Divergence

Divergencia

Sci-Fi / Dobrodružný / Thriller

USA, 2014, 139 min

• woody

Absolutně jsem nepochopil, jak měl ten fikční svět fungovat, což je u dystopie dost podstatný problém. Zlaté Hunger Games.(27.8.2014)

Tak jako správný degenerát (jak jsem se o sobě dozvěděl od osvícených kolegů na diskuzi, tímto je zdravím) jsem se s chutí pustil do dalšího kinoripu. Jako já vím, že je to za 10 dní v kinech i jsem uvažoval, že na to zajdu, ale po minulém megaprůseru zvaném Transcendence jsem si řekl, že už si ve sci-fi žánru budu sakra vybírat na co vyrazím a prostě jsem nechtěl riskovat další film co má přes dvě hodiny s nejistým výsledkem obzvlášť když jsem si přečetl v Komentech, že je to něco mezi Hunger Games a Tvajlajtem. No naštěstí komentáře co tohle hlásají jsou mimo a u mě se jedná nakonec o příjemný překvapení. No co k tomu říct je to prostě další převážně přemýšlivý scífko u kterýho prostě záleží na tom jestli mě chytne nebo nechytne příběh. No a v tomhle případě jsem to hltal od začátku myšlenka rozdělené společnosti do pěti skupin kdy si musí každý vybrat kam patří je rozhodně zajímavá a ten kdo se odlišuje a nemá se kam zařadit je prostě rebel a takový to mají fakt blbý. Vlastně když se nad tím zamyslím, tak ten film je hodně ze života a dá se říct, že jeho hlavní myšlenka spočívá v tom, že ukazuje lidem, že současný systém po nich vyžaduje aby se stádovali, prostě musíte někam patřit a nepochybovat o tom, protože pak jste poslušný ovce a poslušným ovcím se dobře vládne. Takže je jasný, že když někdo se svobodnou vůlí, kterej se nemůže nikam zařadit tohle odhalí a zjistí, že ten systém, ale fakt kurevsky není košer, tak je zákonitě nepohodlnej a musí být eliminován. Každopádně jak jsem řekl pro mě výbornej příběh kterej mě chytnul od začátku až do konce a dojem mi tentokrát nezkazila ani zase ta neustále stejná parta krásných mladých lidí takzvaná New age herecká generace ke který si prostě já týpek co rostl na Arnoldovi a spol pořád nějak nemůžu najít cestu. Nemůžu si pomoct, ale mě prostě příjdou všichni stejní. Jediný co jsem postřehnul je fakt, že ať už si v současnosti pustím téměř jakýkoliv film, tak v něm hraje Jai Courtney, ten je poslední dobou fakt úplně všude. I když zase jako upřímně kromě role Willisova syna v Die hard 5 kde mě vyloženě nasral proti němu jinak nic zásadního nemám. Jinak zápory tu jsou jak jsem uvedl film je spíš o myšlence takže akce je fakt málo a nijak extra nápaditá není a to se vztahuje potom zákonitě ke stopáži která má přes 2 hodiny prostě jakkoliv mě u toho filmu ten promakanej příběh držel, tak ke konci už jsem se přeci jenom lehce nudil. No co už nadělám já si na podobný spektákly holt nikdy moc nepotrpěl. Nicméně musím konstatovat, že po tý haluzárně s pirátem z Karibiku v hlavní roli jsem si zase ve sci-fi žánru spravil chuť Sice už asi do kina nevyrazím a počkám si na lepší kvalitku, ale rozhodně jsem spokojenej. Mimochodem jenom tak náhodou jsem se tu dočetl (já to předtím nevěděl) že je v plánu celá trilogie což ostatně dává smysl, protože konec zůstal jaksi otevřenej a v podstatě se nic nevyřešilo. Takže jak tak na to koukám trilogie jsou poslední dobou v kurzu, ale tak proč ne tímto filmem si tato další potenciální trilogie pokud tedy fakt bude rozhodně získala moji pozornost a na další filmy jsem rozhodně zvědavej.75%(21.4.2014)

