předlohy silně cítit ženský element, takže to má místama takového ducha periodik typu ´Bravo Girl´, či co dnešní mladé dívky sledují (fakt netuším). Dokud se jenom testuje, má to originální atmosféru, jak se ale v závěru začne střílet a pokoušet se o akční podívanou, veze se to na vlně filmů , které se výborně parodují v komediích. Konec tu prostě pečlivě budovanou – a celkem zajímavou - atmosféru totálně zabil. Nabízí se srovnání s jinými současnými populárními ságami od ženských autorek. S ´Twilight ´ hnojem je tohle nesouměřitelné, ale třeba ´Hunger Games´, které sice těží z bezostyšného vykrádání jiných dystopických děl, zejména pak filmového ´Battle Royalu´, mě bavily o trochu více a neměl jsem u nich chuť třískat hlavou o zeď, jako u přitroublého závěru Divergence.(2.8.2014)

Fikční svět vachrlatý jako sen čerstvě menstruující puberťačky (podobný režim by nevydržel ani týden), psychologicky bohaté asi jako tělíčko Maggie Q na podkožní tuk a přesto docela sympatické ve svých tématech (Chápu dobře, že je to celé metafora toho, že humanisti jsou nejlepší, protože neumí jen jedno, že jo? Hehe.), soběstačnosti hrdinů (plus za to, že Shailene do konce filmu neroztáhne prvoplánově nohy a naopak těm stopořenejm údům celkem nakládá po držkách) a režijním vedení pana Hambáče, který by měl okamžitě narukovat na místo Marca Webba a odrežírovat dalšího Spider-Mana. Protože když dokázal udělat relativně snesitelnou a místy dokonce vtahující a podnětnou zábavu z tohohle 140 minut dlouhého vývaru všeho možného, ze scénářů, které plodí zfetovaní roboti u Sony, by mohly konečně být alespoň koherentní bijáky pro všechny. Nejen bezmozky.(2.5.2014)

Rozpočet $85miliónovTržby USA $150,947,895Tržby Celosvetovo $288,747,895Tržby za predaj Blu-ray v USA $23,093,706 //počet predaných kusov 1,184,061Tržby za predaj DVD v USA $25,067,180 //počet predaných kusov 1,576,101║ na moje prekvapenie, na to ako to mohlo byť otrepané(vid nedávne povrchné napodobneniny Twilightu) tak to bolo na druhú stranu znesiteľne podané, v pohode herci, romanca či akcia ladia a neprestreľujú, troška kalkul ohľadne hlavnej herečky s podobnosťou výzoru populárnej Jennifer Lawrence bol nepriehliadnuteľný ale išlo jej to fajn, v pohode ťahala dej /80%/(3.8.2014)

Nemohu uvěřit vlastním očím. Obával jsem se, že Divergence se nebude příliš lišit od své konkurence ( Mortal Instruments,Twilight a Hostitel), ale mýlil jsem se ! Divergence má vynikající nápad, slušně promyšlené story, příjemné tempo, perfektní herecké obsazení od roztomilé ústřední dvojce po slizkého záporáka a hlavně více survivalu a love story než v Hunger Games. Highlightem filmu byly jednoznačně všechny tři fáze tréningu, při kterých mi srdce bilo jak o život a jsem si jist, že po dvou dnech bych skončil v propasti, zde opravdu emoce i empatizmus fungovaly na nejvyšší možné úrovni. Pro mě tedy velmi znepokojivá post-apokalyptická záležitost a nejlepší film s námětem "boj proti systému". Mrazí mě v zádech, při pomyšlení, že za 50 let takový systém bude fungovat i u nás, jelikož ze zdejšího Totalismu mi bylo až zle. Kvalita se objevila tam, kde jsem jí letos absolutně nečekal.(27.7.2014)