No nakoniec to nebolo až také zlé, ako som predpokladal, nebyť poslednej tretiny filmu, ktorá je už tradičnou slabinou týchto adaptácií, akčné scény a pobehovanie s hračkárskymi pištoľkami. Neil Burger je skrátka zručný režisér a dokáže vydolovať napínavú situáciu i pri kvapkaní krvi do misky a celkovo sa na Divergenta a jeho krásne širokouhlé zábery veľmi dobre pozerá. Shainley Woodley bola tiež dobrou voľbou, oku lahodiaca a neopozeraná herečka. Asi prví krát mi nevadil i Jai Courtney. Stále však je Divergent dejove riadne hlúpučká záležitosť nad ktorou sa absolútne neopatí premýšľať, na druhej stane ani nie je nad čím a nevybáča z rady priemerných hollywoodskych spracovaní. Dúfam, že The Maze Runner to trušku zmení.(25.8.2014)

• kulyk

Svět se změnil! Po veliké feministické válce zavládl mír. V něm došlo k boomu specifického filmového žánru, pracovně zvaného Poštěvobraní. Lidé byli rozděleni do pěti skupin. Na náctileté blbky, které se skrze dupání nožičkou či srdceryvné kukuče staly nejlukrativnější grupou, na jejich potencionální mrdálky, co s nimi v honbě za lizem konzumují podobné ,,divergence", vychcané producenty, bohatnuvší z dealování těchto patologických smrků, starce, co již ničemu nerozumí a na Oddané, oddané zkoumání fenoménů dneška. Protože já jednou škrob, navždy škrob, nezištně nasazuji zdravý rozum a spouštím kdejakou zhůvěřilost, abych poinformoval bližní. Tedy - Beatris, později jen Tris, je kravička, později jen hovado. V celém příběhu večerníčkovského typu rozpolceně civí, nic neumí, všechno dokáže, má více štěstí, než rozumu (ó, ale o kolik!), zubí se, bulí, opět vejrá, a když už má alespoň povyhrnout kamaše nad kotník, krmí svého modelingového geroje kecy typu ,,nechci nic uspěchat". Logika ve psí, stavba příběhu též, přesto je tato patlanice o kousek lepší, než vyšlá Jupiter. A horší než hladovýgejs, neboť Tris = obludnější tlama od Katniss.(6.11.2015)

Vlastně mě film svou (pod)průměrností docela bavil. Svět budoucnosti spláchnutý v pár větách, zjednodušení na dřeň na základě kastovního systému. Tam někde ztracená v hledání sebe sama je dospívající hlavní hrdinka Beatrice, jíž ani rozřazovací test příliš nepomůže, má ale obrovskou touhu někam patřit. Kvanta pomalu vlhnoucích teenagerek jásají a s Beatrice se ihned ztotožní, přičemž nadále opovržlivě pomrkávají po rodičích, kteří jim přece vůbec nerozumí. Nejde o nic světaborného, je to mnohem menší "kult" než Hunger Games, ačkoli celosvětové tržby okolo 300 milionů dolarů při rozpočtu 85 milionů nejsou úplně špatné, na hlavní hrdinku se sice celkem dobře kouká, ale není natolik zajímavá, je plošší - prostě to není Jennifer Lawrence a Theo James je takový novodobý Steven Seagal - nasranej, zamilovanej, znuděnej, pořád se tváří stejně - krutopřísně.(29.5.2015)

• - Theo James během natáčení nepoužil dabléra. (Hal_Moore)

• - První z trilogie, kniha s názvem "Divergence", vyšla v originále v roce 2011, tzn. v té dobe bylo spisovatelce Veronice Roth pouhých 23 let. Knihu začala psát ještě když studovala na univerzitě. (Martrix)

• - Slovo divergencia znamená, že sa dve veci od seba líšia a preto to nie je vhodné pomenovanie. V pravom slova zmysle by divergentný nemal pasovať do žiadnej frakcie. Vhodnejšie slovo je oscilácia, ale ani to nie je celkom presné. (Jumar)